نکات اجرایی و تجربه های کارگاهی

علی زاد

عضو جدید
[FONT=&quot]تمیز کاری[/FONT]
[FONT=&quot] براي تميز كردن سنگهاي آهكي مي‌توان از روش آبپاشي استفاده نمود، ولي براي از بين بردن لكه‌هاي قهوه‌اي رنگ كه اغلب بعد از تميز كردن ظاهر مي‌شود، اين آبپاشي بايد مكرر باشد.[/FONT]​
[FONT=&quot] براي تميز كردن سنگهاي آذرین (مهمترين سنگهاي آذرين، گرانيت است) مي‌توان به روش آبپاشي، ماسه ‌پاشي خشك و يا تر تميز نمود. تميزكاري اين سنگها با اسيد فلوئوريدريك رقيق و يا بي‌فلوئورور آلومينيوم رقيق نيز ميسر است.[/FONT]​
[FONT=&quot] براي تميز كردن نماهاي آجري به دليل اينكه بيش از ساير نماها مورد استفاده قرار مي‌گيرند، از اهميتي ويژه برخوردار و به شرح زير است:[/FONT]​
[FONT=&quot] 1- پاك كردن ملات[/FONT]​
[FONT=&quot] اولين كاري كه بعد از اتمام ساختمان بايد انجام شود، پاك كردن گردوخاك، لكه‌هاي ملات روي آجرها تا حد امكان به وسيله كاردك و برس سيمي مي‌باشد. از محلول رقيق اسيد كلريدريك نيز مي‌توان استفاده نمود. هر بار بايد قسمت كوچكي از نما يعني سطحي در حدود 1 تا 2 مترمربع را تميز نمود. روش تميزكاري بدين نحو است كه پس از مرطوب كردن نماي آجري، محلول اسيد با وسيله مناسب به سطح آجر ماليده و بعد از 5 تا 10 دقيقه ديوار با آب شسته مي‌شود.[/FONT]​
[h=2][FONT=&quot] 2- تميز كردن شوره‌ها (سفيدكها)()[/FONT][FONT=&quot][/FONT][/h]
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]شوره غالباً به صورت بلورهاي ريز الياف مي‌باشد كه در سطح آجرها نمايان مي‌گردد. سفيدكها مي‌توانند داراي منشأ سولفاتي، كربناتي، كلروري و نيتراتي باشند. قسمت عمده شوره را مي‌توان با برس سيمي يا جارو پاك كرد و با آب شست. اگر شوره كاملاً پاك نشده باشد، مي‌توان اين روش را تكرار كرد. اگر نتوان شوره را با اين طريق به طور كامل پاك نمود، بايد نما را با محلول مناسب اسيد كلريدريك شستشو داد.[/FONT]​
[FONT=&quot] شوره سبز رنگ كه گاهي اوقات در سطح آجرها ديده مي‌شود، به علت املاح واناديوم است كه در خاك آجر وجود دارد، اين شوره را مي‌توان با محلول سود سوزآور با غلظت سيصد گرم در ليتر پاك نمود. اين عمل خود ايجاد رسوبات سفيد رنگي بر روي كار مي‌نمايد كه مي‌توان آنها را پس از سه روز با آب شست و از بين برد.[/FONT]​

sethelomethelis

عضو جدید
حداقل ارتفاع سرگیر راه پله :
اگر راه پله در ابتدای ورودی(همکف) باشد 205 سانتیمتر و اگر در انتهای ساختمان(همکف) باشد ارتفاع 180سانیمتر مورد تایید کلیه دفاتر خدمات الکترونیک شهر می باشد.

reza119

عضو جدید
موضوع مهمی را که لازم است دوستان عزیز در موقع ارائه نظر ، مورد توجه قرار بدهید

موضوع مهمی را که لازم است دوستان عزیز در موقع ارائه نظر ، مورد توجه قرار بدهید

سلام

دوستان عزیز
یک موضوع مهمی را که لازم است دوستان عزیز در موقع ارائه نظر ، مورد توجه قرار بدهید این است که خوب توجه کنید نظری که مطرح می کنید ممکن است در آینده مشکل ساز شود زمانی که حتی شما ممکن است فراموش کرده باشید که چه گفته اید .

می دانید این حالت چطور ایجاد می شود ؟
زمانی که فردی این نظر را بصورت عملی اجرا می کند و فاجعه ساز می شود .
و شکایت می شود و سرانجام قضاوت می شود و .........
و قاضی می خواهد بداند که چه کسی این نظر و یا نقشه را ارائه کرده است ؟
اینجا دیگر قاضی موارد مختلف قوانین را بررسی می کند تا بتواند رای درست منطبق بر قوانین دادگستری صادر کند .
در زلزله بم بعضی از این موارد رخ داد .
و اتهام های سنگین و کیفر های سنگینی داده شد .
طبق قوانین این طور پذیرفته شده است که همه عارف به قوانین هستند .
پس این که گفته شود من نمی دانستم مورد پذیرش دادگاه نیست .
دوستان عزیز و مخصوصا مدیران محترم این موضوع رابه صورت جدی مورد توجه قرار دهند .

اینجانب کارشناس ماده 27 نظام مهندسی هستم گاهی پرونده ای به من داده می شود که علت تخریب را بررسی کنم .

hamedzjg

عضو جدید
سلام

دوستان عزیز
یک موضوع مهمی را که لازم است دوستان عزیز در موقع ارائه نظر ، مورد توجه قرار بدهید این است که خوب توجه کنید نظری که مطرح می کنید ممکن است در آینده مشکل ساز شود زمانی که حتی شما ممکن است فراموش کرده باشید که چه گفته اید .

