هر کی می خواد برا ISIمقاله بده بیاد تو!

sahragol

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندسان محترم
احتراما اینجانب صحرا گل پس از گذشت عمری امروز متوجه شده ام که روزانه چندین ساعت برای تلف کردن عمر گرانبها پای اینترنت صرف می کنم و این سرمایه ارزشمند را خیلی راحت دور می ریزم. فکر کردم ممکنه تعدادی از مهندسان ایران زمین هم به مشکل من مبتلا باشند لذا تصمیم دارم برا جهت دهی به اوقات فراغت و ارج دهی به عمر گرانبها ازاین سرمایه شخصی استفاده بهینه نمایم.
مخلص کلام هر کی پایه هست بیاد 2 نفر 2 نفر یا 3 نفری تیم بشیم برا ISI مقاله بنویسیم تا هم وقتمون رو تلف نکرده باشیم ، هم سطح علمیمون بالا بره ، وهم برای آینده شغلی و آینده تحصیلی امتیاز مثبتی باشه و هم فردی مفید برای کشور عزیزمون باشیم!
هر کی می خواد خودش رو معرفی کنه و یه موضوع ارائه بده!
اصلا کی می دونه چه جوری می شه بهISI مقاله داد ؟؟
مجلات معتبر کدومند؟ به چه زبانی باید باشه؟

baran_1957

عضو جدید
سلام عزیزجان
کسی که تابحال مقاله نداده یه خورده زوده به فکر ISI باشه. اول کنفرانس های سطح بالا رو در نظر بگیرین, و بعد برای مقالات بعدی ژورنال. باید تجربهreject شدن رو داشته باشید تا متوجه بشین مقاله ISIچجوری باید پرداخته بشه و زبان هم باید انگلیسی باشه.

sahragol

عضو جدید
من مجله رو پیدا کردم !
SCIENTIA IRANICA TRANSACTION D-COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING AND ELECTRICAL ENGINEERING
مال دانشگاه صنعتی شریف !
لیست مجلات isi ایران تو آدرس زیر هستش که فکر می کنم گزینه 50 فقط به درد ما بخوره
http://www.sid.ir/Fa/ISI_IRAN.asp

sahragol

عضو جدید
سلام عزیزجان
کسی که تابحال مقاله نداده یه خورده زوده به فکر ISI باشه. اول کنفرانس های سطح بالا رو در نظر بگیرین, و بعد برای مقالات بعدی ژورنال. باید تجربهreject شدن رو داشته باشید تا متوجه بشین مقاله ISIچجوری باید پرداخته بشه و زبان هم باید انگلیسی باشه.

باید به هر حال از یه جایی شروع کرد:mad:...همین امروز می خوام REJECT شدن رو تجربه کنم !:D
خوبه؟
لطفا کسانی که می ترسند ... مخالفند... دوست دارند تنبلی کنندو به وبگردی های بی هدف ادامه بدن پیام نذارند...:mad:
من تصمیمم رو گرفتم و کاملا مصمم هستم...:)
البته من کاملا هم از صفر شروع نکردم قبلا چندین مقاله برا نشریه دانشگاهمون دادم که چاپ هم شده ولی نشریه ISI نبوده و فارسی بوده ...
حالا باید همونها رو یه خورده بیشتر روشون کار بشه علمی تر و پر بارتر بشه بعدش هم ترجمه بشه و ارسال کنم!:smile:

baran_1957

عضو جدید
باید به هر حال از یه جایی شروع کرد:mad:...همین امروز می خوام REJECT شدن رو تجربه کنم !:D
خوبه؟
لطفا کسانی که می ترسند ... مخالفند... دوست دارند تنبلی کنندو به وبگردی های بی هدف ادامه بدن پیام نذارند...:mad:
البته من کاملا هم از صفر شروع نکردم قبلا چندین مقاله برا نشریه دانشگاهمون دادم که چاپ هم شده ولی نشریه ISI نبوده و فارسی بوده ...
حالا باید همونها رو یه خورده بیشتر روشون کار بشه علمی تر و پر بارتر بشه بعدش هم ترجمه بشه و ارسال کنم!:smile:

