نگاهی به جنگ و خشونت جهان این چند روزه و چند ساله

نگاهی به جنگ و خشونت جهان این چند روزه و چند ساله

• بله

رای: 24 55.8%
  • خیر

رای: 10 23.3%
  • با جنگ مخالفم و شرکت نمی کنم

رای: 9 20.9%

• مجموع رای دهندگان
    43

mor1360

عضو جدید
اصلا چرا جنگ؟؟؟
No war
تصور کن اگه حتی تصور کردنش سخته
جهانی که هر انسانی تو اون خوشبخته خوشبخته
نه بمب هسته ای داره نه بمب افکن نه خمپاره.....

متاسفانه با شرایط فعلی جامعه بشری، این شعار آرمان گرایانه و ایده آلیستی در واقعیت امکان نداره ! :(

برای اینکه شرایط تحقق این شعار فراهم بشه، خیلی چیزها باید تغییر کنند! مهمترین آنها، دو طرز نگاه و تلقی بشر نسبت به جهان هستی و جایگاه خودش در اونه ! باید عدالت و اخلاق حقیقی ( و نه نسبی ) در روابط بین انسانها حاکم بشه تا هیچ کس به خودش اجازه نده برای بدست آوردن منافع بیشتر، حقوق دیگران رو زیر پابذاره !

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
تصور کن اگه حتی تصور کردنش سخته

چرا باید تصور کرد؟! یه کشوری مثل ایران داره عمل میکنه...
در حالی که کشوری مثل امریکا، نزدیک به 60 بمب اتمیش تو ترکیس!! نزدیک به 320 بمب اتمیش تو زیر‌دریایی های کلاس اوهایوش دارن تو دنیا میچرخن تا سریع نقطه زنی بکنن!!

از جان لنون که 25 سال پیش خواست تصور بکنن تا سیاوش که 6 سال پیش این تصور رو ترجمه کرد، ایران هیچ جنگی رو شروع نکرده و باعث هیچ کشتاری نشده!!
این یعنی عمل گرایی!!
در صورتی که امریکا مردم رو به تصور صلح و جهان عاری از بمب هسته ای و بمب‌افکن و خمپاره دعوت میکنه و خودش بزرگ‌ترین دارنده‌ی بمب اتمی و نیروی هوایی و دریایی و ارتش دنیاست و تسلیحاتش دست انواع و اقسام گروه های تروریستی دست به دست میشه...!!
اونوقت همین امریکا، مدعیه که داعیه دار صلح در دنیاست!!

و همچنان مردم ما در توهم تصور کردن دنیای عاری از بمب هسته‌ای به سر میبرن! :|

هرچیزی رو که بگنده، نمکش میزنن!! وای به حال روزی که نمک بگنده

Lady Neo

عضو جدید
ممنون از دعوت.
اگه منظور شما جنگ علیه ایران باشد ، صرف نظر از نوع حاکمیت ، بنده شرکت می کنم؛ بنابراین وجود یک گزینه "با جنگ مخالفم اما شرکت می کنم" خالی است.

سپاس از توجه و شرکتت دوست خوبم. در مورد این گزینه واقعا حق با شماست. به این مورد فکر نکرده بودم. : ))

یک سوال:

بشار اسد نادونی و ندونم کاری کرد و مخالفینش رو سرکوب کرد...
حالا 150 هزار سلفی تو کشورش دارن سر مردم رو می‌برن و میرن جلو!!
الان، باید جنگید یا باید نجنگید؟!
به نظر من اگر این شرکت در جنگ باعث این بشه که یک نادان دوباره بر سر کار بمونه، نه نباید شرکت کرد. ضمن اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. امنیت کشور را با شرکت در جنگی که خارج از مرزهای کشور است به خطر انداختن، به نظر من بی خردی محض است. مگر اینکه شما هم مثل این دوستمان mor1360 جزو بصیران باشید و بقای زندگی شخصی را به بقای زندگی یک نادان و بر سر قدرت ماندن او وابسته بدانید.

اگر عزت ملیت بره زیر سوال، اونوقت چی؟! مثلا مثل کره‌ی جنوبی التماس بکنی به امریکا و بعد از 5 سال، صرفا بهت اجازه بده برد موشکت واسه دفاع از خود رو 250 کیلومتر بیشتر کنی! ؟؟!
به این فکر نکرده اید که چرا هند از این مشکلات ندارد؟ ضمن اینکه آن عزت ملی که بسته به داشتن بمب یا نداشتن آن باشد، به درد لای جرز هم نمی خورد. کره جنوبی را با اقتصادش و ال جی و جو مونگ! :) در جهان می شناسند نه با تعداد بمب هایش. عزت یک ربط هایی به این چیزها دارد. به نام نیک و اینکه یکسر نام ایران وصل نباشد به جاهای بودار.

چرا باید تصور کرد؟! یه کشوری مثل ایران داره عمل میکنه...
در حالی که کشوری مثل امریکا، نزدیک به 60 بمب اتمیش تو ترکیس!! نزدیک به 320 بمب اتمیش تو زیر‌دریایی های کلاس اوهایوش دارن تو دنیا میچرخن تا سریع نقطه زنی بکنن!!

در صورتی که امریکا مردم رو به تصور صلح و جهان عاری از بمب هسته ای و بمب‌افکن و خمپاره دعوت میکنه و خودش بزرگ‌ترین دارنده‌ی بمب اتمی و نیروی هوایی و دریایی و ارتش دنیاست و تسلیحاتش دست انواع و اقسام گروه های تروریستی دست به دست میشه...!!
اونوقت همین امریکا، مدعیه که داعیه دار صلح در دنیاست!!

و همچنان مردم ما در توهم تصور کردن دنیای عاری از بمب هسته‌ای به سر میبرن! :|

هرچیزی رو که بگنده، نمکش میزنن!! وای به حال روزی که نمک بگنده

اینکه تا موقعیتی به دست آمد احساسات شخصی در مورد یک کشور رو روی طبل بزاری و بکوبی مصداق بارز گندیدن نمک است. این تاپیک در ستایش از ملت عظیم الشان آمریکای جهانخوار نیست. در نفی و نکوهش جنگ است. قبل از احساسی برخورد کردن متن تاپیک را مطالعه کنید. البته یه آرامبخش هم گاهی موثر است. ( این شوخی بود. جهت اطلاع احساس شما. )

Lady Neo

عضو جدید

از پاسخ شما به مطالبم چند نکته مشخصه :

1) عدم دقت کافی شما در محتوای سخن و منظور بنده !

