[ نقشه برداری ثبتی ماده 147 ] ► راهنمایی

villasaz

عضو جدید
با سلام خدمت همکاران محترم
همانگونه که مستحضرید ماده 147 مجددا جهت ثبت نام اراضی و املاک فاقد سند ابلاغ شده و بزودی شاهد اجرای این قانون حیاتی خواهیم بود با توجه به اینکه ثبت نام سند در این دوره اینترنتی خواهد بود و یکی از ملزومات ثبت نام تهیه نقشه های مختصاتی (utm) میباشد از دوستان مطلع چند سوال داشتم:
1: دستگاههای مورد استفاده در سازمان ثبت اسناد و املاک از چه نوعی می باشد در مورد دستگاه جی پی اس های دستی منظورمه؟
2:اموزش استفاده از این دستگاهها رو چه جوری هستش؟
3:حدود قیمت جی پی اس های دستی مورد استفاده در سازمان ثبت چه قدر هستش

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
همانگونه که مستحضرید ماده 147 مجددا جهت ثبت نام اراضی و املاک فاقد سند ابلاغ شده و بزودی شاهد اجرای این قانون حیاتی خواهیم بود با توجه به اینکه ثبت نام سند در این دوره اینترنتی خواهد بود و یکی از ملزومات ثبت نام تهیه نقشه های مختصاتی (utm) میباشد از دوستان مطلع چند سوال داشتم:
1: دستگاههای مورد استفاده در سازمان ثبت اسناد و املاک از چه نوعی می باشد در مورد دستگاه جی پی اس های دستی منظورمه؟

با سلام

دوست عزیز مارکی که میشه گفت بهترینه در جی پی اس و بیشتر ارگانهای دولتی از اون استفاده می کنن همون گارمین هستش که اصلش ساخت آمریکا ست ............... اما جی پی اس هایی گارمینی که الان تو بازار هستش مونتاژ تایوان هستش .... که خوب کار میده ............ در خصوص قیمت با توجه به بالا رفتن دلار الان میشه گفت گرون شده ...........

اطلاعات بیشتر رو از لینک زیر دریافت کن ............
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/302840-سوال-در-مورد-GPS

این هم لینک فروشگاه خرید جی پی اس ...........

http://irandorbin.ir/

http://niloshop.com/gps.htm

بنده به شما و سایر دوستان مپ 62 رو پیشنهاد می کنم.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوست من gps های دستی دارای خطایی در بهترین حالت +و_ 3 متر میباشند و آنچنان مورد تایید نمیباشند بخصوص در کارهایی همچون سند ثبتی .تنها استفاده ی آنها میشه گفت در اینطور کارها بدست آوردن شمال حقیقی از روی مختصات دو نقطه میباشد،چند سال قبل ماده 133 که کار میکردم این وضعیت بود و نهایت پیدا کردن حدودی محدوده و مورد تایید بنیاد مسکن به عنوان کارفرما و سازمان نقشه برداری به عنوان مشاور و دستگاه نظارت همان روش tps یا برداشت زمینی با مقیاس 1/500 با دوربین هست.

villasaz

عضو جدید
والله من هم از چند تا از دوستان در مورد دستگاه های مورد استفاده در سازمان ثبت پرسیدم اونها جواب دادند از جی پی اس های دستی استفاده میکنند . خب حتما دقت مورد نیازشون همین اندازه ها هستش.
در مورد بهترین جی پی اس دستی که بشه ازش استفاده کرد و خرجی های قابل اتکا داد کدوم مد نظرتون هستش

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
والله من هم از چند تا از دوستان در مورد دستگاه های مورد استفاده در سازمان ثبت پرسیدم اونها جواب دادند از جی پی اس های دستی استفاده میکنند . خب حتما دقت مورد نیازشون همین اندازه ها هستش.
در مورد بهترین جی پی اس دستی که بشه ازش استفاده کرد و خرجی های قابل اتکا داد کدوم مد نظرتون هستش
برای مشاوره و خرید و آموزش GPS با این شماره تماس بگیر
09370759450 آقای رحیمی

valentino

عضو جدید
جدیدا نقشه های تفکیکی ساختمون ها هم باید utm باشه، اکثر مختصات ملک های داخل شهر را اداره ثبت داره، مگر اینکه در بافت شهری نباشه
و در صورتی که مختصات را نداشته باشه ارجاع می دن به کارشناس نظام مهندسی
ما معمولا با gps میزنیم و روی نقشه 1/1000 شهرداری مختصات دقیقش را که در حدود 30-40 سانتی متر هست می دیم
در غیر این صورت تجربه من ثابت کرده که گوگل ارث دقتش یک مقدار از gps دستی بهتره
چون کارایی که با گوگل زدیم را هم تایید کردن

