نكات شيمي مواد (فصل آب) قسمت 1

llesani

عضو جدید
سلام دوستان ، اميدوارم كساني كه دارن خودشون و براي ارشد آماده مي كنن تونسته باشن يك دور مطالعه كرده باشن
مي خوام نكات فصل آب و بنويسم و من اين فصل را از كتاب شيمي مواد دكتر فاطمي و جزوه ي استاد خودم خانم دكتر نيازمند خلاصه كردم اميدوارم مفيد باشه:
1. آب داراي ساختمان 3 بعدي است . بين مولكول هاي آب پيوند از نوع هيدروژني است اما در خود مولكول آب پيوند از نوع كووالانسي است.
2. عدد كئورديناسيون آب 4 است ، يعني هر مولكول آب با 4 مولكول آّ ديگر ارتباط دارد.
3.تحرك پروتون ها در يخ حدود 100 برابر تحرك پروتون ها در آب است . تحرك پروتون ها و بار + جلوي حركت و عبور الكترون را مي گيرد . در نتيجه هدايت الكتريكي در آب بيشتر از يخ است.
4.اما به دليل هدايت مولكول به مولكول در يخ ، يخ داراي هدايت حرارتي بيشتري نسبت به آب است.
5. هدايت حرارتي يخ 4 برابر آب است.
6. وقتي آب را از نظر دانسيته با مايعات فشرده و فاقد ساختمان مقايسه كردند نتيجه گرفتند كه دانسيته ي آب 40 % كمتر است ، كه نشان دهنده ي فضاي خالي بيشتري در آب است. ( مي دونيد كه دانسيته با حجم نسبت عكس داره ) از طرفي براي تبديل يخ به آب لازم است 15 % از پيوند هاي يخ بشكند و 85 % پيوند هاي هيدروژني باقي بماند .
7. دانسيته ي آب :
دانسيته ي اجسام با كاهش دما افزايش پيدا مي كنند . در مورد آّ با كاهش دما ، دانسيته افزايش مي يابد اما اين افزايش تا نزديك 4 درجه ادامه مي يابد . در فاصله ي 4 تا 0 كاهش دانسيته را داريم و مجدداً در دماهاي زير صفر دانسيته افزايش مي يابد .
8. آب فوق سرد : SUPER COOLED WATER آبي است كه در زير صفر درجه هنوز يخ نبسته است. ( براي تشكيل كريستال نياز به هسته است كه بايد يك نا خالصي باشد ، اما در آب سرد هيچ ناخالصي وجود ندارد لذا يخ نمي بندد . در طبيعت اين آب وجود ندارد . )
9. يون هاي داراي ميدان الكتريكي قوي باعث تغيير در ساختمان آب مي شوند كه در اثر آن محلول حاصله داراي سياليتي كتمر از آب است ، مانند سديم ، كلسيم ، آلمينيوم
10. يون هاي داراي ميدان الكتريكي ضعيف باعث افزايش سياليت آب مي شوند مانند پتاسيم و آمونيوم

llesani

عضو جدید
نكات شيمي مواد (فصل آب) قسمت 2

نكات شيمي مواد (فصل آب) قسمت 2

خوب من ادامه مي دم ، فقط لطف كنين بهم بگين كه اين مطالب بهتون كمكي مي كنه يا نه ، اگر نه من وقت نذارم ، آخه منم دارم براي ارشد مي خونم :cry:
11. براي انجام عمل تصعيد ، فشار بايد كمتر از 57/4 ميلي متر جيوه و درجه حرارت كمتر از 0 درجه باشد.
12. افزايش فشار منجر به پائين آمدن نقطه ي ذوب مي گردد.
13. تقسيم بندي آب :
a) لايه ي جذبي adsorption layer
به شكل محكمي به ذره ي كلوئيدي چسبيده است . تحت اثر نيروي نيروي ميدان مولكولي قرار دارد . آب متصل نام دارد. قابليت حل پذيري ندارد. چگالي آن زياد است. تحت فشار است . تبخير نمي شود . منجمد نمي شود .( bound water )
b) لايه منتشر Diffusion layer
اين لايه حالت يكنواخت ندارد . هر چه از لايه ي جذبي دورتر مي شويم آب شكل حقيقي تري به خود مي گيرد.
c) لايه آب آزاد Free water layer
تمام خصوصيات آب معمولي را داراست . فاكتور مهمي در جلوگيري از تشكيل كريستال محسوب مي شود .
14. قند انورت به عنوان جاذب الرطوبه در مواد غذايي با رطوبت متوسط به كار مي رود .
15. مقدار رطوبت تك لايه BET نشان دهنده ي مقدار رطوبتي است كه در آن ماده ي غذايي پايدار ترين شكل خود را دارد.

a3emoon

عضو جدید
سلام
ممنون بابت زحمتی که میکشید . واقعا عالیه .
می شه فصل لیپیدهارو شروع کنید؟ چون در تاپیک شیمی مواد غذایی هم در حال مطالعه این بخش هستیم .
بازم ممنونم.

abdiran

عضو جدید
خوب من ادامه مي دم ، فقط لطف كنين بهم بگين كه اين مطالب بهتون كمكي مي كنه يا نه ، اگر نه من وقت نذارم ، آخه منم دارم براي ارشد مي خونم :cry:
11. براي انجام عمل تصعيد ، فشار بايد كمتر از 57/4 ميلي متر جيوه و درجه حرارت كمتر از 0 درجه باشد.
12. افزايش فشار منجر به پائين آمدن نقطه ي ذوب مي گردد.
13. تقسيم بندي آب :
a) لايه ي جذبي adsorption layer
به شكل محكمي به ذره ي كلوئيدي چسبيده است . تحت اثر نيروي نيروي ميدان مولكولي قرار دارد . آب متصل نام دارد. قابليت حل پذيري ندارد. چگالي آن زياد است. تحت فشار است . تبخير نمي شود . منجمد نمي شود .( bound water )
b) لايه منتشر Diffusion layer
اين لايه حالت يكنواخت ندارد . هر چه از لايه ي جذبي دورتر مي شويم آب شكل حقيقي تري به خود مي گيرد.
c) لايه آب آزاد Free water layer
تمام خصوصيات آب معمولي را داراست . فاكتور مهمي در جلوگيري از تشكيل كريستال محسوب مي شود .
14. قند انورت به عنوان جاذب الرطوبه در مواد غذايي با رطوبت متوسط به كار مي رود .
15. مقدار رطوبت تك لايه BET نشان دهنده ي مقدار رطوبتي است كه در آن ماده ي غذايي پايدار ترين شكل خود را دارد.

به نظر من کتاب "19 سال کنکور ارشد صنایع غذایی" می تونه مفید باشه
من برای کنکور همین رو خوندم
این کتاب تست های آزاد رو هم داره با پاسخ تشریحی
من که واقعا لذت بردم از این کتاب
شما هم می تونید امتحان کنید
البته خدمات رایگان هم دارند از جمله کنکور آزمایشی رایگان
برای درس اصول طراحی هم طرح می دن
این هم میلشونه: irfood@yahoo.com
البته این کتاب تو فروشگاه های کتاب عرضه نمیشه و باید تلفنی تهیه کرد
از طریق سایت مولف کتاب هم می تونی تهیه کنی www.sajadabdi.com
این هم شماره مسئول پخش کتب هست: 09132270947

سامانتا8

عضو جدید
سلام.ممنون .نکاتتون خیلی مفیدند .منم امسال برای ارشدصنایع غذایی میخونم .رشته میکروبیولوژی هستم.دسترسی به این کتاب نداشتم .واقعا ممنون.امیدوارم کنکور ارشد بهترین نتیجه رو بگیرید.برای منم دعا کنید

بالا