هنرستان معماري، فني حرفه اي يا كار و دانش

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام
خيلي از بچه هايي كه وارد ميشن به رشته ي معماري از همون هنرستان ، فقط ميدونن كه اومدن معماري بخونن
آيا اطلاع دارن كه تفاوت تحصيل رد معماري در فني حرفه اي تفاوتش با كار و دانش چيه؟

در ادامه تحصيل ايا هر كدام اين دو گروه كنكور مشابه دارند؟

چه عنواني در ديپلو و مدرك كارداني اونها قيد ميشه؟

هر كدوم از اونها چه واحد هايي رو پاس ميكنن؟

در چه درس هايي مشترك و در كدام متفاوت اند؟

ايا فبل از وارد شدن به هنرستان انتخاب ميكنن يا با ناا گاهي وارد ميشن؟

در ازمون نظام هر كدام از اين گروه ها چه عنواني بهشون تعلق ميگيره؟

در اين تاپيك به بررسي اين موضوع ميپردازيم
ممنون ميشم كه همكاري كنين:gol:

archi&tini

عضو جدید
از اونجایی که خودم هنرستانی فنی بودم....باید بگم من اون موقع که می خواستم وارد هنرستان بشم نمی دونستم که قراره بین من و کسی که از کنکور سراسری وارد دانشگاه میشه اینقدر اختلاف و تبعیض وجود داشته باشه.....من فقط هدفم معماری بود و بعد از کنکور کاردانی فهمیدم که چه تفاوت هایی بین ما هست...
اول اینکه من ناپویسته اومدم کارشناسی و عنوان مهندسیم حذف شد...توی آزمون نظام من و امثال من مشکل دارن و حق امضا ازمون گرفته شده.....
ما باید برای رسیدن به عنوان مهندسی حتما ارشد بخونیم اما بقیه با کارشناسی هم مهندس میشن و بدون دردسر می تونن آزمون نظام رو بدن...
و جالب اینجاست که تمام واحد های ما یکی هست و ما دو سال هم بیشتر وقت صرف کردیم .....
پس این وسط دو سال تلاشی که بچه های فنی و کاردانشی دارن و بیشتر توی معماری وقت گذروندن عملا بی نتیجه میشه و اصلا ارزشی براش قائل نیستن.....

دوستان توصیه می کنم از ورود افراد خانواده اتون به هنرستان جلوگیری کنید....

MisyoMasoud

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
خيلي از بچه هايي كه وارد ميشن به رشته ي معماري از همون هنرستان ، فقط ميدونن كه اومدن معماري بخونن
آيا اطلاع دارن كه تفاوت تحصيل رد معماري در فني حرفه اي تفاوتش با كار و دانش چيه؟

در ادامه تحصيل ايا هر كدام اين دو گروه كنكور مشابه دارند؟

چه عنواني در ديپلو و مدرك كارداني اونها قيد ميشه؟

هر كدوم از اونها چه واحد هايي رو پاس ميكنن؟

در چه درس هايي مشترك و در كدام متفاوت اند؟

ايا فبل از وارد شدن به هنرستان انتخاب ميكنن يا با ناا گاهي وارد ميشن؟

در ازمون نظام هر كدام از اين گروه ها چه عنواني بهشون تعلق ميگيره؟

با سلام ...
در این که رشته معماری هنرستان فنی و کارودانش متفاوت هست شکی نیست ..حتی سر فصل درسا هم فرق داره....عنوان مدرک در دیپلم هنرستان نقشه کشی معماری هست و در کارودانش نقشه کشی ساختمان و کارودانشی ها درواقع دروس نقشه کشی درجه 1 و 2 رو پاس میکنند ولی فنی ها طراحی معماری و ترسیم فنی و نقشه کشی و ....
دروس تأسیسات و شناخت مصالح و بناهای تاریخی تقریبأ مشابه هستند ..کارودانشی ها ماکت سازی پاس نمیکنند...
طبیعتأ بیشتر دوستان با نا آگاهی و به ناچار ( چون اولویت و یا امکان ثبت نام در رشته های نظری رو ندارن به ناچار میرن کاردانش و هنرستان فنی )وارد هنرستان و کاردانش میشن
اما در کنکور و قبولی بعد آن مزایای فنی ها بهتره
اولأ که ریاضی پاس میکنن تو هنرستان
ثانیأ 8 واحد کمتر از کاردانشی ها دارن چون در هنرستان فنی این واحد ها را پاس کردن
هردو گروه هم فک کنم در آزمون نظام عنواناشون مثل هم باشه....

