[ نقشه برداری مسیر ]► نحوه برداشت >ترسيم پروفیل > محاسبه حجم خاک

land2000

عضو جدید
خوب اگه هنگام پیاده سازی .............. اگه نقاط رو روی دوربین ریخته باشی .................. چند تا نقطه رو که پیاده کنی.............فرضا تفکیک زمین هستش ................................ با یک متر کشی .................میتونید به صحت موارد پیاده شده پی ببرید..........

دوست عزیز اگه یه مسیری رو تو لند ترسیم کرده باشیم.مثلا یه 5 کیلومتر جاده و بخواییم با نرم افزار لند مختصاتشو بدست بیاواریم همون x-y- z رو منظورمه.چیکار باید کرد؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوست عزیز اگه یه مسیری رو تو لند ترسیم کرده باشیم.مثلا یه 5 کیلومتر جاده و بخواییم با نرم افزار لند مختصاتشو بدست بیاواریم همون x-y- z رو منظورمه.چیکار باید کرد؟

با سلام .......
شما مختصات آکس راه رو می خوای برای پیاده سازی .........و محل اجرای ابنیه................. درسته ................... خوب از آکس و محل های اون می تونی با فرمان ID مختصات هر نقطه رو بگیری و در برنامه مربوطه به توتال در قسمت مربوطه وارد کنید.........و با ایجاد یک فایل IDX.............توتال رو بارگذاری کنید............و در محل پیاده سازی نمایید...................

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز

اتوکد سیویل وقتی مسیر رو طراحی می کنی هنگامی که روی مسیر کلیک می کنی و نوار ابزار ها باز می شن، آیکونی داره که وقتی کلیک می کنی تمام مختصات ابتدا و انتها و مشخصات قوسها (شروع خاتمه شعاع و زاویه) رو تو یه جدول بهتون میده. حتما لند هم داره. این کار بیشتر برای پروژه های دانشجویی خوبه اما در عمل بهتره از همون روش جناب راهپرداز استفاده شه.

land2000

عضو جدید
با سلام .......
شما مختصات آکس راه رو می خوای برای پیاده سازی .........و محل اجرای ابنیه................. درسته ................... خوب از آکس و محل های اون می تونی با فرمان ID مختصات هر نقطه رو بگیری و در برنامه مربوطه به توتال در قسمت مربوطه وارد کنید.........و با ایجاد یک فایل IDX.............توتال رو بارگذاری کنید............و در محل پیاده سازی نمایید...................

ببخشید میشه کمی ساده تر توضیح بدین متوجه نشدم والا

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
ببخشید میشه کمی ساده تر توضیح بدین متوجه نشدم والا

با سلام .......... در خصوص گرفتن id ..........به این تاپیک مراجعه کنید.

[h=3]آموزش استخراج مختصات نقاط از اتوکد[/h]
و در خصوص پیاده سازی با این پستها مراجعه کنید.......

آموزش و كار با منوي Stake out>>پياده سازي > .پست #17 #20 #42 #47 #61 #94 #108 #132

land2000

عضو جدید
با سلام .......... در خصوص گرفتن id ..........به این تاپیک مراجعه کنید.

آموزش استخراج مختصات نقاط از اتوکد

و در خصوص پیاده سازی با این پستها مراجعه کنید.......

آموزش و كار با منوي Stake out>>پياده سازي > .پست #17 #20 #42 #47 #61 #94 #108 #132

دوست عزیز به دست آوردن مختصات نقاط در نرم افزار لند فقط میخوام بدونم.میشه کمی ساده تر بگین.

land2000

عضو جدید
چند سوال کاربردی و مهم

چند سوال کاربردی و مهم

سلام دوستان چندتا سوال داشتم ممنون میشم تو همین تاپیک ساده و مختصر و حالت اجرایی توضیح بدین چون تاپیکها رو مطالعه کرده ام:
1- تو دوربینهای لایکا407 مثلا میخوام 1 کیلومتر جاده رو برداشت کنم.باید چکار کنم؟مثلا دوربینو تراز کردم حالا چطوذ توجیه ش کنم؟
2- مثلا یک کیلومتر جاده رو میخوام اکسش رو بزنم.روش کار؟
3- حالت refrens line چه کاربردی داره؟روش توجیه کردنش چیه؟
4- منوی دوم یا همون stake out که مربوط به پیاده کرن هستش چجوری باهاش کار میکنن؟
یه توضیح ساده برام بدین
ممنون

