نقشه های تاسیساتی و پایپینگ

grade-one

عضو جدید
بابا بی انصافی چقدر؟
37 بار توسط دوستان دانلود شده ! فقط 2 تشکر؟ آقا خیلی معرفت دارید.
یعنی غیر از من هیچ کس دیگه ای نقشه نداشت بذاره؟
بعضیها فقط اطلاعات جمع میکنند فکر میکنند زرنگند.
بابا زنبور بی عسل نباشد.
با اینکه این همه اطلاعات دارم فکر میکنم بایدهمه رو برای خودم آرشیو کنم.! چون تیز بازی بعضی از دوستان انگیزه آدمو نابود میکنه. خدایش اصلا رغبت به ادامه کار ندارم...

dmovaghar

عضو جدید
سلام به همه همکاران و دوستان عزیز:
در صورت داشتن نقشه های مربوط به تاسیسات و پایپینگ میتونید برای استفاده همه دوستان در این تایپپیک به اشتراک بگذارید.
با تشکر
سلام کمک تاسیساتی هر کی خواست ما هستیم.;) اولیش راسه همه مهندسای گلل
پلان استقرار موتورخانه یک بیمارستان
برای تشکر تایپیک نزنید مهندسا. فقط از علامت +/- بقل تایپیک استفاده کنید. متشکر

پیوست ها

• hospital.zip
    128 کیلوبایت · بازدیدها: 26

masoodvahidi

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب

جواب

سلام به همه....
من يه پلان ساختمون واسه پروژه اين ترمم مي خوااااااااااااااااام!:(
تا هفته ديگه هم بايد تاييديش رو بگيرم از استاد....وگرنه..!:cry:
لطفا كمك كنينننننننننننننننن.
ممنونم
سلام دوست من
اگه پلانو واسه پروژه تهويه مطبوع مي خواي كه من پروژه آماده دارم
http://www.masoodvahidi.blogfa.com/

اين هم از نقشه هاش :
http://www.uplod.ir/download.php?file=723724

آخرین ویرایش توسط مدیر:

shakhta

عضو جدید
نقشه مکانیکی کامل از یک موتور خانه به صورت فایل اتوکد

این موتورخانه شامل :
یک دستگاه چیلر جذبی
دو دستگاه دیگ آبگرم
یک دستگاه ژنراتور برق
یک دستگاه بوستر پمپ
یک دستگاه پمپ آتش نشانی
یک دستگاه سختی گیر رزینی
دو دستگاه منبع کویلی
و پمپ های مرتبط با دستگاه ها می باشد.

دانلود

password : www.shakhta.ir

just mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
نقشه های تاسیسات

نقشه های تاسیسات

سلام یه سری فایل اتوکد مربوطبه تاسیسات واستون گذاشتم امیدوارم به دردتون بخوره

پیوست ها

• 1-sarmayesh.rar
    1.2 مگایابت · بازدیدها: 28
  • 3-ab resani.rar
    1.9 مگایابت · بازدیدها: 24

مجیدرحیمی

عضو جدید
قراره AutoCAD MEP شروع کنم ... کسی باش آشنایی داره ؟

دوست عزیز چقدر با اتوکد اشنایی؟این سوالو میپرسم چون منظور دارم از حرفم
ببین اتو مپ چیز زیاد سختی نیست شما اگه با اصول اتوکد اشنا باشید اتو مپ واقعا اسونه
ولی یادت باشه اتو مپ زیاد جا نیوفتاده تو صنعت به امید خدا وقتی یاد گرفتی انتظار نداشته باش چون اینو بلدی بتونی بری یرکار
تو صنعت ما کسی رو نیاز داریم که با اتوکد بتونه کار بکنه .اتو مپ بیشتر برای راحتی کار تو داکتا کاربرد داره.
ولی تحسینت میکنم

• Like
واکنش ها: ?Why

mina74

اخراجی موقت
راهنمای سیستمهای لوله کشی

راهنمای سیستمهای لوله کشی

Piping Systems Manual

سال 2009 | 432 صفحه | ISBN: 9780071592765 | 6,89 M |

توضیحات:
این راهنمای عملی با نمونه‌های برگرفته از سال‌ها تجربه طراحی، تالیف شده است و اطلاعات جامعی در مورد نصب، تعمیر و بازسازی لوله و اتصالات ارائه می‌دهد. جدیدترین دستورالعمل‌ها، استانداردها و مشخصات در این کتاب، گنجانده شده است.
راهنمای سیستم‌های لوله کشی یک طراحی عملی و منبع مهندسی عمران است که دلایل طرح‌ها را توضیح می‌هد. شما با مطالعه این کتاب پوشش کاملی از مواد، قطعات، محاسبات، مشخصات، ایمنی و موارد بسیار دیگری را دریافت خواهید کرد.
از بهترین شیوه‌های ارائه شده در این کتاب، صدها تصویر دقیق است که درک آن را آسان کرده است.