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

در ادامه تحصيل ايا هر كدام اين دو گروه كنكور مشابه دارند؟ بلی

چه عنواني در ديپلو و مدرك كارداني اونها قيد ميشه؟ کاردانی پیوسته

هر كدوم از اونها چه واحد هايي رو پاس ميكنن؟ نه....فنی حرفه ای ها واحد های بیشتری پاس می کنن در نتیجه قوی ترند

در چه درس هايي مشترك و در كدام متفاوت اند؟ ....نمی دونم

ايا فبل از وارد شدن به هنرستان انتخاب ميكنن يا با ناا گاهي وارد ميشن؟.....اکثرا اواز معماری رو از دور می شونند ولی خیلی ها هم با شناخت وارد میشند.....یه سری ها هم چون تو شهرشون فنی حرفه ای ندارند مجبور به انتخاب کاردانش میشند....به خاطر همین اظهار نظر قطعی نمیشه به انگیزه و دلیل رفتن اون ها داد همین طور که نمیشه به بچه هایی که معماری رو تو کنکور سراسری انتخاب می کنند داد......که فقط میان دانشگاه که اومده باشند دانشگاه....همین

در ازمون نظام هر كدام از اين گروه ها چه عنواني بهشون تعلق ميگيره؟ اگه وارد مرحله لیسانس بشند مدرک لیسانسشون میشه کارشناسی تکنولوژی معماری....چه می خواد از ریاضی بیاد کاردانی معماری بخونه و بعد لیسانس چه بخواد از کاردانش و فنی حرفه ای بیان...یه چیز در مدرک لیسانسشون میزنه...تو نظامشون رو نمی دونم ولی چند وقت پیش شنیدم یکی از دوستام که از کاردانش اومده بود بالا نظامشو گرفت

:cool: اینا رو با اطلاعات عمومی خودم جواب دادم نمی دونم چند درصدش درسته ولی خودم با دیپلم ریاضی اومدم کاردانی معماری بعد با این بچه ها اشنا شدم:)

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
متن سوزناک......با اشک بخونینش
......................................................
طبق بخشنامه ارسال شده کلیه افرادی که کاردانی انها پیوسته می باشدوافرادی که مدرک کادانی انها یه عنوانی داره مثل نقشه کشی معماری (گرایش معماری )یا نقشه کشی ساختمان وهر چیزی شبیه به اینها که گرایش معماری باشه (کلیه این مدارک مربوط به قبل از سال 82 میباشد) ومدرک کارشناسی علمی کاربردی معماری دارنداز امتحان طراحی منع شده اند.
کلیه فارغ التحصیلان تکنولوژی معماری ابدا نمی توانند امتحان طراحی بدهند.
کارشناسان ارشد معماری دارنده مدرک کاردانی پیوسته معماری (نقشه کشی معماری با گرایش معماری )از امتحان طراحی محروم شده اند.
فقط کارشناسانی که علمی کاربردی معماری هستند و کاردانی انها هم ناپیوسته است ( رشته ریاضی بودند نه هنرستانی )و فقط کاردانی معماری بدون گرایش است می توانند امتحان طراحی بدهند.
منبعی که نامه رو منتشر کرده هم نظام مهندسی اصفهان با آدرس www.nezamm ohandesiesfahan.ir/News
استکه دوستان میتوانن ببینن.

archi&tini

عضو جدید
تفاوت بین واحد های درسی فنی ها با کار و دانشی ها هست .....ولی اطلاعی از تفاوت هاشون ندارم...اما در کل هنرستانی ها ( چه فنی و چه کار و دانشی ) مورد تبعیض هستند و بهشون ظلم شده و میشه.....و این مورد تا لیسانس ادامه داره

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
كسي ميتونه توي يه جدول تفاوت ها و حتي سرفصل دروسشونو بنويسه؟ و كاملش كنيم؟

hagir

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام این جدول دروسی هست که ما در دوره ی فنی حرفه ای گذروندیم
Untitled.jpg

والا بعضی دوستان حرف های خنده دار میزنن ما تو مدرسمون معدل زیره 17 نداشتیم واسه فنی حرفه ای هیچکدوم هم جا مونده از رشته های دبیرستان نبودیم همون موقع یادم هست پدر مادرم خیلی بهم اسرار میکردن که برم ریاضی اما من میگفتم معماری چون دوست داشتم معماری بخونم دوست داشتم بدونم چه جوری ساختمان طراحی میکنن
در دانشگاه هم فرقس بین ما و کاردانی ها نیست فقط اونا یه چند تا درس بیشتر پاس میکنن فکر کنم 6 واحد مثل شناخت مواد مصالح دارن ما نداشتیم و 2 تا درس دیگه
ما حتی توی هنرستان طراحی معماری داشتیم حالا جالب هست به ما طراحی نمیدن