من قصد مایوس کردن نداشتم فقط جواب سوالتون رو دادم:redface:

baran_1957

عضو جدید
خوبه؟

در ضمن ترجمه مقاله ای که قبلا خودتون به فارسی دادین به انگلیسی و باالعکس تقلب محسوب میشه و اسمتون توی لیست سیاه میره. این کارو نکنین. خالا خود دانی, باز نگی آیه یاس میخونما

sahragol

عضو جدید
در ضمن ترجمه مقاله ای که قبلا خودتون به فارسی دادین به انگلیسی و باالعکس تقلب محسوب میشه و اسمتون توی لیست سیاه میره. این کارو نکنین. خالا خود دانی, باز نگی آیه یاس میخونما

از راهنمایی تون ممنون :smile:
ببخشید که از دستتون ناراحت شدم چون هر وقت تو زندگی یه تصمیم خوب گرفتم یکی یه حرفی مثل سخته ، نمی تونی و مثل اینا گفته منم ولش کردم
بعدش هم افسوسش رو خوردم که من می تونستم ها باید دنبالش می رفتم :(
برا همین از کسایی که بهم می گند از عهده کارها بر نمیام زیاد دل خوشی ندارم:mad:
هر کسی برا خودش توانایی هایی داره و به نظر من خواستن توانستنه من از امروز برا این مقاله باید بشینم کلی مقاله انگلیسی بخونم ... هم انگلیسیم خوب می شه و هم سطح مقالات دستم می یاد...:cool:
بعدش هم یه موضوع توپ پیدا می کنم و منابع تهیه می کنم و شروع به نوشتن می کنم :smile:
همه چی رو به راهه همه چی با برنامه ریزی پیش می ره و من موفق خواهم شد (این جمله رمز پیروزیهای من بوده از اون استفاده کنید تا شما هم به هر آنچه می خواهید برسید);)

baran_1957

عضو جدید
از راهنمایی تون ممنون :smile:
ببخشید که از دستتون ناراحت شدم چون هر وقت تو زندگی یه تصمیم خوب گرفتم یکی یه حرفی مثل سخته ، نمی تونی و مثل اینا گفته منم ولش کردم
بعدش هم افسوسش رو خوردم که من می تونستم ها باید دنبالش می رفتم :(
برا همین از کسایی که بهم می گند از عهده کارها بر نمیام زیاد دل خوشی ندارم:mad:
هر کسی برا خودش توانایی هایی داره و به نظر من خواستن توانستنه من از امروز برا این مقاله باید بشینم کلی مقاله انگلیسی بخونم ... هم انگلیسیم خوب می شه و هم سطح مقالات دستم می یاد...:cool:
بعدش هم یه موضوع توپ پیدا می کنم و منابع تهیه می کنم و شروع به نوشتن می کنم :smile:
همه چی رو به راهه همه چی با برنامه ریزی پیش می ره و من موفق خواهم شد (این جمله رمز پیروزیهای من بوده از اون استفاده کنید تا شما هم به هر آنچه می خواهید برسید);)
نه بابا این حرفا چیه.
شما تلاش بکنین حتما موفق میشین, مشکلی هم داشتین من در خدمتم

paeeizan

اخراجی موقت
سلام ...sargol
منم هستم ...
من دارم رو یه مطلب شبکه زووم میکنم ....
یه مطلب دیگه هم در مورد گرفتن فرکانس یا فرستادن اطلاعات در فرکانس خاص برا گیرنده های خاص.... مثلا" از یک سرور .... بصورت روزانه ..در یک فرکانس خاصی مطالبی را به گیرنده هایی که فقط در همان فرکانس کار میکنند در سطح یک کشور بصورت یک شبکه با فرکانس خصوصی!!!!! ... کار کنم .... نمیدونم قابل ارایه باشه یا نه ...
اگه بله ./.. بسم الله .... منم خیلی دوس دارم تو ای اس ای مقاله بدم.

sahragol

عضو جدید
اطلاعی از زبانش دارید؟ این مجله ها همه لاتین هستند آیا مقاله ما هم باید لاتین باشه ؟
البته از یک پزشک پرسیدم اون می گفت من تحقیق هام رو میدم خودشون ترجمه می کنند و چاپ می کنند ...
اگه قرار باشه مقاله انگلیسی باشه تو همون منابع انگلیسی تحقیق کنیم فکر می کنم از نظر علمی هم دست اول تر باشند
اگه نه ..زیاد سخت نگیریم.....

