وجدان چیست ؟!

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوستان ارجمند

همه میدانید این کلمه «
وجدان » کاربرد متداولی داردتکرار آهنگ آن گوشنواز همه !ودر بیشتر این نوشتارها به چشم میخوردوبارویت آن من یکی بی اختیار سوالهای متعددی ذهنم را به خود مشغول میکند .

خیلی از کارها را انجام میدهیم ویابرعکس آن نمیدهیم ودراین بین مثلا
وجدان خود را قاضی میکنیم !ویا به دیگران گوشزد میکنیم وجدانخود را قاضی کند !

گاهی با گرفتن مجوز از وجدان، برای کشتن کسی به راحتی فرمان مرگ صادر کرده وبا آرامش خیال سلاخیش میکنیم ویا گاهی برای یک تخم مرغ دزدی ساده عذاب وجدان میگیریم ویا حتی از مرگ یک پرنده ای آه از وجدانمان برمیخیزدو...
من یکی هنوز درگستره مفهوم این کلمه ومهنی کردنش سردرگم وناتوانم!!

براستی «وجدان » چیست ؟
آیابه نظرتان قاضی القضاتی که با وجدانی آسوده فرمان اعدام کسی را صادر میکند وحکم قتل اورا امضا میکند کارش از نظر وجدانی شما ومن درست است ؟!
یا بمب گذاری به خودش بمب بسته وکمر همت به قتل خود و عده ای بیگناه دیگر میگیرد وجدان آسوده ای دارد ؟!
وصدها وشاید هزاران عمل خوب وبد که با نام وریشه وجدان انجام شده است.
تمامی جنایت هائی که در طول تاریخ بشریت بدست همین انسان هائی انجام شده است که در با وجدانی خویش تردید نداشتند!
این وسط بی وجدان کیست ؟!این وجدان در کجای ما جای دارد ؟هویت اش چیست ؟موجودیتش چیست ؟اصلا هست یا نیست ؟ و...
قانون این وجدان توسط چه کسی نوشته وتدوین شده است که باید آنرا قاضی کنیم ؟!
این کلمه شده برای من کلاف سردرگم ؟؟؟!!!
به نظر شما وجدان همه مثل هم میتواند در هر موردی یک حکم واحد صادر کند ؟

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
وجدان در یک کلام یعنی آبرویی که ما پیش خودمون داریم و این وجدان میتونه با تکرار یکسری عقاید و باورها تحت تاثیر قرار بگیره یا با خودفریبی و براساس دلایل واهی خودش رو قانع کنه. پس وجدان یک چیز شخصیه و تا زمانی که ما بدونیم کار درست رو داریم انجام میدیم وجدان راحتی داریم.

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
وجدان در یک کلام یعنی آبرویی که ما پیش خودمون داریم و این وجدان میتونه با تکرار یکسری عقاید و باورها تحت تاثیر قرار بگیره یا با خودفریبی و براساس دلایل واهی خودش رو قانع کنه. پس وجدان یک چیز شخصیه و تا زمانی که ما بدونیم کار درست رو داریم انجام میدیم وجدان راحتی داریم.
سپاس از حضورت
اگه روزی به این نتیجه برسیم که باور های قبلیمون اشتباه بوده ، چطور وجدانمون رو قانع کنیم ؟یا اینکه اعتماد به وجدان از دست نمیره؟

خردبین

عضو جدید
کاربر ممتاز
سپاس از حضورت
اگه روزی به این نتیجه برسیم که باور های قبلیمون اشتباه بوده ، چطور وجدانمون رو قانع کنیم ؟یا اینکه اعتماد به وجدان از دست نمیره؟

من بارها عقایدم رو عوض کردم ولی هیچ وقت احساس وجدان درد نداشتم چون من یک انسانم و اشتباه می کنم. وجدان فکر نمی کنم بتونه محک درستی باشه که بخوای بهش اعتماد داشته باشی یا نه. وجدان فقط یک احساسه که در آدم ایجاد میشه. وجدان درد یعنی شرمندگی و انتقاد از خود وقتی مطابق ارزش هایت عمل نمی کنی وقتی انسانی را بدون دلیل می کشی وجدان درد میگیری چون کارت بی منطق بوده ولی وقتی با دلیل و برای دفاع از خود بکشی اون وقت دیگه وجدان درد در کار نیست. همه چیز بستگی به دید خودت و اصول و ارزش ها و انتظارات تو از خودت داره. برای همین هم این یک موضوع کاملا شخصیه.

9shenas

عضو جدید
به نظر من:
وجدان یه قوه ملامتگره که ذاتا درون هر آدمی هست
و ملامتش بستگی به تعریف هر آدمی از خوبی و بدی داره در نتیجه وجدان همه نمیتونه تو یه مورد حکم یکسان بده

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وجدان همام خود دیگر ماست

یه قانون هست به اسم لنز ! لنز میشه هر معخلوقی با عامل پدید آورنده خودش مخالفت میکنه
حالا پیدا کن پرتقال فروش را در میان کلام من

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من:
وجدان یه قوه ملامتگره که ذاتا درون هر آدمی هست
و ملامتش بستگی به تعریف هر آدمی از خوبی و بدی داره در نتیجه وجدان همه نمیتونه تو یه مورد حکم یکسان بده
سپاس دوست ارجمند
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
وجدان همام خود دیگر ماست

یه قانون هست به اسم لنز ! لنز میشه هر معخلوقی با عامل پدید آورنده خودش مخالفت میکنه
حالا پیدا کن پرتقال فروش را در میان کلام من
پیدا کردم : )
باز که تورو اخراج کردن
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

porsa

عضو جدید
تمایلات روانی دگرخوهانه که در موجودات اجتماعی تکامل یافته و به کار تضمین بقا نوع می آید تا از این طریق بقای فرد تامین شود .

بالا