saeed jamshidi

عضو جدید
salam dostan valah ma ke alan kar mikonim haman kare bardashte mamoli darim mikonim fagat dar zaminhaye mazroi balaye 1 kilometr baraye rahati kar az gps dasti estefade mikonim hamin

ajamincc

عضو جدید
بنده برای ماده 147 اینطور کار میکنم
به این علت که مختصات برداشت شده با جی پی اس دستی دقتی در حدود 2 الی 10 متر و گاهی تا 15 متر داره میام چکار میکنم...ابتدا ملک رو با توتال برداشت میکنم و حداقل یک نقطه رو با جی پی اس دستی برداشت میکنم. از اینجا به بعد رو با یه کلک رشتی میرم جلو. مبنای کار ستاد ماده 147 برای مختصات utm، نقشه های عکس هواییه. خب حالا من چکار میکنم...میام شیت ملک مورد نظر رو با هزینه مالک میگیرم و با مختصات تقریبی GPS محل دقیق ملک رو مشخص میکنم.اما به این هم اکتفا نمیکنم و میرم تعداد پلاک های مجاور رو از سر یا ته کوچه میشمارم و روی نقشه عکس هوایی منطبق میکنم و چون ممکنه محل مورد نظر نسبت به زمان تهیه نقشه تغییر کرده باشه، موقع برداشت با توتال، چند نقطه اضافی به جز ملک رو هم برداشت میکنم. حالا با استفاده از دستور ID در اتوکد مختصات چهار گوشه ملک رو از روی نقشه عکس هوایی که بر اساس سیستم مختصات UTM تهیه شده رو استخراج میکنم. والسلام. ان شا الله سر فرصت تو وبلاگم یه آموزش کامل از ابتدا تا انتهای گرفتن سند با استفاده از ماده 147 تهیه میکنم. تا ببینیم این سایت چه وقت باز میشه. جناب RAHPARDAZ شاهد هستند بنده چقدر سرم شلوغه واله همین الان از ب بسم الله تا آخرشو میگفتم.

AMIR1115

عضو جدید
سلام
از دوستان كسي هست كه تو كاره تعيين تكليف وضعيت ثبتي اراضي (ماده 147) باشه؟
لطفا اگه امكان داره مراحل كار گام به گام توضيح بدين اخه از يه طرف مساحت دقيق ساختمان با اندازه‌هاي واقعي ابعاد ساختمان مي‌خواد
از طرف ديگه مختصات utm گوشه‌هاي ساختمان ميخواد، وقتي با جي پي اس مختصات گوشه‌هاي ساختمان برداشت ميكنيم با
اندازه‌هاي واقعي كه با متر اندازه‌گرفتيم جور در نمياد،چيكار كنيم؟
حق‌الزحمش چقدره؟متريه؟متري چند؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان كسي هست كه تو كاره تعيين تكليف وضعيت ثبتي اراضي (ماده 147) باشه؟
لطفا اگه امكان داره مراحل كار گام به گام توضيح بدين اخه از يه طرف مساحت دقيق ساختمان با اندازه‌هاي واقعي ابعاد ساختمان مي‌خواد
از طرف ديگه مختصات utm گوشه‌هاي ساختمان ميخواد، وقتي با جي پي اس مختصات گوشه‌هاي ساختمان برداشت ميكنيم با
اندازه‌هاي واقعي كه با متر اندازه‌گرفتيم جور در نمياد،چيكار كنيم؟
حق‌الزحمش چقدره؟متريه؟متري چند؟

1-با gps چهار کنج زمین رو برداشت کنین
2-زمین رو متر کشی کنین
3-در اتوکد نقاط رو ترسیم کنین با بیس قرار دادن یکی از نقاط gps فاصله ها رو اصلاح کنین
4- از نقاط جدید مختصات بگیرید
من فکر میکنم باید روزی 80 تومن بنداره واستون چون 30 روز رو کار ندارین که
اگه هر روز کاره کفش روزی 40 تومنم خدا برکت می ده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

tofan26

عضو جدید
راهنمائی نقشه برداری ماده 147 :

راهنمائی نقشه برداری ماده 147 :

با سلام خدمت دوست عزیز : بنده هم کارشناس رسمی دادگستری هستم و هم در حال حاضر کار نقشه برداری ماده 147 انجام میدم (utm) دستگاه جی پی اسم هم گارمین مپ 78 اس هست که آنتن فوق حساس داخلی داره ولی مختصات نقاطم وضعش خرابه 0 چاره کار استفاده از دستگاههای دوفرکانسه رئال تایم جی پی اسه که اون هم قیمت خون داره و یا استفاده از جی آی اس و کمتر کردن خطا ولی توضیحات مختصر ولی مفید شما برای بنده جالب بود اگر لطف فرموده توضیحات رو کامل ارائه بفرمائید بسی جای تشکر داره 0 با سپاس فراوان

sakhtemansazan

عضو جدید

سلام دوست عزیز
به نظر من بهتره نقشه طرح تفصیلی یا طرح هادی اون منطقه را از شهرداری یا بنیاد مسکن بگیری
بعد مختصات دو نقطه رو که فاصله زیادی از هم داشته باشن رو خریداری کنی ( فکر کنم با حدودا 20 هزار تومان از سازمان نقشه برداری کشور ) و تو نقشه مشخص و باشن
بعد نقشه رو مطابق اون نقاط تغییر بدی ( بچرخونی )
اگه با دستگاه های دستی کار کنی حداقل خطا 2 متره و این یعنی یه فاجعه
پیگرد قانونی داره این کار
یه روش دیگه هم هست که بهتر از روش اوله
یه دستگاه دو یا سه فرکانسه اجاره کنی چند نقطه رو مشخص کنی و بعد بقیه ماجرا
موفق باشی

ajamincc

عضو جدید
سلام دوست عزیز
به نظر من بهتره نقشه طرح تفصیلی یا طرح هادی اون منطقه را از شهرداری یا بنیاد مسکن بگیری
بعد مختصات دو نقطه رو که فاصله زیادی از هم داشته باشن رو خریداری کنی ( فکر کنم با حدودا 20 هزار تومان از سازمان نقشه برداری کشور ) و تو نقشه مشخص و باشن
بعد نقشه رو مطابق اون نقاط تغییر بدی ( بچرخونی )
اگه با دستگاه های دستی کار کنی حداقل خطا 2 متره و این یعنی یه فاجعه
پیگرد قانونی داره این کار
یه روش دیگه هم هست که بهتر از روش اوله
یه دستگاه دو یا سه فرکانسه اجاره کنی چند نقطه رو مشخص کنی و بعد بقیه ماجرا
موفق باشی
باز هم به نظر من بهترین و کم هزینه ترین روش، استفاده از نقشه های عکس هواییه.UTM شده

sakhtemansazan

عضو جدید
باز هم به نظر من بهترین و کم هزینه ترین روش، استفاده از نقشه های عکس هواییه.UTM شده

دوست عزیز من دانشجوی ترم سوم معماری هستم
اگه براتون مقدوره لطفا یه کم در مورد این عکس ها و اینکه چگونه تهیشون کنیم توضیح بدید .
ممنون

mmjahrom

عضو جدید
اساتید الان که بحث به اینجا کشید می خواستم بپرسم چه gps ای برای کار ثبتی و ماده 147 مناسبه که بخرم
ممنون میشم راهنمایی کنید

mmjahrom

عضو جدید
اساتید
من قصد خرید جی پی اس دو فرکانسه برای ماده 147 را دارم
چه مدلی را پیشنهاد می کنید که نه سیخ بسوزه نه کباب

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
اساتید الان که بحث به اینجا کشید می خواستم بپرسم چه gps ای برای کار ثبتی و ماده 147 مناسبه که بخرم
ممنون میشم راهنمایی کنید

با سلام ...........
یکی از شرکتها جدیدا ................ با توجه به اینکه گرفتن سند ملک از طرف اداره ثبت و اسناد برون سپاری شده و کارهای تهیه نقشه با یوتی ام دقیق به بازار بیرون سپرده شده دست به فروش جی پی اس های برند CHC زده اون هم با دادن تسهیلات وام ............ از این جی پی س اطلاعات زیادی ندارم و نمی دونم کارش خوبه یا نه ............. اما فکر کنم چینی باشه ...............
این هم لینک مطلب ...

