[ نقشه برداری با GPS ] ► آموزش ، نرم افزار و سوالات و مشکلات انواع GPS دستی

skyplex

کاربر فعال
درود بر شما .......

بنده چیزی که به نظرم میرسه اینکه که جی پی اس تون رو یک کالیبره بکنید......... در محل و دوباره تست کنید.............ببنید باز مشکل دارید یا خیر ......

کالیبره کردن جی پی اس چگونه ممکن است؟؟؟؟؟

siahkamar

عضو جدید
درود و خسته نباشید خدمت مهندسین گل
میشه بگین اساس کار جی پی اس دستی چگونه هست؟
وقتی ما میخاییم از یک نقطه ثابت تا نقطه دوم فاصلش رو بدونیم چند متره (فاصله کوتاه تا 10 متر مثلا) این دستور به طور تخصصی چه جوری توسط جی پی اس دستی انجام و محاسبه میشه؟نرم افزار یا سخت افزار مشابه هست این کار رو بکنه؟
سپاس

siahkamar

عضو جدید
وقتی ما میخاییم از یک نقطه ثابت تا نقطه دوم فاصلش رو بدونیم چند متره (فاصله کوتاه تا 10 متر مثلا) این دستور به طور تخصصی چه جوری توسط جی پی اس دستی انجام و محاسبه میشه؟نرم افزار یا سخت افزار مشابه هست این کار رو بکنه؟
سپاس
مهندس احسان و بقیه دوستان لطفا راهنمایی کنید
من میخام فاصله نقطه ثابت 1 رو از نقطه متغیر 2 حساب کنم.کاری به مختصات نقاط ندارم و زمین کاملا صاف هست.فقط میخام بهم بگه که نقطه 1 که من هستم تا نقطه 2 که فاصلش ثابت و 10 متر مثلا هست کجا میشه.
اینو با جی پی اس دستی چه طوری پیدا کنم؟منظورم منوها و کلیدهایی که این کارو انجام میده رو جی پی اس دستی هست
بعدشم میشه مدل علمی این رو شرح بدین؟یعنی جی پی اس دستی روی چه برنامه نویسی وصل میشه به ماهواره و فاصله رو میده؟
خطا این متر در چند سانتی متر ممکنه اتفاق بیافته؟
سپاس

hamid kor

عضو
باسلام،

ضمن خسته نباشید میخواستم سوال کنم که برای انتقال اطلاعات از جی پی اس به کامپیوتر در حالتی که کابل اتصال به کامپیوتر وجود نداشته باشد چیکار می توان انجام داد؟
باتشکر

siahkamar

عضو جدید
سپاس

مهندس احسان و بقیه دوستان لطفا راهنمایی کنید
من میخام فاصله نقطه ثابت 1 رو از نقطه متغیر 2 حساب کنم.کاری به مختصات نقاط ندارم و زمین کاملا صاف هست.فقط میخام بهم بگه که نقطه 1 که من هستم تا نقطه 2 که فاصلش ثابت و 10 متر مثلا هست کجا میشه.
اینو با جی پی اس دستی چه طوری پیدا کنم؟منظورم منوها و کلیدهایی که این کارو انجام میده رو جی پی اس دستی هست
بعدشم میشه مدل علمی این رو شرح بدین؟یعنی جی پی اس دستی روی چه برنامه نویسی وصل میشه به ماهواره و فاصله رو میده؟
خطا این متر در چند سانتی متر ممکنه اتفاق بیافته؟
سپاس

منتظر راهنمایی اساتید هستم
سپاس

afshin_tj1320

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان و همکاران عزیز.
آیا کسی در مورد آموزش استفاده از گیرنده دو فرکانسه Leica 1200 رو داره ، ممنون می شم اگه کسی کمک بکنه

