هر چه میخاهید از طرح هادی روستایی بپرسید؟

skyplex

کاربر فعال
هر چه میخاهید از طرح هادی روستایی بپرسید؟ با تجربه 5 سال کار.

asall

عضو جدید
سلام ، یه توضیحاتی راجع به طرح هادی میخولستم میتونی کمکم کنی

skyplex

کاربر فعال
طرح هادی متولی اش بنیاد مسکن است و هدایت وضعیت فیزیکی بافت ویفه اصلی ان است. تمام اعتبارات دولت تنها بر مبنای طرح هادی در هر روستایی صرف می شود.

atishar

عضو جدید
سلام طرحهای هادی بر 2 قسم اند : 1. طرح هادی شهری 2.طرح هادی روستایی
1- [FONT=&quot] طرح هادی شهری:[/FONT] [FONT=&quot]طرح هادی شهری بیشتر برای شهرهای کوچک که تا حدود 25000 نفر جمعیت دارند تهیه می شود. این طرح برای شهرهایی تهیه می شود که یا فاقد بودجه طرح جامع می باشد و یا امکان اجرای طرح جامع در آن فراهم نشده است.[/FONT] [FONT=&quot]طرح هادی زیر نظر وزارت کشور و دفاتر فنی استانداری ها تهیه می شود[/FONT]
[FONT=&quot]2-[/FONT] [FONT=&quot] طرح هادی روستا : [/FONT] [FONT=&quot]از جمله برنامه هایی که در دوره اخیر در سطح کشور به مرحله انجام رسیده است ، تهیه طرح هادی روستایی است که عبارست از تجدید حیات روستا با لحاظ ابعاد اجتماعی ، اقتصادی و فیزیکی.[/FONT] [FONT=&quot] طرحهای هادی روستای از جمله پروژه هايی محسوب می گردند که در راستای فراهم سازی زمينه توسعه و عمران نقاط روستايی تهيه و اجرا می شوند.در ابتدااز سال 62 توسط وزارت مسکن انجام می شد ولی از سال 66 بنیاد مسکن متولی آن گردید.
[/FONT]
[FONT=&quot]اهداف طرح هادی روستا بدین شرح است:[/FONT]
[FONT=&quot]ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی[/FONT]
[FONT=&quot]تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی ، تولیدی و رفاهی[/FONT]
[FONT=&quot]هدایت وضع فیزیکی روستا[/FONT]
[FONT=&quot]ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیطی زیستی[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

hosein_svr

عضو جدید
تفاوت نقشه ثبتي روستا با نقشه طرح هادي در چيه؟ ايا ميشه هم زمان نقشه ثبتي رو هم از نقشه طرح هادي جدا كرد ...يعني با اين دقت قابل قبوله؟

atishar

عضو جدید
تفاوت نقشه ثبتي روستا با نقشه طرح هادي در چيه؟ ايا ميشه هم زمان نقشه ثبتي رو هم از نقشه طرح هادي جدا كرد ...يعني با اين دقت قابل قبوله؟
سلام اگه که فهمیده باشم منظورتون نقشه اداره ثبته دیگه......
اصولاً نقشه پایه و بیس طرح هادی نقشه ایی که اداره ثبت تهیه کردست و ماهیت نقشه های طرح هادی متفاوته... نقشه های طرح هادی شامل ازتباطات اقتصادی ، شبکه ارتباطی ، نقسه پیشرفت و توسعه کالبدی روستا و ... است

hosein_svr

عضو جدید
سلام اگه که فهمیده باشم منظورتون نقشه اداره ثبته دیگه......
اصولاً نقشه پایه و بیس طرح هادی نقشه ایی که اداره ثبت تهیه کردست و ماهیت نقشه های طرح هادی متفاوته... نقشه های طرح هادی شامل ازتباطات اقتصادی ، شبکه ارتباطی ، نقسه پیشرفت و توسعه کالبدی روستا و ... است

سلام ...ممنون از جوابتون
چون معمولا همراه با نقشه طرح هادي يه نقشه ثبتي هم از روستا تهيه ميشه ... كه در نقشه ثبتي زيربنا خيلي مهمه و بايد دقيق تر از نقشه طرح هادي باشه

حالا بعضي با دوربين همزمان با نقشه طرح هادي اون رو تهيه مي كنن ...بعضي هم با متر
مي خواستم تفاوتش رو بدونم ...گويا جناب italy2006 خودشون تشريف ندارن!

