[ نقشه برداری مسیر ]► نحوه برداشت >ترسيم پروفیل > محاسبه حجم خاک

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
اساتید فن
بحث های نرم افزاری مفصلی انجام شده اینجا

سوال من در مورد نحوه اجرا است.

فرض کنیم مسیری داریم که شیب آن کم است.

چطور باید در زمان اجرا کار بکنیم که این معبر دارای شیب کافی باشد و مثلا دچار ابگرفتگی نشود یا اینکه باعث انتقال آب به داخل منازل نگردد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تجارب میدانی کار رو منظورمه.

حداقل شیب طولی برای جوی و جدول 0.3 و مقدار مناسب آن 0.5 درصد هستش. اگه شیب خیابان شما کمتر از اونه باید از وسط شیب رو به دو انتهای خیابان بدین اگه طول خیابان 100 متر باشه دو طرف صفر و وسط خیابان 0.25 متر باید بالا بیارین تا شیب طولی به طرفین 0.5 درصد بشه.

skyplex

کاربر فعال
شیب اول کوچه رو به آخر کوچی ریفرنس لاین می کنین و در قسمت ارتفاع Interpolate رو انتخاب می کنین. حالا 0.5 متر بالا تر روی تیر برق ها z پیاده می کنین.

اینک در موقع برداشت بیاییم یک مثلث معکوس روی تیربرق بزنیم و جالون روی قاعده مثلث بگذاریم و بخونیمش منظورمه..... ایا این کار برای نیاز نشدن به دوربین در موقع پیاده سازی است؟ بعدش وقتی ما نقشه پروفیلها تهیه کردیم چه کدی را باید روی تیربرق ها بزنیم.؟

حالا پروفیل طراحی شده.... مثلا اختلاف ارتفاع بین تیربرق (محل جالون گذاری) تا خط پروژه یک متر است... این یعنی چه؟ از کجا می توانیم بفهمیم که خط پروژه بالاتر یا پایین تر از محل جالون گذاری باید اجرا شود؟

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
اینک در موقع برداشت بیاییم یک مثلث معکوس روی تیربرق بزنیم و جالون روی قاعده مثلث بگذاریم و بخونیمش منظورمه..... ایا این کار برای نیاز نشدن به دوربین در موقع پیاده سازی است؟ بعدش وقتی ما نقشه پروفیلها تهیه کردیم چه کدی را باید روی تیربرق ها بزنیم.؟

حالا پروفیل طراحی شده.... مثلا اختلاف ارتفاع بین تیربرق (محل جالون گذاری) تا خط پروژه یک متر است... این یعنی چه؟ از کجا می توانیم بفهمیم که خط پروژه بالاتر یا پایین تر از محل جالون گذاری باید اجرا شود؟
من فکر می کنم فرمتی رو که دارید می گید مخصوص یه منطقه خاص هستش. من تو کاراهای خودم هیچ وقت همچین فرمت سختی رو انجام نمی دم. شیب بندی خیابان رو که طراحی کردم بعد طرح رو 50 سانت یا یک متر بالاتر روی تیر برق ها پیاده میکنم. باید از کسی که این فرمت رو طراحی کرده سئوال کنین.

skyplex

کاربر فعال
وقتی میخام در لند دسکتاپ پروفیل ترسیم کنم پیام no alignment defined ظاهر میشه..... ایراد کار از کجاست؟

skyplex

کاربر فعال
با درود
سوالی داشتم دین شرح که فرض کنید ما یک خیابان 20 متری طراحی کرده ایم و مختصات ایستگاهها هم داریم...حال میخاهیم این محور را پیادهذ سازی کنیم.

ایا برای پیاده سازی باید نقاطی از محور رو در بیاوریم و stak out کنیم یا راه دیگری وجود داره که اسونتره؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با درود
سوالی داشتم دین شرح که فرض کنید ما یک خیابان 20 متری طراحی کرده ایم و مختصات ایستگاهها هم داریم...حال میخاهیم این محور را پیادهذ سازی کنیم.

