هماهنگ و هم گام برای ارشد 95

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

با برنامه ریزی و مشورت ،همگام شیم تا نتایج بهتری بگیریم.

کیا موافق هستند:que:

از کی:que: و چگونه شروع کنیم:que:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
ضمن تبریک به رتبه های برتر

درصد و رتبه های برتر 1392

:gol:

رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد شیمی در سال ۱۳۹۲

زبان: %۸۴
آلی: %۷۷
معدنی: ۶۳%
تجزیه: %۶۷
شیمی فیزیک: %۶۳
رتبه ها: شیمی فیزیک:۱ تجزیه:۱ معدنی:۱ آلی:۱

:gol::gol:

رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد شیمی در سال ۱۳۹۲
زبان:۸۲%،
آلی:%۴۸،
معدنی:%۶۵،
تجزیه:%۵۲،
شیمی‌فیزیک:%۶۲؛
در گرایش‌های تجزیه، کاربردی و پیشرانه‌ها ۳ ودر بقیه گرایش‌ها ۲٫

:gol::gol::gol::gol:

رتبه 4
زبان:%۵۵
آلی:%۵۲
معدنی:%۳۵
تجزیه:%۵۵
شیمی فیزیک:%۷۲
رتبه ها: شیمی فیزیک:۴ تجزیه:۵ آلی:۶ معدنی:۷

:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

رتبه 6
۹۵/۵۶زبان
آلی: ۵۰%
معدنی: ۲۶%
تجزیه: ۴۶%
شیمی فیزیک: ۵۱%
رتبه ها: آلی:۶ تجزیه:۸ شیمی فیزیک:۸ معدنی:۱۰ پیشرانه:۵

:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

رتبه 7
زبان: %۷۰
آلی: %۳۶٫۷۸
معدنی: %۲۶٫۶۷
تجزیه: %۳۷٫۷۸
شیمی فیزیک: %۷۴٫۷۱
رتبه ها: شیمی فیزیک:۷ شیمی تجزیه:۱۳ شیمی آلی:۱۸ شیمی معدنی:۱۹

آخرین ویرایش:

mahan.mah

عضو جدید
سلام دوست عزیز میشه منبع این درصد هایی که گفته شده رو بگید؟ چون چند جا دیده و شنیده بودم در کنکور ارشد میانگین رتبه 1 57 نهایت 60 بوده که فکر کنم شیمی هم نبوده اما الان میانگین 70 71 شده! البته نمیگم غیر قابل باوره اما تا حالا امار اینجوری از رتبه 1 تا 7 ندیده بودم.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید یادم نبود منبع مصاحبه برترین های کنکور شیمی را بنویسم.

منبع:مرجع رسمی سوالات دانشجویان شیمی. http://www.chemdep.ir

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
1
مصاحبه دپارتمان شیمی با الهه یزدانی رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد شیمی در سال ۱۹۳۱
۱ ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس کنکور و رتبه هایتان را د ر گرایش -
های مختلف بیان کنید؟
زبان: % ۴۸
آلی: % ۷۷
% معدنی: ۳۶
% تجزیه: % 67
% شیمی فیزیک: % 63
رتبه ها: شیمی فیزیک: ۱ تجزیه: ۱ معدنی: ۱ آلی: ۱
۱ پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به -
درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟
زیاد به اینکه رتبه ام چند میشود فکر نکرده بودم؛ ولی با توجه به درصدها و رتبه کنکور سال گذشته
انتظار داشتم که تک رقمی بشوم. درصدهای اعلامی هم تا حد زیادی به درصدهایی که حساب کرده
بودم، نزدیک بود.
3 رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی چه بوده است و با چه معدلی در این مقطع -
فارغ التحصیل شده اید؟
شیمی محض دانشگاه صنعتی شریف و معدلم هم ۱۴٫۴۱ است .
۴ به کدام گرایش علاقه دارید؟ و دوست دارید در کدام زمینه تحقیقاتی کار کنید؟ -
من به همه گرایش ها علاقه دارم، البته به معدنی کمتر از بقیه و با توجه به اینکه به نظرم در گرایش
شیمی آلی کارهای مفیدتری می شود انجام داد و من هم توانایی بیشتری در آن دارم، این گرایش را برای
ادامه تحصیل انتخاب کردم. در کل زمینه تحقیقاتی مدنظرم هست که حالتی تلفیقی از علوم مختلف را
داشته باشد. ان شاالله در دوران ارشد در زمینه نانوکاتالیست های مغناطیسی کارخواهم کرد.
۵ آیا در کنکورهای کارشناسی ارشد سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند -
بوده است و سطح کنکور ارشد سراسری سال ۳۱ را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می
کنید؟
بله . سال گذشته در کنکور شرکت کردم و رتبه ۲ را کسب کردم. به نظرم در کل امسال سخت تر بود
ولی زبان و تجزیه و معدنی نسبت به سال گذشته کمی آسان تر بودند.
6 آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و -
کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای
کسب می نمودید؟
نه در کلاس های کنکور و آزمونی شرکت نکردم.
7 از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟ -
به طور خاص برای کنکور ارشد شاید حداکثر ۱ ماه مطالعه کردم، روزانه ۳ الی ۸ ساعت. و روزهای
۴ ساعت در مجموع مطالعه و حل سوالات کنکور سالهای قبل. ، نزدیک به آزمون ۷
۸ کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه -
توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
به نظر من بهتر است دانشجویان در طول تحصیل کارشناسی از کتاب های مرجع برای یادگرفتن دروس
استفاده کنند، چون می توانند عمیق تر و کامل تر آن دروس را یادبگیرند و همچنین به نظر من در مرحله
اول مهم این است که روح کلی حاکم بر آن علم را یاد بگیریم، یعنی اینکه مثلا تمام واکنش هایی که در
شیمی آلی انجام می شوند را می توان با چند قاعده کلی حدس زد. اینکه کلا مولکولها از این کارهایی که
می کنند چه هدفی دارند. وقتی این روح کلی کشف شد، آدم می تواند هر مسئله ای را تا حد زیادی حل
کند. به نظرم در بیشتردرس ها این مسئله خیلی مهم است. بعد از آن نوبت به حل مسئله می رسد. در حل
مسئله هم در ابتدا استفاده از کتاب های مرجع مفیدتر است. چون مسئله های چالش برانگیزتری دارند و
باعث می شوند ذهن دانشجو باز شود. استفاده از کتاب تشریح مسائل هم بعد از اینکه خود فرد روی
مسئله به اندازه کافی فکر کرد، خیلی مفید است. بعد از آن در سال کنکور حل تست برای تنظیم سرعت
و سنجیدن دقت می تواند موثر باشد.
در شیمی آلی کتاب موریسون و بوید و تمرین های ولهارد ، در شیمی تجزیه اسکوگ و شیمی فیزیک
لواین به نظرم منابع خوبی هستند.
Organic Chemistry, Robert T. Morrison, Robert N. Boyd
Organic Chemistry: K. Peter C. Vollhardt, Neil E. Schore
Fundamentals of Analytical Chemistry: Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Physical Chemistry: Ira Levine
9 نظرتان در مورد اپلای و تحصیلات خارج از کشور چیست؟ -
به نظرم به طور کلی انگیزه افراد از تحصیل در خارج از کشور را می توان در سه مورد خلاصه کرد:
یک گروه از این افراد شیفته علم هستند و می بینند که در خارج از کشور شرایط برای کسب علم بیشتر
از اینجا فراهم است. یک گروه از ادامه تحصیل به عنوان بهانه ای برای رسیدن به رفاه بیشتر با زندگی
و کار و اقامت در کشورهای خارجی استفاده می کنند. یک گروه هم می گویند می رویم آنجا علم دست
اول را کسب می کنیم و برمی گردیم و به کشورمان خدمت می کنیم .
افرادی که با انگیزه اول می روند به نظرم کم هستند و بیشتر افراد با دو انگیزه بعدی، راهی کشورهای
خارجی می شوند. انگیزه گروه دوم هم که فقط به منفعت شخصی خودشان برمیگردد و به نظرم درصد
این افراد هم خیلی زیاد نیست. اما انگیزه سوم که ایدئولوژی بزرگی پشت سرش دارد، قشر وسیعی از
دانشجویان را درگیر خودش می کند. در پاسخ به این گروه اول باید بپرسیم که در دنیای امروز با
تحصیل در کشورهای غربی برای خدمت به کشور چه چیزی به دست می آوریم و چه چیزی را از دست
می دهیم؟ جوابی که من در این سالها به آن رسیده ام این است که واقعا چیز زیادی به دست نمی آوریم،
چون علمی که آنجا کسب می کنیم، خیلی سطحش با مسائلی که ما امروزه با آنها در کشورمان روبه رو
هستیم، تفاوت دارد و عملا علم آنجا به درد خدمت به اینجا نمی خورد . و چیزی که کشور ما و امت
اسلامی از دست می دهد، خیلی بیشتر است؛ تک تک کارهای تحقیقاتی آنجا قطعا نمودی عینی در
صنعت و به خصوص صنایع دفاعی خواهد داشت و موجب پیشرفت بیشتر غرب و تهاجم آن )به هر
شکل ( به سرزمین ما خواهد شد و پیشرفت بیشتر آنجا ما را در رقابت ضعیف تر می کند و این ما فقط
یک کشور به نام ایران نیست، که یک تمدن بزرگ به نام اسلام است. علاوه براین ها ما امروز در
صحنه سومین جنگ با غرب هستیم و این بار عرصه این جنگ زندگی روزمره ما را هدف گرفته است
و مبارزه امروز در جهاد اقتصادی نهفته است. در فیلم های دفاع مقدس می بینیم که افرادی به بهانه های
مختلف کشور را در زمان جنگ ترک می کردند و قطعا همه ما حس خوبی نسبت به آن افراد نداریم؛
فرار از صحنه جنگ امروز اگر زشت تر از آن نباشد، به همان اندازه تاسف برانگیز است.
۱۱ اگر به زمان انتخاب رشته ورودی کارشناسی برگردید دوباره شیمی را انتخاب می کنید؟ -
نه به احتمال خیلی زیاد شیمی را انتخاب نمی کردم. آن موقع علم فی نفسه برای من ارزش داشت و....
منبع: http://www.chemdep.ir