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان چندتا سوال داشتم ممنون میشم تو همین تاپیک ساده و مختصر و حالت اجرایی توضیح بدین چون تاپیکها رو مطالعه کرده ام:
1- تو دوربینهای لایکا407 مثلا میخوام 1 کیلومتر جاده رو برداشت کنم.باید چکار کنم؟مثلا دوربینو تراز کردم حالا چطوذ توجیه ش کنم؟
2- مثلا یک کیلومتر جاده رو میخوام اکسش رو بزنم.روش کار؟
3- حالت refrens line چه کاربردی داره؟روش توجیه کردنش چیه؟
4- منوی دوم یا همون stake out که مربوط به پیاده کرن هستش چجوری باهاش کار میکنن؟
یه توضیح ساده برام بدین
ممنون

سلام

1- دوربین رو بعد تراز کردن باید توجیه کنید. یعنی یا بایستی دوربین بروی یکه نقطه معلوم (ایستگاه) قرار داده بشه و نسبت به یک نقطه معلوم دیگه توجیه بشه و یا اینکه دوربین رو حداقل با دو نقطه معلوم دیگه در جایی که دوربین بروی یک ایستگاه سانتراژ نشده، توجیه کرد. (نقاط معلوم همون بنچ مارکهای پروژه هستن و معمولا بر اساس مختصات utm و با GPS های چند کاناله زده میشن. اگه پروژه شما از این بنچ مارکها نداره، خودت دو ایستگاه درست کن و نام گذاری کن - با میخکوبی - و این نقطه رو تو حافظه دوربین با یه مختصات دلخواه ایجاد کن و دوربین رو بروی این نقطه سانتراژ کن و با یک جهت شمال تقریبی دوربین رو توجیه کن و بعدش چند ایستگاه مناسب دیگه درست کن و اونا رو برداشت کن تا دفعه های دیگه با این ایستگاهایی که تعریف کردی دوربین رو توجیه کنی).

2-بعد از اینکه برداشت انجام شد و نقاط به نرم افزار (معمولا لند) منتل شد، و بعد از اینکه مسیر جاده بروی نقشه کامپیتوری مشخص شده، مختصات نقاط آکس جاده رو تو دوربین ذخیره کن و در محل پیاده.

3-متاسفانه یادم رفته.

4-بعد از توجیه کردن دوربین، با انتخاب هر نقطه میتونید اونو پیاده کنید. با انتخاب هر نقطه دوربین فاصله و جهت اون نقطه رو به شما میگه. بعد از اینکه دوربین رو در جهت نقطه قراول روی کردی، میتونی نقطه مورد نظر رو پیاده کنی.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
چجوره میشه تو اتوکد سیویل مساحتهای خاکبرداری در پلان حاشور بخوره و مساحت خاکبرداری رو کجا میده؟

iman_91

عضو جدید
سلام
چجوره میشه تو اتوکد سیویل مساحتهای خاکبرداری در پلان حاشور بخوره و مساحت خاکبرداری رو کجا میده؟
مهندس احسان،واسه دیدن هاشورخاکبرداری وخاکریزی این مسیر رو طی کن:
Modify<Profile<Profile view properties<Select profile>Hatch tab
حالا طبق شکل تنظیم کن....یکی سطح نهائی FG ویکی هم سطح موجودت EG رو معرفی کن...

اما برای دیدن مساحت CUT ,FILL باید یری تو بخش آخر گزارش گیری حجم عملیات که تو دوستون جدولی طبق دوشکل زیر نشان داده میشود..

iman_91

عضو جدید
من نمیدونم چطوری عکس دانلود کنم وهرکاری کردم نشد کپی کنم تو صفحه ...البته حوصله کشف کردنشو ندارم...
فقط گزینه HATCH تنظیمات رو انجام بدید وتو جدول خاکبرداری CUT AREA ,FILL AREA ,نوشته شده...امیدوارم درست جواب داده باشم...آقای راهپرداز چطوری عکس آپلود کنیم؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
مهندس احسان،واسه دیدن هاشورخاکبرداری وخاکریزی این مسیر رو طی کن:
Modify<Profile<Profile view properties<Select profile>Hatch tab
حالا طبق شکل تنظیم کن....یکی سطح نهائی FG ویکی هم سطح موجودت EG رو معرفی کن...

