نیاز به راهنمایی برای ساخت یک قطعه الکترونیکی

chemlove

عضو جدید
سلام دوست من

درخواستم راهنمایی از شما دوستان بزرگوار برای طراحی و ساخت ملزومات الکترونیک یک وسیله کاربردی در تولید نانو ذرات فلزی هست که البته بگم این وسیله مکمل بخشی از پروژه پژوهشی من خواهد بود.
دستگاهی که من قصد تولید اون رو دارم دستگاه تولید نانوذرات به روش انفجار درمحیط گاز هست که از 2 بخش مدار و متعلقات الکتریکی و الکترونیکی و بخش محفظه تولید تشکیل شده.
محفظه تولید و سیستم ذره گیری رو میتونم بگم که بصورت شماتیک طراحی کردم ولی برای ساخت بخش الکترونیکی اون و قطعات و ملزوماتش نیاز به راهنمایی شما بزرگواران دارم.
مشخصات دستگاه های مشابهی که وجود داره به شکل زیره و من تنها همین اطلاعات رو درمورد اونها دارم .
البته ابعاد دستگاهی که من قصد طراحی اون رو دارم خیلی کوچکتره به این دلیل که تنها برای مقیاس آزمایشگاهی و مقادیر کم درنظر گرفته شده. ( نرخ تولید چیزی در حدود 3 گرم در ساعت جوابگوست )

PEE50K
PEE10K
مدل
۲۰-50KV DC
۸-10KV DC​
ولتاژ خروجی​
3P 220VAC 10KW
1P ۲۲۰ VAC 3KW​
ولتاژ ورودی​
۱-۵ sec
۱-۵ sec​
زمان جرقه زنی​
0.8mm
0.25mm​
حداکثر قطر​
مفتول
۱۰-30cm
۳-8cm​
طول منفجر شونده​
هر فلز رسانا
هر فلز رسانا​
جنس مفتول ورودی​
150g/hr
20g/hr​
نرخ تولید​
50nm
80nm​
میانگین اندازه ذرت​
800kg
200kg​
وزن سیستم​

در جدول بالا میتونید تفاوت این 2 مدل رو مشاهده کنید و درصورت امکان قطعات و ملزومات الکترونیکی رو برپایه مقیاس مورد نیاز طرح من شالوده چینی کنید.
به کمک بزرگ شما بینهایت نیازمندم
پیشاپیش سپاس بنده رو پذیرا باشید
بدرود

irelectronic

عضو جدید
سلام دوست من

درخواستم راهنمایی از شما دوستان بزرگوار برای طراحی و ساخت ملزومات الکترونیک یک وسیله کاربردی در تولید نانو ذرات فلزی هست که البته بگم این وسیله مکمل بخشی از پروژه پژوهشی من خواهد بود.
دستگاهی که من قصد تولید اون رو دارم دستگاه تولید نانوذرات به روش انفجار درمحیط گاز هست که از 2 بخش مدار و متعلقات الکتریکی و الکترونیکی و بخش محفظه تولید تشکیل شده.
محفظه تولید و سیستم ذره گیری رو میتونم بگم که بصورت شماتیک طراحی کردم ولی برای ساخت بخش الکترونیکی اون و قطعات و ملزوماتش نیاز به راهنمایی شما بزرگواران دارم.
مشخصات دستگاه های مشابهی که وجود داره به شکل زیره و من تنها همین اطلاعات رو درمورد اونها دارم .
البته ابعاد دستگاهی که من قصد طراحی اون رو دارم خیلی کوچکتره به این دلیل که تنها برای مقیاس آزمایشگاهی و مقادیر کم درنظر گرفته شده. ( نرخ تولید چیزی در حدود 3 گرم در ساعت جوابگوست )

PEE50K
PEE10K
مدل
۲۰-50KV DC
۸-10KV DC​
ولتاژ خروجی​
3P 220VAC 10KW
1P ۲۲۰ VAC 3KW​
ولتاژ ورودی​
۱-۵ sec
۱-۵ sec​
زمان جرقه زنی​
0.8mm
0.25mm​
حداکثر قطر​
مفتول
۱۰-30cm
۳-8cm​
طول منفجر شونده​
هر فلز رسانا
هر فلز رسانا​
جنس مفتول ورودی​
150g/hr
20g/hr​
نرخ تولید​
50nm
80nm​
میانگین اندازه ذرت​
800kg
200kg​
وزن سیستم​

در جدول بالا میتونید تفاوت این 2 مدل رو مشاهده کنید و درصورت امکان قطعات و ملزومات الکترونیکی رو برپایه مقیاس مورد نیاز طرح من شالوده چینی کنید.
به کمک بزرگ شما بینهایت نیازمندم
پیشاپیش سپاس بنده رو پذیرا باشید
بدرود
سلام
از اطلاعاتی که دادین چیزی دستگیر یک مهندس الکترونیک جهت طراحی مدار نمی شود. بنابراین پیشنهاد می کنم ابتدا در مورد اصول کلی این سیستم توضیح بدهید مثلاً مکانیزم تولید ذره چگونه است؟ مدار الکترونیک قرار است چه چیزی را کنترل کند؟ مثلاً باید دمای محیط تولید را کنترل کند یا در فواصل زمانی معینی با قدرت معینی جرفه بزند یا ... .
یا اینکه پروسه تولید نانوذرات را باید کامل و دقیق تشریح کنید تا یک مهندس الکترونیک بتواند از لابلای توضیحات متوجه بشود که چگونه و چه نقاطی از پروسه تولید نانوذره را باید با مدار الکتریکی یا الکترونیکی کنترل کند.

chemlove

عضو جدید
درود
سپاسگذرام از شما دوست من
مکانیسم دستگاه مذکور به این شکله که یک سیستم ترانس افزاینده برق 220 ولت شهری رو دریافت و اون رو به ولتاژ بالای 8-10 کیلو ولت و یا فراتر از اون بسته به توان خروجی مورد نیاز تبدیل میکنه.
این ولتاژ بالا از طریق سیمهای خروجی وارد محفظه انفجار الکتریکی شده و احتمالا هریک در 2 طرف یک سیم فلزی نازک که قصد نانو ذره سازی از اون رو داریم قرار میگیره یا بهتره بگم سیم بخشی از مدار میشه. با آزاد شدن ناگهانی ولتاژ بالا سیم فلزی نازک مورد نظر در اثر عبور جریان بالای الکتریکی و بخاطر توان عبوری محدودی که داره متلاشی شده یا به بیان بهتر منفجر خواهد شد. در اثر این انفجار ذرات به شکل ماکرو ، میکرو و نانو شکل خواهند گرفت که با انجام روشهای غربالگری میتوان انها را از یکدیگر جدا کرد.
در این بین هرچه توان خروجی بالاتر باشه و مدت اعمال اون بیشتر باشه ( زمان جرقه زنی طولانی تر) دستگاه بازده بالاتری خواهد داشت و همچنین قطر سیم مورد استفاده که یک عامل محدود کننده هست میتونه بیشتر باشه.
البته در این بین سیستم انفجار گاز وجود نداره و تنها چیزی که منفجر میشه سیم فلزی توسط جریان اعمال شده هست.

PEE10K
مدل
۸-10KV DC​
ولتاژ خروجی​
1P ۲۲۰ VAC 3KW​
ولتاژ ورودی​
۱-۵ sec​
زمان جرقه زنی​
0.25mm​
حداکثر قطر​
مفتول
۳-8cm​
طول منفجر شونده​
هر فلز رسانا​
جنس مفتول ورودی​
20g/hr​
نرخ تولید​
80nm​
میانگین اندازه ذرت​
200kg​
وزن سیستم​

omidvarshoei

عضو جدید
میبخشین ولی منم چیزی دستگیرم نشود
شما به ما بچه های الکترونیک و برق بگین چه دستگاه با چه ورودی و چه خروجی و چه کاربردی میخواین تا براتون مدارشو طراحی کنیم
اخه جنس مفتول و اندازه ذرت نمیشه مدار طراحی کرد
بهتر شما بگین کار این مدارتون چیه چی بگیره و چی تحویل بده
من تنها کمکی که میتونم از اطلاعات بالا بهتون بکونم اینه که برای سیستم جرقه زنی از ترایاکهای صنعتی استفاده کنین

