نقش ساختار شکست هزینه ها (CBS) در پروژه ها

arminspeedy

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
تاپیک های تالار مدیریت و کنترل پروژه را که چک می کردم متوجه شدم که شاید در بین انبوه تاپیک ها کمتر تاپیکی به بحث مدیریت هزینه ها در پروژه ها پرداخته است. با توجه به تجربه چند ساله اینجانب در زمینه برنامه ریزی و کنترل پروژه بایستی اذعان کنم که این مسئله حتی در کل پروژه ها خیلی کمرنگ به نظر می رسد. متاسفانه در کشور ما بیشتر به بحث زمانبندی و کنترل زمان پروژه پرداخته می شود تا بحث تخصیص منابع و یا هزینه ها و بودجه پروژه. که البته این موضوع می تواند دلایل خاص خود را داشته باشد.
همه می دانیم که در کنار WBS , FWBS , PCWBS مفهومی به نام Cost Breakdown Structure یا همان CBS هم وجود دارد. در این تاپیک دوست دارم که دوستان دانش خودشان را در مورد این مهم به اشتراک بگذارند. این دانش می تواند آکادمیک و یا تجربی باشد.

ZAHRA0089

عضو جدید
سلام ، تا اونجا که من میدونم CBS روش تخصیص هزینه از پایین به بالا و در واقع از قسمت فعالیت ها به سمت باکس های سطوح بالاتره. برای این کار ابتدا هزینه فعالیت ها رو با استفاده از روش های فعالیت محور مانند ABC مشخص میکنن. بعد با توجه به ساختار WBS از پایین به بالا هزینه ها رو تخصیص میدن.

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام ، تا اونجا که من میدونم CBS روش تخصیص هزینه از پایین به بالا و در واقع از قسمت فعالیت ها به سمت باکس های سطوح بالاتره. برای این کار ابتدا هزینه فعالیت ها رو با استفاده از روش های فعالیت محور مانند ABC مشخص میکنن. بعد با توجه به ساختار WBS از پایین به بالا هزینه ها رو تخصیص میدن.

در ضمن این روش هزینه های مستقیم رو حساب میکنه که بعدا هزینه های غیر مستقیم باید بهش اضافه بشن .

zohrehataei

عضو جدید
الان استفاده از نر افزارها باعث ميشه كه همه هزينه ها با يه سري كلك ديده بشه مثلا تو پريما ورا هزينه هاي غير مستقيم با يك منبع ساختگي ديده مي شود

بالا