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
و اما رتبه 2

[h=1]مصاحبه دپارتمان شیمی با احسان یحیی زاده رتبه ۲ کنکور کارشناسی ارشد شیمی در سال ۱۳۹۲[/h] ۱- ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس کنکور و رتبه هایتان را د ر گرایش های مختلف بیان کنید؟
بسم الله الرحمن الرحیم، سلام، خیلی ممنون، زبان:۸۲%، آلی:%۴۸، معدنی:%۶۵، تجزیه:%۵۲، شیمی‌فیزیک:%۶۲؛ در گرایش‌های تجزیه، کاربردی و پیشرانه‌ها ۳ ودر بقیه گرایش‌ها ۲٫
۲- پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟
حدود رتبه ۲۰، درصد ها را حساب نکرده بودم اما درصد ها به در صدهایی که موقع حل کردن کنکورهای سالهای پیش می زدم نزدیک بودند.
۳- رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی چه بوده است و با چه معدلی در این مقطع فارغ التحصیل شده اید؟
در مقطع کارشناسی در رشته شیمی محض دانشگاه صنعتی شریف تحصیل می کنم، هنوز که فارغ التحصیل نشدم ولی معدلم موقع ثبت نام کنکور ۱۷٫۶ بود.
۴- به کدام گرایش علاقه دارید؟ و دوست دارید در کدام زمینه تحقیقاتی کار کنید؟
به گرایشهای آلی و تجزیه علاقه دارم. انشاالله قصد دارم در زمینه تجزیه کار کنم.
۵- آیا در کنکورهای کارشناسی ارشد سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند بوده است و سطح کنکور دکتری سراسری سال ۹۲ را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می کنید؟
بله، پارسال هم به صورت آزمایشی کنکور دادم، میانگین رتبه ام در گرایشهای مختلف حدود ۶۰ بود؛ سطح سولات نسبت به سال های گذشته چندان تغییری نکرده بود، شاید فقط شیمی فیزیک آن کمی راحت تر بود.
۶- آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای کسب می نمودید؟
خیر، اعتقادی به اینگونه کلاس ها ندارم، البته به آزمون آزمایشی چرا، که البته آن را هم خودم در سالن مطالعه شبیه سازی کردم با کنکور های چند سال اخیر.
۷- نظرتان در مورد اپلای و تحصیلات خارج از کشور چیست؟
تا زمانی که نیازی به آن نباشد لازم نیست و مخالفم؛ نیاز هم یعنی مثلا فردی می خواهد در رشته جدیدی ادامه تحصیل داده و برای اولین بار آن را به داخل کشور وارد کند و مواردی از این قبیل.
۸- اگر به زمان انتخاب رشته ورودی کارشناسی برگردید دوباره شیمی را انتخاب می کنید؟
با وجود اینکه الان خیلی از مشکلات و سختی های موجود را دیده ام که در آن زمان اصلا تصور آنها را هم نمیکردم ، باز هم صددرصد شیمی!
۹-از چه موضوعی در شیمی بسیار خوشتان می آید و از چه موضوعی متنفرید؟
از هیچ موضوعی متنفر نیستم، به اکثر موضواعت شیمی علاقه دارم.
۱۰-به نظرتان وقت گذاشتن بر روی کنکور مهم تر است یا کار کردن روی زمینه های پژوهشی و مقاله دادن؟
قطعا پژوهش (چه از آن مقاله ای چاپ بشود چه نه) مهمتر است ولی در هر حال بیشتر کارهای پژوهشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی انجام می پذیرد وبرای ورود به این مقاطع نیز وقت گذاشتن برای کنکور لازم است، پس وقت گذاشتن برای کنکور به ذات خود لازم نیست ولی برای انجام پژوهش لازم میشود!
۱۱- به طور کلی چه توصیه هایی در خصوص نحوه مطالعه داوطلبان و آمادگی برای کنکور سراسری کارشناسی ارشد دارید؟
اینکه در طول ۴ سال تحصیل حتما به دروس خود مسلط شوند و در صورت امکان در هر درس حداقل یک کتاب مرجع معتبر بخوانند، این کار چه کنکور بدهند یا نه خیلی در آینده به آنها کمک می کند و در صورت کنکوری شدن، مطالعه برای کنکور را راحت تر و بسیار سریعتر و پربازده تر می کند، در دوران تحصیلات تکمیلی هم مسلما پایه قوی، خیلی کمک خواهد کرد.

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.
امیدوارم کنکور 93 همتون موفق باشین
مهمترین مسئله تو کنکور اینه که درصدهای منفی نداشته باشینچون درصد منفی تاپیر بسیار سوئی در رتبه داره
من خودم امسال کنکور دادم که البته رتبه ام در مقابل تعداد سوالاتی که پاسخ دادم واقعا باور نکردنی بود
اما در مورد اینکه دوستان چطور بخونن هرکس یه روش داره .اما به نظر میرسه که بهترین روش اینه که مباحثی که به نظرمون راحتر میشه اموخت و یا اینکه پایه تر هست رو اول خوب یاد بگیریم و بعد به سراغ مباحث بعدی بریم.
اگر میخوایید از خرداد شروع کنید حتما رتبه خوبی خواهید داشت به شرط اینکه اواسط کار انگیزتون رو از دست ندید.(اتفاقی که برای من افتاد)
موفق و پیروز باشید

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.
مهمترین مسئله تو کنکور اینه که درصدهای منفی نداشته باشینچون درصد منفی تاپیر بسیار سوئی در رتبه داره
من خودم امسال کنکور دادم که البته رتبه ام در مقابل تعداد سوالاتی که پاسخ دادم واقعا باور نکردنی بود
اما در مورد اینکه دوستان چطور بخونن هرکس یه روش داره .اما به نظر میرسه که بهترین روش اینه که مباحثی که به نظرمون راحتر میشه اموخت و یا اینکه پایه تر هست رو اول خوب یاد بگیریم و بعد به سراغ مباحث بعدی بریم.
اگر میخوایید از خرداد شروع کنید حتما رتبه خوبی خواهید داشت به شرط اینکه اواسط کار انگیزتون رو از دست ندید.(اتفاقی که برای من افتاد)
موفق و پیروز باشید

سلام من هم به همه دوستان.
امیدوارم کنکور 93 هممون موفق باشیم

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.
موفق و پیروز باشید

سلامی دوباره،متوجه نشدم،
من به ترتیب فصل ها شروع کردم.البته میشه تجزیه دستگاهی رو جا به جا خوند.
ولی برای درس های دیگه ؟؟؟