اما برای دیدن مساحت CUT ,FILL باید یری تو بخش آخر گزارش گیری حجم عملیات که تو دوستون جدولی طبق دوشکل زیر نشان داده میشود..
توی پروفیل نمایش نمی خوام. توی پلان لازم دارم! می خویم بدونیم چه xy هایی و مساحت هایی نیاز به خاکبرداری داره!

iman_91

عضو جدید
سلام مهندس جان....این پلان مسیره که خطوط قرمزطرفین الاینمنت مربوط به خاکبرداری وخطوط سبز خاکریزی رو نشون میده...باتوجه به کیلومتراژمقاصع عرضی پی به چگونگی مساحتها میبری ولی بازم سوال شما مختصات گیری ومقدارشه که باید بازم باهاش وربرم...ولی توایت عکس میفهمی لااقل کجاها تو پلانت cut وFill داری...

3.jpg

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان....این پلان مسیره که خطوط قرمزطرفین الاینمنت مربوط به خاکبرداری وخطوط سبز خاکریزی رو نشون میده...باتوجه به کیلومتراژمقاصع عرضی پی به چگونگی مساحتها میبری ولی بازم سوال شما مختصات گیری ومقدارشه که باید بازم باهاش وربرم...ولی توایت عکس میفهمی لااقل کجاها تو پلانت cut وFill داری...

مشاهده پیوست 197487

مرسی حقیقتش کار من مسیرو سایت پلان نیس. برداشت دیواره شاتکریت شده گود برداریهاست که باید بگم کجای شاتکریت بیشتر از خطای مجاز جلوتر یا عقب تره. برای این کار براداشت ها رو باید به صورت گستره و پلان در بیارم و بعد که به صورت پلان در اومد بگم کجاها کات داره و کجاها فیل!!! یک کاره نظارتیه و باید صورتجلسش رو تهیه کنم بدم به نقشه بردار پیمانکار.

iman_91

عضو جدید
سلام مهندس احسان...
خب بااین تفاسیر، استفاده از آنالیز سطح است. برای این کار، یک سطح حجمی بسازید و بر روی آن راست کلیک کرده و Surface Properties را انتخاب کنید. به سربرگ Analysis رفته و Analysis Type را Elevation انتخاب کنید. لیست Number of Range را 2 انتخاب کرده و بر روی فلش پایین کلیک کنید تا دو سطر به جدول زیرین افزوده شود. مقادیر سطر ها را ویرایش کرده و یکی از سطرها را برای مقادیر منفی و دیگری را برای مقادیر مثبت در نظر بگیرید. می توانید رنگ آنها را نیز تغییر دهید. بر روی OK کلیک کنید.
برای نمایش محل های خاکریزی و یا خاکبرداری، بار دیگر بر روی سطح حجمی راست کلیک کرده و گزینه ی Edit Surface Style را انتخاب کنید. به سربرگ Display رفته و لامپ گزینه ی Elevations را انتخاب کنید. بر روی OK کلیک کنید.
برای نمایش مساحت ها و دیگر مشخصات مربوط به مناطق خاکریزی و خاکبرداری، به سربرگ Annotate رفته و در پنل سمت چپ، بر روی لیست Add Tables کلیک کرده، گزینه ی Add Surface Legend Table را انتخاب نمایید. حالت Elevation را انتخاب کرده و پس از تأیید دینامیک بودن جدول، در نقطه ای از ترسیم کلیک کنید.
راستش دیگه چیزی دیگه به ذهنم نمیرسه...امیدوارم به جوابتون برسید...

jazaei

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام مهندسین گرامی،من میخوام یه مسیری رو روی نقشه توپوگرافی ترسیم کنم،نحوه محاسبه شیب زمین،شیب راه وترسیمشرو نمیدونم اگه راهنمایی کنید واقعا ممنون میشم:smile::gol:

pirooz3d

عضو جدید
سلام
با توجه به دو جدول زیر حداکثر شیب مجاز رو انتخاب کنید.
سپس توسط فایل اکسلی که در زیر براتون قرار میدم.اندازه دهانه پرگار رو بدست بیارید و شروع مسیریابی نمائید.