ایا برای پیاده سازی باید نقاطی از محور رو در بیاوریم و stak out کنیم یا راه دیگری وجود داره که اسونتره؟
ساده ترین روش استیک اوته اما با ریفرنس لاین داده کمتری وارده دوربین می کنین

skyplex

کاربر فعال
با درود و سپاس پیشاپیش

لطفا بفرمایید ما چگونه می توانیم شیب طولی مسیر را اجرا کنیم با این فرض که پروغیل مسیر را طراحی کرده و نقاط ارتفاعی در هر ده متر طول را داریم و استیشن ها هم موجود است.//؟؟؟

Zee.K

عضو جدید
با درود و سپاس پیشاپیش

لطفا بفرمایید ما چگونه می توانیم شیب طولی مسیر را اجرا کنیم با این فرض که پروغیل مسیر را طراحی کرده و نقاط ارتفاعی در هر ده متر طول را داریم و استیشن ها هم موجود است.//؟؟؟

با سلام
ما براحتی میتوانیم از یک ترازیاب اپتیکی جهت پیاده سازی نقاط ارتفاعی استفاده نماییم ------------------------------------------
بنحوی که در ابتدا منطقه را از لحاظ دارا بودن بنچ مارک بررسی نموده و سپس ترازیاب را ما بین نقاط بنچ مارک و نقطه انتهایی (تا مسافتی که برد دید دوربین اجازه دهد) مستقر نموده
و ارتفاع میر روی بنچ مارک را میخوانیم .
حال نوبت به محاسبه میرسه:می خواهیم ببینیم عدد ارتفاع میر روی هر کدام از نقاط خط پروژه (با فاصله ی 10متر از یکدیگر ) چقدر می شود .

برای محاسبه : B.M+B.S=Hi را بدست می آوریم ( B.M =ارتفاع نقطه بنچ مارک , B.S =ارتفاع میر روی بنچ مارک )
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ابتدایی خط پروژه خوانده شود =کد ارتفاعی نقطه اول خط پروژه - Hi

سپس جهت دستیابی به ارتفاع میر روی سایر نقاط می بایست , اختلاف ارتفاع(dh) بین هر دو نقطه خط پروژه بر حسب شیب مورد نظر محاسبه گردد و در رابطه زیر جایگذاری شود

مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه دوم خط پروژه خوانده شود
= dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ابتدایی خط پروژه خوانده شود

(علامت+برای زمانی که مسیر سربالایی باشد و علامت منفی برای زمانی که مسیر در حالت نشیب وسرپایینی باشد بکار برده می شوند)

همینطور برای یافتن نقطه ارتفاعی بعدی نیز ادامه می دهیم:
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه سوم خط پروژه خوانده شود = dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه دوم خط پروژه خوانده شود

. . .
. . .
. . .
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه آخر خط پروژه خوانده شود = dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ماقبل آخر خط پروژه خوانده شود

:cool:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

skyplex

کاربر فعال
با سلام
ما براحتی میتوانیم از یک ترازیاب اپتیکی جهت پیاده سازی نقاط ارتفاعی استفاده نماییم ------------------------------------------
بنحوی که در ابتدا منطقه را از لحاظ دارا بودن بنچ مارک بررسی نموده و سپس ترازیاب را ما بین نقاط بنچ مارک و نقطه انتهایی (تا مسافتی که برد دید دوربین اجازه دهد) مستقر نموده
و ارتفاع میر روی بنچ مارک را میخوانیم .
حال نوبت به محاسبه میرسه:می خواهیم ببینیم عدد ارتفاع میر روی هر کدام از نقاط خط پروژه (با فاصله ی 10متر از یکدیگر ) چقدر می شود .