دانلود کتابهای مهندسی مکانیک

کتاب، بزرگ‌ترین اختراع بشر است. "ویلیام شکسپیر"

sabadi

عضو جدید
سلام

دوستان چند وقتیه من دارم با نرم افزار سزار کار میکنم ولی یه مشکل بدی برام به وجود اومده اونم اینهکه
وقتی میخوام یه نقشه رو رو نرم افزار پیاده کنم (نقشه با علائم اختصاری) علائم را میفهمم چی هستن ولی کنار این علائم یک سری کد نوشته شده اند که مشخص میکنه مثلا فلان فلانچ با کدام خصوصیات باید به کار ببری خوبه
من نمیدونم مرجع این کدهای چیه
هرچی هم سرچ کردم چیزی دستگیرم نشد

اگر اطلاعای در این مورد دارید ممنون میشم کمکم کنید

فایل نقشه ای رو هم که به شما گفتم رو براتون قرار میدهم تا شما هم این کدها رو مشاهده کنید .
مشاهده پیوست Isometric DWG_ with support.pdf

BaBak.Turk

اخراجی موقت

1- شوفاژ

حجم فایل: 263 کیلوبایت
نوع فایل: dwg

===============
2-نقشه موتورخانه ساختمان مسکونی

===============
3-نقشه های تاسیسات مکانیکی بیمارستان
پسورد:mtavasoli.blogfa.com

==============
4- نقشه های تاسیسات کانال کشی کتابخانه

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
من دنبال مدل سه بعدی از اتصالات لوله کشی آب هستم برای مدلسازی نرم افزاری این اتصالات. کسی مدل 3D از این قطعات داره ؟ ممنون می‌شم راهنمایی کنید... در واقع منظورم قطعاتی مثل زانویی، T و ... هست.

فک کنم تو mechanical desktop و autocadmep یه چیزایی پیدا کنی

anishtain4

عضو جدید
با سلام من یک تازه کارم برای انتخاب تجهیزات گرمایش به وسیله شوفاژ مشکل دارم بار حرارتی هر اتاق را بدست آورده ام برای سیستم لوله کشی و سایز آن دچار مشکل هستم لطفا" راهنمائی کنید

از روی بار حرارتی رادیاتورهات رو انتخاب کن و از دبی مورد نیاز اونها قطر لوله بدست میاد.

AMIR843232

اخراجی موقت
با سلام خدمت همه مهندسان تاسیسات که دوست دارند ارشد بخونن خواستم بگم قبل از اینکه ارشد بخونید به فکر نظام مهندسی هم باشید من کلی تو اینترنت گشتم تا منابع و جزوات لازم برا نظام مهندسی رو پیدا کنم که اخیرا از ارشد هم سخت تر شده از طریق دوستم با سایت زیر اشنا شدم و خودم خرید کردم نمیگم جزواتش عالیه ولی خیلی جامع است و من خودم برا تاسیسات این سایتو پیشنهاد می کنم
www.mohandeci.ir

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
بچه ها از همگی تون ممنونم...
من رشته م معماریه واسه درس طراحی فنی خیلی به من کمک کردید.
میشه پلان آب سرد و گرم مصرفی - سیستم فاضلاب - روشنایی - به خصوص سرمایش گرمایش با فن کوِِیل برام بذارید؟
سلام دوست عزیز تو همین تاپیک چند نمونه از همین پلان ها وجود داره که توسط یکی از اعضای باشگاه آپلود شده
پستهای 43-47 رو نگاه کنید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/37726-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%BE%DB%8C%D9%86%DA%AF/page5

محمدباوی

عضو جدید
باسلام.
من هم بعنوان عضو بسیار کوچکی از خانواده بزرگ و سرافراز تاسیسات،یه سری اطلاعات جمع آوری و دسته بندی کردم و اونهارو توی وبلاگم گذاشتم،خوشحال میشم که تشریف بیارید و با نظرات سازنده دوستان آشنا بشیم. http://mbtasisat.blogfa.com

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دانلود نمونه نقشه های تاسیساتی سری سوم

دانلود نمونه نقشه های تاسیساتی سری سوم

این قسمت شامل حدود 30 تا نقشه تاسیساتی ساختمان (آب و فاضلاب و موتورخانه و کانال کولر و ....) در قالب pdf هستند که برای تمرین در اتوکد نقشه های خوبی هستند.