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
1
مصاحبه دپارتمان شیمی با الهه یزدانی رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد شیمی در سال ۱۹۳۱
۱ ضمن تبریک به شما در ابتدا لطفا درصدهای خود در دروس کنکور و رتبه هایتان را د ر گرایش -
های مختلف بیان کنید؟
زبان: % ۴۸
آلی: % ۷۷
% معدنی: ۳۶
% تجزیه: % 67
% شیمی فیزیک: % 63
رتبه ها: شیمی فیزیک: ۱ تجزیه: ۱ معدنی: ۱ آلی: ۱
۱ پس از برگزاری آزمون، توقع چه رتبه ای را داشتید؟ آیا درصدهای اعلامی در کارنامه به -
درصدهایی که حدس می زدید نزدیک بود؟
زیاد به اینکه رتبه ام چند میشود فکر نکرده بودم؛ ولی با توجه به درصدها و رتبه کنکور سال گذشته
انتظار داشتم که تک رقمی بشوم. درصدهای اعلامی هم تا حد زیادی به درصدهایی که حساب کرده
بودم، نزدیک بود.
3 رشته و دانشگاه محل تحصیل شما در مقطع کارشناسی چه بوده است و با چه معدلی در این مقطع -
فارغ التحصیل شده اید؟
شیمی محض دانشگاه صنعتی شریف و معدلم هم 18/81 است .
۴ به کدام گرایش علاقه دارید؟ و دوست دارید در کدام زمینه تحقیقاتی کار کنید؟ -
من به همه گرایش ها علاقه دارم، البته به معدنی کمتر از بقیه و با توجه به اینکه به نظرم در گرایش
شیمی آلی کارهای مفیدتری می شود انجام داد و من هم توانایی بیشتری در آن دارم، این گرایش را برای
ادامه تحصیل انتخاب کردم. در کل زمینه تحقیقاتی مدنظرم هست که حالتی تلفیقی از علوم مختلف را
داشته باشد. ان شاالله در دوران ارشد در زمینه نانوکاتالیست های مغناطیسی کارخواهم کرد.
۵ آیا در کنکورهای کارشناسی ارشد سالهای قبل نیز شرکت داشتید؟ در صورت شرکت، رتبه شما چند -
بوده است و سطح کنکور ارشد سراسری سال ۳۱ را در مقایسه با سالهای قبل چگونه ارزیابی می
کنید؟
بله . سال گذشته در کنکور شرکت کردم و رتبه ۲ را کسب کردم. به نظرم در کل امسال سخت تر بود
ولی زبان و تجزیه و معدنی نسبت به سال گذشته کمی آسان تر بودند.
6 آیا در کلاسهای کنکور و آزمونهای آزمایشی موسسات آمادگی کنکور شرکت داشتید؟ این آزمونها و -
کلاسها را تا چه حد در موفقیت خود موثر می دانید؟اگر در آزمونها شرکت داشتید معمولا چه رتبه ای
کسب می نمودید؟
نه در کلاس های کنکور و آزمونی شرکت نکردم.
7 از چه زمانی شروع به مطالعه دروس نمودید و به طور متوسط روزانه چه مقدار مطالعه داشتید؟ -
به طور خاص برای کنکور ارشد شاید حداکثر ۱ ماه مطالعه کردم، روزانه ۳ الی ۸ ساعت. و روزهای
۴ ساعت در مجموع مطالعه و حل سوالات کنکور سالهای قبل. ، نزدیک به آزمون ۷
۸ کتابها و منابع پیشنهادی شما در هر یک از دروس امتحانی کدامها هستند و در هر درس چه -
توصیه های خاصی به داوطلبان دارید؟
به نظر من بهتر است دانشجویان در طول تحصیل کارشناسی از کتاب های مرجع برای یادگرفتن دروس
استفاده کنند، چون می توانند عمیق تر و کامل تر آن دروس را یادبگیرند و همچنین به نظر من در مرحله
اول مهم این است که روح کلی حاکم بر آن علم را یاد بگیریم، یعنی اینکه مثلا تمام واکنش هایی که در
شیمی آلی انجام می شوند را می توان با چند قاعده کلی حدس زد. اینکه کلا مولکولها از این کارهایی که
می کنند چه هدفی دارند. وقتی این روح کلی کشف شد، آدم می تواند هر مسئله ای را تا حد زیادی حل
کند. به نظرم در بیشتردرس ها این مسئله خیلی مهم است. بعد از آن نوبت به حل مسئله می رسد. در حل
مسئله هم در ابتدا استفاده از کتاب های مرجع مفیدتر است. چون مسئله های چالش برانگیزتری دارند و
باعث می شوند ذهن دانشجو باز شود. استفاده از کتاب تشریح مسائل هم بعد از اینکه خود فرد روی
مسئله به اندازه کافی فکر کرد، خیلی مفید است. بعد از آن در سال کنکور حل تست برای تنظیم سرعت
و سنجیدن دقت می تواند موثر باشد.
در شیمی آلی کتاب موریسون و بوید و تمرین های ولهارد ، در شیمی تجزیه اسکوگ و شیمی فیزیک
لواین به نظرم منابع خوبی هستند.
Organic Chemistry, Robert T. Morrison, Robert N. Boyd
Organic Chemistry: K. Peter C. Vollhardt, Neil E. Schore
Fundamentals of Analytical Chemistry: Douglas A. Skoog, Donald M. West, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Physical Chemistry: Ira Levine
9 نظرتان در مورد اپلای و تحصیلات خارج از کشور چیست؟ -
به نظرم به طور کلی انگیزه افراد از تحصیل در خارج از کشور را می توان در سه مورد خلاصه کرد:
یک گروه از این افراد شیفته علم هستند و می بینند که در خارج از کشور شرایط برای کسب علم بیشتر
از اینجا فراهم است. یک گروه از ادامه تحصیل به عنوان بهانه ای برای رسیدن به رفاه بیشتر با زندگی
و کار و اقامت در کشورهای خارجی استفاده می کنند. یک گروه هم می گویند می رویم آنجا علم دست
اول را کسب می کنیم و برمی گردیم و به کشورمان خدمت می کنیم .
افرادی که با انگیزه اول می روند به نظرم کم هستند و بیشتر افراد با دو انگیزه بعدی، راهی کشورهای
خارجی می شوند. انگیزه گروه دوم هم که فقط به منفعت شخصی خودشان برمیگردد و به نظرم درصد
این افراد هم خیلی زیاد نیست. اما انگیزه سوم که ایدئولوژی بزرگی پشت سرش دارد، قشر وسیعی از
دانشجویان را درگیر خودش می کند. در پاسخ به این گروه اول باید بپرسیم که در دنیای امروز با
تحصیل در کشورهای غربی برای خدمت به کشور چه چیزی به دست می آوریم و چه چیزی را از دست
می دهیم؟ جوابی که من در این سالها به آن رسیده ام این است که واقعا چیز زیادی به دست نمی آوریم،
چون علمی که آنجا کسب می کنیم، خیلی سطحش با مسائلی که ما امروزه با آنها در کشورمان روبه رو
هستیم، تفاوت دارد و عملا علم آنجا به درد خدمت به اینجا نمی خورد . و چیزی که کشور ما و امت
اسلامی از دست می دهد، خیلی بیشتر است؛ تک تک کارهای تحقیقاتی آنجا قطعا نمودی عینی در
صنعت و به خصوص صنایع دفاعی خواهد داشت و موجب پیشرفت بیشتر غرب و تهاجم آن )به هر
شکل ( به سرزمین ما خواهد شد و پیشرفت بیشتر آنجا ما را در رقابت ضعیف تر می کند و این ما فقط
یک کشور به نام ایران نیست، که یک تمدن بزرگ به نام اسلام است. علاوه براین ها ما امروز در
صحنه سومین جنگ با غرب هستیم و این بار عرصه این جنگ زندگی روزمره ما را هدف گرفته است
و مبارزه امروز در جهاد اقتصادی نهفته است. در فیلم های دفاع مقدس می بینیم که افرادی به بهانه های
مختلف کشور را در زمان جنگ ترک می کردند و قطعا همه ما حس خوبی نسبت به آن افراد نداریم؛
فرار از صحنه جنگ امروز اگر زشت تر از آن نباشد، به همان اندازه تاسف برانگیز است.
۱۱ اگر به زمان انتخاب رشته ورودی کارشناسی برگردید دوباره شیمی را انتخاب می کنید؟ -
نه به احتمال خیلی زیاد شیمی را انتخاب نمی کردم. آن موقع علم فی نفسه برای من ارزش داشت و....

