[نقد و گفتگو]- فصلنامه هنر و معماری نقشــــینه - ویژه نامه عکاسی | سال اول - زمستان 1392-شماره 2

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
با عرض ادب و احترام
این تاپیک در راستای نقد و بررسی و گفتگو پیرامون شماره ی دوم از فصلنامه هنری نقشینه ایجاد شد .
از توضیحات و عنوان تاپیک مشخص هست که در این تاپیک شما دوستان عزیز میتونید هر گونه پیشنهاد ، انتقاد، سؤال، گفتگو و ... دارید در مورد "فصلنامه هنری نقشینه" برای ما ارسال کنید،تا یاری گر ما در روند هر چه بهتر شدن کیفیت ارایه مطالب در نشریه باشید.​
پیشاپیش از حضور و همراهی شما سپاسگزارم .:gol:

[h=1]تاپیک: [نشریه الکترونیکی تالار هنر]-فصلنامه هنری نقشــــینه ( ویژه نامه عکاسی) - زمستان 1392-شماره 2[/h]

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دست اندرکاران این مجله
ابتدا از احسان عزیز تشکر می کنم که اعضای سایت رو کنار هم جمع کرد تا این مجله بوجود بیاد
سوای این موضوع که جمع آوری، نگارش و نشر مجله ی الکترونیکی زحمت بسیاری دارد و آنچه که به عنوان ماحصل مشاهده می شود بسیار قابل تقدیر و تشکر است. خوبی های چنین مجله ای برای همه مشخص است و من صرفا مواردی را برای بهتر شدن شماره های آینده مطرح می کنم-البته مطرح نمودن چنین مواردی را حمل بر ایراد گیر بودن و یا کج سلیقگی بنده نگذارید:
1.وجود تعداد زیاد اشتباهات ویرایشی و تایپی با وجود این تعداد از دست اندرکار در بخش ویرایش دور از انتظار است. مخصوصا در قسمت مقدمه و ابتدای مجله انتظار می رود که متون حداقل یکبار قبل از انتشار توسط ویراستاران محترم مطالعه شود. هرچند وجود ایرادات جزئی عادی است ولی تعداد اشتباهات متاسفانه قدری زیاد است. چند اشتباه موجود در مقدمه رو خدمتتون عرض می کنم:
هنر و تاريخ تنها در عرصهي فرهنگ اين در كنار هم قرار مى گيرند.(که یا بنده متوجه نمیشم و یا اینکه این جمله ایراد داره)
ق.مدر( ق.م در )
فرهنگ بروى (فرهنگ بر روی)
حفري اتي(حفریاتی)
شما می؛ عموما (شمار می رود؛عموما)
2. و اما یک پیشنهاد:استفاده از نام های مستعار قدری از اعتبار مطالب می کاهد. بهتر است در شماره های بعدی افراد با نام واقعی خود مطالب را ارسال کنند و اینکه شغلشان چیست و یا اینکه دانشجوی کدام دانشگاه هستند. با اینکار افراد برای خود یک رزومه نیز درست می کنند که امکان استفاده در آینده را برایشان فراهم می کند. از طرفی وقتی که نویسنده مطلبی مشخص نباشد آن مطلب قابل ارجاع نیست.
3- برخی قسمت ها در مجله دیده می شود که ارتباطی با موضوعات تخصصی ندارد مثلا کیک شکلاتی. هرچند من یک آگهی هم راجع به حمایت از کودکان سرطانی دیدم که بسیار مورد پسندم قرار گرفت ولی موردی مثل ساختن کیک شکلاتی یا شناختن عطر ها جز برای پر کردن صفحات مجله دلیل دیگری برای درج چنین مطالبی نمی بینم.
البته مجددا یاداوری می کنم مواردی که بنده اشاره کرده ام صرفا برای ارتقا سطح علمی مجله است و نظر اینجانب به عنوان یک خواننده می باشد.
در انتها از همه ی دست اندر کاران بخاطر زحماتی که شبانه روز کشیده اند تشکر می کنم و می دانم که تهیه ی هر صفحه چه زحماتی کشیده شده است.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
با سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دست اندرکاران این مجله
ابتدا از احسان عزیز تشکر می کنم که اعضای سایت رو کنار هم جمع کرد تا این مجله بوجود بیاد
سوای این موضوع که جمع آوری، نگارش و نشر مجله ی الکترونیکی زحمت بسیاری دارد و آنچه که به عنوان ماحصل مشاهده می شود بسیار قابل تقدیر و تشکر است. خوبی های چنین مجله ای برای همه مشخص است و من صرفا مواردی را برای بهتر شدن شماره های آینده مطرح می کنم-البته مطرح نمودن چنین مواردی را حمل بر ایراد گیر بودن و یا کج سلیقگی بنده نگذارید.