sahragol

عضو جدید
سلام ...sargol
منم هستم ...
من دارم رو یه مطلب شبکه زووم میکنم ....
یه مطلب دیگه هم در مورد گرفتن فرکانس یا فرستادن اطلاعات در فرکانس خاص برا گیرنده های خاص.... مثلا" از یک سرور .... بصورت روزانه ..در یک فرکانس خاصی مطالبی را به گیرنده هایی که فقط در همان فرکانس کار میکنند در سطح یک کشور بصورت یک شبکه با فرکانس خصوصی!!!!! ... کار کنم .... نمیدونم قابل ارایه باشه یا نه ...
اگه بله ./.. بسم الله .... منم خیلی دوس دارم تو ای اس ای مقاله بدم.

هر کدوم که فک می کنید بهتره آدرسش منبع رو بدید تا منم مطالعه ای بکنم وشروع کنیم....

sahragol

عضو جدید
یه موضوع

یه موضوع

regedit exe
تو ویندوز دستوراش و کارهاش
می تونه موضوع خوبی باشه؟
برای من که خیلی جالبه دارم در موردش اطلاعات گرداوری می کنم.....

dzzv_13

مدیر مهندسی فناوری اطلاعات
مدیر تالار
سلام بر مهندسان گل ایران زمین :gol::gol:
اقا من پایم ;)
بنظرم باید یکم اطلاعاتمون رو در مورد isi بیشتر کنیم (در واقع من چیزی از اون نمی دونم ) مثلا اینکه در چه زمینه هایی است یا اینکه مقالاتش در چه حدی است اگه خیلی بالاست ما فعلا چند تا از مقاله هاشو بگیریم بخونیم بعد در مورد اینکه چه موضوعی بدیم بحث کنیم

monrose

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر مهندسان گل ایران زمین :gol::gol:
اقا من پایم ;)
بنظرم باید یکم اطلاعاتمون رو در مورد isi بیشتر کنیم (در واقع من چیزی از اون نمی دونم ) مثلا اینکه در چه زمینه هایی است یا اینکه مقالاتش در چه حدی است اگه خیلی بالاست ما فعلا چند تا از مقاله هاشو بگیریم بخونیم بعد در مورد اینکه چه موضوعی بدیم بحث کنیم

آره یکی به منم توضیح بده... ممنون:redface:

sahragol

عضو جدید

neteng

کاربر فعال
سلام منم هستم من می تونم کارترجمه رو انجام بدم در ضمن تو کار شبکه هم هستم

sahragol

عضو جدید
موضوع تحقیق

موضوع تحقیق

لطفا موضوع ارائه بدید بعد گروه بندی کنیم و شروع کنیم....
اونایی که می گن شبکه ... کلی گویی نمی شه کرد یه چیز کوچیک از عناوین زیر شبکه رو انتخاب کنید تا اونو بسطش بدیم....مثلا TCP IP یا در مورد IP Address و....

dzzv_13

مدیر تالار
سلام
من در مورد ف-ی-ل-ت-ر کردن می خوام کار کنم در واقع روی پروتکل های آن می خوام کار کنم
نمی دونم کسی بلده در این زمینه کار کند یا نه فقط این رو بگم که خود من هم در این زمینه صفرم ولی می خوام کار کنم و یاد بگیرم در حد تیم ملی :)

البته من یک ایده ی نوعی هم در این زمینه دارم که حتی ارئه موضوع آن برای تز دکترا هم می تونه جالب باشد چه برسد به ما که کارشناسی می خونیم :surprised:

یکی از پروتکل هایی که من کار می خوام بکنم ICAP است و...
حالا نمی دونم چه افرادی با من می خواهند هم گروه بشند اما دوست دارم افرادی باشند که با هم بتونیم این راه سخت رو بپیماییم :que::que:

dzzv_13

مدیر تالار
سلام
پس چی شد کسی نمیاد ؟:(
خوب اگه با من هم گروه نمی شوید حداقل شما یک نظر بدهید که چه کاری می خواهید بکنید;)

hobab2007

اخراجی موقت
تحقیق

تحقیق

من هم خیلی دوست داشتم شما را همراهی کنم دوستان عزیز اما متاسفانه رشته من به شما نمی خوره:(
اما من هم توی زمینه خودم یه مدتی می خواستم ISI کار کنم اما متاسفانه توی رشته ما باید کار عملی کرد تا ISIجواب بده کار عملی هم برای ما یعنی امکانات فراون وغیر
بگذریم من یه فایل درباره جزییات ISI دارم امیدوارم کمکتون کنه خیلی مفیده مصاحبه یه دکتر هم توش هست درباره کامپیوتر هم هست
به امید موفقیت شما :gol:

پیوست ها

• ISI.pdf
    169.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

sahragol

عضو جدید
start

start

من از امروز شروع می کنم...
قوانین کار
قانون اول - منابع خارجی باشه تا زحمت ترجمه نداشته باشیم ...

...
..
...
...

قانون آخر- پشتکار داشته باشیم و تا آخرش بریم

قوانین مابین رو هم هر موقع تجربم زیاد شد وضع می کنم
موضوع در مورد شبکه بعدا نتایج تحقیقاتم رو می ذارم براتون
موفق و پیروزباشید...;)

sahragol

عضو جدید
سلام
پس چی شد کسی نمیاد ؟:(
خوب اگه با من هم گروه نمی شوید حداقل شما یک نظر بدهید که چه کاری می خواهید بکنید;)

من پایم و دارم شروع می کنم نتایج کارم رو برات گزارش می کنم شما هم شروع کنید

sahragol

عضو جدید
در مورد ***** اطلاعات به درد بخوری پیدا نکردم به چنیدین سایت سر زدم ولی چیز جالبی نداشتند
در حد تعریف و معرفی نرم افزارهای *****ینگ ...
سایت
http://www.networktutorials.info/articles/network-monitoring-tools.html

اطلاعاتی در این زمینه داشت...
البته در مورد مسائل دیگر هم اطلاعات خوبی داره می تونید سر بزنید...
باید یه موضوع بهتر پیدا کنیم....

dzzv_13

مدیر تالار
در مورد ***** اطلاعات به درد بخوری پیدا نکردم به چنیدین سایت سر زدم ولی چیز جالبی نداشتند
در حد تعریف و معرفی نرم افزارهای *****ینگ ...
سایت
http://www.networktutorials.info/articles/network-monitoring-tools.html

اطلاعاتی در این زمینه داشت...
البته در مورد مسائل دیگر هم اطلاعات خوبی داره می تونید سر بزنید...
باید یه موضوع بهتر پیدا کنیم....

سلام
علت انتخابم این بوده که هنوز اطلاعات کاملی از آن بدست نیامده و سازمان های بزرگی مانند yahoo and google دارند فعلا روی این کار می کنند در واقع یک کار بکر است که قدم گذاشتن توش سخته جوری که خودم نمی دونم از کجا شروع کنم از هر کی هم می پرسم چیزی نمی دونه
بنابراین می خوام فعلا این کار رو بزارم کنار تا اطلاعاتی بدست آورم
خوب شما می خواهید در شبکه کار کنید . در واقع روی کدوم قسمت می خواهین کار کنید؟
تا با هم پیش بریم و من هم اطلاعاتی بزارم (بنظر شما روی روتر ها کار کنیم چطوره ؟ البته امنیت هم بد نیست ) البته حق انتخاب با شماست منتظر انتخابتون هستم:smile:

***************هرگز به سعادت واقعی نمی رسی مگر آنچه دوست داری انفاق کنی***************

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
سلام
من مایلم اگه واقعا پی گیر هستید و سر کاری نیست خوشحال می شم