بنده کجا از جنگ حمایت کردم ؟! ... اسلام ناب کی دعوت به خونریزی کرده ؟! آیاتی که میگی هر کدوم شان نزول و دلیل خاصی دارند و در آنها، دفاع از خود و مظلومان مطرح بوده و نه ترور و توسعه طلبی! اگه دقت کنی می بینی که همه کسانی که از آموزه های اسلام برای توسعه طلبی و منافع شخصی و گروهی سوء استفاده کردن، از اسلام ناب(تشیع ) و پیشوایان آن ( اهلبیت (ع)) فاصله گرفته و منحرف شده اند ! این مثال هایی که شما زدید منو متعجب می کنه !

2) عدم آشنایی شما با اصول و مبانی عقیدتی دین حق ( اسلام ناب = تشیع ) و اطلاعات سطحی در مورد ادیان تحریف شده و منشا آنها !

شما هنوز فرق بین اسلام ناب (تشیع) با سایر مذاهب و ادیان متوجه نشدین! ( وگرنه تشیع رو با وهابیت و طالبان یک جا قرار نمیدادی! همونطور که فرق جهانبینی " حق محور " با " انسان محور و اومانیستی " و نتایج حاصل از این تفاوت در اصول معرفتی رو متوجه نشدی! ( بحثش مفصله ... قبلا در تاپیک های دیگه توضیحاتی داده ام، اگه بخوای، اینجا هم یه اشاره ای می کنم! ) همین امر موجب شده که تفاوتی انواع جنگ و انگیزه های اون قائل نباشی و کلا اون رو محکوم کنی در صورتی که دفاع مشروع در برابر تجاوز، و دفاع از مظلوم، یک حق و یک وظیفه انسانیه !

مثلا جرج بوش که همون سخن رو بیان کرده بود، هم با یک جهانبینی دینی ( اوانجلیستی) اون حرفو زده ولی شما وقتی میتونی حرف منو با او مقایسه کنی که ببینی هدف از سخن و نتیجه آن چه خواهد بود ! پس اول باید تشیع واقعی و انواع صهیونیسم ( یهودیت صهیونی، مسیحیت صهیونی( اوانجلیست ها)، اسلام صهیونی ( وهابیت در تسنن و بهائیت در تشیع)) و منشا آنها رو بشناسی و بعد در مورد یک جمله واحد که از دو طرف بیان شده قضاوت کنی !

هر دوی ما داریم یک واقعیت رو بیان می کنیم : در نبرد حق و باطل طرف سومی وجود نداره ! حالا ما میگیم ما حقیم و اونها باطل و آنها هم خلاف اینو میگن! تا وقتی اصول و مبانی اساسی دو تفکر به درستی برای انسان شناخته نشده باشه، من بهش حق میدم که مثل شما، هر دو طرف رو به یک صورت قضاوت کنه !

3) برخورد پیشداورانه و گارد گرفتن در برابر کسی که هم نظر شما نیست !

شما که شناختی از بنده نداری، چطور بدون دقت در حرفهام، منو به گروهی خاص نسبت میدی !

در نهایت، همونطور که گفتم جنگ پدیده نا مطلوبیه در اسلام ناب هم این عمل نکوهیدست ! مثلا پیامبر (ص) می فرماید : "هر کس انسانی را بکشد، گویی امتی را کشته است! " و ... در دینی که حتی ضرب و شتم حیوانات نهی شده و حتی شکاندن شاخه سبز درخت معادل شکاندن بال فرشتگان ( برای بیان بدی کار به مردم آن زمان) قرار داده شده، آیا قابل قبول است که جان انسان ها بی ارزش فرض شده باشد؟! اما در مقابل کسانی که به حقوق دیگران تجاوز می کنند، هم توصیه به دفاع قاطعانه شده تا حقی از کسی پایمال نشود و متجاوز تنبیه گردد !

قسمت های سرخ رنگ یعنی آن تمامیت خواهی که حرفش را می زدم. اینکه همه غیر حقند جز تشیع که از قضا درصد خیلی کمی از جمعیت مسلمانان و البته جهان را تشکیل می دهند. و البته بوش هم برعکس آن را می گوید ولی زیاد بودن پیروان مسیحیت هم دلیلی بر برحق بودن او نیست. این هر دو، نشان از استفاده ابزاری قدرتمندان از دین برای خروشاندن توده ها دارد. چه مسیحیت باشد و چه تشیع مظلوم!!!

قسمت های صورتی رنگ هم اثبات اینست که هنوز تاریخ صدر اسلام را کامل مطالعه نکرده اید.

آن جمله قصار که به محمد نسبت دادید ترجمه یکی از آیات قران است. این نشان می دهد که چه کسی نیاز به مطالعه بیشتر دارد. مخصوصا مطالعه قران. کاری که شما کامل و دقیق نکرده اید و آمده اید اینجا بحث متفکرانه انجام می دهید. ( البته اینکه قران کلام شخص محمد باشد خودش یکی از آرای ابراز شده در مبحث نقد قران است. )

کلا در نوشته های شما بدجوری بوی سخنرانی های حسن عباسی و رحیم پور ازغدی می آید. زمانی که از خودتان دارای تفکری شدید بهتر می توانید در این قبیل بحث ها عرض اندام کنید.

درست است که من شخصا شما را نمی شناسم اما اینجا داریم گپ می زنیم و کلمات استفاده شده آدم ها را تعریف می کنند.

در پایان اینکه:

قضاوت اینکه ما هر دو یک حرف را می زنیم یا نه، با خوانندگان است.

پیروز باشی.

آخرین ویرایش:

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
به این فکر نکرده اید که چرا هند از این مشکلات ندارد؟ ضمن اینکه آن عزت ملی که بسته به داشتن بمب یا نداشتن آن باشد، به درد لای جرز هم نمی خورد. کره جنوبی را با اقتصادش و ال جی و جو مونگ! :) در جهان می شناسند نه با تعداد بمب هایش. عزت یک ربط هایی به این چیزها دارد. به نام نیک و اینکه یکسر نام ایران وصل نباشد به جاهای بودار.

