هوش ریاضی دخترها بیشتر است یا پسرها؟!

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

هوش ریاضی دخترها بیشتر است یا پسرها ؟

در آمریکا تفاوت میان دخترها و پسرها هر سال‌کمتر شده است. در حالی‌که در دهه هفتاد میلادی در برابر هر ۱۳ پسر مستعد در رشته ریاضی یک دختر وجود داشت و ....

کمتر زنی در میان ریاضی‌دانان برجسته به چشم می‌خورد. برخی معتقدند مردان در رشته ریاضی با استعدادتر از زنان هستند. پژوهش‌گران آمریکایی با رد این نظریه، معتقدند که برابری اجتماعی در شکوفایی استعداد ریاضی موثر است.

در میان ریاضی‌دانان برجسته، به عنوان مثال میان برندگان مدال فیلدز که نوبل ریاضی شناخته می‌شود، نام هیچ زنی دیده نمی‌شود. مدال فیلدز از سال ۱۹۳۶ تاکنون به ۵۲ ریاضی‌دان برجسته دنیا اهدا شده است. برخی بر این باورند که مردان به طور ذاتی در رشته ریاضی استعداد بیشتری دارند.

به گزارش دویچه‌وله، تحقیقات موسسه بین‌المللى آزمون دانش آموزان «پیزا» که بهارزیابی و بررسی توانایی‌های دانش‌آموزان در کشورهای مختلف جهان می‌پردازد، نشان می‌د‌هد که در آلمان دانش‌آموزان پسر در رشته ریاضی نمرات بهتری دارند.

پژوهشگران دانشگاه ویسکونسی مدیسون آمریکا با در اختیار داشتن تحقیق سال ۲۰۰۹ موسسه «پیزا» و تحقیق بین‌المللی «تیمز» سال ۲۰۰۷ که آن‌هم سطح دانش و عملکرد دانش‌آموزان کشورهای مختلف جهان را بررسی می‌کند، نمرات ریاضی دانش‌آموزان دختر و پسر را با هم مقایسه کردند.

جالب این‌جاست که این دو تحقیق نشان می‌د‌هند در کشورهایی مانند مراکش،‌هلند و ارمنستان، تفاوتی میان نمرات دانش‌آموزان دختر و پسر در رشته ریاضی دیده نمی‌شود. در اندونزی و تونس حتی دخترها بهتر از پسرها هستند.

در آمریکا تفاوت میان دخترها و پسرها هر سال‌کمتر شده است. در حالی‌که در دهه هفتاد میلادی در برابر هر ۱۳ پسر مستعد در رشته ریاضی یک دختر وجود داشت، اکنون در برابر هر ۳ پسر یک دختر دیده می‌شود.

در این کشور آمار دخترانی که در رشته‌های مرتبط با ریاضیات تحصیل کرده‌اند، در ۵۰ سال گذشته از ۵ به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که استعداد پسرها در رشته ریاضی ذاتی نیست. اگر این چنین بود، دخترها امکان این پیشرفت قابل ملاحظه را نداشتند.

جالب این‌جاست که در برخی از کشورهای خارومیانه مانند بحرین و عمان، درحالی‌که دخترها در مجموع نمرات خوبی در رشته ریاضی نداشته‌اند، نمرات پسرها بدتر بوده است.

مادران موفق صاحب فرزندان با استعدادتر

پژوهشگران دانشگاه ویسکونسی مدیسون آمریکا معتقدند آموزش‌های فرهنگی واجتماعی نقش موثری در شکوفایی استعداد ریاضی دارند.

این پژوهشگران با اشاره به شاخص‌های توسعه انسانی، از جمله تحصیلات، سلامت و موقعیت سیاسی هر کشور به این نتجیه رسیده‌اند که هرچه برابری جنسیتی در یک جامعه بیشتر باشد، استعداد ریاضی دانش‌آموزان آن جامعه نیز بیشتر است.