سلام
خوب پس از کجا شروع کنیم ؟
از روترها شروع کنیم؟

***************هرگز به سعادت واقعی نمی رسی مگر آنچه دوست داری انفاق کنی***************

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
آشنائی با روتر
استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبديل شده است . يکی از دلايل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال يک شبکه به چندين شبکه ديگر ( اينترنت و يا ساير سايت ها ی از راه دور ) در عصر حاضر است . نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با کاری است که آنان انجام می دهند : " ارسال داده از يک شبکه به شبکه ای ديگر " . مثلا" در صورتی که يک شرکت دارای شعبه ای در تهران و يک دفتر ديگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال آنان به يکديگر می توان از يک خط leased ( اختصاصی ) که به هر يک از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، استفاده نمود . بدين ترتيب ، هر گونه ترافيکی که لازم است از يک سايت به سايت ديگر انجام شود از طريق روتر محقق شده و تمامی ترافيک های غيرضروری ديگر ***** و در پهنای باند و هزينه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .

انواع روترها
روترها را می توان به دو گروه عمده سخت افزاری و نرم افزاری تقسيم نمود
:

• [*] روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص توليد شده توسط توليد کنندگان را اجراء می نمايند (در حال حاضر صرفا" به صورت black box به آنان نگاه می کنيم ).نرم افزار فوق ، قابليت روتينگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترين و شايد ساده ترين وظيفه خود که ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است را بخوبی انجام دهند . اکثر شرکت ها ترجيح می دهند که از روترهای سخت افزاری استفاده نمايند چراکه آنان در مقايسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذيری بيشتری می باشند . شکل زير يک نمونه روتر را نشان می دهد . ( Cisco 2600 Series Multiservice Platform )

منبع : سايت سيسکو

• [*] روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئوليت اصلی آنان نيز ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است. يک روتر نرم افزاری می تواند يک سرويس دهنده NT ، يک سرويس دهنده نت ور و يا يک سرويس دهنده لينوکس باشد . تمامی سيستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابليت های روتينگ از قبل تعبيه شده می باشند .
در اکثر موارد از روترها به عنوان فايروال و يا gateway اينترنت ، استفاده می گردد . در اين رابطه لازم است به يکی از مهمترين تفاوت های موجود بين روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اکثر موارد نمی توان يک روتر نرم افزاری را جايگزين يک روتر سخت افزاری نمود ، چراکه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبيه شده ای می باشند که به آنان امکان اتصال به يک لينک خاص WAN ( از نوع Frame Relay ، ISDN و يا ATM ) را خواهد داد .يک روتر نرم افزاری ( نظير سرويس دهنده ويندوز ) دارای تعدادی کارت شبکه است که هر يک از آنان به يک شبکه LAN متصل شده و ساير اتصالات به شبکه های WAN از طريق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

مثال 1 : استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبکه به يکديگر و ارتباط به اينترنت
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير به منظور اتصال دو شبکه LAN به يکديگر و اينترنت ، استفاده شده است . زمانی که روتر داده ای را از طريق يک شبکه LAN و يا اينترنت دريافت می نمايد ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دريافتی را برای هر يک از شبکه ها و يا اينترنت ارسال می نمايد . روتر استفاده شده در شکل زير ، شبکه را به دو بخش متفاوت تقسيم نموده است .( دو شبکه مجزاء ) . هر شبکه دارای يک هاب است که تمامی کامپيوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اينترفيس های لازم به منظور اتصال هر شبکه به آن بوده و از يک اينترفيس ديگر به منظور اتصال به اينترنت ، استفاده می نمايد . بدين ترتيب ، روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نمايد .

مثال 2: استفاده از روتر در يک شبکه LAN
فرض کنيد از يک روتر مطابق شکل زير در يک شبکه LAN ، استفاده شده است . در مدل فوق ، هر يک از دستگاههای موجود در شبکه با روتر موجود نظير يک gateway برخورد می نمايند . بدين ترتيب ، هر يک از ماشين های موجود بر روی شبکه LAN که قصد ارسال يک بسته اطلاعاتی ( اينترنت و يا هر محل خارج از شبکه LAN ) را داشته باشند ، بسته اطلاعاتی مورد نظر را برای gateway ارسال می نمايند . روتر ( gateway ) نسبت به محل ارسال داده دارای آگاهی لازم می باشد . ( در زمان تنظيم خصلت های پروتکل TCP/IP برای هر يک از ماشين های موجود در شبکه يک آدرس IP برای gateway در نظر گرفته می شود ) . شکل زير نحوه استفاده از يک روتر به منظور دستيابی کاربران به اينترنت در شبکه LAN را نشان می دهد :