جالب است! هند این مشکلات رو ندارد؟!!! هند همین الان در یک مسابقه‌ی تسلیحاتی با پاکستان است!!! و صبح تا شب در حال طراحی و ساخت تجهیزات فوق سنگین جنگی جدید است!!!!

عزت به اینه که ادم رو پای خودش وایسه!! در همه‌ی زمینه ها!! هر کاری رو که به نفع مردمش بود و خواست انجام بده رو بتونه انجام بده!!!
هیچ کشوری به نظرم مطلقا عزت نداره!!‌بعضی ها بیشتر، بعضی ها کمتر!! ولی شخصا کره‌ی جنوبی رو صاحب افتخار و غرور نمی‌دونم!!!!‌چون کافیه به یکی از دستورات حضرت امریکا جواب رد بدن!! بعدش باید برن تو سوراخ موش قایم بشن که یه بچه‌ی 15 ساله کشورشون رو با خاکستر یکسان نکنه!!!!

ضمن اینکه چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است
ادم همیشه نیاز داره!! بر این اساس، ما هیچوقت نباید به هیچ کس دیگه‌ای کمک بکنیم!!‌وقتی زلزله میاد، از اونجایی که لباس و غذاها برا خودمون هم لازم میشه و با نخریدن اضافی اونها، میشه مشکلات دیگه‌ی زندگی رو حل کرد، پس باید به زلزله زده ها هم کمک نکرد درسته؟!
من نمی‌دونم این ضرب المثل از کجا اومده، ولی یکی از مسخره ترین و بی‌اساس ترین ضرب‌المثل های این مملکته!! :)

امنیت کشور را با شرکت در جنگی که خارج از مرزهای کشور است به خطر انداختن، به نظر من بی خردی محض است
بر این اساس، همه‌ی کشورهای صاحب نام دنیا بی‌خردی محض به سر میبرن چرا که جنگ در سوریه، در مرز های سوریس ولی تسلیحاتش رو امریکا و المان و انگلیس و فرانسه دارن میدن!!!
یا فرانسه در مالی، ترور و کشتار در مالی هیچ دخلی به فرانسه نداره که تو این اوضاع مالی دارن اونجا نظامی گری میکنن!!
یا امرکیا در مسئله‌ی کره‌ی شمالی که ربطی به امریکا نداره و کره‌ی شمالی داره کره‌ی جنوبی و ژاپن رو تهدید میکنه!!
یا امریکا که جنگ اول خلیج فارس با عراق رو به راه انداخت، اون هم بی‌خردی بود چرا که جنگ در مرزهای کویت و عراق بود و هزاران کیلومتر با امریکا فاصله داشت! :)

این مسئله، نشون میده که ادم عاقل اونیه که بدونه که اگر جنگی در خارج از مرزش راه افتاد و یکی از طرفین صبح تا شب داد میزد که بعد از اینجا میریم به سمت ایران، شما بدونی که اگر امروز جنگ رو در سوریه مدیریت بکنی، فردا لزومی نداره که با 150 هزار تروریست تو شهرهای خودت بجنگی و هر روز، سر مردم کشور خودت رو ببرن!!
نشون میده که وقتی نتونی از منافعت دفاع کنی یعنی هیچی نداری!!!!

همون ژاپن، برای اموزش نیروی نظامی پلیس در شهرهاش، باید اول از امریکا اجازه بگیره، بعد تحت نظر نیروهای امریکایی اموزش بده نیروهاش رو!! شما به این میگی عزت؟! یا غرور؟؟؟

مثل این می‌مونه که یه کاخ بزرگ داشته باشی با 20 تا ماشین و بهترین تشکیلات، ولی یه بچه‌ی 14 ساله بیاد و خرابکاری کنه و تو خودت ناتوان باشی و مجبور بشی پول بی‌زبون رو بدی به یه نفر دیگه که اون بیاد جلوی بچه‌ی 14 ساله رو بگیره!!!! این عزت اون صاحب خونه رو میرسونه عایا؟!! در این شرایط کسی نمیگه چی داره و چی نداره!! همه میگن احمق بی‌غیرت بی‌عرضه حتی توان دفاع از خودش رو هم نداره به هیچ دردی هم نمی‌خوره!!!!

به نظر شما، الان کی بی خرده و کی با خرد؟!!!

آخرین ویرایش:

mor1360

عضو جدید
قسمت های سرخ رنگ یعنی آن تمامیت خواهی که حرفش را می زدم. اینکه همه غیر حقند جز تشیع که از قضا درصد خیلی کمی از جمعیت مسلمانان و البته جهان را تشکیل می دهند. و البته بوش هم برعکس آن را می گوید ولی زیاد بودن پیروان مسیحیت هم دلیلی بر برحق بودن او نیست. این هر دو، نشان از استفاده ابزاری قدرتمندان از دین برای خروشاندن توده ها دارد. چه مسیحیت باشد و چه تشیع مظلوم!!!

خوبه خودت جواب خودتو دادی !

قسمت های صورتی رنگ هم اثبات اینست که هنوز تاریخ صدر اسلام را کامل مطالعه نکرده اید.

آن جمله قصار که به محمد نسبت دادید ترجمه یکی از آیات قران است. این نشان می دهد که چه کسی نیاز به مطالعه بیشتر دارد. مخصوصا مطالعه قران. کاری که شما کامل و دقیق نکرده اید و آمده اید اینجا بحث متفکرانه انجام می دهید. ( البته اینکه قران کلام شخص محمد باشد خودش یکی از آرای ابراز شده در مبحث نقد قران است. )

کلا در نوشته های شما بدجوری بوی سخنرانی های حسن عباسی و رحیم پور ازغدی می آید. زمانی که از خودتان دارای تفکری شدید بهتر می توانید در این قبیل بحث ها عرض اندام کنید.

واقعا جالبه که همه همفکران شما که بنده باهاشون بحث کرده ام، به این نکته تاکید می کنند که استفاده از نظرات دیگران امری منفی و نقطه ضعف است! گویی که همه امثال شما عقل کل بوده و همه نظرات خود رو از خودتون تولید کرده اید! عزیز من! ما که قرار نیست همه چیزو از صفر بنا کنیم! در طول تاریخ اندیشمندان بسیاری در عرصه های مختلف تفکر و تدبر کرده و از نظرات یکدیگر استفاده کرده اند تا گنجینه علوم بشری به وضعیت کنونی برسه! اگه همه مثل شما فکر می کردند که ما هنوز تو غار زندگی می کردیم ! این طرز نگاه شما و همفکراتون هم از همون تفکر " انسان محوری " منشا میگیره که به " خود محوری " منجر شده و بجز " فکر خودم " و " عقل خودم " برای بقیه نظرات ارزش چندانی قائل نیستید!

درست است که من شخصا شما را نمی شناسم اما اینجا داریم گپ می زنیم و کلمات استفاده شده آدم ها را تعریف می کنند.

در پایان اینکه:

قضاوت اینکه ما هر دو یک حرف را می زنیم یا نه، با خوانندگان است.

دیدی دقت نکردی؟! البته من این تجربه رو در مورد شما و امثال شما زیاد دارم!

پیروز باشی.

همچنین

تمامیت خواهی ! وای چه مفهوم وحشتناکی ! چون شما میگی، پس همه ما باید ازش متنفر بشیم ! نه جانم ! تصور و تلقی شما از این مسائل درست نیست ! در طول تاریخ بشر، مسلک های زیادی با منشاء های مختلف ( آسمانی و بشری و شیطانی ) ایجاد شده که همگی ادعا می کردند که توان این رو دارند که انسان را به خواسته ها و نیازهای مادی و معنویش برسونند! هر کدام از این مسلکها مدعی هستند که بهترین و درست ترین راه هستند! خب ! از لحاظ منطقی تکلیف انسان در این زمینه چیست؟! همه رو یکجا تکذیب کنه و بگه که من عقل کل و علامه دهرم و خودم میخوام یه روش جدا از صفر برای خودم داشته باشم؟! یا نه، باید در مورد آن مکاتب تحقیق و تفکر کنه و ببینه اصول و مبانی کدامیک از آنها با عقل و ذات انسان هماهنگ است و توانایی رساندن او را به آرمان های مطلوب انسانی دارند!

بعد از اینکه چنین مکتبی رو شناخت، آیا درست نیست که بر اساس نوع دوستی و خیرخواهی برای دیگر انسان ها، تلاش کنه که بقیه رو هم با این مکتب و روش زندگی آشنا کنه و سعی کنه که آنها رو هم(با بحث منطقی و استدلال و نه مانند مکاتب ناقص و نادرست، با فریب و زور) در پیمودن مسیر کمال مادی و معنوی کمک کنه! آیا این کار رو باید به عنوان " تمامیت خواهی " تخطئه کرد؟! بله! من نوعی، مکتب خود رو انتخاب کرده ام و به حقانیت آن ایمان دارم و تلاش می کنم که انسان های بیشتری با آگاهی و تفکر، اون رو بشناسند و انتخاب کنند!

در مورد آن آیه ای که اشاره کردید، چه بهتر ! بله من اشتباهی آنرا به عنوان حدیث نقل کردم ولی آیا این موجب نادرست بودن منظور کلی من میشود که سخن از میزان با ارزش بودن جان انسان در دین حق می گفتم؟! من که از روی کتاب با شما بحث نمی کنم، و ممکن است چنین اشتباهاتی هم مرتکب شوم! انسان ممکن الخطاست ولی اشتباه من نوعی که دلیل رد کل یک منطق نمی شود! در مورد تاریخ صدر اسلام هم باید دید که منابع مورد استناد ما چیستند و آیا دیدگاه و قضاوت ما در مورد یک واقعه تاریخی یکسان است یا نه؟! ممکن است شما یه واقعه تاریخی رو به گونه ای ببینی که قضاوت خاصی در موردش داشته باشی ولی کس دیگر با منطقی متفاوت آنرا بگونه ای دیگر قضاوت نماید!

آری همه مکاتب تمامیت خواه هستند ولی باید با تحقیق و تفکر دید که محتوای آنها چیست و هدف و روش رسیدن به هدف در آنها چیست! آیا به راستی خیر خواه بشریت هستند یا با فریب انسانها، فقط به دنبال تامین منافع گروهی خاص می باشند؟! سپس با آگاهی روش کامل و حقیقی رسیدن به کمال و سعادت انسانی را انتخواب نمود! پس، تمامیت خواهی داریم تا تمامیت خواهی! ولی همونطور که گفتم کسانی مثل شما که تحت تاثیر تفکرات " اومانیستی و انسان محورانه " هستید، همه ادیان را همانند هم و هم ارزش میپندارید و با این فرض که بر اساس " اصالت سود اومانیستی " همه به دنبال منافع خود هستند، همه را به یک گونه قضاوت می کنید! در این میان، عملکرد نادرست کسانی که اسم دیندار و مذهبی را یدک می کشند ولی در نهان، بر اساس "تفکر سودگرایی" اومانیستی و منفعت طلبانه عمل می کنند، به شما بهانه لازم را می دهد! و حرف من که می گویم عملکرد افراد رو ملاک قرار ندهید بلکه اصول و مبانی مکتب رو بشناسید و به درستی درک کنید، نشنیده می گیرید!

بعیده با این شرایط به نتیجه برسیم :

بنده از اصول و مبانی حرف میزنم و شما درگیر جزئیات و مصادیق هستید !

بنده می گم که جنگ در دین حق منفوره ولی دفاع مشروع از خود و مظلومان در برابر تجاوز دیگران یک حق و وظیفه انسانی است ، در عوض شما بنده رو به تمامیت خواهی منفی و جنگ طلبی متهم می کنی!

بنده دلیل وضعیت کنونی جامعه بشری رو تفکرات اومانیستی سود محورانه و منفعت طلبی و زیاده خواهی ناشی از اون( چه در حکومت های سکولار و چه در حکومت ها و گروههایی که به نام مذهب و با استفاده از مذاهب تحریف شده به دنبال منافع خودشون هستند) می دونم ولی شما بدون دقت کافی در سخنان من دنبال متهم کردن و مچ گیری هستی !

هیییییییی ... روزگار !

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بعد از اینکه چنین مکتبی رو شناخت، آیا درست نیست که بر اساس نوع دوستی و خیرخواهی برای دیگر انسان ها، تلاش کنه که بقیه رو هم با این مکتب و روش زندگی آشنا کنه و سعی کنه که آنها رو هم(با بحث منطقی و استدلال و نه مانند مکاتب ناقص و نادرست، با فریب و زور) در پیمودن مسیر کمال مادی و معنوی کمک کنه! آیا این کار رو باید به عنوان " تمامیت خواهی " تخطئه کرد؟! بله! من نوعی، مکتب خود رو انتخاب کرده ام و به حقانیت آن ایمان دارم و تلاش می کنم که انسان های بیشتری با آگاهی و تفکر، اون رو بشناسند و انتخاب کنند!

با سلام.
یک سوالی برام پیش اومد. چطوره که این مکتب شما(اسلام و تشیع) این حق بدیهی رو که شما اشاره کردید برای اندیشه مخالفش قائل نیست؟

ببینید با این فرمایش شما کاملن موافقم که:

من نوعی، مکتب خود رو انتخاب کرده ام و به حقانیت آن ایمان دارم و تلاش می کنم که انسان های بیشتری با آگاهی و تفکر، اون رو بشناسند و انتخاب کنند!

اما اگر بر فرض من نوعی بچه مسلمان! مکتب دیگه ای رو انتخاب کنم(مثلن مسیحیت) و تلاش کنم که انسان های بیشتری با آگاهی و تفکر، اون رو بشناسند و انتخاب کنند!

دین شما (که خیلی هم کامله و حقه و ...) چه برخوردی با من انجام میده؟

مگر غیر از اینه که اعدام میشم!:D

mor1360

عضو جدید
با سلام.
یک سوالی برام پیش اومد. چطوره که این مکتب شما(اسلام و تشیع) این حق بدیهی رو که شما اشاره کردید برای اندیشه مخالفش قائل نیست؟

ببینید با این فرمایش شما کاملن موافقم که:

اما اگر بر فرض من نوعی بچه مسلمان! مکتب دیگه ای رو انتخاب کنم(مثلن مسیحیت) و تلاش کنم که انسان های بیشتری با آگاهی و تفکر، اون رو بشناسند و انتخاب کنند!

دین شما (که خیلی هم کامله و حقه و ...) چه برخوردی با من انجام میده؟
مگر غیر از اینه که اعدام میشم!:D

سلام ! به به ! از این طرفا !

در این مورد قبلا در تاپیک دیگری بحث شده بود ! اینطور نیست که شما فکر می کنی ! از نظر اسلام ناب، صرف برگشتن از دین حق موجب حکم اعدام نیست و در دین اجباری نیست! چون اجبار در مسائل درونی و اعتقادی اصلا معنی نداره ! دلیل این حکم چیز دیگریست و شرایط خاصی داره ! برای اطلاع بیشتر ، پیشنهاد می کنم این مطلب رو بخونید ! ;) ... در ضمن بحثو منحرف نکن !

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام ! به به ! از این طرفا !

در این مورد قبلا در تاپیک دیگری بحث شده بود ! اینطور نیست که شما فکر می کنی ! از نظر اسلام ناب، صرف برگشتن از دین حق موجب حکم اعدام نیست و در دین اجباری نیست! چون اجبار در مسائل درونی و اعتقادی اصلا معنی نداره ! دلیل این حکم چیز دیگریست و شرایط خاصی داره ! برای اطلاع بیشتر ، پیشنهاد می کنم این مطلب رو بخونید ! ;) ... در ضمن بحثو منحرف نکن !

تبحر شما در ارجاع دادن جالب توجه است!

شما هم در این تاپیک شرکت کنید چون در این باره خیلی توضیح داده ام...

لطفن تمام تاپیک رو مطالعه کن و اگر قانع نشدی اونجا توضیح بده....(چه حالی میده ارجاع دادن:smile:)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/333603-ارتداد-در-اسلام

Persia1

مدیر تالار زبان انگلیسی
مدیر تالار

من علاقه ی زیادی به کشورم دارم ولی اگر جنگی در بگیره ترجیح میدم نظاره گر باشم نه شرکت کننده.

سلام

دوست عزیز در بعضی مواقع نمیشه فقط ناظر بود و دست رو دست گذاشت و هیچ کاری نکرد

شما بطور مثال همون خونتونو در نظر بگیرید ، بله درسته اول از خیابون شروع میشه و میان جلوتر و میرسه به خونه ... اونوقت دیگه نمیتونید نظاره گر باشید و مجبورید برای حفظ جون خودتونم که شده دفاع کنید

تو همون هشت سال جنگ تحمیلی اگه اون همه نرفته بودن جلو و نمی جنگیدن ماها نمیتونستیم راحت تو خونمون بشینیم

mor1360

عضو جدید
تبحر شما در ارجاع دادن جالب توجه است!

شما هم در این تاپیک شرکت کنید چون در این باره خیلی توضیح داده ام...

لطفن تمام تاپیک رو مطالعه کن و اگر قانع نشدی اونجا توضیح بده....(چه حالی میده ارجاع دادن:smile:)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/333603-ارتداد-در-اسلام

:D ... تبحر شما در پیچوندن و انحراف بحث هم بسیار جالب توجه است ! خیلی حال کردی که از ذوقت دو بار یک تاپیکو ارجاع دادی نه ؟! :):D

در چه موردی باید قانع بشم ؟! طوری گفتی که فکر کردم با یه منطق محکم و جامع، همه مخالفان رو سر جاشون نشوندی و قانعشون کردی !!!

ولی چیزی که بنده دیدم، یه بحث از نوع همین مباحث شایعیه که در اون هر طرف، از دیدگاه خاص خودش به مسئله نگاه کرده و به دلیل اختلاف بنیادی در اصول فکری و اعتقادی و تعاریف متفاوت از مفاهیم اساسی، هیچکدام حرف طرف مقابل رو معتبر ندونسته ! با اینکه برخی دوستان، جواب خوبی به سوالات شما داده بودند و سوالات خوبی از شما پرسیده بودند، شما ترجیح داده بودید که اونها رو ندیده بگیرید و از جواب سوالاتشون طفره برید! اونها هم که دیدن اینطوریه و ادامه بحث نتیجه ای نداره ترجیح دادن ادامه ندن !

