هارمونی عزیز !

ARC_2008

مدیر بازنشسته
یک سوال !
اول شاید ساده باشد . اما به این دلیل که کلی می توان روی آن به بحث پرداخت . مطرح می کنم :
" عامل ایجاد هامونیک در شبکه کدام بخش است ؟ "
- بخش تولید
-بخش انتقال
-بخش مصرف کننده

کدام ؟ فقط با دلیل .

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
یک سوال !
اول شاید ساده باشد . اما به این دلیل که کلی می توان روی آن به بحث پرداخت . مطرح می کنم :
- بخش تولید
-بخش انتقال
-بخش مصرف کننده

کدام ؟ فقط با دلیل .
مرسی مدیر جان ...این هم سوال جالبیه ...
....
بخش تولید و انتقال که با استفاده از ***** های خاص خودشون ....شکل موج سینوسی کامل رو برای مصرف ارائه میده ...
من حدس می زنم بخش مصرف کننده باشه به دلیل استفاده از بارهای غیر خطی و مواردی که باعث میشه تا شکل سینوسی موج دچار تغییرات بشه ....
عمده هارمونیکها در مصارف صنعتیه ...به خاطر استفاده از اینورترها و موتورها که هر کدومشون به نوعی باعث ایجاد هارمونیک و تغییر شکل موج میشن ...درسته؟؟؟؟

rashidishahram

مشاور صنعت برق
کلا هر تجهیزی که عملا سوئیچ انجام دهد باعث ایجاد هارمونیک در سیستم می گردد. در قسمت تولید هارمونیک وجود دارد ولی بدلیل استفاده از ترانسفورمر معمولا هارمونیک ها منتقل نمی گردد و خود ترانسفورمر مثل یک فیل** عمل می کند. قسمت انتقال کمترین هارمونیک را باید داشته باشد چون معمولا عمل سوپیچینگ ندارد جز موارد قطع و وصل کلیدها. پس هارمونیکها در گذر از ترانسفورمرها و خط انتقال عملا حذف می گردد و یا ناچیز است. بنابر این بیشتر ین هارمونیک ر ا مصرف کننده های که عمل سوئیچینگ را انجام می دهند به سیستم وارد می کنند بخصوص قطعات الکترونیک از قبیل اینورترها و .... بخاطر همین در هنگام خرید تجهیزات THD ماکزیمم بایستی 5% در نظر گرفته شده و از سازنده باید خواست.

آخرین ویرایش:

mohammad3947

عضو جدید
عزیزم فکر کنم مصرف کننده ها باشن
البه مبدل ها هم هارمونیک زان
اینو میدونستید که لامپ های کم مصرف شدیدا هارمونیک زا هستن!!

iiranican

عضو جدید
یک سوال !
- بخش تولید
-بخش انتقال
-بخش مصرف کننده

کدام ؟ فقط با دلیل .

هر چی بدبختی داریم و دارم میکشم سر این مصرف کننده هاست لامصب ... در تولید و انتقال با توجه به استاندارهای تعریف شده و عملکرد تجهیزات هارمونیک اینقدر کمه که میشه گفت نداریم ولی تو توزیع با توجه به گسترده بودنش و این که هر مصرف کننده یک جور ساز میزنه که میشه گفت هارمونیکامون خیلی زیاده و طوریه هستش که میشه کلی تو این زمینه در رابطه با مقاله دادن مانور داد...

vahidmon

عضو جدید
با سلام. معمولاً مصرف کننده ها موجب ایجاد هارمونیک در شبکه میشن. اگ مصرف کننده غیر خطی باشه، جریانهای هارمونیکی از شبکه می کشه و این جریانهای هارمونیکی موجب ایجاد
افت ولتاژهای هارمونیکی بر روی امپدانس شبکه شده و در نتیجه ولتاژ سینوسی خالص شبکه رو آلوده به هارمونیک می کنند.

بالا