مثال 3: استفاده از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار
فرض کنيد ، بخواهيم از روتر به منظور اتصال دو دفتر کار يک سازمان به يکديگر ، استفاده نمائيم . بدين منظور هر يک از روترهای موجود در شبکه با استفاده از يک پروتکل WAN نظير ISDN به يکديگر متصل می گردند . عملا" ، با استفاده از يک کابل که توسط ISP مربوطه ارائه می گردد ، امکان اتصال به اينترفيس WAN روتر فراهم شده و از آنجا سيگنال مستقيما" به شبکه ISP مربوطه رفته و سر ديگر آن به اينترفيس WAN روتر ديگر متصل می گردد . روترها ، قادر به حمايت از پروتکل های WAN متعددی نظير Frame Relay , ATM , HDLC و يا PPP ، می باشند .

مهمترين ويژگی های يک روتر :

• [*] روترها دستگاههای لايه سوم ( مدل مرجع OSI ) می باشند .
    [*] روترها ماداميکه برنامه ريزی نگردند ، امکان توزيع داده را نخواهند داشت .
    [*] اکثر روترهای مهم دارای سيستم عامل اختصاصی خاص خود می باشند .
    [*] روترها از پروتکل های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود ( منظور داده نيست ) ، استفاده می نمايند .
    [*] نحوه عملکرد يک روتر در اينترنت : مسير ايجاد شده برای انجام مبادله اطلاعاتی بين سرويس گيرنده و سرويس دهنده در تمامی مدت زمان انجام تراکش ثابت و يکسان نبوده و متناسب با وضعيت ترافيک موجود و در دسترس بودن مسير ، تغيير می نمايد .

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
آشنائی با روترهای سيسکو
سيسکو يکی از معتبرترين توليد کنندگان روتر و سوئيچ در سطح جهان است که از محصولات آن در مراکر شبکه ای متعددی استفاده می گردد . اين شرکت تاکنون مدل های متعددی از روترها را با قابليت های مختلفی توليد نموده است . سری 1600 ، 2500 و 2600 ، متداولترين نمونه در اين زمينه می باشند . روترهای توليد شده توسط اين شرکت از سری 600 شروع و تا سری 12000 ادامه می يابد( در حال حاضر ) . شکل زير برخی از نمونه های موجود را نشان می دهد :

سری 12000
سری 2600
تمامی تجهيزات فوق ، نرم افزار خاصی را با نام Internetwork Operating System و يا IOS اجراء می نمايند . IOS ، هسته روترها و اکثر سوئيچ های توليد شده توسط سيسکو ، محسوب می گردد . اين شرکت با رعايت اصل مهم سازگاری که از آن به عنوان يک استراتژی مهم در توليد و با نام Cisco Fusion ، نام برده می شود ، قصد دارد محصولات خود را بگونه ای توليد نمايد که تمامی دستگاههای سيسکو يک سيستم عامل يکسان را اجراء نمايند .
عناصر اصلی در يک روتر سيسکو

• [*] اينترفيس ( Interfaces ) .با استفاده از اينترفيس ها ، امکان استفاده از روتر فراهم می گردد . اينترفيس ها شامل پورت های سريال و اترنت مختلفی می باشند که از آنان به منظور اتصال روتر به شبکه LAN استفاده می گردد .هر روتر با توجه به پتانسيل های ارائه شده ، دارای اينترفيس های متعددی است . برای هر يک از اينترفيس های روتر از يک نام خاص استفاده می شود . جدول زير برخی از اسامی متداول را نشان می دهد
    [FONT=&quot] کاربرد نام اينترفيس​
    [FONT=&quot]کاربرد [/FONT]
    [FONT=&quot] E0 [/FONT][FONT=&quot] first Ethernet interface[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [FONT=&quot]E1 [/FONT][FONT=&quot]second Ethernet interface[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [FONT=&quot]S0 [/FONT][FONT=&quot]first Serial interface[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [FONT=&quot]S1 [/FONT][FONT=&quot]second Serial interface[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [FONT=&quot]BRI 0 [/FONT][FONT=&quot]first B channel for Basic ISDN[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [FONT=&quot]BRI 1 [/FONT][FONT=&quot]second B channel for Basic ISDN[/FONT]​
    [FONT=&quot]
    [/FONT]​
    [*]در شکل زير نمای پشت يک روتر سيسکو را به همراه اينترفيس های متفاوت آن مشاهده می نمائيد . ( يک روتر با قابليت استفاده از ISDN ) .