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
دوست عزيزم samaneghasemi ميگن كه

بعدا نظرمو می زارم
اما بزار اینو بگم الان تو یه خط
اگر هنرستانهای کاردانش و فنی و حرفه ای طبق آموزش کتاب پیش برن
یک دانش آموز دیپلمه کار دانش می تونه خیلی راحت مثل منه مثلا کار دان معماری نقشه ی مسکونی کار کنه
کار دانش به صورت فنی تر و تخصصی تر روی سازه و نقشه و مصالح کار می کنن
اما فنی حرفه ای
روی ترکیب هندسه ها و رنگها و همچنین اندکی روانشناسی فضاها هم کار می کنن

yalda 135

عضو جدید
معماری کاردانش و فنی حرفه ای

معماری کاردانش و فنی حرفه ای

با سلام به همه دوستان
من خودم از طریق رشته ریاضی وارد دانشگاه شدم و معماری رو ادامه دادم ولی الان دبیر معماری هنرستان هستم . راجع به کار دانش و فنی حرفه ای باید بگم
اولا : بچه های هنرستان اگه قدر خودشون بدونن با سواد تر از بچه های ریاضی هستن چون از اول معماری کار می کنن
دوما : بچه های کاردانش از نظر فنی قوی تر از بچه های فنی حرفه ای اند چون واحدهای عملیشون بیشتر .
سوما : مباحث درسی کاردانش و فنی کلا متفاوت . هنرستان کاردانش در رشته های مختلف ثبت نام می کنه مثل نقشه کشی ساختمان ، معماری داخلی و . . . . . . . در رشته نقشه کشی ساختمان در سال دوم 4 کتاب تحت عنوان نقشه کشی ساختمان می خونند مثل رسم فنی ، مبانی نقشه کشی معماری (آشنایی با پلان ، مقطع ، نما ، شیب بندی ساختمان ) ، مبانی نقشه کشی سازه (پلان فونداسیون ، انواع فونداسیون )و اتوکد و در سال سوم هم چهار کتاب طراحی معماری(انواع فضاهای مسکونی و طراحی مطلوب آن ) نقشه کشی ساختمان ( نقشه جزییات و تاسیسات ) و ساختمان های بتنی و فلزی می خونن .
اما بچه های معماری داخلی سال دوم کتابای طراحی و نقشه کشی معماری می خونن علاوه بر اون چهار تا کتاب نام برده و در سال سوم با شیت بندی و ماکت سازی آشنا می شنن و درس های فنی نقشه های بتنی و فلزی ندارن .
کنکور بچه های کاردانش و فنی منابع یکسان داره و همون کتابای فنی . یعنی بچه های کاردانش علاوه بر کتابای خودشون کتابای فنی هم باید بخونن . درسای فنی هم که دوستمون در پست های قبلی گذاشتن .
در کل بچه های کاردانش فنی تر و تخصصی تر کار می کنن کارشون برای کنکور بیشتر و معمولا قبوللیشون کمتر . بچه های فنی مطالب گسترده می خونن اما زیاد تخصصی کار نمی کنن .
برای اطلاعات بیشتر در خدمتون هستم .

nassim_ams

عضو جدید
من خودم هنرستانی بودم البته نه معماری،شیمی میخوندم!
ولی الان میخوام واسه کاردانی به کارشناسی معماری بخونم و تازه میفهمم که بچه های فنی با چه مشکلاتی واسه ادامه تحصیل مواجه هستن!
کاردانشی ها که دیگه جای خود دارند!
با وجود اینکه در اکثر مواقع بچه های فنی که وارد رشته های مهندسی میشن از ادمایی تو همون موقعیت که از ریاضی وارد رشته های مهندسی شدن قوی ترن ولی بازم به شدت مورد ضلم و تبعیذ واقع شدن!!!!!!!!!!!
اما در مورد تفاوت بین فنی و کاردانش تا جایی که من میدونم معمولا باید سطح و اعتبار کاردانش بالا تر از فنی باشه اما تو کشور ما برعکسه!
سر فصلا متفاوتن اما کنکور کاردانی که بین دو شاخه هماهنگه طبق سر صلای فنی بر گذار میشه!
تو دانشگاه هم یه سری تفاوتایی دارن،مثلا این که شهریه واسه دیپلم کاردانش بالاتره یا مثلا اینکه بچه های کاردانش باید یه سری واحدای اضافه تری نسبت به فنی ها بگذرونن!
کلا فنی حرفه ای بهتره....:)

بالا