sspprriinngg

عضو جدید
سلام
می خواستم بدونم طرح هادی محل زندگی هر شخص و در اختیار ش می گذارند اگر می گذارند به چه بخشی باید مراجعه کرد برای دیدن طرح هادی.

mehran_aa

عضو جدید
سلام دوست عزیز من 3 سال هست که طرح هادی تو بخش طراحی کار می کنم اما جدیدا مطالعات رو هم گرفتم که یه مقدار گیر کردم .از شما می خواستم یه مقدار سوال بپرسم؟

skyplex

کاربر فعال
سلام دوست عزیز من 3 سال هست که طرح هادی تو بخش طراحی کار می کنم اما جدیدا مطالعات رو هم گرفتم که یه مقدار گیر کردم .از شما می خواستم یه مقدار سوال بپرسم؟

نقشه طرح هادی در اختیار بنیاد مسکنه و فرد می تونه بره اونجا وضع ملک رو مشخص کنه
سوالتون بپرسید.

raypuor

عضو
راهنمایی

راهنمایی

با سلام
من به تازگی چند طرح هادی برداشتم. البته چند سال سابقه پژوهشگری دارم، اما چون تجربه جدیدی است خواستم که دوستان در صورت لزوم به سوالاتم جواب بدن. نخست اینکه کدام نرم افزارها را باید به خوبی یاد بگیرم؟ چه منابعی را باید مطالعه کنم؟ اگر راهنمایی هایی دیگری را لازم می دانید، دریغ نکنید. در ضمن اگر منابع دیجیتالی در اختیار دارید که به فهم و اجرای اینگونه طرح ها کمک می کنه، به من معرفی کنید.

mohamad_a226

اخراجی موقت
تو انجمن تخصصی شهرسازی می تونی به بعضی از جوابات برسی. سوالات خودت رو تو انجمن زیر مطرح کن تا پاسخگوی سوالات شما تا حد امکان باشیم: http://forum.stunion.ir/

ارسن

عضو جدید
ُسلام شهرسازای محترم

ُسلام شهرسازای محترم

من یه طرح هادیه روستایی در اختیار دارم که توش یه شهرک 300واحدی طراحی شده که در اسرع وقت میذارمش اینجا .
حالا من یه سوال داستم از شما عزیزان اونم اینکه توی چنین شهرکی در روستا به نظرتون خوبه که بعد از هر چندتا خیابون باز یه بن بست ایجاد بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه یه توضیحی در مورد فلسفه کوچه بن بست (مخصوصا در شهرک سازی) بدین ممنون میشم .

kiya_kosha

عضو جدید
سلام. اگه ميشه قانونه عقب نشيني كوچه هاي 6 متري روستاييو واسم توضيح بدين.
كامل تر ميپرسم:
كوچه شخصي اي كه براي مالك به عنوان ملك شخصي ميباشد و او در كوچه اي كه فرعي ميباشد و هيچ گونه ترددي در آن صورت نميگيرد ساختماني بنا نموده است . آيا بايد همسايه آن در كوچه عقب نشيني كند؟
ممنون ميشم

skyplex

کاربر فعال
سلام. اگه ميشه قانونه عقب نشيني كوچه هاي 6 متري روستاييو واسم توضيح بدين.
كامل تر ميپرسم:
كوچه شخصي اي كه براي مالك به عنوان ملك شخصي ميباشد و او در كوچه اي كه فرعي ميباشد و هيچ گونه ترددي در آن صورت نميگيرد ساختماني بنا نموده است . آيا بايد همسايه آن در كوچه عقب نشيني كند؟
ممنون ميشم

دوست عزیز درست است که در عرف برخی افراد برای خود و منزل خود کوچه ای باز می کنند و ان را کوچه شخصی می دانند. اما در طرح هادی ما چیزی به عنوان کوچه شخصی نداریم. موردی که شما میفرمایید باید دید که اگر در طرح هادی برای این معبر تعریض پیش بینی شده خط تعریض از کدام قسمت منازل می گذرد. منظورم این است که خط تعریض است که مشخص می کند کدام منازل باید تخریب داشته و عقب نشینی کنند.

parham1388

عضو جدید
سلام، راجع به اثرات و تبعات اجراي طرح هادي در روستا اطلاعاتي مي خواستم.
اگه ميشه چنتا كتاب در مورد طرح هادي به من معرفي كنيد.

raypuor

عضو
سلام، راجع به اثرات و تبعات اجراي طرح هادي در روستا اطلاعاتي مي خواستم.
اگه ميشه چنتا كتاب در مورد طرح هادي به من معرفي كنيد.