دانلود:http://s3.picofile.com/file/7985375806/map_petromech.zip.html

منبع: http://petromech.blogfa.com/post/186

بیژن مولایی

عضو جدید
کاربرد استانداردها و کد ها در پایپینگ

[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در یک کار مهندسی، کد (Code) به منزله قانون اساسی، آئین نامه و روشن کردن مشخصات کلی است مانند؛ ASME , API , NACE , NFPA , UBC[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]استاندارد یک قدم به جزئیات نزدیک می شود. مثلا در تجهیز کردن سالن آمفی تئاتر، مشخصات کلی سالن، کد خواهد بود مثل ارتفاع، مساحت و ... ولی اینکه چند تا صندلی باشد مهم نیست. استاندارد میگوید باید چه تعداد صندلی باشد، رنگ دیوار چه باشد و ... .[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]Specification جزئی از دو مرحله قبل است و برای تجهیز یا فعالیت خاص مختصاتی را تعیین می کند. مثل رنگ آمیزی در یک واحد یا سالن. [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]Spec مشخص می کند که رنگ برای لوله گاز زرد باشد برای اطفای حریق قرمز باشد و ... و حتی مشخصات رنگ را تعیین می کند. [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در پایپینگ (Piping) ، مفهوم Spec استانداردهایی است که مختص به پایپینگ باشند. [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]برخی از Spec ها عبارتند از:[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]NIOC : شرکت نفت[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]NIOEC : ساختمان شرکت نفت[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]IPS : به نوعی استاندار است ولی Spec هم گفته می شود. [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]شرکت های هندی به وفور Spec پایپینگ دارند. آسیای جنوب شرقی نیز همین طور است.[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif][/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در پایپینگ دو دسته از تجهیزات استفاده می شود : [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] 1- Fixed Equipment (تجهیزات ثابت)[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] 2- Rotary Equipment (تجهیزات دوار)[/FONT]

[FONT=georgia, times new roman, times, serif]برخی از اجزای اصلی تجهیزات ثابت عبارتند از: [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]الف - مخازن تحت فشار (Pressure Vessele)[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در این زمینه از تجهیزات پایپینگ، موارد استاندارد ذیل به کار می روند:[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - ASME SEC. VIII Devision 1,2,3[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - PV Elite Software[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]یاد آور می شویم که ASME به تعداد نه SEC دارد.[/FONT]
کدهای دیگری نیز در طراحی مخازن تحت فشار بکار می روند، همچون:
DIN , UBC , BS
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]ب - Heat EX & Air Cooler[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در این زمینه از تجهیزات پایپینگ، موارد ذیل به کار می روند:
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - TEMA Standard & HTRI[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - Aspen Bjac Software[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]ج - Storage Tank[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]در این زمینه از تجهیزات پایپینگ، بسته به فشار کاری مخزن موارد ذیل به کار می روند:[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - API 650 : p<=2.5 psi[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - API 650 : 2.5 < p< 15 psi[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - Tank Software[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]د - Furnace & Heaters[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - API 530 , 535 , 560[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - HTRI Software[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]تجهیزات دوار مورد کاربرد در سیستم پایپینگ صنایع عبارتند از: [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - پمپ [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - کمپرسور [/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - توربین[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]ماژول های مختلف پایپینگ (Piping) عبارتند از :[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - Design[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - Material[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif] - Stress Analysis[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]استانداردهای مختلفی در پایپینگ کاربرد دارند:[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]power piping : ASME B31.1[/FONT]
توجه شود که B31 ها همگی کد هستند.

[FONT=georgia, times new roman, times, serif]process piping: ASME B31.3[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]Pipline Transportaion system for liquid hydrocarbons and other liquid : ASME B31.4[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]Refrigerant (N2, O2) : ASME B31.5[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif]Gas transportation and Distribuation piping system : B31.8[/FONT]
[FONT=georgia, times new roman, times, serif](خطوط گاز بین شهری)[/FONT]
برای Piping Material، استانداردهای ذیل کاربرد دارند:
ASME/ANSI B36.10 , 19

به منظور Plant Modeling، از نرم افزار های ذیل استفاده می شود:
PDMS , Auto Plant,PDS , CADworks

منبع : mechanical-eng.blogfa.com
(این مطالب گزیده ای از دوره ی آشنایی با تجهیزات دوار و ثابت پایپینگ و صنعت نفت است که توسط یکی از مهندسی پالایشگاه تهران در محل دانشگاه ارائه شده بود)

[/FONT]

بالا