لینکی که در پست قبل گذاشتم، برای پاسخ شما کافی به نظر می رسه ! البته اگه قصد قانع شدن داشته باشید! همونطور که تو یه تاپیک دیگر به شما عرض کردم و در اینجا هم خطاب به استارتر باز هم اشاره ای داشتم، مسئله اینه که بنده و امثال من، به اصول کلی و مبانی اساسی مکاتب توجه کرده و اونها رو نقد و بررسی می کنیم، ولی شما و امثال شما، همونطور که در اون بحث بهتون نشون دادم، به دلیل اینکه جهانبینی تان، از اساس و پایه بی ثبات و نسبی است، و بزرگان فکری و فلسفی تفکر شما هم به آن اذعان داشته اند که یه جایی نمونه اش(پوپر) رو هم براتون آوردم، به جای اصول و مبانی، به احکام خاص و فرعی که محل اختلاف و تضارب آراء علمای دین هستند و در موردشان برداشت های متفاوتی در میان علمای مسلط به معارف دینی وجود دارد چنگ انداخته و تصور می کنید که با تشکیک در این قوانین درجه چندم و خاص، کل اصول و فروع جهانبینی حق را زیر سوال برده و باطل کرده اید! چه تصور و منطق نادرستی ؟! nono.gif

همانطور که در آن بحث و بحث های دیگر با همفکران شما هم شاهد بودم، بعد از اینکه با دلایل عقلی و منطقی نظرات شما رد می شوند( مثلا در مورد همجنسگرایی که از آن دفاع می کردید و بنده به شما نشان دادم که نظر شما صحیح نیست)، ترجیح می دهید بحث را تمام کرده و یا منحرف کنید ...:cool:

پس نتیجه این است که کلا قصد شما و امثال شما قانع شدن و بحث منطقی نیست بلکه عمدتا فقط شبهه افکنی و ساز مخالف زدن است (که انگیزه چنین رفتارهایی قابل تامله )! :cool:

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
.[FONT=&] از نظر شما مهمترین دلایل بروز جنگ و خشونت چیست؟ ( خشونت فقط فیزیکی نیست و می تواند روانی هم باشد )

[/FONT]
[FONT=&]2. آیا اراده و خردورزی و تصمیم فردی می تواند مانعی در برابر اراده سیاسی حاکم برای شروع یک جنگ باشد؟

[/FONT]

[FONT=&]3. اگر جنگی در بگیرد آیا شرکت می کنید؟ چرا؟ [/FONT]

1. نمی دونم. اما دوستان جوابای قابل تاملی داده بودن.
2. اراده و خردورزی فردی به نظرم تاثیر چندانی نداره اما خردورزی جمعی مطمینا موثره. همین اروپایی ها که تا 50 سال پیش خون همدیگرو می ریختن الان تو صلح و صفا هستن، به نظرم بیشتر از اینگه تصمیم حاکمان باشه درک و شعور و بلند نظری مجموعه افراد جامعه است
3. اگه منظورتون جنگی تحمیلی علیه ایران باشه به لحاظ تیوری بله شرکت می کنم ( اینجا پشت کامپیوتر گفتنش آسونه ولی وقت عمل نمی دونم، باید همون موقع دید)

دقت کنید که جنگ با دفاع فرق داره، اگه یه قلدری بیاد تو خونتون نمی شه گفت آقا من مخالف خشونت هستم کاری باهات ندارم، باید به خاطر شرافتت بجنگی، به قول یکی از بزرگان " وقتی پای شرافت در میون باشه، بهترین بوها بوی باروته"

yas87

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جنگ زندگي مردمو خراب ميکنه خيلي بده حتي حرفشم خوب نيست ... ديديم تو اون چند سال چه بلايي سر مردم اومد
خدا نکنه جنگ بشه

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
:D ... تبحر شما در پیچوندن و انحراف بحث هم بسیار جالب توجه است ! خیلی حال کردی که از ذوقت دو بار یک تاپیکو ارجاع دادی نه ؟! :):D

در چه موردی باید قانع بشم ؟! طوری گفتی که فکر کردم با یه منطق محکم و جامع، همه مخالفان رو سر جاشون نشوندی و قانعشون کردی !!!

ولی چیزی که بنده دیدم، یه بحث از نوع همین مباحث شایعیه که در اون هر طرف، از دیدگاه خاص خودش به مسئله نگاه کرده و به دلیل اختلاف بنیادی در اصول فکری و اعتقادی و تعاریف متفاوت از مفاهیم اساسی، هیچکدام حرف طرف مقابل رو معتبر ندونسته ! با اینکه برخی دوستان، جواب خوبی به سوالات شما داده بودند و سوالات خوبی از شما پرسیده بودند، شما ترجیح داده بودید که اونها رو ندیده بگیرید و از جواب سوالاتشون طفره برید! اونها هم که دیدن اینطوریه و ادامه بحث نتیجه ای نداره ترجیح دادن ادامه ندن !

لینکی که در پست قبل گذاشتم، برای پاسخ شما کافی به نظر می رسه ! البته اگه قصد قانع شدن داشته باشید! همونطور که تو یه تاپیک دیگر به شما عرض کردم و در اینجا هم خطاب به استارتر باز هم اشاره ای داشتم، مسئله اینه که بنده و امثال من، به اصول کلی و مبانی اساسی مکاتب توجه کرده و اونها رو نقد و بررسی می کنیم، ولی شما و امثال شما، همونطور که در اون بحث بهتون نشون دادم، به دلیل اینکه جهانبینی تان، از اساس و پایه بی ثبات و نسبی است، و بزرگان فکری و فلسفی تفکر شما هم به آن اذعان داشته اند که یه جایی نمونه اش(پوپر) رو هم براتون آوردم، به جای اصول و مبانی، به احکام خاص و فرعی که محل اختلاف و تضارب آراء علمای دین هستند و در موردشان برداشت های متفاوتی در میان علمای مسلط به معارف دینی وجود دارد چنگ انداخته و تصور می کنید که با تشکیک در این قوانین درجه چندم و خاص، کل اصول و فروع جهانبینی حق را زیر سوال برده و باطل کرده اید! چه تصور و منطق نادرستی ؟! مشاهده پیوست 157106

همانطور که در آن بحث و بحث های دیگر با همفکران شما هم شاهد بودم، بعد از اینکه با دلایل عقلی و منطقی نظرات شما رد می شوند( مثلا در مورد همجنسگرایی که از آن دفاع می کردید و بنده به شما نشان دادم که نظر شما صحیح نیست)، ترجیح می دهید بحث را تمام کرده و یا منحرف کنید ...:cool:

پس نتیجه این است که کلا قصد شما و امثال شما قانع شدن و بحث منطقی نیست بلکه عمدتا فقط شبهه افکنی و ساز مخالف زدن است (که انگیزه چنین رفتارهایی قابل تامله )! :cool:

برای اینکه تاپیک مردم رو منحرف نکنم:smile: این آخرین پستم در جواب به شما در این تاپیک خواهد بود.