سلام معین جان سپاس از لطفت امیدواریم تونسته باشیم نظر مخاطبان رو جلب کنیم.

تشکر بابت حضورت و وقتی که گذاشتی و با دقت نشریه رو مطالعه کردی.:gol:

1.وجود تعداد زیاد اشتباهات ویرایشی و تایپی با وجود این تعداد از دست اندرکار در بخش ویرایش دور از انتظار است. مخصوصا در قسمت مقدمه و ابتدای مجله انتظار می رود که متون حداقل یکبار قبل از انتشار توسط ویراستاران محترم مطالعه شود. هرچند وجود ایرادات جزئی عادی است ولی تعداد اشتباهات متاسفانه قدری زیاد است. چند اشتباه موجود در مقدمه رو خدمتتون عرض می کنم:
هنر و تاريخ تنها در عرصهي فرهنگ اين در كنار هم قرار مى گيرند.(که یا بنده متوجه نمیشم و یا اینکه این جمله ایراد داره)
ق.مدر( ق.م در )
فرهنگ بروى (فرهنگ بر روی)
حفري اتي(حفریاتی)
شما می؛ عموما (شمار می رود؛عموما)

دوست خوبم کاملا حق با شماست. خودمون هم قبل ارائه متوجه اشکالاتی شدیم. همیشه یک کار بی نهایت نکته برای خوب شدن خواهد داشت.اما محدودیت زمانی اجازه نمی ده که از یه حدی بیشتر روی یک کار باشیم. مطمئن باشید گروه ویراستاری تلاش زیادی کردند.این نکته رو باید اضافه کنم که فعالیت و ارتباط کادر نشریه به صورت مجازی هست. در حین کار بارها فایل ها بین گروه های مختلف رد و بدل می شه با جابه جایی در سیستم های مختلف ممکنه فونتش به هم بریزه و چنین مشکلی پیش بیاد. با توجه به محدودیت زمانی و حجم بالای مطالب بررسی چندین باره هم کار بسیار مشکلی هست و در فشار کار ممکنه خیلی چیزا از چشم ها دور بمونه. در دفعات بعد حتما دقت بیشتری در این مسائل خواهیم داشت.

2. و اما یک پیشنهاد:استفاده از نام های مستعار قدری از اعتبار مطالب می کاهد. بهتر است در شماره های بعدی افراد با نام واقعی خود مطالب را ارسال کنند و اینکه شغلشان چیست و یا اینکه دانشجوی کدام دانشگاه هستند. با اینکار افراد برای خود یک رزومه نیز درست می کنند که امکان استفاده در آینده را برایشان فراهم می کند. از طرفی وقتی که نویسنده مطلبی مشخص نباشد آن مطلب قابل ارجاع نیست.

ممنون از پیشنهادت معین عزیز. خدمتت عرض کنم که در حال حاضر نشریه به صورت الکترونیکی فعاله و دوستان نمیخوان هویت و اسم اصلیشون در محیط مجازی مشخص باشه.در آینده اگر توفیقی شد که نشریه رو به ثبت برسونیم، این نکته رو اعمال خواهیم کرد و اسامی اشخاص به صورت نام واقعیشون درج خواهد شد.

3- برخی قسمت ها در مجله دیده می شود که ارتباطی با موضوعات تخصصی ندارد مثلا کیک شکلاتی. هرچند من یک آگهی هم راجع به حمایت از کودکان سرطانی دیدم که بسیار مورد پسندم قرار گرفت ولی موردی مثل ساختن کیک شکلاتی یا شناختن عطر ها جز برای پر کردن صفحات مجله دلیل دیگری برای درج چنین مطالبی نمی بینم.
البته مجددا یاداوری می کنم مواردی که بنده اشاره کرده ام صرفا برای ارتقا سطح علمی مجله است و نظر اینجانب به عنوان یک خواننده می باشد.
در انتها از همه ی دست اندر کاران بخاطر زحماتی که شبانه روز کشیده اند تشکر می کنم و می دانم که تهیه ی هر صفحه چه زحماتی کشیده شده است.
موفق باشید.