پژوهشگران آمریکایی به طور روشن می‌گویند: «یک مادر تحصیل‌کرده و شاغل که درآمد خوبیدارد، فرزندان با استعدادتری در رشته ریاضی دارد. فرقی هم نمی‌کند که فرزندان او پسر باشند یا دختر.»

این پژوهشگران با توجه به باور عده‌ای که معتقدند افزایش حقوق زنان به معنای کاسته شدن از حقوق مردان است، تأکید می‌کنند: با افزایش حقوق زنان، استعداد ریاضی دختران و پسران نسل بعد شکوفا می‌شود و در اینجا مردان و زنان هر دو از برابری اجتماعی سود می‌برند.

maryam72

عضو جدید
هیچ موضوعی کلیت نداره. اما من فکر میکنم خیلی از مردا استعداد نهفته زیادی دارن که هیچ وقت شکوفاش نمی کنن . و معمولا تلاش خانمها بیشتره. من مطمئنم اگه مردها نلاش بیشتری بکنن خیلی موفق تر خواهند بود. اما همون طور که گفتم هیچ چیز کلیت نداره.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نتیجه ی یک تحقیق علمی رو که دیدم گفته بود پسرها از حدود 20 سالگی علاقه و استعداشون در ریاضی ، خودنمایی میکنه ، البته در صورت وجود.
نمیدونم تلقین هست یا خیر ، ولی من از همین سنین یکدفعه به منطق ریاضی علاقه مند شدم. گرچه به خاطر پایه ی ضعیف و تنبل بودنم در سنین کودکی اصلا به ریاضی توجه نکردم و معمولا همشو با 10 پاس کردم.و هنوزم با بدبختی ریاضی پاس میکنم.

ولی الان انقدر برام جالب شده که دلم میخواد بعد از فارغ التحصیلی ریاضی هم بخونم.
حالا سعیمونو میکنیم نتیجشو چند سال دیگه بهتون اطلاع میدیم.

ولی به نظرم از نظر جنسیتی این نکته کلیت نداره.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
انقدر دنیا بزرگ هست که مخصوصا در مورد این سوال های کیفی! نشه قانون کلی داد. به نظرم سرزمین دانایی جایی هست که اندیشه ها باهم تعامل دارند و جنسیت مطرح نیست، اما چیزی که این وسط ممکنه باعث بشه چنین سوال هایی مطرح بشه، گستره عظیم ریاضیات هست و انتخاب یک شاخه از میان شاخه های موجود هست که ممکنه دختر و پسر انتخاب های متفاوتی داشته باشند، بر اساس اصول روانشناسی وراثت، محیط و اراده تاثیر زیادی بر سرنوشت افراد دارند که از این بین اراده تاثیرگذارترین هست. بر همین اساس ممکنه وراثت و ژنتیک تا حدی توی ورود و آشنایی افراد با ریاضی نقش داشته باشه ولی اراده مشخص میکنه که این فرد ریاضی دان میشه یا نه.
اینکه بیشتر ریاضی دان ها مرد هستند رو باید در سبک زندگی دید که مردان ریاضی دان برای خودشون انتخاب کردند.

یک توضیح فلسفی کوچولو!:
از نظر فلسفی، علم مجرد هست و نامحدود، فضای علم جایی هست که نه زمان بهش میگذره نه مکان، به خاطر همین هست که در متون اسلامی از علم به عنوان فراگیری و یا یادآوری(ذکر) یاد میشه، فرض بفرمایید عالمی به نام دانش وجود داره و عالم سطح پایینی به نام ماده، تفاوت در رسیدن انسان از عالم ماده به عالم دانش هست، حالا در این بین عوامل زیادی نقش دارند که اراده نقشی اساسی بازی می کنه.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
انقدر دنیا بزرگ هست که مخصوصا در مورد این سوال های کیفی! نشه قانون کلی داد. به نظرم سرزمین دانایی جایی هست که اندیشه ها باهم تعامل دارند و جنسیت مطرح نیست، اما چیزی که این وسط ممکنه باعث بشه چنین سوال هایی مطرح بشه، گستره عظیم ریاضیات هست و انتخاب یک شاخه از میان شاخه های موجود هست که ممکنه دختر و پسر انتخاب های متفاوتی داشته باشند، بر اساس اصول روانشناسی وراثت، محیط و اراده تاثیر زیادی بر سرنوشت افراد دارند که از این بین اراده تاثیرگذارترین هست. بر همین اساس ممکنه وراثت و ژنتیک تا حدی توی ورود و آشنایی افراد با ریاضی نقش داشته باشه ولی اراده مشخص میکنه که این فرد ریاضی دان میشه یا نه.
اینکه بیشتر ریاضی دان ها مرد هستند رو باید در سبک زندگی دید که مردان ریاضی دان برای خودشون انتخاب کردند.