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
سپاسگذرام از شما دوست من
مکانیسم دستگاه مذکور به این شکله که یک سیستم ترانس افزاینده برق 220 ولت شهری رو دریافت و اون رو به ولتاژ بالای 8-10 کیلو ولت و یا فراتر از اون بسته به توان خروجی مورد نیاز تبدیل میکنه.
این ولتاژ بالا از طریق سیمهای خروجی وارد محفظه انفجار الکتریکی شده و احتمالا هریک در 2 طرف یک سیم فلزی نازک که قصد نانو ذره سازی از اون رو داریم قرار میگیره یا بهتره بگم سیم بخشی از مدار میشه. با آزاد شدن ناگهانی ولتاژ بالا سیم فلزی نازک مورد نظر در اثر عبور جریان بالای الکتریکی و بخاطر توان عبوری محدودی که داره متلاشی شده یا به بیان بهتر منفجر خواهد شد. در اثر این انفجار ذرات به شکل ماکرو ، میکرو و نانو شکل خواهند گرفت که با انجام روشهای غربالگری میتوان انها را از یکدیگر جدا کرد.
در این بین هرچه توان خروجی بالاتر باشه و مدت اعمال اون بیشتر باشه ( زمان جرقه زنی طولانی تر) دستگاه بازده بالاتری خواهد داشت و همچنین قطر سیم مورد استفاده که یک عامل محدود کننده هست میتونه بیشتر باشه.
البته در این بین سیستم انفجار گاز وجود نداره و تنها چیزی که منفجر میشه سیم فلزی توسط جریان اعمال شده هست.
برای روشن شدن قضیه :
تا اونجایی که متوجه شدم شما نیاز به یک ولتاژ متغیر دارید که مقدارش بوسیله یک مثلا ولوم قابل کنترل باشه . فقط بنظر من زمان اعمال ولتاژ به ضخامت ، طول ، جنس مفتول و همینطور مقدار ولتاژ بستگی داره یعنی هر وقت مفتول ذوب شد زمان اعمال ولتاژ هم عملا تموم میشه و فقط باید قطع بشه.
یعنی عملا تنها چیزی که کنترل خواهد شد مقدار ولتاژ خواهد بود بعلاوه مسائل حفاظتی از قبیل قطع ولتاژ بعد از صفر شدن جریان یا بعد از زمانی مشخص ، باز و بسته بودن درهای دستگاه و ...

chemlove

عضو جدید
میبخشین ولی منم چیزی دستگیرم نشود
شما به ما بچه های الکترونیک و برق بگین چه دستگاه با چه ورودی و چه خروجی و چه کاربردی میخواین تا براتون مدارشو طراحی کنیم
اخه جنس مفتول و اندازه ذرت نمیشه مدار طراحی کرد
بهتر شما بگین کار این مدارتون چیه چی بگیره و چی تحویل بده
من تنها کمکی که میتونم از اطلاعات بالا بهتون بکونم اینه که برای سیستم جرقه زنی از ترایاکهای صنعتی استفاده کنین
با سپاس از شما دوست من
ناتوانی بنده رو در بیان درست خواستم ببخشید
ورودی دستگاه 220 V AC
خروجی 8-10 DC KV
بتونه در مدت 1 تا 5 ثانیه جریان رو حفظ کنه
خروجی های مدار به 2 سر سیم مورد نظر من که قصد انفجار الکتریکی اون را دارم وصل بشه و ظرف مدت 1 تا 5 ثانیه بر اثر شدت جریان خروجی که داره سیم نازک رو عملا بجای ذوب تبخیر یا منفجر کنه! همونطور که یک سیم ظریف توان عبور یک جریان بالا رو نداره و درصورت عبور یک جریان بالا ذوب یا به اصطلاح قطع میشه به شکل بسیار سهمگین تری این مدار باید بتونه یک سیم از جنس فلز ( هر نوع فلز ) رو نتنها ذوب بلکه منفجر کنه.
من قصد ایجاد جرقه در محیط رو ندارم.
فرایندی که اتفاق می افته تقریبآ مشابه زمانیست که یک لامپ 1.5 ولت معمولی رو به جریان 24 ولت یا بیشتر متصل کنیم. مسلمآ المنت روشنایی لامپ ذوب و قطع خواهد شد.
منهم قصد ساخت چنین وسیله ای رو دارم با این تفاوت که در جریان این عمل ذرات نانو نیز تولید خواهد شد.