و اما درباره این مورد. همون طور که مستحضری این مطالب مربوط به بخش هنر در خانه هست.که در تالار هنر هم بخشی را با این عنوان داریم. در نشریه به مباحث تخصصی متعددی پرداخته شده و ما طوری برنامه ریزی کردیم که در کنار مطالب تخصصی مطالب عام تر هم داشته باشیم تا مطالب از یکنواختی در بیاد و هم به مخاطب حق انتخاب داده بشه که با توجه به علایقش مطالب رو مطالعه کنه.

موفق باشید.
ممنون از نکات خوبی که بهشون اشاره کردی معین جان. امیدوارم در آینده باز هم با حضور و نظراتت یاری گر ما برای هر چه بهتر شدن نشریه باشی.:gol:

آخرین ویرایش:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

می خواستم به عنوان یکی از مخاطبین نشریه نظر بدم

وقتی جلد نشریه رو دیدم غافلگیر شدم ، خیلی زیبا و جذاب بود به بچه های صفحه آرای تبریک می گم خیلی با ذوق و با سلیقه همه چیزهای رو مرتب کردن و واقعا رنگهای که انتخاب شده همچنین شناسه های کار که اضافه شده در هر صفحه کیفیت مجله را بالا برده ، درسته ترکیب رنگها یکم تو صفحات اول تضاد دارند اما خودشون به تنهای به عنوان یک صفحه ی واحد جذاب هستند.

درسته که مطالب غنی یک نوشتار مهم است اما کار طراحی صفحات هم خیلی مهمِ که شماره ی فعلی به عنوان تجربه ی دوم خیلی خوب شده چون منِ مخاطب را جذب می کنه .

با انتقال حاشیه شناسه ی نشریه از گوشه به بالا کارآیی و عملکردش بهتر شده و اینکه پایین هر صفحه اضافه می شه که هر صفحه رو چه کسی تهیه کرده هم خیلی خوبه،
اما
پیشنهاد می کنم اگر امکانش بود در شماره های بعدی علاوه بر کلمه ی "نگارش" اگر متن را خود شخص نوشته بود از کلمه ی "نگارنده" و اما اگر مطلب نویسنده ی دیگری داره و شخص زحمت تهیه را برعهده گرفته که خیلی از مطالب این چنین هستند از کلمه ی "گردآورنده" استفاده بشه. این طوری تفاوت متنهای مشخص می شه.

ایده ی گالری تصاویر خیلی خوب جواب داده و واقعا تنوع خوبی در بین مطالب شده. و یکنواختی ها رو از بین برده، فقط چرا بعضی از عکسها تغیر داده ست و طبیعی نیست؟ مثلا عکس آبشار صفحه 116 اصلا طبیعی به نظر نمی یاد.

افزوده شدن آیتم ترجمه ایده ی خوبی بوده و دو موضوع انتخابی مربوط به ترجمه واقعا متفاوت ؛متنوع و خوب بود.

به صورت کلی پیشرفت خوبی بود و ان شا الله متداوم باشه
خدا قوت بچه ها:gol:

نکته ای که لازم می بینم یادآوری کنم :
وقتی موضوعی با توجه به علاقه مندی شخص بر عهده ی اعضای قرار می گیرد تا تهیه شود، شخص نویسنده یا شخص گرد آورنده، دانای کلِ آن متن محسوب می شود، یعنی بدنه ی کار را آن شخص است که تعیین می کند، کم و کاستی های کار را می شناسد و سعی در برطرف کردنش دارد،و کار نهایی را در انتها با توجه به تخصصش به طور کامل از نظر خودش تحویل می دهد. اما اگر مطلبی توسط نگارنده (نویسنده یا گرداورنده) نوشته شد، کم کردن یا افزودن به آن متن توسط هر شخص دیگری به هر دلیلی(خصوصا اگر آن دلیل کمبود صفحات نشریه باشد) بدون هماهنگی با شخص نگارنده صحیح نیست،یه این دلیل که نویسنده خود با تک تک جملات ذکر شده در متنش هدف انتقال مطلب خاصی را به مخاطب دارد، که مطمئنن با حذف آن ممکن است مطلب به طور کلی به مخاطب برسد اما چیزی که مدنظر نویسده بود برای انتقال نباشد.

