[ نقشه برداری توپوگرافی ]► پاسخ به سوالات و نحوه ترسیم با نرم افزار

skyplex

کاربر فعال
ضمنا یادم رفت بگم اگه نقاط رو تو CAD با اون سیستم Move&Rotate یا ALign منطبق کنی روش خوبی برای محاسبه دقت نقاط نیست.
چون دو نقطه رو Fix میگیری و خطا روی بقیه نقاط میره در صورتیکه با روش ماتریسی و ترانسفورماسیون سرشکنی بهتری خواهی داشت.

با تشکر
به نکته اموزشی خوبی اشاره کردید.
حال از نظر عملی اگر بخواهیم دو نقشه را بر مبنای ماتریسی روی هم بیندازیم باید چه کارهایی انجام دهیم؟ ایا به سادگی روش align است یا اینکه تخصصی است؟

skyplex

کاربر فعال
سوال دیگری که دارم این است که فرض کنید ما عوارض زیادی را همراه با کد مربوطه شان برداشت کردیم... مثلا کد یک برای دیوارها...کد دو برای تیر برق و الی اخر

حال سوال من این است که در کدام قسمت نرم افزار لند دسکتاپ باید برویم و نماد یا راهنمای مخصوص برای هر کدام از این عوارض را تعریف کنیم؟

یا اینکه باید به صورت چشمی بگردیم تو فایل idx و مثلا شماره عوارضی که تیربرق هستند را یادداشت کنیم بعد بریم تو نقشه dxf علامت تیربرق رو درج بکنیم؟ این راه نامعقولی است. ایا متد دیگری موجود است.؟

Topaya

عضو جدید
با تشکر
به نکته اموزشی خوبی اشاره کردید.
حال از نظر عملی اگر بخواهیم دو نقشه را بر مبنای ماتریسی روی هم بیندازیم باید چه کارهایی انجام دهیم؟ ایا به سادگی روش align است یا اینکه تخصصی است؟

شاید برای روی هم انداختن 2 نقشه عملا از این روش نشه استفاده کرد چون خیلی زمانبره ولی برای انطباق همون 2 شبکه میشه و دقت کار بالاتره.
باید با ی نرم افزار که محاسبات ماتریسی انجام میده (مثل MATLAB) کار کرد.
مثلا با دو سری مختصات که برای ی دسته از بنچ ها بدست اوردیم شروع میکنیم و با ی برنامه نویسی نسبتا ساده فرمول تبدیل این دو سری مختصات به همدیگه رو بدست میاریم حالا با این فرمول ها هر نقطه ای در سیستم اول به راحتی به سیستم دوم تبدیل میشه.
انگار ی تناظر یابی بین دو سیستم میکنیم مثل اینترپولاسیون.دیگه مثل دستور Move دو نقطه یا ی نقطه روی متناظرش منطبق نمیشه و این نقاط هم کمی با متناظرشون اختلاف دارن یعنی خطا بین همه نقاط سرشکن میشه.فراموش نکنیم نرم افزار CAD هم با دستورات Rotate , Move عملا داره همین کار رو میکنه و همین محاسبات رو انجام میده و بعد اونها رو گرافیکی به ما نشون میده فقط بحث سر اون 2 یا 1 نقطه Fix است.

Topaya

عضو جدید
سوال دیگری که دارم این است که فرض کنید ما عوارض زیادی را همراه با کد مربوطه شان برداشت کردیم... مثلا کد یک برای دیوارها...کد دو برای تیر برق و الی اخر

حال سوال من این است که در کدام قسمت نرم افزار لند دسکتاپ باید برویم و نماد یا راهنمای مخصوص برای هر کدام از این عوارض را تعریف کنیم؟

یا اینکه باید به صورت چشمی بگردیم تو فایل idx و مثلا شماره عوارضی که تیربرق هستند را یادداشت کنیم بعد بریم تو نقشه dxf علامت تیربرق رو درج بکنیم؟ این راه نامعقولی است. ایا متد دیگری موجود است.؟
با Land بلد نیستم ولی با CIVIL 3D, میشه برای هر کد نقطه ی گروه نقاط تعریف کنی . یعنی گروه شامل نقاطی باشه که اون Description خاص رو دارن بعد در Properties گروه مربوطه نحوه نمایش Point Style رو تغییر داد.

surveyorboy998

عضو جدید
دوستان یه سوال
برای برداشت توپوگرافی یه منطقه نسبتا وسیع و برزگ و باز که به صورت دشت و اختلاف ارتفاع کمی داره قسمتای مختلفش،برای اینکه هنگام برداشت گپ ایجاد نشه بین نقاط برداشتی چه روش های برداشتی پیشنهاد میکنین؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال
برای برداشت توپوگرافی یه منطقه نسبتا وسیع و برزگ و باز که به صورت دشت و اختلاف ارتفاع کمی داره قسمتای مختلفش،برای اینکه هنگام برداشت گپ ایجاد نشه بین نقاط برداشتی چه روش های برداشتی پیشنهاد میکنین؟