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سپاس
اساس کار جی پی اس بر اساس دریافت اطلاعات ارسال شده ماهواره هاست که توسط حل یه معادله و میانگین گیری مختصات رو در بهترین شرایط با دقت 3 متر به دست میاره.
چون دقت 3 متر داره پس برای فاصله کوتاه کاربرد نداره. خطای مهندسی 5 درصده پس فاصله شما حداقل باید یه 60 متری باشه.
نقطه اول رو به صورت MARK بهش میدی حالا باید به همون نقطه GOTO برین. حالا هرجا بایستی فاصله مستقیم رو تا نقطه اول محاسبه می کنه.
چرا با متر لیزری یا مترمعمولی یا دوربین توتال یا یا دوربین تئودولیت یا دوربین نیوو این کار رو انجام نمی دین؟

mostafades

عضو جدید
با سلام و عرض ادب
دوستان عزیز سوالی دارم در خصوص شناسایی نقاطی که به صورت دستی وارد GPS کرده ایم .
مدل GPS errex30 هستش . 3 نقطه به صورت دستی وارد کردیم وسط بیابان قرار دارند و جای دقیقشون معلوم نیست ، میخکوبی که انجام شده بدلیل وضعیت جوی در مدت زمان زیاد زیر خاک رفته و باید پیداشون کنم . چطور میشه این نقاط را در محل پیدا کنم

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام و عرض ادب
دوستان عزیز سوالی دارم در خصوص شناسایی نقاطی که به صورت دستی وارد GPS کرده ایم .
مدل GPS errex30 هستش . 3 نقطه به صورت دستی وارد کردیم وسط بیابان قرار دارند و جای دقیقشون معلوم نیست ، میخکوبی که انجام شده بدلیل وضعیت جوی در مدت زمان زیاد زیر خاک رفته و باید پیداشون کنم . چطور میشه این نقاط را در محل پیدا کنم

درود بر شما ........

همین طور که مستحضرید ........ مختصات های تهیه شده با جی پی اس دستی دارای خطا بوده ........ و در صورت رفتن مجدد به محل با مختصاتهایی که جی پی اس شما را راهنمایی میکند..... احتمال جابجایی و تغییر مکان.......... وجود دارد .........

mostafades

عضو جدید
درود بر شما ........

همین طور که مستحضرید ........ مختصات های تهیه شده با جی پی اس دستی دارای خطا بوده ........ و در صورت رفتن مجدد به محل با مختصاتهایی که جی پی اس شما را راهنمایی میکند..... احتمال جابجایی و تغییر مکان.......... وجود دارد .........

سلام وقت عالی بخیر
بله درجریان هستم ولی ما محل تقریبی و با خطا را هم نداریم و میخواهیم بدونیم این نقاط کجا قرار گرفته هستند
لطفا راهنمایی بفرمایید با توجه به اینکه این مختصات این نقاط را به صورت دستی وارد جی پی اس کرده ایم چطوری میشه به موقعیت تقریبی نقاط هدایت شوم و متوجه بشم نقاط در کجا قرار گرفته اند ؟؟؟؟
(موقعیت تقریبی هم واسه ما مهمه)

skyplex

کاربر فعال
یک منویی در جی پی اس به نام coordinate وجود داره که شما مختصات نقاط را به دستگاه میدید اون با فلش شما رو هدایت میکنه به سمت نقاطه مورد نظر و حتی فاصله ات را تا اون نقطه هم میده...

#mohsenb1349

عضو جدید
سلام، من دو نقطه را با جی پی اس خواندم که حدود 400متر با هم فاصله داشت ولی چون هر کدام در زون متفاوتی بود حدود 540کیلومتر را ميشد محاسبه کرده.لطفا فرمول محاسبه طول در دو زون مختلف در سیستم utm. را بفرمایید.

با gps دستی برداشت کن و بعد یک نقطه آن را در گوگل ارت وارد کن و بقیه نقاط را در بیار دقت گوگل ارت از gpsدستی خیلی بهتره

باید قطعه مورد نظر را در گوگل ارت پیدا کنی و بعد مختصات یو تی ام آنرا یادداشت و در اتوکد با استفاده از دستور لاین ترسیم کنی

بالا