همانگونه که مشاهده می نمائيد ، روتر فوق حتی دارای سوکت های مختص تلفن نيز می باشد ، چراکه با توجه به اين که روتر فوق از نوع ISDN می باشد ، می بايست يک تلفن ديجيتالی را به يک خط ISDN متصل نمود. روتر فوق علاوه بر اينترفيس های ISDN دارای يک اينترفيس اترنت به منظور اتصال به يک دستگاه در شبکه LAN است ( معمولا" يک هاب و يا يک کامپيوتر ) . در صورتی که اينترفيس فوق را به پورت uplink يک هاب متصل نمائيد ، می بايست سوئيچ کوچک موجود در پشت روتر را در حالت هاب ، تنظيم نمود . در صورتی که اينترفيس فوق را به يک دستگاه کامپيوتر متصل نمائيد ، می بايست وضعيت سوئيچ را در حالت node قرار داد . پورت Config و يا Console از نوع کانکتور DB9 ( مادگی ) بوده که با استفاده از يک کابل خاص به پورت سريال کامپيوتر متصل تا امکان پيکربندی مستقيم روتر ، فراهم می گردد .
    [/FONT]

• [*] پردازنده ( CPU ) : تمامی روترهای سيسکو دارای يک پردازنده اصلی می باشند که مسئوليت انجام عمليات اصلی در روتر را برعهده دارند . پردازنده با توليد وققه ( IRQ ) با ساير عناصر موجود در روتر ارتباط برقرار می نمايد . روترهای سيسکو از پردازنده های RISC موتورولا استفاده می نمايند. معمولا" درصد استفاده از پردازنده بر روی يک روتر معمولی از بيست تجاوز نمی نمايد .
    [*] IOS ، سيستم عامل اصلی اجراء شده بر روی روترها است . IOS بر اساس فرآيند موسوم به Bootup ، لود و در حافظه مستقر می گردد . حجم IOS معمولا" بين دو تا پنچ مگابايت بوده و اين حجم می تواند با توجه به نوع روتر از ميزان اشاره شده نيز تجاوز نمايد . آخرين نسخه IOS در حال حاضر ، نسخه شماره دوازده است . شرکت سيسکو به صورت مستمر و با هدف برطرف نمودن باگ ها و يا افزودن قابليـت های اضافه ، اقدام به ارائه نسخه های جانبی متعددی در طی هر ماه می نمايد . ( 1 . 12 ، 2. 12 ) .
    IOS ، قابليت ها و پتانسيل های متعددی را در رابطه با روتر ارائه داده و می توان آن را بهنگام و يا به منظور Backup گرفتن آن را از روتر download نمود . در سری 16000 به بالا ، IOS بر روی يک حافظه فلش کارت PCMCIA ارائه شده است . حافظه فوق ، در ادامه به يک اسلات موجود در پشت روتر متصل شده و از طريق آن IOS image ، لود می گردد . IOS image ، معمولا" فشرده بوده و روتر می بايست آن را از حالت فشرده خارج نمايد.
    IOS يکی از مهمترين عناصر موجود در يک روتر بوده و بدون وجود آن ، امکان استفاده از روتر وجود نخواهد داشت . به منظور استقرار IOS در حافظه ضرورتی به داشتن يک کارت فلش ( همانگونه که در خصوص روترهای سری 1600 اشاره گرديد ) نخواهد بود . بدين منظور می توان پيکربندی اکثر روترهای سيسکو را به منظور لود IOS image از طريق يک سرويس دهنده tftp شبکه و يا روتر ديگری که دارای چندين IOS image برای روترهای متفاوتی است ، انجام داد . در چنين روترهائی از يک فلش کارت حافظه با ظرفيت بالا به منظور ذخيره سازی چندين ISO image ، استفاده می گردد .