NPR

عضو جدید

دقت مورد نیاز در منطقه شهری یا روستایی برای قطعات مسکونی 5 سانتیمتر و زمین های کشاورزی حدود نیم متر است که جی پی اس دستی با دقت 2 یا 3 متر جوابگو نیست. در سایت ثبت نیز به این موضوع با عنوان جی پی اس دو فرکانسه یا آر تی کی، اشاره شده. جی پی اس نقشه برداری با دقت یک سانتیمتر راه حل است. برای آشنایی بیشتر و آموزش می توانید از این لینک استفاده کنید www.nprco.com/gps

villasaz

عضو جدید
با سلام وخسته نباشید خدمت همکاران
راستش من نتونستم تو این چند وقت به دلیل تراکم کاری اطلاعاتم رو خدمت دوستان ارائه بدم اما در حال احضر بصورت سریع و گذرا در خدمتون هستم
در سیستم فعلی ماده 147 در ابتدای کار دوستان باید گواهی تععین مختصات ملک رو تهیه کنند که این گواهی شرط لازم هستش و دقت این گواهی باید بسیار بالا باشه و حتما هم یکی از مراجع چهار گانه مورد تایید اون رو تهیه و تنظیم کرده باشند در مورد جی پی اس های مورد لزوم در مناطق روستایی و شهر های کوچک چون نقشه های 1/2000 تیه نشده بهترین روش استفده از بنچ مارک های سازمان نقشه برداری هستش ابتدا یکی از این بنچ مارکها رو در شهر خودتون شناسای کنید و سپس مختصات اون رو بصورت تلفنی از سازمان خریداری کنید اونوقت توسط یک دستگاه جی پی اس دو فرکانسه یا تک فرکانسه یا سایر روشها مثل پیمایش مختصات رو به نقاط دیگه انتقال بدیدو سپس با استفاده از جی پی اس های تک یا دو فرکانسه مختصات دقیق ملک رو به روش استاتیک تهیه کنید برای هر ملک حداقل دو نقطه لازم هست داشته باشید تا شمال جغرافیایی بدست بیاد . سپس این نقاط رو به گوشه های ملک تعمییم بدید. من خودم از تریمبل r8استفاده میکنم که تقریبا عالی هستش. توصیه من به دوستان استفاده از اکیپ مجرب و سریع هستش چون با توجه به هزینه بالای دستگاه ها تنها در تعداد کار بالا بصرفه هستش و نمیشه با یکی دو تا کار روز رو جمع کرد. ضمنا بنچ ماکهاتون رو حتما ارشیو کنید تا در مساحی ها ی اینده بدرتون بخوره. از دوستانی که راهنمایی کردند ممنونم . انشالله در اینده نزدیک بیشتر توضیح میدم

mehdi_vali

عضو جدید
سلام دوست عزيز
ما هم يك ماهي ميشه كه ماده 147 كار مي كنيم، تو اين مدت از gps دستي گارمين كه دقتش 3 تا 10 متر هست استفاده مي كنيم، ديروز كه پرسيدم گفتن دقت بايد كمتر از 50 سانتي متر باشه. حالا دفترمون مي خواد يه gps دو فركانسه بخره كه دقتش خيلي خوبه. بازم بايد دقت مورد انتظار سازمان معلوم باشه كه مطابق با اون بشه از gps ها استفاده كرد.

waterhuman

عضو جدید
انجام نقشه برداری ماده 147 ، موضوع قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور)

شامل نقشه برداری مستقیم با gps دوفرکانس - تهیه parcellmap
ارائه فایل نقشه رقومی در سیستم مختصات utm
جهت ثبت نام الکترونیکی در سامانه اداره ثبت اسناد

قیمت:طبق تعرفه 09353373942

sakhtemansazan

عضو جدید
انجام نقشه برداری ماده 147 ، موضوع قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور)

شامل نقشه برداری مستقیم با gps دوفرکانس - تهیه parcellmap
ارائه فایل نقشه رقومی در سیستم مختصات utm
جهت ثبت نام الکترونیکی در سامانه اداره ثبت اسناد

قیمت:طبق تعرفه 09353373942

سلام دوست عزیز
شما در کدام استان یا شهرستان مشغول به کار هستی
آیا مهندسین بدون پروانه میتوانند این کار رو انجام بدن
آیا فقط مهندسین نقشه بردار مجاز به انجام این کار هستند

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
شما در کدام استان یا شهرستان مشغول به کار هستی
آیا مهندسین بدون پروانه میتوانند این کار رو انجام بدن
آیا فقط مهندسین نقشه بردار مجاز به انجام این کار هستند