برای محاسبه : B.M+B.S=Hi را بدست می آوریم ( B.M =ارتفاع نقطه بنچ مارک , B.S =ارتفاع میر روی بنچ مارک )
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ابتدایی خط پروژه خوانده شود =کد ارتفاعی نقطه اول خط پروژه - Hi

سپس جهت دستیابی به ارتفاع میر روی سایر نقاط می بایست , اختلاف ارتفاع(dh) بین هر دو نقطه خط پروژه بر حسب شیب مورد نظر محاسبه گردد و در رابطه زیر جایگذاری شود

مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه دوم خط پروژه خوانده شود
= dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ابتدایی خط پروژه خوانده شود

(علامت+برای زمانی که مسیر سربالایی باشد و علامت منفی برای زمانی که مسیر در حالت نشیب وسرپایینی باشد بکار برده می شوند)

همینطور برای یافتن نقطه ارتفاعی بعدی نیز ادامه می دهیم:
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه سوم خط پروژه خوانده شود = dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه دوم خط پروژه خوانده شود

. . .
. . .
. . .
مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه آخر خط پروژه خوانده شود = dh + یا - مقدار قرائتی که میبایست روی میر در نقطه ماقبل آخر خط پروژه خوانده شود

:cool:

با توتال هم همین کارها باید کرد یا شما در مورد نیوو صحبت میکنید؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بچه ها سلام تا بحال نقشه برداری جاده کارنکردم ولی تمام دوربین و به لطف خدا بلدم (برداشت پیاده کردن توجیه خط مرجع وهمین چیزا)اما مشکلم اینه که برا پیاده کردن پاشنه کار توی قوس جاده مشکل دارم ولی تو قسمتهای مستقیم با دستور رفرنس لاین میتونم هر فاصله ای رو برای افست بزنم ولی برای قسمتهای قوس دار نمیدونم چجوری افست بزنم چون دیگه دستور رفرنس لاین بکارنمیاد خواهش میکنم کمکم کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Topaya

عضو جدید
برای پیاده کردن دقیق پاشنه نیاز به ارتفاع جط پروژه-ارتفاع زمین طبیعی و شیب شیروانی دارید.اما معمولا این ارقام با زمین واقعی همخوانی ندارن یا شیفت دارن.
پس بهتر اینکه در هر نقطه مد نظر لبه شانه رو پیاده کنین و با توجه به اختلاف ارتفاع خط پروژه و زمین طبیعی در اون نقطه با ی ماشین حساب دستتون میاد که چقدر باید به راست عمود کنین تا پاشنه بدست بیاد.
لازمه بگم پاشنه رو با تلورانس 20-30 سانتی متر هم ایرادی نداره پیاده کنین.

skyplex

کاربر فعال
دوستان برای نقشه برداری از یک محدوده جهت تعیین حجم خاک برداری و خاک ریزی چه نکاتی رو در حین کار نقشه برداری باید لحاظ کرد تا خروجی کار دقیق تر باشد؟

jim100

عضو جدید
دوستان برای نقشه برداری از یک محدوده جهت تعیین حجم خاک برداری و خاک ریزی چه نکاتی رو در حین کار نقشه برداری باید لحاظ کرد تا خروجی کار دقیق تر باشد؟

بصورت گرید برداشت کنید
جاهایی که تغییر ارتفاع داره (پستی بلندی) برداشت بشه حتی اگه ابعاد گرید برداشتی رعایت نشه!
چند متری خارج از محدوده مورد نظر رو هم برداشت کنید
در مورد تپه ها یا خاکریز ها: دور تا دور پاشنه خاکریز (یا تپه) ، لبه بالای خاکریز (در مورد خاکبرداری: سر ترانشه) و سطح (تاج) خاکریز (تپه) برداشت بشه
حواستون به ارتفاع منشور باشه (ممکنه ارتفاع منشور رو تغییر بدید ولی یادتون بره تو توتال ارتفاع رو عوض کنید، هر چند بعد برداشت هم مشخص میشه اشتباه وارد کردید)
بعد از برداشت حتما در مورد ترانشه ها و دیوارهای حایل و... از بریک لاین استفاده بشه (البته زمان برداشت حتما باید سر ترانشه و... رو برداشت کرده باشید و بهتره با کد ذخیره کنید) تا سطح طبیعی و واقعی تر بدست بیاد
فعلن همینا یه ذهنم رسید