می دانید این حالت چطور ایجاد می شود ؟
زمانی که فردی این نظر را بصورت عملی اجرا می کند و فاجعه ساز می شود .
و شکایت می شود و سرانجام قضاوت می شود و .........
و قاضی می خواهد بداند که چه کسی این نظر و یا نقشه را ارائه کرده است ؟
اینجا دیگر قاضی موارد مختلف قوانین را بررسی می کند تا بتواند رای درست منطبق بر قوانین دادگستری صادر کند .
در زلزله بم بعضی از این موارد رخ داد .
و اتهام های سنگین و کیفر های سنگینی داده شد .
طبق قوانین این طور پذیرفته شده است که همه عارف به قوانین هستند .
پس این که گفته شود من نمی دانستم مورد پذیرش دادگاه نیست .
دوستان عزیز و مخصوصا مدیران محترم این موضوع رابه صورت جدی مورد توجه قرار دهند .

اینجانب کارشناس ماده 27 نظام مهندسی هستم گاهی پرونده ای به من داده می شود که علت تخریب را بررسی کنم .

سلام و ممنون از توضیحاتتون
منظور از نظر دقیقا چیه؟ نظری به صورت شفاهی هم مطرح کنیم مورد پیگیریه؟ در روز 100 تا نظر درمورد هر قسمت از پروژه ارائه میشه که تقریبا 90 درصدشون اشتباهه.. این مجری یا پیمانکاره که باید درست تصمیم بگیره و مسئولیت هم به عهده تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود..
میشه یکم بیشتر توضیح بدید..توضیحاتتون میتونه خیلی کمک کنه..ممنون

reza119

عضو جدید
منظور از نظر دقیقا چیه؟ نظری به صورت شفاهی هم مطرح کنیم مورد پیگیریه؟ در روز 100 تا نظر درمورد هر قسمت از پروژه ارائه میشه که تقریبا 90 درصدشون اشتباهه.. این مجری یا پیمانکاره که باید درست تصمیم بگیره و مسئولیت هم به عهده تصمیم گیرنده نهایی خواهد بود..

دوست عزیز

وقی نظری می دهید همیشه فکر کنید و نظری دقیقی را بیان کنید و برای اینکه شاید کسی آنرا اجرا کند در اینصورت
اگر مشکلی ایجاد نشد که هیج و در غیر اینصورت جرم عمد و یا غیر عمد در برابر ما قرار می گیرد

دیگر مهم نیست که دستمزد ی دریافت کرده اید و یا رایگان بوده است .
مهندس نباد نظری عیر فنی بدهد

باید دقت کنید از مصادیق جرم در نظر دادن و یا نقشه با امضا و یا بدون امضا دوری کنید

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام ودرود برشما دوست محترم: جناب مهندس رضا ی عزیز:
تذکر بسیار بجا ودرستی دادید. اما بنا برتجربه نکات زیر را در تایید فرمایشتان یاد اوری می کنم: اگر پاسخی می فرمایید لطف کنید در تقابل هر مورد وبند-بند باشد.
1-در پاسخ مهندس حامد زیج عزیز: از نظر قانون تا زمانی که دستورات شما بصورت مکتوب وبا مهر وامضا ویا حداقل با شهادت افراد غیر ذینفع در مرد نباشد -هیچگونه ضمانت قضایی ومستند ندارد. برای همین فرمهای مرحله ای نظارتی کتبی بوجود امده است. پس شفاهی اعتبار قانو نی ندارد.وگرنه همه براحتی در خیابان همدیگر را متهم می کردند!.ای قدر هم شیر تو شیر نیست!.
2-مواردی که مهندس رضای عزیز در بم مطرح کردند-درست است -من سال 57 در خراسان برای زلزله طبس از طر نظام خراسان اعزام و20 روز در محل بودم وگزارش وگردشکار فنی-حقوقی تهیه کردم. در همان زمان مواردکتبی ومستندات موجود واسیب ندیده (نه همه سازه ها) -در همان مقدار معدود باعث نجات مهندسین محاسب وناظر شد(چون مدرک داشتند ومالک قرار بود اجرا کند که نکرده بود. وناظر برای تعطیل کار گزارش کرده بود)-موارد منفی هم داشتیم.مهندس هیچ مدرک کتبی نداشت دستورات شفاهی بود ومتاسفانه تعدادی محکوم شدند..رای هم براساس نظریه کارشناس مهندسی دادگستری(مانند مهندس رضا وهمکارانشان قطعیت می یابد.).
در رابطه با موارد راهنمایی در سایت هایی مثل همین باشگاه خودمان هم -مدارک صادقند نه ادعاهای دو طرف-ودرثانی شما اگر فرضا راهنمایی می کنی تایپیک ان موجود است ودر ارشیو فایلهای سایت هست.وثانیا نطارت با شما نبوده -نظر مشورتی داده ای.البته اگر خدای ناخواسته غلط باشد می تواند برایت مشکل ساز شود -اگر طرف خسارت ببیند. مثل نسخه غلط وتوصیه اشتباه یک پزشک از راه دور که ممکنست فرد را مسموم وراهی بیمارستان کند. توصیه مهندس رضا در این مورد بسیار به جاست وبنظرم تلنگری است وهشداری برای دوستان که نسنجیده بافراد نظر ندهند. من شخصا از این توصییه های بجای ایشان تشکر کرده وتقاضا دارم دوستان بدقت این پست ایشان را بخوانند. تا کمی بخود ایند.
:gol::gol: