نقش مواد تشكيل دهنده خاك در تراكم و نفوذ پذيري آن

indicat

عضو جدید
اگر چه فيزيك و شيمي خاك همواره مورد توجه محققان مختلف قرار داشته است وليكن اثر اهميت شيمي خاك و فعل و انفعالات زئوشيميايي در تراكم و نفوذپذيري آن اخيرا مشخص شده است. در اين تحقيق به منظور تعيين نقش مواد شيميايي تشكيل دهنده خاك در تراكم و نفوذپذيري تركيبات يك خاك طبيعي شبيه سازي شده است بدين ترتيب كه كربنات كلسيم(سنگ آهك) وسيليكا(اكسيد سيليس آمورف) به يك خاك رس ساده نظير كائولينيت با درصدهاي مختلف اضافه شده و سپس،تركم و نفوذپذيري خاك در حالتهاي مختلف تعيين گرديده است. آزمايشات نشان مي دهد كه مواد تشكيل دهنده خاك و فعل و انفعالات شيميايي بين آب و خاك مي تواند تاثيرات مهمي در خواص ژئوزيست محيطي خاك داشته باشد. در اين گزارش بر نقش سطح مخصوص خاك ، ظرفيت جابجايي يوني و ph و مقدار مواد آمورف موجود در خاك و اثر آنها در كيفيت خاك بلحاظ تراكم پذيري و جذب مواد شيميايي تاكيد گرديده و نشان داده شده است كه مواد افزودني نظير سيليكا ژل كه خاصيت پوزولاني دارد تا ميزان دو برابر نفوذپذيري خاك را كاهش مي دهد و قدرت جذب فلزات سمي را افزايش مي بهشد. كربنات كلسيم نيز موجب افزايش ph خاك و افزايش جذب آلودگي ها مي گردد. شرايط بهينه زماني صورت مي گيرد كه كائولينيت به نسبت 5% با سيليكا ژل و سنگ آهك تركيب شود. فعل و انفعالات شيميايي بين تركيبات خاك و آب از طريق مدل پيشنهادي تركيبي از مدل ژئوشيمي و مدل انتقال مواد است پيشبيني گرديده است.

نويسندگان:
[ احمد خدادادي ] - استاديار دانشكده فني مهندسي دانشگاه تربيت مدرس
[ مرتضي احمدي ] - استاديار دانشكده فني مهندسي تربيت مدرس

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالب بود:w17::w17::w17:

ولي جدب مواد سمي و ذرات فلزات واسه خاك و گياهان مفيد فكر نكنم باشه!

ميشه بگي اين كجا كاربرد داره؟:w19::w19::w19:

indicat

عضو جدید

خواهش میکنم. من نظرات اساتید تربیت مدرسو انتقال دادم.واسه خودمم سوال بود خواستم از نظرات دوستای دیگم در این باره کمک بگیرم. دلیل گذاشتن این تاپیک همین بود:w27:

آخرین ویرایش:

indicat

عضو جدید

به این قسمت دقت کنین:در اين گزارش بر نقش سطح مخصوص خاك ، ظرفيت جابجايي يوني و ph و مقدار مواد آمورف موجود در خاك و اثر آنها در كيفيت خاك بلحاظ تراكم پذيري و جذب مواد شيميايي تاكيد گرديده و نشان داده شده است كه مواد افزودني نظير سيليكا ژل كه خاصيت پوزولاني دارد تا ميزان دو برابر نفوذپذيري خاك را كاهش مي دهد و قدرت جذب فلزات سمي را افزايش مي بهشد.

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم. من نظرات اساتید تربیت مدرسو انتقال دادم.واسه خودمم سوال بود خواستم از نظرات دوستای دیگم در این باره کمک بگیرم. دلیل گذاشتن این تاپیک همین بود:w27:

اول ممنون از دادن اطلاعات

من هم البته نظر خودم رو گفتم

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
به این قسمت دقت کنین:در اين گزارش بر نقش سطح مخصوص خاك ، ظرفيت جابجايي يوني و ph و مقدار مواد آمورف موجود در خاك و اثر آنها در كيفيت خاك بلحاظ تراكم پذيري و جذب مواد شيميايي تاكيد گرديده و نشان داده شده است كه مواد افزودني نظير سيليكا ژل كه خاصيت پوزولاني دارد تا ميزان دو برابر نفوذپذيري خاك را كاهش مي دهد و قدرت جذب فلزات سمي را افزايش مي بهشد.

خب طبق اين گفته:

باعث افزايش عدم نفوذ پذيري و تراكم بيشتر =رابطه مستقيم با ميطان باربري و استحكام خاك دارد

ويا به نقلي ميشه بدون رانش يا كسيختگي خاك ميشه بار زيادي رو بدون زير سازي حمل كنه

كه اين در موارد ساختمان سازي و راه سازي و تثبيت خاك نقش داره

البته يه حدسه