معدل ایشون 18/84 می باشد،که اشتباه شده بود.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
خواهش من کنم.
منم فیزیک و زبان رو اجمالی شروع کردم،و بتدریج که رو دور درس خوندن افتادم،آلی،تجزیه و معدنی رو اضافه می کنم .
به خاطر این که من سال هاست از درس دور بودم و اما از حالا گفته باشم رتبه یک رو رزرو کردم :biggrin::)و رقیب ها و رفیق ها بجنبند تا جا نموندند.
مرحله اصلی که به بچه های تازه درسشون تموم شده رسیدم ، به صورت زیر است:

مرحله اول :چهارتا درس رو موازی می خونم همراه با تست و خلاصه نویسی.
مرحله دوم: خوندن خلاصه ها وبقیه تست ها.
مرحله های بعدی رو بعدا میگم.

نظرتون چیه.

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
برای یکی از دوستان که عضو نیست.
اگه رتبه زیر 100 می خواین ،بهتره اول دروس مرجع رو بخونی - بعد خلاصه و تست.
تست:
آلی :سوالات نوین در شیمی آلی مولف:دکتر محمدرضا اسلامی انتشارات پوران پژوهش کتاب مدرسان هم خیلی عالیه (مثل حزوه دکتر اسلامیه)
من مدرسان و میخونم . فقط تو تست ها خیلی کمی اشکال داره شروع کردم بتدریج میگم کدوم تست ها باید تغییر کنند..) ........خلاصه و تست راهیان ارشد هم خوبه .
معدنی: خلاصه درس و تست دکتر یوسفی انتشارات پردازش
شیمی فیزیک: اگه پایه خوبی دارین کتاب دکتر سالاری انتشارات پارسه .هم درسه هم تست های کنکور و تالیفی .اشکالش گرونی کتاب وسطح بالای اونه.اول گیرش بیارو ببین
بعد تصمیم بگیر. +اتکینز. جزوه خوب گیر بیارین بهتره.
شیمی تحزیه: مدرسان شریف عالیه و بهتر از مقیمی پوران پژوهشه(غلط زیاد داره)........... البته خلاصه و تست راهیان ارشد هم خوبه.

یکی از رتبه برتری ها می گفت شیمی تجزیه و آلی مدرسان و خونده و راضی بوده
موفق باشید .
در پناه حق

آخرین ویرایش:

ghxzy

کاربر ممتاز
سلام من هم به همه دوستان.
امیدوارم کنکور 93 هممون موفق باشیم
ببین من امسال ارشد قبول میشم به 93 نمی رسم
من خیلی امیدوارم

سلام
برای یکی از دوستان که عضو نیست.
اگه رتبه زیر 100 می خواین ،بهتره اول دروس مرجع رو بخونی - بعد خلاصه و تست.
تست:
آلی :سوالات نوین در شیمی آلی مولف:دکتر محمدرضا اسلامی انتشارات پوران پژوهش کتاب مدرسان هم خیلی عالیه (مثل حزوه دکتر اسلامیه)
من مدرسان و میخونم . فقط تو تست ها خیلی کمی اشکال داره شروع کردم بتدریج میگم کدوم تست ها باید تغییر کنند..) ........خلاصه و تست راهیان ارشد هم خوبه .
معدنی: خلاصه درس و تست دکتر یوسفی انتشارات پردازش
شیمی فیزیک: اگه پایه خوبی دارین کتاب دکتر سالاری انتشارات پارسه .هم درسه هم تست های کنکور و تالیفی .اشکالش گرونی کتاب وسطح بالای اونه.اول گیرش بیارو ببین
بعد تصمیم بگیر. +اتکینز. جزوه خوب گیر بیارین بهتره.
شیمی تحزیه: مدرسان شریف عالیه و بهتر از مقیمی پوران پژوهشه(غلط زیاد داره)........... البته خلاصه و تست راهیان ارشد هم خوبه.

یکی از رتبه برتری ها می گفت شیمی تجزیه و آلی مدرسان و خونده و راضی بوده
موفق باشید .
در پناه حق
اره همه اینایی که گفتی عالی هستن من خودم الی و تجزیه و زبان رو از روی همین کتابا خوندم(شیمی فیزیک کم خوندم معدنی هم نخوندم:D)
البته یه نکته دیگه هم هست که کتاب درسی زبان تخصصی انتشارات پیام نور خیلی مفیده و از همه بیشتر ترجمه مقالات هست که خیلی به زبانتون کمک میکنه حتما مقاله هم بخونید.

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
تبریییییییییییییییییییییییک:biggrin:

امیدوارم حایی که دوست داری قبول شین.

ghxzy

کاربر ممتاز
برنامه ریزی برای کنکور ارشد

برنامه ریزی برای کنکور ارشد

بسم الله الرحمن الرحیم
هرکاری که بدون نام خدا شروع شود ابتر است

با سلام و درود بر کاربران محترم تالار شیمی
از اینجا به بعد قرار شده که من با همکاری فرزانه خانوم استارتر تاپیک این تاپیک را تا کنکور ارشد 93 ادامه بدیم تا ان شا الله نتایج خوبی حاصل بشه.
اولین مرحله برای اینکار انگیزه و تصمیم به شرکت در ارشد هست که با حضور در این تاپیک مشخص میشه که اولین قدم برداشته شده.

برنامه ریزی

شما باید به مطالعه کردن عادت پیدا کنید که البته این مسئله بسیار سخت و مشکل هست و به هدفی قدرتمند و صحیح و روحیه ای پولادین نیازمند هست.شما باید تفکرات خودتون رو به سمت هدف سوق دهید و به کار خودتون و البته به کار خدا یقین داشته باشید و بدانید که وعده خداست که
"انُ مع العسر یسرا
"

قدم دوم نیز برداشته شد.
مرحله سوم مکان مطالعه است.
اینکه مکان خاصی برای مطالعه داشته باشید بسیار خوب است اما اینکه فقط به جای خاصی عادت کنید و در سایر اماکن تمرکز خود برای مطالعه و یادگیری را از دست بدهید نقطه ضعف محسوب میشود.
بنابراین سعی کنید که در همه جا بتوانید مطالعه و یادگیری داشته باشید.
یادگیری بسیار سخت است چراکه نیازمند انتقال مطالب اموخته شده از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است و این اتفاق جز با تمرین و تکرار نخواهد افتاد.
جهت عادت به مطالعه روزانه یک ساعت مطالعه داشته باشید تا با خستگیهای مطالعه اشنا شوید.
به یاد داشته باشید که درس خواندن برای ارشد بسیار مشکلتر از امتحانات پایان ترم شماست. به دلیل انکه حجم کتابها و مطالب در طول ترم بسیار کمتر از حجم سرفصلهای ارشد است.
تفاوت دوم اینجاست که برخی افراد شب امتحانی هستند و این بدترین عادتی است که یک دانشجو میتواند داشته باشد گرچه برخی با این روش سالهای متمادی دوره دانشجویی خود را گذرانده و به ظاهر راضی و خشنود هستند! اما این روش در این مرحله هرگز کارایی نداشته و باید بدنبال راه صحیحی برای مطالعه باشند.
البته این را بدانید که اگر ازابتدا به دروس حمله کنید در اواسط راه انگیزه خود را از دست داده و دل زده خواهید شد. بنابراین همیشه اصل میانه روی را رعایت کنید. مخصوصا افرادی که به ساعات مطالعه طولانی عادت ندارند نباید یکباره روزی 8 ساعت درس بخوانند.

اکثر درس های شیمی بسیار طولانی و پر نکته است .
بنابراین طبیعی است که باید
تقسیم بندی برای مطالعات خود داشته باشید.از سرسری خواندن جدا بپرهیزید .مطالب را بصورت دقیق و با استثنائات و نکات آنها بیاموزید ،خلاصه برداری اصل مهمی در یادگیری است که در روز های نزدیک به کنکور بسیار به آنها نیازمند خواهید بود.
هر بخش را که میخوانید
باید تست های مرتبط با آن را نیز حل کنید.اگر فکر میکنید که نتوانسته اید مطابق میل خود تست ها را حل کنید ،دوباره درس را مطالعه کنید، و هرگز ناامید نشوید.
توجه کنید که با اینکه شاخه های شیمی از هم جدا هستند اما پیوستگی آنها به یکدیگر غیر قابل انکار است.مثلا باید بدانید که هنگامی که شیمی الی میخوانید پیوستگی و ارتباطی با معدنی و تجزیه و شیمی فیزیک دارد.

آخرین ویرایش:

ghxzy

کاربر ممتاز
زمان مطالعه

زمان مطالعه

آیا این پست را میخوانید ؟
پس از همین فردا شروع به مطالعه کنید.
اینکه کی و چه زمان برای درس خواندن مناسب است را هرکس خودش تشخیص میدهد!
اما بهترین ساعات برای درس خواندن اول صبح است.
توجه کنید که روزی را اول صبح تقسیم میکنند (مثل ایرانی) بنابراین اگر میخواهید که در پرتو الطاف الهی فعالیت کنید پس صبح زود از خواب برخیزید،
سکوت و آرامشی که اول صبح وجود دارد سسب تحکیم حس شما برای درس خواندن خواهد شد و علاقه شما به درس را افزایش خواهد داد.
مهمترین مسئله ای که همه در هنگام درس خواندن با آن مواجه هستند(البته بجز اینکه موقع درس خواندن خوابشون میگیره....:دی)رویا پردازی و خیالبافی های پوچ هستش.هنگامی که در این دام ذهنتون افتادید! سعی نکنید که آنها را ادامه دهید.سریع از آن بیرون بیایید وشروع به مطالعه کنید.
شما یک داوطلب کنکور هستید بنابراین تا روز امتحان فرصت زیادی برای خواندن و یاد گرفتن و همچنین فراموش کردن مطالب وجود دارد.
لذا مراقب باشید که از این فرصت ها در جهات مثبت و به بهترین شکل استفاده کنید و نگذارید زمان مغز شما را به برمودایی تبدیل کند کند که مطالب در ان گم خواهد شد.
از صبح تا ساعت 11 - 12 مطالعه کنید. پس از آن تا ساعت 2 - 3 بعداز ظهر میتوانید استراحت کنید و در اختیار خودتان باشید.یکی از استراحت های مفید در این مدت خواب است که سبب آرامش مغز و دسته بندی مطالب درون آن میشود.
پس از آن تا ساعت 5 - 6 مطالعه کنید .از ساعت 6 تا 8 شب ساعات مرده محسوب میشوند، درس خواندن در این ساعات کاری بیهوده است و فقط باعث خستگی مضاعف شما خواهند شد.
پس از شام شما میتوانید تا 1 ساعت قبل از خواب مطالعه کنید.هرگز سعی نکنید درحالی که خوابتان می آید درس بخوانید.(البته این مسئله فقط درمورد خواب شب صدق میکند، صبح زود بهیچ وجه نباید بخوابید)
هیچ وقت از خواب شب برای تفریح و سرگرمی نزنید توجه داشته باشید که ارامش بدن و مغز در هنگام خواب شب صورت میگیره و خواب های نیم روزی کمکی به این مسئله نمیکنن.

ادامه دارد...

mahan.mah

عضو جدید
بزرگترین مشکل برای من همین خوابه اونم اینجا که من هستم و صدای کولر های گازی یک لحظه قطع نمیشه! زنده باد خواب.
آیا این پست را میخوانید ؟
پس از همین فردا شروع به مطالعه کنید.
اینکه کی و چه زمان برای درس خواندن مناسب است را هرکس خودش تشخیص میدهد!
اما بهترین ساعات برای درس خواندن اول صبح است.
توجه کنید که روزی را اول صبح تقسیم میکنند (مثل ایرانی) بنابراین اگر میخواهید که در پرتو الطاف الهی فعالیت کنید پس صبح زود از خواب برخیزید،
سکوت و آرامشی که اول صبح وجود دارد سسب تحکیم حس شما برای درس خواندن خواهد شد و علاقه شما به درس را افزایش خواهد داد.
مهمترین مسئله ای که همه در هنگام درس خواندن با آن مواجه هستند(البته بجز اینکه موقع درس خواندن خوابشون میگیره....:دی)رویا پردازی و خیالبافی های پوچ هستش.هنگامی که در این دام ذهنتون افتادید! سعی نکنید که آنها را ادامه دهید.سریع از آن بیرون بیایید وشروع به مطالعه کنید.
شما یک داوطلب کنکور هستید بنابراین تا روز امتحان فرصت زیادی برای خواندن و یاد گرفتن و همچنین فراموش کردن مطالب وجود دارد.
لذا مراقب باشید که از این فرصت ها در جهات مثبت و به بهترین شکل استفاده کنید و نگذارید زمان مغز شما را به برمودایی تبدیل کند کند که مطالب در ان گم خواهد شد.
از صبح تا ساعت 11 - 12 مطالعه کنید. پس از آن تا ساعت 2 - 3 بعداز ظهر میتوانید استراحت کنید و در اختیار خودتان باشید.یکی از استراحت های مفید در این مدت خواب است که سبب آرامش مغز و دسته بندی مطالب درون آن میشود.
پس از آن تا ساعت 5 - 6 مطالعه کنید .از ساعت 6 تا 8 شب ساعات مرده محسوب میشوند، درس خواندن در این ساعات کاری بیهوده است و فقط باعث خستگی مضاعف شما خواهند شد.
پس از شام شما میتوانید تا 1 ساعت قبل از خواب مطالعه کنید.هرگز سعی نکنید درحالی که خوابتان می آید درس بخوانید.(البته این مسئله فقط درمورد خواب شب صدق میکند، صبح زود بهیچ وجه نباید بخوابید)
هیچ وقت از خواب شب برای تفریح و سرگرمی نزنید توجه داشته باشید که ارامش بدن و مغز در هنگام خواب شب صورت میگیره و خواب های نیم روزی کمکی به این مسئله نمیکنن.

ادامه دارد...

ghxzy

کاربر ممتاز
چطور درس بخوانیم؟

چطور درس بخوانیم؟

برای درس خواندن لازم نیست که همه دروس را با هم شروع کنیدو یا خود را ملزم کنید که چندین درس را در طول روز بخوانید.
یادگیری امری است که نیاز به زمان و صبر و حوصله دارد.به یاد داشته باشید که حتی اگر برنامه ریزی برای درس خواندن خود داشته باشید همیشه اتفاقاتی پیش بینی نشده در برابرتان قرار خواهند گرفت.
ممکن است شما خود را ملزم کرده باشید که درسی را تا بخش خاصی مطالعه کنید اما با وجود تلاش شما به این هدف خود نرسیده باشید(ممکن است که مغز شما خسته شده باشد و دیگر کشش نداشته باشد و یا بعلت نامناسب بودن جزوه و یا اشکالات ویراستاری که بعضا مشاهده میشود مطلب گنگ و نامفهوم شده باشد)بنابران شما باید در صدد رفع مشکل بر ایید مثلا یا جزوه را عوض کنید و یا به خودتان استراحت دهید.
البته گاهی نیز پیش می آید که داوطلبان برای اینکه نهایت بهره را از زمان ببرند و یا اینکه دچار خیال پردازی نگردند برنامه ای غیر منطقی که انجام ان در زمان تعیین شده محال است برای خود طراحی میکنند.که البته این روش از پایه غلط بود و نه تنها به نتیجه نخواهد رسید بلکه ظرف مدت کوتاهی خسگی شما و دلزدگی از درس را برای شما پدید می اورد.
بنابراین واقع بین باشید و با توجه به توانایی های فردی خود و با شناختی که در سالهای تحصیل از خود بدست اورده اید برنامه ریزی کنید.

پیشنهاد برای درس خواندن :
برای رشته شیمی جمعا 4 موضوع درسی (الی ،شیمی فیزیک ،تجزیه ،معدنی) + زبان تخصصی وجود دارد.
شما میتوانید با توجه به علاقه خود و تسلط بر درس منابع خود را دسته بندی کنید هر درس را که میخوانید از ان خلاصه برداری کنید.در صورتی که میتوانید سعی کنید که هر چهار درس را در طول هفته بخوانید(اما اگر هم نتوانستید نگران نباشید هیچ اشکالی ندارد) با شروع هر مبحث جدید از هر درس نگاهی نیز به خلاصه های خود بیندازید، این کار سبب انسجام مطالب در ذهن شما میشود.
پیشنهاد دوم اینکه سعی کنید حداقل هر دو روز یکبار نگاهی به لغات زبان بیندازید(در این مورد در پست های بعدی به تفصیل صحبت خواهم کرد)
در خلال برنامه ریزی های خود ممکن است به مهمانی دعوت شوید و یا اتفاق یا هیجانی گریز ناپذیر در زندگی شما رخ دهد. نترسید و نگران نباشید اگر قبلا با برنامه های خود پیش رفته اید برای شما مشکلی پیش نخواهد امد ،اما اگر قبلا هم در عمل کردن به برنامه هایی خودتان برنامه ریزی کرده بودید عمل نکرده اید باید فکری به حال خودتان بکنید،تا اوضاع از این خرابتر نشود.

با دوستان خوب خود ارتباط داشته باشید!
دوستان خوب شما چه کسانی هستند؟
در بین دوستان شما افرادی در مقطع ارشد و یا بالاتر قرار دارند،یا کسانی که قصد شرکت در ازمون ارشد را دارند و یا کسانی که به شما امیدواری می دهند و شما را برای تلاش بیشتر تشویق میکننداز جمله دوستان خوب شما در این مقطع هستند.
اما کسانی شخصیتی همانند گِلام (شخصیت منفی سفرهای گالیور) داشته و با گفتار و کردارشان سبب تضعیف روحیه شما میشوند فعلا دوستان مناسبی برای شما نیستند(حداقل اینکه با آنها در ارتباط با موضوعات درسی و ارشد صحبت نکنید!)
اگر میتوانید با دوستانتان بصورت گروهی درس بخوانید .چرا که اشکالات شما حل خواهد شد و خیلی هم بعید نیست که بتوانید روش هایی ساده تر برای درک مطالب یاد بگیرید.
توجه: در درس خواندن بصورت گروهی مواظب باشید به سمت بحث های حاشیه ای که نتیجه ای جز اتلاف وقت ندارند کشیده نشوید
شبها معمولا اعضای خانواده کنار هم جمع هستند و احتمالا شما هم دوست دارید که در کنار خانواده باشید و از گفتگو با آنها و تماشای فیلم ها و سریال های بی انتهای تلوزیون لذت ببرید!! لذا شما نباید صبح ها را از دست بدهید و بیشترین تلاش ما باید در صبح هنگام باشد گه خانه خلوت تر است و تمرکز برای درس خواندن بیشتر
هنگام درس خواندن به صحبت های اطرافیان توجه نکنید اما درصورتی که موضوع از موضوعات مورد علاقه شماست بهتر است که درس و کتاب را رها کرده و به جمع گرم خانواده بپیوندید تا از بحث عقب نمانید !!
هرگز درحالی که مطالعه میکنید در این گفتگو ها شرکت نکنید.زیرا چیزی نخواهید اموخت و مغزتان نیز دیگر شما را جدی نمیگیرد و هر چه میخوانید به حافظه بلند مدت منتقل نخواهد گشت(معلوم نیست شاید حتی وارد حافظه کوتاه مدت هم نشود...:دی)

ghxzy

کاربر ممتاز
عمیق خواندن

عمیق خواندن

در هنگام مطالعه به آنچه میخوانید دقت کنید درس را از سر خود باز نکنید.به همه چیزهایی که میخوانید خوب فکر کنید و سعی کنید خودتان بفهمید که مثلا یک واکنش چطور طراحی شده و چرا به این صورت انجام میپذیرد.
در اعماق درس فرو بروید.
اگر از روی جزوات اموزشی مطالعه میکنید سعی کنید که اولا جزواتی را انتخاب کنید که به سطح علمی شما نزدیکتر باشد چراکه درغیر اینصورت دچاراحساس یاس و شکست میشوید.(در مورد جزوات و کتابها هم در پست های بعدی صحبت میکنم.)
از کتابهایی که استادانتان به شما معرفی کرده اند و از روی آنها امتحانات دانشگاهط را گذارانده اید هرگز غافل نشوید.حتی جزوه هایی را که خودتان سرکلاس نوشته اید هم به شما کمک زیادی میکند.
سوالات کتابها و جزوه هایتان را با دقت حل کنید .
هنگامی که از روی کتاب مطالعه میکنید به شکل ها و نمودار ها و پاورقی ها توجه کنید.نمودارها منبع بسیار غنی برای طرح انواع سوالات میباشند.به فرمول های نوشته شده در کنار شکل و نمودار توجه کنید.
فقط به فرمول آخر توجه نکنید شما باید بدانید که فرمول چطور و از کجا آمده.گاهی روابطی که در طول اثبات یک فرمول امده نیز بسیار کارامد هستند.
به ثابت های فرمولها توجه کنید.هنگامی که یک مبحث را یاد نگرفته اید به مبحث بعدی نروید.همانطور که قبلا هم ذکر شد مباحث ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.
نکته آخر اینکه :تمام مطالبی که ذکر شد در حالت کلی بود و انجام این موارد یعنی طی کردن مسافت زیادی از راه
به خدا توکل کنید و تلاش کنید.

پی نوشت:بسیاری از مواردی که خدمتتون عرض کردم رو من از آقای پیرجو آموختم+ تجربه های شخصی خودم
همین جا از پیرجوی عزیز تشکر میکنم تشکر میکنم.

hadi.blue.chem

عضو جدید
عزیزان:gol:
پیشنهاد میکنم قبل شروع واس خوندن برا کنکور اول گرایشتونو براساس علایق و وضعیت اقتصادی آیندش انتخاب کنین بعد براساس ضریبای گرایش انتخابیتون برنامه ریزی کنین؛ به نظرم همه رو خوندن و بعدش براساس رتبه تو گرایشا انتخاب کردن خوب نباشه!

ghxzy

کاربر ممتاز
سر فصل های شیمی الی و شیمی معدنی

سر فصل های شیمی الی و شیمی معدنی

در این پست ها سرفصل های هر درس به ترتیب قرار خواهد گرفت.از تمامی این موضوعات در امتحان ارشد سوال مطرح خواهد شد .البته اهمیت برخی از این سرفصل ها بسیار بیشتر از بقیه است.
بطور کلی در مورد درس شیمی الی فصل 1-8 از مهمترین فصل ها هستند که حتما باید برای امتحان مورد توجه جدی قرار بگیرند ؛ این فصول کاملا بهم پیوسته هستند ،لذا سعی نکنید که زود از فصلی عبور کرده و فصل بعدی را شروع کنید هرمدت زمانی هم که طول کشید نترسید چون با توجه به پیوستگی و ارتباط شدید موضاعات و واکنش های الی زمانی که شما برای تثبیت این مطالب در نظر میگیرید هرگز هدر نرفته و فهم و درک مطالب بعد را برای شما راحتتر و شیرینتر خواهد کرد.

شیمی آلی>
فصل اول:

شیمی فضایی -ایزومرهای کنفورماسیونی -ایزومرهای نوری -فعالیت نوری -کایرال-اکایرال-مرکز کایرال - کنفیگوراسیون - انانتیومرها - دیاستریومرها -واکنش های ترکیبات فعال نوری - اندازه گیری فعالینت نوری

فصل دوم:
الکانها -ترکیبات چند حلقه ای- بررسی کلی واکنش ها در شیمی الی - واکنش های الکانها -

فصل سوم:

الکیل هالید ها - واکنش های الکیل هالید ها

فصل چهارم:

الکن ها- روش های تهیه الکن ها -واکنش های الکن ها

فصل پنجم:

الکین ها - روش های تهیه الکین ها - واکنش های الکین ها

فصل ششم:

الکلها و اتر ها- واکنش های الکلها - اتر ها - روش های تهیه اتر ها - واکنش های اتر ها

فصل هفتم:

ترکیبات کربونیل (الدئید ها و کتونها) _ روش های تهیه الدئید و کتونها -واکنش های الدهید ها و کتونها- افزایش الکل به الدئید ها و کتونها -واکنش کانیزارو -نو ارایی بنزیلیک - واکنش بایر_ ویلیگر - افزایش واکنشگر گرینیارد و R Li بر الدهید و کتون - احیا الدهید ها و کتونها - واکنش پیناکول - احیا گروه کربونیل به CH[SUB]2[/SUB] - انول ها و انولاتها - تراکم پرکین - نوارایی فاورسکی - نو ارایی رفورماتسکی - مشتقات حاصل از الدهید وکتونها -انامین ها - اکسیم ها

فصل هشتم:
اسیدهای کربوکسیلیک- واکنش های اسید ها -اسید کلراید-استر ها - امید ها

فصل نهم:
ترکیبات اروماتیک- بنزن- الکیل اریل ها - سوالات پایان فصل نهم

فصل دهم:
ترکیبات اروماتیک چند حلقه ای- انتراسن - آزولن - سوالات فصل دهم

فصل یازدهم :
فنول ها - سوالات پایان فصل یازدهم

فصل دوازدهم :
آمین ها- سوالات پیان فصل دوازدهم

فصل سیزدهم:
هتروسیکل ها - سوالات پایان فصل سیزدهم

فصل چهاردهم:
کربوهیدرات ها - سوالات پایان فصل چهاردهم

فصل پانزدهم:
پروتئین ها

فصل شانزدهم :
شیمی فیزیک آلی

- سوالات پایان فصل شانزدهم

فصل هفدهم :
کاربرد طیف سنجی

- سوالات پایان فصل هفدهم

شیمی معدنی>
فصل اول:

تقارنSymmetray- گروه های محوری - گروه های مکعبی - تقارن در مولکولهای شبه هشت وجهی-واپیچش های تقارنی در ترکیبات هشت وجهی-حاصلضرب های تقارنی- عمل تقارنی - تصاویر برجسته ها -

فصل دوم:
آرایش الکترونی اتم - جدول تناوبی عناصر- بار موثر هسته اتم - ترم های هوند - ترم های طیفی ارایش های الکترونی ناهم ارز

فصل سوم:
خواص بنیادی اتم یونش- الکترونخواهی - الکترونگاتیوی

فصل چهارم:

جامدات یونی- قواعد فاجانس - سختی ترکیبات شیمیایی - بلورها - بررسی ساختار بلوری چند نمونه جامد یونی(فلزات) - انتخاب ساختار اسپینل نرمال یا وارون- بررسی ساختار بلوری جامدات یونی بر اساس انباشتگی انیون- محاسبه انرژی شبکه بلوری- نقص در ساختار بلوری - محاسبه دانسیته در جامدات یونی فلزات - انباشتگی در فلزات -آلیاژهای فلزی - پیوند در فلزات -نیمه رساناها -

فصل پنجم:

نظریه پیوند ظرفیت - ساختار یوسیل - نظریهVSEPR (دامنه الکترونهای لایه ظرفیت) -عوامل موثر بر زوایای پیوندی.تعیین پایدار ترین ساختار رزونانسی-

فصل ششم:
اربیتال مولکولی- انواع پیوند ها - شرایط همپوشانی اربیتال ها - نمودارهای اربیتال های عناصر دوره اول- نمودارهای اربیتال های عناصر دوره دوم- طیف بینی فوتو الکترون - تعیین تعداد پیوندهای سه مرکزی دو الکترونی

فصل هفتم:
اسیدها و بازها - تعریف ها - عوامل موثر در قدرت اسیدی و بازی- اسید و باز های نرم و سخت

فصل هشتم:
کمپلکس ها نامگذاری و عددهای کئور دینانسیون- ترکیبهای کمپلکس - قاعده عدد اتمی موثر ( EAN)- انواع لیگاند- نامگذاری کمپلکس ها - عددهای کئوردینانسیون

فصل نهم:
ایزومری در کمپلکس ها - عومال موثر بر ایزومری اتصال- ایزومرهای هندسی در کمپلکس های هشت وجهی - ایزومرهای هندسی در کمپلکس های مربعی

فصل دهم:

خواص مغناطیسی -تاثیر پذیری مغناطیسی-

فصل یازدهم:

نظریه های تشکیل پیوند در کمپلکس های فلزی - نظریه پیوند ظرفیت - نظریه میدان بلور- انرژی پایداری میدان بلور - اثر یان -تلر -اثر کی لیت - شواهد تجربی نظریه میدان بلور - تئوری اربیتال مولکولی- تاثیر پیوند در کمپلکس های هشت وجهی -

فصل دوازدهم:

انتقال میدانهای لیگاند -بررسی طیف های الکترونی در میدان هشت وجهی - بررسی انتقال الکترونی اسپین غیر مجاز - پارامتر های راکا - نمودارهای اورگل_ تانابه _سوگانو- لومینانس -

فصل سیزدهم:

سینتیک و مکانیزم واکنش های کمپلکس های معدنی - واکنش های شیمیایی - آبکافت یا هیدرولیز کمنپلکس های فلزی در شرایط اسیدی - پیچش ریدات و بیلار - واکنش های اکسایش و کاهش

فصل چهاردهم:
شیمی الی فلزی

قاعده عدد اتمی موثر یا 18 الکترونی(EAN)
ساختار فلز کربونیل - ساختار کربونیل هالیدها - واکنش های فلز کربونیل ها- سنتز کربونیل ها هیدرولیدها- واکنش های کربونیل هالید ها - واکنش های معمول فلز کربونیل - سنتز فلز کربونیل - شباهت های هم لپی - واکنش های لیگند کئوردینانسی
- کاربن *کاربین *متالوسن
- فرایندهای بنیادی در واکنش های کمپلکس های الی فلزی - پلی انیون ها - بوران ها - ترکیبات خوشه ای (کلاستر های فلزی )

آخرین ویرایش:

ghxzy

کاربر ممتاز
سرفصل های شیمی تجزیه و شیمی فیزیک

سرفصل های شیمی تجزیه و شیمی فیزیک

شیمی تجزیه>
فصل اول: آ
مار در شیمی

فصل دوم: اسید ها و باز ها و تعادلات همزمان

فصل سوم: رسوب ها و واکنش های رسوبی

فصل چهارم:
گراویمتری(وزن سنجی)

فصل پنجم:کمپلکس ها و کمپلکسومتری

قسمت دوم(تجزیه 2)>
فصل اول:
مقدمه ای بر الکترو شیمی

فصل دوم: پتانسیو متری

فصل سوم: عبور شدت جریان از سلولهای الکتروشیمیایی

فصل چهارم: کولومتری

فصل پنجم: پلاروگرافی و ولتامتری

فصل ششم: تیتراسیونهای امپرو متری

فصل هفتم: امپرومتری با دو الکترود شناساگر قابل پلاریزه یا بی امپرو متری

قسمت سوم(تجزیه دستگاهی)>
فصل اول
:طیف مرئی -فرابنفش

فصل دوم: طیف مادون قرمز

فصل سوم: روش طیف سنجی تبدیل فوریه

فصل چهارم:
اسپکتروسکوپی اتمی

فصل پنجم:
کروماتوگرافی

فصل ششم: استخراج مایع- مایع

***********************************************************************************
شیمی فیزیک>
فصل اول:

ماده-انرژی-سهم های مختلف انرژی-خواص گازها- قانون صفرم ترمودینامیک-قوانین گاز خالص - مخلوط گازها (قانون دالتون) - مدل جنبشی گازها- گازهای حقیقی - فاکتور تراکم پذیری - معادله ویریال - ضرایب ویریال -معادله واندر والس

فصل دوم:
قانون اول ترمودینامیک- کار - مبادله گرما- ظرفیت گرمایی- آنتالپی - کار مربوط به انبساط ادیاباتیک- ترمو شیمی- تغییر انتالپی استاندارد- آنتالپی فرایند شیمیایی - آنتالپی استاندارد تشکیل - وابستگی دمایی انتالپی تشکیل

فصل سوم:

روابط بین مشتقات جزئی- دیفرانسیل کامل و ناکامل - تغییر انرژ داخلی - آزمایش ژول - اثر ژول _تامسون

فصل چهارم:

انتروپی- نامساوی کلازیوس - قانون سوم ترمودینامیک - قضیه گرمای نرنست - قانون سوم انتروپی - انتروپی استاندارد واکنش - انرژی های هلمولتز و گیبس

فصل پنجم:

ادغام قوانین اول و دوم - پتانسیل شیمیایی ماده خالص -گازهای حقیقی:فوگاسیته - حالت استاندارد گازهای حقیقی -محاسبه کمیت ها و خواص ترمودینامیکی

فصل ششم:

نمودار فازها- پایداری فاز و تبدیل فاز - وابستگی دمایی پایداری فاز - اثر فشار بر روی ذوب - اثر فشار اعمال شده بر روی فشار بخار - مرز جامد _مایع - مرز مایع_بخار -شکل انتگرالی معادله کلازیوس_ کلاپیرون - تقسیم بندی ارنست برای تبدیل بخار

فصل هفتم:

کمیت های مولی جزئی- جامعیت پتانسیل شیمیایی - معادله گیبس _دوهم - انرژی گیبس اختلاط - سایر توابع اختلاط ترمودینامیکی - پتانسیل شیمیایی مایعات -:الف)محلول های ایده آل ب)محلول های رقیق ایده آل
انحلال گازها در مایعات - کمیت های مولی جزئی محلول رقیق ایده ال - محلول های غیر ایده آل - حالت های استاندارد برای اجزای محلول غیر ایده ال - تعیین فعالیت ها و وضرایب فعالیت ها - ضرایب فعالیت حل شونده غیر فرار - محلول های الکترولیت - پتانسیل شیمیایی - ضریب اسمز عملی - نظریه دبای _هوکل برای محلول های الکترولیت - خصوصیات ترمودینامیکی برای محلول های غیر ایده ال