chemlove

عضو جدید
برای روشن شدن قضیه :
تا اونجایی که متوجه شدم شما نیاز به یک ولتاژ متغیر دارید که مقدارش بوسیله یک مثلا ولوم قابل کنترل باشه . فقط بنظر من زمان اعمال ولتاژ به ضخامت ، طول ، جنس مفتول و همینطور مقدار ولتاژ بستگی داره یعنی هر وقت مفتول ذوب شد زمان اعمال ولتاژ هم عملا تموم میشه و فقط باید قطع بشه.
یعنی عملا تنها چیزی که کنترل خواهد شد مقدار ولتاژ خواهد بود بعلاوه مسائل حفاظتی از قبیل قطع ولتاژ بعد از صفر شدن جریان یا بعد از زمانی مشخص ، باز و بسته بودن درهای دستگاه و ...
ضمن سپاس از شما
عملآ نیازی به کنترل ولتاژ نیست و باید از حداکثر توان خروجی ترانس افزاینده استفاده کرد چیزی در حدود 8-10 کیلو ولت!
اما درمورد سیستم حفاظتی و قطع شدن اعمال ولتاژ پس از قطع مدار حق با شماست و اینهم بخشی از مکانیسم سیستمه که باید طراحی و در اون اعمال بشه
متشکرم

chemlove

عضو جدید
دوستان برق و الکترونیک کسی نیست کمک و راهنمایی کنه؟
مرسی

chemlove

عضو جدید
با سلام
طبق گفته شما چون نیازی به کنترل مقدار ولتاژ خروجی نیست مسئله خاصی و پیچیده ای وجود نداره باید یه ترانس 220 به 10 کیلوولت و با توات 3 کیلووات رو بدید بپیچن (تو جمهمری و لاله زار) البته باید تجربه پیچیدن ترانس ولتاژ بالا رو داشته باشن وصل جریان میتونه توی اولیه ترانس و بوسیله یه رله با تحمل جریان حدود 25 الا 30 آمپر انجام بشه میتونید برای فرمان دادن به رله از یه تایمر تاخیر در قطع استفاده کنید و زمان رو در حدی تنظیم کنید که مطمئن باشید بعد از انجام عملیات ،ترانس از برق جدا میشه .تنها نکته مهم در این دستگاه حفاظت و ایمنیه اونم بخاطر وجود ولتاژ بالا در خروجی ترانس .تمام سیمها و کابلهای خروجی ترانس باید از نوع مقاوم و باصطلاح های ولتاژ باشن یعنی باید تحمل حداقل 20000 ولتو داشته باشن . فواصل ایمنی برای جلوگیری از آرک باید در خود دستگاه مخصوصا در محلهایی که سیم به خروجیها متصل میشه رعایت شده باشه (حداقل 10 سانتیمتر). بعد از هر بار عملیات ذوب باید بروش مطمئنی خروجیهای ترانس زمین بشن تا شما امکان نصب سیم جدید رو داشته باشید (امکان شارژ بودن ثانویه ترانس تا مدتها بعد از قطع برق وجود داره) .همیشه بصورت عادت وقتی مطمئن شدید برق دستگاه قطعه این زمین کردن رو انجام بدید.:warn:
درود
سپاس از پاسختون
بنظرتون هزینه سفارش این ترانس حدودا چقدره؟ آیا ترانسی با این مشخصات بصورت آماده موجود هست؟