در مورد تاپیک ارتداد هر صحبتی دارید همونجا مطرح کنید پاسختون رو دریافت خواهید کرد. در مورد همجنسگرایی هم از علم کمک بگیرید و حتی با یک پزشک عمومی مشورت کنید. پاسخ را خواهید یافت.

اما در مورد این صحبت شما:

بنده و امثال من، به اصول کلی و مبانی اساسی مکاتب توجه کرده و اونها رو نقد و بررسی می کنیم،
از شما میخواهم که این ادعای خودتون رو عملی کنید و بیاید با هم دیگه اصول کلی و مبانی اساسی اسلام رو بررسی کنیم! من قبلن یک سری تاپیک زدم که در ادامه اونها میتونیم بحث کنیم و یا اگر دوست داشتید خود شما تاپیک جداگانه بزنید.

این شما و این پیش فرضهایی که اسلام بر پایه اونها قرار گرفته:

1- "واجب الوجود" وجود دارد.

2-این واجب الوجود دارای صفاتی مثل عدل و حکمت و ... است

2-1 برهان شر را باید پاسخ دهید که این همه شر در دنیا با وجود یک خدای خیرخواه و توانا چگونه ممکن است

3-با فرض بودن چنین خدایی، لازم است برای انسان پیامبر فرستاده شود.http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/382965-%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%9F

4-راه های شناخت نبی نزد متکلمان(از قبیل معجزه و قرائن و شواهد ، خبر پیامبران پیشین و....) منطقن معتبرند.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/382539-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AC%D8%B2%D9%87%D8%8C-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D9%81-%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

5- محمدبن عبدالله واجد ویژگی های یک پیامبر است.

6- وثاقت تاریخی قران را بررسی و تحریف نشدن قرآن در طول تاریخ را ثابت کنید.

اگر تمام مراحل رو به صحت و سلامت پشت سر گذاشتید من قانع خواهم شد.

اما تا زمانی این ها را ثابت نکرده اید،خواهشن صحبت از منطق و عقل نکنید و دیگران را متهم به شبه افکنی نکنید که تا زمان اثبات نشدن تمام اینها همه ی اعتقادات شما خرافه ای بیش نیست.

در ضمن انتظار نداشته باشید با دادن لینک های طولانی که احتمالن خود شما دریافت خاصی از آنها نداشته اید بحث به نتیجه برسد.

این گوی و این میدان جناب "مور هزارو سیصد و ;)"

--------
شاد و سلامت باشید
:gol::gol::gol:

mor1360

عضو جدید

برای اینکه تاپیک مردم رو منحرف نکنم:smile: این آخرین پستم در جواب به شما در این تاپیک خواهد بود.

در مورد تاپیک ارتداد هر صحبتی دارید همونجا مطرح کنید پاسختون رو دریافت خواهید کرد. در مورد همجنسگرایی هم از علم کمک بگیرید و حتی با یک پزشک عمومی مشورت کنید. پاسخ را خواهید یافت.

اما در مورد این صحبت شما:
از شما میخواهم که این ادعای خودتون رو عملی کنید و بیاید با هم دیگه اصول کلی و مبانی اساسی اسلام رو بررسی کنیم! من قبلن یک سری تاپیک زدم که در ادامه اونها میتونیم بحث کنیم و یا اگر دوست داشتید خود شما تاپیک جداگانه بزنید.

این شما و این پیش فرضهایی که اسلام بر پایه اونها قرار گرفته:
1- "واجب الوجود" وجود دارد.
2-این واجب الوجود دارای صفاتی مثل عدل و حکمت و ... است
2-1 برهان شر را باید پاسخ دهید که این همه شر در دنیا با وجود یک خدای خیرخواه و توانا چگونه ممکن است

3-با فرض بودن چنین خدایی، لازم است برای انسان پیامبر فرستاده شود.http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/382965-%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%9F

4-راه های شناخت نبی نزد متکلمان(از قبیل معجزه و قرائن و شواهد ، خبر پیامبران پیشین و....) منطقن معتبرند.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/382539-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%AC%D8%B2%D9%87%D8%8C-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D9%81-%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%9F

5- محمدبن عبدالله واجد ویژگی های یک پیامبر است.

6- وثاقت تاریخی قران را بررسی و تحریف نشدن قرآن در طول تاریخ را ثابت کنید.

اگر تمام مراحل رو به صحت و سلامت پشت سر گذاشتید من قانع خواهم شد.

اما تا زمانی این ها را ثابت نکرده اید،خواهشن صحبت از منطق و عقل نکنید و دیگران را متهم به شبه افکنی نکنید که تا زمان اثبات نشدن تمام اینها همه ی اعتقادات شما خرافه ای بیش نیست.

در ضمن انتظار نداشته باشید با دادن لینک های طولانی که احتمالن خود شما دریافت خاصی از آنها نداشته اید بحث به نتیجه برسد.

این گوی و این میدان
--------
شاد و سلامت باشید
:gol::gol::gol:

همونطور که گفتم، در تاپیک ارتداد، جواب های خوبی به شما داده شده و سوالات خوبی هم ازتون پرسیده شده که با مهارت دورشون زدی ! درنتیجه معلومه که قصدت رسیدن به حقیقت و قانع شدن نیست بلکه ... بگذریم!

در مورد همجنسگرایی هم که پاسخت رو در همون تاپیک آزادی که لینکش در پست قبلیم هست، داده ام ولی طبق معمول، ندیده گرفتی و بحثو منحرف کردی!