فصل هشتم:
خواص کولیگاتیو- فازها، اجزا و درجات ازادی-استخراج قانون فاز - سیستم های دو جزئی - قاعده اهرم - نمودار دما_ترکیب - ازئوتروپ - نمودارهای فاز مایع-مایع - نمودار فاز مایع_جامد - سیستم واکنش دهنده - سیستم های سه جزئی

فصل نهم:
واکنش های شیمیایی خود بخودی- مینیمم انرژی گیبس - عکس العمل تعادل ها با تغییر شرایط - معادله وانت هوف

فصل دهم:

سیستم های الکتروشیمیایی- ترمودینامیک سیستم های الکتروشیمیایی - پیلهای گالوانی - نمودارهای یل و قواعد ایوپاک - پیل های الکترولیتی - انواع الکترودهای برگشت پذیر - ترمودینامیک پیلهای گالوانی - معادله نرنست - کاربرد های اندازه گیری شده - باطری ها

فصل یازدهم :

شیمی سطح - منطقه فصل مشترک - فصل مشترک انحنا دار - کلوئیدها - کلوئیدهای حلال دوست

فصل دوازدهم:

سینتیک شیمیایی- سرعت واکنش - انتگرال گیری از روابط سرعت - تعیین رابطه سرعت - تقریب مرحله تعیین کننده سرعت - تقریب حالت پایا - وابستگی دمایی رابطه سرعت - رابطه سرعت در سیستم های غیر ایده ال - سینتیک اسایش - سینتیک جذب سطحی -

فصل سیزدهم:

مبانی مکانیک کوانتومی -تعیین متوسط کمیت های فیزیکی حل معادله مستقل از زمان شرودینگر - اپراتور یا عملگر- معرفی اپراتور متناظر با یک کمیت فیزیکی - اصول موضوعه مکانیک کوانتومی - ذره در جعبه یک بعدی - اصل تطابق- معادله ذره در جعبه دو بعدی و سه بعدی -نوسانگر هماهنگ یک بعدی - روش های تقریبی روش تغییر - روش اختلال - اندازه حرکت زاویه ای - مطالعه سیستم های الکترونی - قبضه ویریال برای سیستم های اتمی - اندازه حرکت اسپینی - سیستم های چند الکترونی -مطالعه سیستم های مولکولی - روش اربیتال مولکولی تئوری پیوند ظرفیت -

فصل چهاردهم >طیف سنجی مولکولی

دسته بندی فرکانس امواج - عوامل موثر بر پهنای خطوط طیفی - عوامل موثر بر شدت خطوط طیفی - انواع نشر - طیف سنجی - مولکولهای دو اتمی - چرخنده انعطاف پذیر - مولکولهای چند اتمی - مولکولهای فرفره ای متقارن - طیف سنجی زیر قرمز - نوسانگر هماهنگ ساده - مولکول دو اتمی مرتعش چرخنده - ارتعاشات مولکولهای چند اتمی - طیف مولکولهای چند اتمی خطی توابع موج موج الکترونی - ساختار ریز طیف اتمی روش های جمع بردار های اندازه حرکت زاویه ای - ساختار ظریف طیف هیدروژن - طیف فوتو الکترون - طیف سنجی الکترونی مولکولها - آنژی تفکیک - علامت نماد طیفی

ghxzy

کاربر ممتاز
چه بخوانیم؟

چه بخوانیم؟

برای درس آلی شما اگر کتاب های درسی خودتان را خوانده و فهمیده اید می توانید کتاب های آلی 1و 2و 3 میسیلیج، ترجمه عیسی یاوری و افسانه صدری را بخوانید، کتاب تست برای آلی لازم نیست ، اگر شما کنکورهای سال قبل را یکبار بزنید نیازی به کتاب تست اضافی تر نخواهید داشت.

کتاب تست الی پوران پژوهش دکتر اسلامی کتاب خوبی است
(من خودم از روی همین کتاب خوندم.)
برای آلی یک تعداد حدود 5 تا سوال هر سال از کتاب کاربرد طیف سنجی می آید کتاب برهمن موثق را خوب بخوانید.

برای اینکه با مفاهیم هر چهار درس آشنا شوید به نظر من بعد اینکه کتاب های رفرنس داده شده را خواندید ازجزوه های پارسه استفاده کنید
البته جزوه ای که همجا به شما معرفی خواهد شد جزوه درسی دکتر محمدرضا اسلامی است که بسیار پربار و پر نکته است .
البته این جزوه به کسانی پیشنهاد میشود که در درس الی در حد متوسط رو به بالا هستند .اگر شما از درس الی خوشتان نمیاید! یا اینکه بیس خوبی در الی ندارید سعی نکنید به زور از این جزوه استفاده کنید ،در غیر اینصورت عواقب ان فقط گریبان خودتان را خواهد گرفت و شما هیچ چیز از آن نخواهید فهمید.
(از دوستان نزدیک من با تعاریف فراوان من از این جزوه بهر سختی این جزوه را تهیه کرد و هیچی ازش نفهمید)
پیشنهاد من به شما:
اول این جزوه را ببینید ،کمی انرا مطالعه کنید اگر احساس کردید برای شما قابل درک است برای خودتان هم کپی بگیرید.

برای شیمی معدنی، معدنی 1و2 آقابزرگ با قسمت تقارن کتاب نظریه گروه دکتر خاندار را مطالعه فرمایید.
خلاصه درس و تست دکتر یوسفی هم خیلی تعریف میشه ازش البته من خودم اصلا معدنی نخوندم.

کتابهای اسگوک هم برای شیمی تجزیه پیشنهاد میشود.+تست های پوران پژوهش
شیمی فیزیک هم اگه خیلی علاقه ندارید و یا پایه خوبی تو این درس ندارید به نظر من بهتر اینه که یک کتاب که خلاصه سرفصل های مهم شیمی فیزیک رو داره بگیرید و مطالعه کنید.
برای زبان هم کتاب 504 خیلی خوبه
زبان تخصصی هم همون کتاب زبان تخصصی که در دانشگاه خوندید رو لغاتش رو خوب یاد بگیرید
سعی کنید هرشب حداقل 10 لغت از زبان عمومی و تخصصی بخونید.
ترجمه مقاله کمک بی نظیر و غیر قابل تصوری روی سطح زبان تخصصی شما خواهد کرد. بنابراین اصلا از اون غافل نشوید
اگر شما هنوز مشغول ادامه تحصیل هستید پیشنهاد میکنم که واحد "سمینار موضوع روز" را حتما پاس کنید.
من سعی میکنم چن تا مقاله راحت تو پست های بعدی براتون بذارم
اگه اقای علیرضا هم بهمون تو این کار کمک کنن که خیلی خوب میشه:D

کتابها و جزوات پارسه خیلی خوبه اما فقط درصورتی به این کتابها و جزوات دسترسی پیدا میکنید که در کلاس های این اموزشگاه شرکت کنید :confused:.اگر از دوستانتون کسی هست که کلاس رفته باشه میتونید از جزوات اونا استفاده کنید.
درمورد کلاس رفتن هم با اینکه اغلب موافق هستن اما من فکر میکنم که هرکسی با توجه به شناختی که از خودش داره میتونه تصمیم گیری کنه .اگر شما خودتون توانایی درس خوندن به تنهایی را دارید بهتره که کمی صرفه جویی کنید و کلاس نرید و از جزوه های خوب استفاده کنید
برخی عقیده دارند که با اینکه کلاس ها خیلی خوبن اما وقت گیر هستند .
بنابراین تصمیم گیرنده نهایی برای استفاده از کلاس کنکور خودتان هستید.

همونطور که دوستمون هم اشاره کردن مهمترین چیز اینه که بازار کار درکدوم رشته بیشتره و با توجه به اون روی همون درس وقت بیشتری بذارید
اما کنکور کاملا غیر قابل پیش بینی هست و حتما سعی کنید که همه درسها رو برای کنکور بخونید و از هیچ درسی غافل نشوید .

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام

میشه نکته های تجزیه و شیمی فیزیک رو هم بگید.مخصوصا تجزیه حجمش خیلی زیاده و البته وقت گیر.

یه دنیا سپاس

شما لطف کنید وچند تا نکته قرار بدین تا استارت بزنیم.

آخرین ویرایش:

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
دوستان در زمینه شیمی آلی اگه بخواین براتون اینجا نکات کلیدی شو میذارم
البته اگه تعداد کاربرای بازدید کننده زیاد شن
به یکی یا دو نفر ختم نشن :دی

[h=2][/h]
سلام دوباره
راستی یعنی چی؟کم بودن ارزش ....نداره؟:(

بالا