[*] RXBoot Image ، که به آن Bootloader نيز گفته می شود ، چيزی بيشتر از يک نسخه کم حجم IOS نبوده که در حافظه ROM روتر مستقر می گردد . در صورتی که يک روتر دارای فلش کارت لازم به منظور لود IOS نباشد، می توان پيکربندی روتر را بگونه ای انجام داد که RXBoot image را لود نمايد . با لود برنامه فوق ، امکان انجام عمليات اوليه نگهداری و فعال نمودن و يا غير فعال کردن اينترفيس های متفاوت آن فراهم می گردد .
    [*] حافظه RAM ، محلی است که روتر، IOS و فايل های پيکربندی را در آن لود می نمايد . عملکرد حافظه فوق مشابه حافظه RAM استفاده شده در کامپيوتر است ( استقرار سيستم عامل و برنامه های کاربردی متفاوت ) . ميزان حافظه RAM مورد نياز يک روتر ، بستگی به اندازه IOS image و فايل های پيکربندی دارد . در اکثر موارد و در روترهای کوچک تر ( سری 1600 ) ، حافظه RAM استفاده شده بين دوازده تا شانزده مگابايت می باشد.اين وضعيت در روترهای بزرگتر که دارای ISO image بيشتری می باشند، بين سی و دو تا شصت و چهار مگابايت خواهد بود . با توجه به استقرار جداول روتينگ در حافظه RAM ، در صورتی که جداول فوق بزرگ و پيچيده می باشند ، می بايست از يک روتر با ميزان حافظه RAM مناسبی استفاده گردد .
    [*] حافظه ( NVRAM ( Non-Volatile RAM . روترها از حافظه فوق به منظور ذخيره و نگهداری اطلاعات مربوط به پيکربندی خود استفاده می نمايند . پس از پيکربندی يک روتر ، نتايج و ماحصل عمليات در NVRAM ذخيره می گردد . حجم حافظه فوق در مقايسه با حافظه های RAM ، اندک می باشد. مثلا" در روترهای سری 1600 ، حجم حافظه فوق به هشت کيلوبايت می رسد. در روترهای بزرگتری نظير سری 2600 ، حجم حافظه NVRAM به سی و دو کيلوبايـت می رسد . پس از راه اندازی يک روتر و لود ISO image ، فايل پيکربندی از حافظه NVRAM به منظور انجام پيکربندی روتر ، لود می گردد . اطلاعات موجود در اين نوع از حافظه ها ، پاک نخواهد شد (حتی زمانی که روتر Reload و يا خاموش است ) .
    [*] حافظه ROM ، از حافظه فوق به منظور راه اندازی و نگهداری روتر استفاده می گردد . حافظه فوق شامل برخی کدها نظير Bootstrap و POST بوده که تسهيلات لازم در خصوص انجام تست های اوليه و راه انداری را برای روتر فراهم می نمايد . محتويات اين حافظه را نمی توان تغيير داد ( فقط خواندنی ). تمامی اطلاعات موجود در حافظه ROM توسط توليد کننده ذخيره شده است .
    [*] حافظه فلش ، همان کارتی است که در بخش IOS به آن اشاره گرديد .
    اين حافظه از نوع( EEPROM (Electrical Eraseable Programmable Read Only Memory ، می باشد . کارت فوق از طريق اسلاتی که در پشت يک روتر قرار دارد به روتر متصل می گردد و چيزی بيش از IOS image را در خود ذخيره نمی نمايد . با استفاده از کنسول روتر می توان اطلاعاتی را در اين نوع حافظه نوشت و يا اقدام به حذف برخی اطلاعات موجود نمود . حجم حافظه فوق از 4 مگابايت در روترهای سری 1600 شروع شده و متناسب با مدل روتر ، افزايش می يابد .

[*] ريجستر پيکربندی ( Configuration Register ) ، نقطه شروع فرآيند راه اندازی IOS را مشخص می نمايد ( فلش کارت ، سرويس دهنده tftp و يا صرفا" لود RXBoot image ) . ريجستر فوق، شانزده بيتی است .

آخرین ویرایش:

dzzv_13

مدیر تالار
بالا