و اما در مورد ادامه پستت، باید عرض کنم که همه این بحث ها دارای جواب های مناسب و کاملی هستند که در حد اندک خودم، میتونم باهاتون تبادل نظر کنم! در نت هم در این موارد مطالب مناسبی وجود داره! ولی از آنجایی که اینگونه بحث ها، به صورتی هستند که به دلیل تفاوت اساسی در تعاریف و مفاهیم عقلی و درک و تفسیر متفاوت درباره شواهد و مدارک علمی و تاریخی، همیشه مورد اختلاف من و شمای نوعی بوده اند، و هر چه هم که برای هم دلیل بیاریم، به دلایلی که اشاره کردم، تا وقتی که بر تعاریف خودمون از جهان هستی و مفاهیم و پدیده ها گوناگون پافشاری کنیم، به تفاهمی نخواهیم رسید، فکر نمی کنم نتیجه ای داشته باشه ! در اینگونه مباحث به راحتی میشه بحثو پیچوند و به هر روشی، بهانه ای برای قانع نشدن پیدا کرد! بویژه با توجه به تجربه ای که در بحث با شما و چند تن از همفکرانتون در همین باشگاه و جاهای دیگه داشته ام، تقریبا مطمئنم که اکثرا قصد بحث منطقی و قانع شدن رو ندارید و هر چقدر هم که من نوعی جواب کاملی به شما بدم، آخرش بر می گردید سر خونه اول ! انگار نه انگار که جوابی گرفتید ( مثل همین قضیه همجنسگرایی و ... ) !

شما اولین نفر نیستی و آخرین هم نخواهی بود که چنین حرفهایی زدی، در تاریخ هم از امثال شما زیاد بوده اند که همین رو از طرف مقابل خواستند و بعد از کلی بحث و صرف وقت، و آوردن دلیل و منطق از طرف شخص مقابل، وقتی که منطقا باید دیگه قانع می شدن، زدن زیر همه چی و طرف مقابل رو به سخره گرفتن! نگو تهمت میزنی که ناراحت میشما ! میدونم که میگم !

با این حال به خاطر کسانی که شاید واقعا دنبال بحث منطقی و تفکر صحیح هستند، اگه عمری بود و فرصتی حتما به اون موارد هم خواهیم پرداخت !

درضمن، شما هم انتظار نداشته باشید که بدون مطالعه لینکهایی که در بحثهای قبلی و اینجا داده ام، بتونید به نتیجه برسید( که البته از اول هم میدونم قصد چنین کاری رو ندارید) !

همین خیلی چیزا رو نشون میده( از جمله بخش قرمز نوشته بنده در همین پست رو ) ! شما هم خوش باش ! ;););) ...

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
باعرض سلام خدمت جناب mor1360وs.j.khataeepuorبحث کردن شماکاملابی فایده است چونکه مبنای مشخصی برای
بحث ندارید.من اگربایک اهل سنت بحث کنم مبنای بحث قرآن وحدیثه ولی شماکه یکی مسلمان وشیعه ودیگری مادی گرا
هستیدبحث کردنتون معنی نداره .پیشنهادمیکنم اگه نمیخوایین ازحرفای هم قانع بشین الکی وقت همو نگیرین .
البته من خودم ازهمفکرای جناب mor1360هستم ولی وقتی میبینم این بحثا مثل آب درهاون کوبیدنه دیگه چراهی کشش بدیم.
پیشنهاددیگم اینه که جناب khataeepuorهم بیخیال شبهه افکنی بشن .اگرواقعادنبال جواب هستی شما این همه سایت پرسش و
پاسخ ..بهتره شبهاتتون رواونجامطرح کنی .من اون لینک مربوط به ارتدادروخوندم اتفاقاپاسخ درستی هم بود .کمی بادقت تربخون
ان شالله که قانع بشی .

shahruzs

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب جنگ بده ولی تو جنگ حلوا پخش نمیکنن و یقینا اگه من نجنگم یه عده هستن که بیان منو خانواده ام رو بکشن پس من قبل از اونا میرم و پدرشون رو در میارم

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

دوست عزیز در بعضی مواقع نمیشه فقط ناظر بود و دست رو دست گذاشت و هیچ کاری نکرد

شما بطور مثال همون خونتونو در نظر بگیرید ، بله درسته اول از خیابون شروع میشه و میان جلوتر و میرسه به خونه ... اونوقت دیگه نمیتونید نظاره گر باشید و مجبورید برای حفظ جون خودتونم که شده دفاع کنید

تو همون هشت سال جنگ تحمیلی اگه اون همه نرفته بودن جلو و نمی جنگیدن ماها نمیتونستیم راحت تو خونمون بشینیم

دوست گرامي من چرايي ديدگاهمو به طور کامل توضيح دادم
اون مثالي که شما زديد موضوعش کاملن متفاوته
دفاع از جان خودم و عزيزانم در لحظات خطر اجتناب ناپذيره
من منظورم جنگ به منظور افتادن کشور و قدرت به دست بيگانگان
در حالي که در جايگاه مناسبي قرار داريم و اگر اين امر به وقوع بپيونده حرکت کشور به سمت سقوط حتميه
و باز هم شرایط الان از نظر من متفاونه با زمان 8 سال جنگِ به اصطلاح تحمیلی و نظام تازه تاسیس و تقریبن دلخواه مردم در آن سالها!

آخرین ویرایش:

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
این خیلی ساده هست.همه جا دنیا هم همین هست.اصلا اساس شکل گیری حکومت ها در طول تاریخ همین بوده.حکومت از درامد ذخایر یک مملکت و همچنین مالیات مردم ارتش میسازه و ارتش وظیفه اش جنگ رفتن هست.متاسفانه مردم ایرانی بسیار بیشتر از نرم جهانی البته نه با رضایت خودشون دارند برای ارتش هزینه میکنند.متاسفانه بیشتر از 70 درصد سرمایه مردم از طرف حکومت ایران صرف ارتش و یا همون سپاه و غیره میشه.بسیار ساده میشه بیان کرد که شاید مردم ایران مقام اول را تو دنیا داشته باشند برای هزینه ای که حالا به اجبار برای جنگ پرداخت میکنندیعنی ایرانیان بیشتر از حد خودشون برای ارتش هزینه دادند و هیچ دینی وجود نداره.یعنی اگر جنگی اتفاق بیوفته این وظیفه حکومت هست که با ارتش و سپاهی که داره از من که شهروند ایرانی هستم دفاع کنه.اتفاقا در اینجا ما طلبکار هستیم ونه کس دیگه.