آره منم با این مشکل مواجه شدم یه موردش تو یه سایتی بود که توپوگرافی و آبرو های تو در تو داشت که مجبور شدم با استیک اوت بفهمم کجا رو برداشت نکردیم!
روشهایی که به نظرم میرسه:
- داشتن تعداد زیاد ژالن گیر مثلا 5 یا 10 نفر ( تو این جمع دیگه همه می دونن کجا رو گرفتن و کجا مونده!)
- داشتن یه ژالن چین نقشه بردار
- همراه داشتن یه جی پی اس دستی برای ژالن چین (البته باطری زیاد می خواد) از روی جی پی اس کاملا می فهمه کجا رو برداشت کرده و کجا مونده و داره مسیر رو صاف می ره یا داره منحرف میشه.
- محلی کردن سایت به طوری که بتونین از روی X یا Y نقاط ، به ژالن چین تذکر بدین. البته هی رو اعصاب هم میرین و وقتتون گرفته می شه.
- گاهی وقتها برای سایت های کوچیک مثلا 200 * 200 من ریفرنس لاین می کنم و تو ریفرنس بچه ها رو تو لاین و آفست هدایت می کنم و همونجا REC می کنم فقط بدیش اینه که Remark نداره.

surveyorboy998

عضو جدید
آره منم با این مشکل مواجه شدم یه موردش تو یه سایتی بود که توپوگرافی و آبرو های تو در تو داشت که مجبور شدم با استیک اوت بفهمم کجا رو برداشت نکردیم!
روشهایی که به نظرم میرسه:
- داشتن تعداد زیاد ژالن گیر مثلا 5 یا 10 نفر ( تو این جمع دیگه همه می دونن کجا رو گرفتن و کجا مونده!)
- داشتن یه ژالن چین نقشه بردار
- همراه داشتن یه جی پی اس دستی برای ژالن چین (البته باطری زیاد می خواد) از روی جی پی اس کاملا می فهمه کجا رو برداشت کرده و کجا مونده و داره مسیر رو صاف می ره یا داره منحرف میشه.
- محلی کردن سایت به طوری که بتونین از روی X یا Y نقاط ، به ژالن چین تذکر بدین. البته هی رو اعصاب هم میرین و وقتتون گرفته می شه.
- گاهی وقتها برای سایت های کوچیک مثلا 200 * 200 من ریفرنس لاین می کنم و تو ریفرنس بچه ها رو تو لاین و آفست هدایت می کنم و همونجا REC می کنم فقط بدیش اینه که Remark نداره.

مهندس احسان عزیز خیلی خیلی ممنون بابت وقتی که میزارین و به سوالای بچه ها جواب میدین،واقن یه نفر باشه تو این تالار که جواب درست و کامل بده اونم شمایین البته با احترام به بقیه مهندسین عزیز تالار;)
منم خودم تو نظرم استفاده از gps بود،بقیه روش هایی که گفتین فکر کنم یکم وفت گیر باشه،کارگر زیادم نمیصرفه بگیریم برا پروژش حوصله سر و کله زدن با کارگر و توجیهشم ندارم دیگه!
حالا شاید دوستان راه های دیگه ای هم پیشنهاد بدن

surveyorboy998

عضو جدید
یه بار سر پروژه توپوگرافی یه کارگر برده بودیم ژالون بگیره رفیقم پشت دوربین بود منو کارگرم ژالون گرفته بودیم،بیسیم نداشتیم یه جاهای من با ژالون 5 متری میرفتم این کارگر میزاشتم جای بیسیم عمل کنه که دوستم علامت داد این به من بگه این بنده خدا هم چشش نمی دید هم گوشش سنگین بود!دوستم 2 ساعت بال بال میزد پای دوربین که خونده این همین جوری نگاه میکرد اخرش داد میزد دوستم من صداشو میشنیدم میرفتم این رفیقمون هنوز داشت دقت میکرد!
این شد که دیگه ترجیح میدم یکی 2 روز بیشتر برم سر زمین ولی کارگر نبرم

پریسیماه

عضو جدید
نقشه توپوگرافی

نقشه توپوگرافی

سلام دوستان عزیز
یک فایل اتوکد نقشه توپوگرافی که برای پروژه راه دارم که کد ارتفاعی ندارم چه طور می توانم ارتفاع ها را مشاهده کنم؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
یک فایل اتوکد نقشه توپوگرافی که برای پروژه راه دارم که کد ارتفاعی ندارم چه طور می توانم ارتفاع ها را مشاهده کنم؟
بدون کد ارتفاعی که نمیشه. فایل رو بفرستین ببینیم چیه؟

بالا