در این مورد طرح ها و مقالات بسیاری تهیه شده است. برخی از این مقالات را می توان در نشریه هنرهای زیبا مشاهده کرد. ضمن آنکه طرح هایی توسط بنیاد مسکن اجرا شده که در کتابخانه مرکزی بنیاد قابل دسترس است.

ebi_toomari

عضو جدید
طرح هادی روستای

طرح هادی روستای

:gol:سلام :gol:
طرح هادی روستای از جمله پروژهایی محسوب می گردند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستای تهیه و اجرا می شود
تعریف : طرحی است که ضمن ساماندهی واصلاح بافت موجود میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی ،تولیدی ،تجاری و کشاورزی ،و تاسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستای را برحسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکو نتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

مراحل تهیه طرح هادی:
1. تهیه نقشه پایه و وضع موجود روستا
2. مطالعات پایه و تشخیص وضعیت
3. تحلیل و استنتاج از بررسیها و تدوین چشم انداز
4. تعیین پروژهای پیشنهادی و تهیه طرح هادی

اهداف تهیه و اجرای طرح هادی روستای:

1. ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی،اقتصادی و اجتماعی
2. تامین عادلانه امکانات از طریق تسهیلات اجتماعی ،تولیدی و رفاهی.
3. ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات بهزیستی و عمومی
4. ایجاد شبکه ارتباطی منظم ،و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستا های دهستان.
5. ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی ،اشتغال ،و ارتقاء در آمد روستا ییان.
6. هدایت وضعیت فیزیکی(کالبدی)روستا .
و...............................................................

:heart:09353390066

ebi_toomari

عضو جدید
طرح هادی روستای

طرح هادی روستای

طرح هادی روستای از جمله پروژهایی محسوب می گردند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستای تهیه و اجرا می شود
تعریف : طرحی است که ضمن ساماندهی واصلاح بافت موجود میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی ،تولیدی ،تجاری و کشاورزی ،و تاسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستای را برحسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکو نتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

مراحل تهیه طرح هادی:

4. ایجاد شبکه ارتباطی منظم ،و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستا های دهستان.
5. ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی ،اشتغال ،و ارتقاء در آمد روستا ییان.

:heart:09353390066

skyplex

کاربر فعال

مراحل تهیه طرح هادی:

دوست عزیز بنابر این است که در این تاپیک فراتر از این مطالب ابتدایی و اولیه بحث کنیم.

مغز متفکر

عضو جدید
درخواست

درخواست

سلام.من پاور پوینتی در مورد روستای زیارتگاه از نرخ رشد تا هرم سنی با نمودار و نقشه میخواستم واقع در 10 کیلومتری شهرضا است این روستا.لطفا اگه ممکنه کمکم کنید.ممنون

آخرین ویرایش:

bita_kuchulu

عضو جدید
سلام دوستان
من یه طرح هادی ونقشه ی روستای گونجیک رو لازم دارم.تورو خدا اگه کسی داره بهم بده

re_aty

عضو جدید
تخریب آثار باستانی

تخریب آثار باستانی

سلام

در اکثر طرح هادی های تهیه شده و اجرا شده در روستاها،متاسفانه بافت قدیم و آثار باستانی تخریب شده است .سوالم این است که:

مهندسین محترمی که طرح هادی روستاها را مطالعه و تهیه می کنند چرا به آثار بجا مانده از گذشتگان را مد نظر نمی گیرند؟
باز هم باید بگویم متاسفانه قبل از تهیه طرح هادی ، مطالعه دقیقی از بافت روستاها و اماکن با ارزش و تاریخی توسط تهیه کنندگان طرح صورت نمی پذیرد

brick

عضو جدید
شرح خدمات طرح هادی

شرح خدمات طرح هادی

سلام آقای ایتالی
آیا منبعی برای شرح خدمات طرح هادی روستایی دارین؟ لینک پروژه نمونه چطور
سپاسگزارم

jalal bandar

عضو جدید
اگه كسي بواسطه طرح‌هاي عمراني روستايي زميني كه قصد ساخت آن را داشته در طرح قرار بگيره و اجازه ساخت بهش ندن تكليفش چيه؟ آيا زمين ديگه اي بهش ميدن يا نه؟ اگه به اين موضوع شكايتي داشته باشه بايد به كجا مراجعه كنه؟