یه سری نکات برا دزدی حجم و کلاه گذاشتن سر ناظر هم هست که احتمالا میدونید ولی به هر حال کار درستی نیست و نمیگم!!

skyplex

کاربر فعال
منظور از برداشت به صورت گرید چیست؟break line چیست؟
و اینکه فاصله نقاط برداشتی چقدر باشه خوبه؟

آخرین ویرایش:

Alexiss

عضو جدید
منظور از برداشت به صورت گرید چیست؟break line چیست؟
و اینکه فاصله نقاط برداشتی چقدر باشه خوبه؟
گرید یعنی نقاط رو بصورت یک شبکه منظم با فواصل (تقریبا) یکسان برداشت کنید (خونه های شطرنج رو تصور کنید!)

بریک لاین: در مورد عوارضی مثل ترانشه، دیوار حایل، جدول، خط القعر، خط الراس چون در واقع از یک سطحی به سطح دیگه وارد میشیم (یعنی یهو دچار تغییر ارتفاع میشیم!)، باید با خطی به اسم بریک لاین یا خط شکست، این سطوح رو از هم جدا کنیم تا نرم افزار به اشتباه نقاط سطح دیگه رو وارد مثلث بندی نکنه!
برا اینکه بهتر متوجه بشید، فرض کنید یک جایی رو خاکبرداری کردید، پس الان دو سطح با اختلاف ارتفاع زیاد دارید، یکی در سطحِ سرترانشه و یکی هم در سطحِ پای ترانشه (پاشنه)، کاری که باید بکنید اینه که پای ترانشه و سر ترانشه رو برداشت کنید (بهتره با نوشتن شماره نقطه تو کروکی یا کد گذاری این نقاط رو از بقیه جدا کنید) بعد تو نرم افزار لند یا سیویل موقع ایجاد سطح دو بریک لاین با نقاط برداشتی تعریف کنید (یک خط با دستور line با نقاط سر ترانشه و یکی هم با نقاط پای ترانشه ترسیم کنید و به عنوان Breakline به نرم افزار معرفی کنید)
با اینکار نرم افزار میاد نقاط سر ترانشه رو با نقاط هم سطح اون مثلث بندی میکنه و نقاط پاشنه کار رو با کف (درواقع راس مثلث ها روی بریک لاین قرار میگیره)؛ در غیر اینصورت نقاط کف رو به بالای ترانشه وصل می کنه (تو مثلث بندی شریک میکنه) و این باعث میشه سطح حاصل و در نهایت حجم نهایی با واقعیت مطابق نباشه.

فاصله نقاط برداشتی در کل به مقیاس نقشه درخواستی بستگی داره به اینصورت که بیشترین فاصله بین نقاط نباید از 2cm در مقیاس نقشه بیشتر بشه مثلا اگه مقیاس نقشه درخواستی (البته به هدف فعلی شما مربوط نیست) 1:1000 باشه پس حداکثر فاصله نقاط برداشتی نباید از 20 متر تجاوز کنه، البته اگه تغییر ارتفاع داشته باشید باید بدون در نظر گرفتن این فاصله، این تغییر ارتفاعات رو هم برداشت کنید.

آخرین ویرایش:

rahmansabet65

عضو جدید
برداشت و ترسیم پروفیل طولی

برداشت و ترسیم پروفیل طولی

با سلام
ببخشید من پروفیل طولی چند کوچه رو به صوزت چپ راست و مرکز انجام داده ام و میانگین گرفتم و با نرم افزار ترسیم کردم حالا سوال من این هست به چه صورت
این پروفیل رو انطباق بدم بر روی طرح هادی ؟؟؟؟؟
خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید منتظر پاسخ دوستان هستم

بالا