یک توضیح فلسفی کوچولو!:
از نظر فلسفی، علم مجرد هست و نامحدود، فضای علم جایی هست که نه زمان بهش میگذره نه مکان، به خاطر همین هست که در متون اسلامی از علم به عنوان فراگیری و یا یادآوری(ذکر) یاد میشه، فرض بفرمایید عالمی به نام دانش وجود داره و عالم سطح پایینی به نام ماده، تفاوت در رسیدن انسان از عالم ماده به عالم دانش هست، حالا در این بین عوامل زیادی نقش دارند که اراده نقشی اساسی بازی می کنه.

من همیشه فکر میکنم اگر علم کامل بشه همه رشته ها به هم مربوط میشن اصن همشون میشن یه رشته یه چیزی که بشه باهاش همه چیزو توضیح داد, همه چیزو تحلیل کرد علمی که توش همه چیز کامل باشه نه با کلی تقریب و ... یعنی ممکنه؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من همیشه فکر میکنم اگر علم کامل بشه همه رشته ها به هم مربوط میشن اصن همشون میشن یه رشته یه چیزی که بشه باهاش همه چیزو توضیح داد, همه چیزو تحلیل کرد علمی که توش همه چیز کامل باشه نه با کلی تقریب و ... یعنی ممکنه؟

اون روز من شاید خودمو بکشم ، چون مهمترین هدف توی زندگی من یاد گرفتنه ، البته وقتی همه چیزو یاد گرفتیم مطمئنا در تفکراتمون تجدید نظر میکنیم چون دیگه بلدیم زندگی کنیم و انسان باشیم ، پس خودمو نمیکشم ، قضیه منتفیه! دوستانی که حلوا میخواستن تشریف ببرن ، قسمت نشد دیگه!

یکی حرف جالبی میزد ! میگفت : ما همه چیزو بلدیم ، وقتی روی زمین میایم فراموش میکنیم ، و ذره ذره به یادش میاریم ، حتی با صرف عمرمون در این راه.
انگار توی یک جنگل پر از مه باشی و ذره ذره مه کنار بره ، ولی تو میدونی اینجا جنگله.

یک روایت هم شنیدم که میگفت کل مباحث علمی که انسان قادر به درکش هست 27 مبحث هست.
و میگفت تا وقتی که امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور کنند ، ما انسانها فقط 2 مبحث از این هارو یاد کشف خواهیم کرد.!!!
اینو شنیده بودم و مطمئن نیستم . ولی با تمام ایمان ضعیف و حتی با تمام بی ایمانیم دوست دارم بگم : الله هم عجل لولیک الفرج

خیلی مذهبیش کردم نه ؟ از من بعیده اصن :)

abnabat69

عضو جدید
در پاسخ "یکی حرف جالبی میزد ! میگفت : ما همه چیزو بلدیم ، وقتی روی زمین میایم فراموش میکنیم ، و ذره ذره به یادش میاریم ، حتی با صرف عمرمون در این راه.
انگار توی یک جنگل پر از مه باشی و ذره ذره مه کنار بره ، ولی تو میدونی اینجا جنگله."

این چیزی که شما گفتین تو خود قرآن هم هست..آیه ش معروف به ایه الست هستش...