1.jpg
2.jpg

موفق و موید باشید

pirooz3d

عضو جدید
خدمت شما:
این هم فایل اکسل مربوط به محاسبه دهانه پرگار

پیوست ها

• p-r-ex-par.rar
    7.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

jazaei

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام دوستان اگه میشه برای نحوه محاسبه شیب راه ها و ترسیمش توی اتوکد(نقشه توپوگرافی )اگه اطلاعاتی دارید لطف کنید راهنماییم کنید،ممنون

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوستان ... من civil 2015 رو نصب کردم .. خروجی جدول و بصورت فایل XML بهم میده .. چطوری میتونم جداول و تر و تمیز ببینم ؟ با اکسل سعی کردم نشد ...

M_KHODADADI_K

عضو جدید
جناب شكيبا ايني ك شما ميگي روش منسوخ شده است
نرم افزارهاي تخصصي نقشه برداري به صورت اتوماتيك همه اين كارارو ميكنن....

سورانی

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یه سوال برام پیش اومده ! من یه محدوده رو برداشت اولیه کردم ، برداشت ثانویه هم بعد از خاکبرداری انجام دادم ، چه طوری میشه حجم خاکبرداری رو با لند یا سیویل 3d انجام بدم.

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
یه سوال برام پیش اومده ! من یه محدوده رو برداشت اولیه کردم ، برداشت ثانویه هم بعد از خاکبرداری انجام دادم ، چه طوری میشه حجم خاکبرداری رو با لند یا سیویل 3d انجام بدم.
بهترین راه اینه بدین یکی که civil یا لند بلده حجم رو حساب کنه

paykarsaei

عضو جدید
سلام دوستان عزیز.من دوتا سطح دارم.یکی زمین طبیعی و دیگری سطح سابگریده.میخوام حجم عملیات خاکی بین این دو سطح را با لند بدست بیارم.اگه میشه بهم بگید چکار باید بکنم.سطحم رو ساختم.پروفیل طولی هم زدم.ولی توی تعریف تمپلیت مشکل دارم.اگه میشه بگید چکار باید بکنم شاید کارهایی که انجام دادم اشتباه باشه.
سپاسگزارم

Topaya

عضو جدید
با civil حساب کن -راحت تری.
روی کریدورت سطح بساز( ساب گرید)
یادت باشه کد درست وارد کنی.
بعد ش رو هم که ان شاء ا... بلدی.

paykarsaei

عضو جدید
باشه ممنون.با civil امتحان میکنم.اگه سوالی بود میپرسم ازتون.البته تاحدی سیویل بلدم ولی کسی هست آموزش جامع سیویل رو داشته باشه؟

skyplex

کاربر فعال
اساتید فن
بحث های نرم افزاری مفصلی انجام شده اینجا

سوال من در مورد نحوه اجرا است.

فرض کنیم مسیری داریم که شیب آن کم است.

چطور باید در زمان اجرا کار بکنیم که این معبر دارای شیب کافی باشد و مثلا دچار ابگرفتگی نشود یا اینکه باعث انتقال آب به داخل منازل نگردد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تجارب میدانی کار رو منظورمه.

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
اساتید فن
بحث های نرم افزاری مفصلی انجام شده اینجا

سوال من در مورد نحوه اجرا است.

فرض کنیم مسیری داریم که شیب آن کم است.

چطور باید در زمان اجرا کار بکنیم که این معبر دارای شیب کافی باشد و مثلا دچار ابگرفتگی نشود یا اینکه باعث انتقال آب به داخل منازل نگردد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تجارب میدانی کار رو منظورمه.

منازل باید در تراز بالاتر اجرا بشن.برای اصلاح شیب جوی آبهای سطحی هم میتوان در بالا دست عمق جوی رو کمتر از پایین دست گرفت که باعث افزایش شیب جوی میشه

skyplex

کاربر فعال
دوستان یک سوال دیگر
این جریان زدن کد روی تیرهای برق رو میشه توضیح دهیئ چه جوریه؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوستان یک سوال دیگر
این جریان زدن کد روی تیرهای برق رو میشه توضیح دهیئ چه جوریه؟
شیب اول کوچه رو به آخر کوچی ریفرنس لاین می کنین و در قسمت ارتفاع Interpolate رو انتخاب می کنین. حالا 0.5 متر بالا تر روی تیر برق ها z پیاده می کنین.

بالا