با سلام ...... طبق مطلبی که در گواهی تعیین مختصات ملک آمده است فقط افراد ذیل می توانند این کار رو انجام دهند.
{تهیه مختصات صرفا توسط هر یک از مراجع زیر قابل انجام است:
1-شرکتهای مهندسین مشاور نقشه برداری دارای تایید معاونت راهبردی رییس جمهور
2- کارشناس نقشه بردار دارای پروانه معتبر از سازمان نظام مهندسی
3- کارشناس رسمی دادگستری دارای صلاحیت نقشه برداری
4- کاردان نقشه بردار دارای پروانه معتبر از سازمان نظام کاردانی .}

البته تو شهر ما که الان به جای خصوص سازی یک کمی بگی نگی خودمانی سازی شده و به گفته دوستان فقط امضاء چند نفر رو قبول دارند.

دوست من به این لینک مراجعه کنید..... لینک مطلب

redblue

عضو جدید
دوستان سلام
شهرداری که من اونجا کار میکنم سه سال قبل حدود 40 میلیون داده به یه شرکت نقشه برداری(زیر نظر سازمان نقشه برداری) که اومدن از کل منطقه برداشت هوایی انجام دادن،حالا چجوریش رو نمیدونم با چه ابزاری. بعد فایلش بصورت عکس هوایی با فرمت dwg و شیت های مربوطه بصورت utm دادن به شهرداری. میخواستم بدونم ایا این نقشه ها دقت کافی جهت ارائه به ثبت( جهت ثبت املاک) رو دارن؟

ممنون از همگی

smsoltani

عضو جدید
دوستان سلام
شهرداری که من اونجا کار میکنم سه سال قبل حدود 40 میلیون داده به یه شرکت نقشه برداری(زیر نظر سازمان نقشه برداری) که اومدن از کل منطقه برداشت هوایی انجام دادن،حالا چجوریش رو نمیدونم با چه ابزاری. بعد فایلش بصورت عکس هوایی با فرمت dwg و شیت های مربوطه بصورت utm دادن به شهرداری. میخواستم بدونم ایا این نقشه ها دقت کافی جهت ارائه به ثبت( جهت ثبت املاک) رو دارن؟

ممنون از همگی

با سلام به دوست عزیز
همانطور که در فرم پارسل مپ اومده حدااکثر خطای قابل قبول یک متر در جانمایی می باشد و روشهای یو تی ام کردن نقشه یکیش استفاده از جی پی اس دو فرکانسه و استفاده از نقاط مرجع سازمان نقشه برداری و دیگری استفاده از شیت های یو تی ام موجود در کشور با ذکر سازمان ارائه دهنده می باشد. در مورد اول که تکلیف معلوم است ولی در مورد دومی هنوز هیچ ارگانی نقشه های یو تی ام به طور رسمی ارائه نکرده البته قرار بود سازمان کاداستر این کار را انجام دهد و نقشه منطقه مورد درخواست رابه شعاع 100 متر به صورت فایل dxf به مبلغ 20000 تومان بفروشد ولی تا کنون این کار عملی نشده است. بنابراین فکر استفاده از نقشه های طرح تفضیلی شهر و نقشه های دیگر را نکنید و یو تی ام نقشه ها را جدی بگیرید.

NPR

عضو جدید

GPS دستی دقتی کمی برای این کار دارد. راه حل استفاده از جی پی اس نقشه برداری است
کلیه اطلاعات بهمراه آموزش ویدیویی دستگاه در این لینک موجود است

redblue

عضو جدید
ببخشید دوستان
میشه یه کم در مورد دقت مطلق و نسبی و ضریب مقیاس تو ضیح بدین؟
ممنون

یا سلام
در کل برای یو تی ام کردن آیا راهی غیر استفاده از جی پی اس دو فرکانسه یا تک فرکانسه است یا خیر؟
یه سوال دیگه داشتم از دوستان اونم اینه که تا حالا اگر کسی ثبت نام کرده و نقشه رو برگشت دادن بگه دقیقا چه چیزهایی رو خیلی حساسیت بخرج میدن
بعدش تمام مراحل ثبت نام و توضیح بدن منظورم بعد پرکردن فرم parcel map چه کاری انجام می دید ، یه سوال دیگه اینکه تکلیف این زمین های فاقد بنا چیه چون اکثرا افراد صاحب زمین های فاقد بنا مراجعه کننده هستن ، راهی براش هست یا نه؟

بالا