یاد آوری و بیان این مطلب صرفا با خواندن مجدد مطالب نهایی نشریه صورت گرفت،امیدوارم در شماره های آینده همچون این شماره که بسیار غنی تر از شماره ی پیشین بود، شاهد بهبود کیفیت محتوای نشریه باشیم.
:gol:

آخرین ویرایش:

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام
ضمن تشکر از
دوستان عزیز و عرض خسته نباشید.

از آنجا که به طور کلی چندین بار نشریه رو مرور کردم و چندین مطلب رو به طور کامل خوندم نکاتی به ذهنم رسید
اول از همه وجود اشتباهات ویرایشی در چنین کارهای بزرگی طبیعی هست ( حتی نشریات بزرگ و قدیمی هم این اشتباهات رو دارن!)
منتها به نظر من نیازی نیست در شماره های ابتدایی این حجم ِ زیاد، کار بشه
مسلما درج این همه مطلب اشتباهات رو افزایش میده
اگر صفحات کمتر باشن ویراستاری هم بیشتر و بهتر صورت میگیره و روی محتوا هم تاثیر میذاره.

نکته ی دوم اینکه با توجه به این دو شماره به نظر میاد فصلنامه به دو موضوع توجه داره
یکی موضوع ویژه ( یلدا، عکاسی) و دیگری فصل ( پاییز، زمستان)
در نتیجه طبیعی هست مطالب در این دو راستا باشند و به نظرم مطالبی که کاملا نامرتبط هستن باید حذف بشن.
ضمن اینکه با توجه به موضوع ویژه بهتر هست موضوع فصل پشت این موضوع باشه یعنی مطالب به نوعی ارتباط این دو با محوریت موضوع ویژه باشه.
مثلا:
آموزش و تکنیک های عکاسی در زمستان ( نوردهی، سرعت ، لنزهای مربوط و ...)
تجهیزات و لوازم مورد استفاده در عکاسی زمستانی / برفی
عکس های زمستانی برتر سال و ...
اینها صرفا مثال بودن برای روشن تر شدن موضوعی که مطرح کردم.

و در نهایت اینکه طراحی خوب صفحات هم واقعا جای تبریک و تشکر داره
منتها اگر سعی بشه تم یا بیس طراحی در تمام صفحات رعایت بشه بهتر هست
یعنی تغییرات در هر صفحه نسبت به صفحات دیگر کمتر باشه تا یکدستی نشریه حفظ بشه ( نوعی الگو برای طراحی تعریف بشه).

باز هم به اعضای نشریه خسته نباشید میگم چون مستقیما شاهد تلاش های شبانه روزی این عزیزان بودم
و
تبریک بابت به ثمر نشستن این همه زحمت و تلاش.
ممنونم و پیروز باشید.

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
ایده ی گالری تصاویر خیلی خوب جواب داده و واقعا تنوع خوبی در بین مطالب شده. و یکنواختی ها رو از بین برده، فقط چرا بعضی از عکسها تغیر داده ست و طبیعی نیست؟ مثلا عکس آبشار صفحه 116 اصلا طبیعی به نظر نمی یاد.

با اجازه از دوستان در این مورد هم توضیحی بدم (هرچند من هم خواننده هستم :) )
در عکاسی از آب ها و مخصوصا آبشار با استفاده از سرعت پایین شاتر میشه این حالت رو بوجود اورد.
این کار حالت مات و رویایی به آب میده و به نظر میاد که عکس دستکاری شده در حالی که اینطور نیست.
...:gol:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام

می خواستم به عنوان یکی از مخاطبین نشریه نظر بدم

وقتی جلد نشریه رو دیدم غافلگیر شدم ، خیلی زیبا و جذاب بود به بچه های صفحه آرای تبریک می گم خیلی با ذوق و با سلیقه همه چیزهای رو مرتب کردن و واقعا رنگهای که انتخاب شده همچنین شناسه های کار که اضافه شده در هر صفحه کیفیت مجله را بالا برده ، درسته ترکیب رنگها یکم تو صفحات اول تضاد دارند اما خودشون به تنهای به عنوان یک صفحه ی واحد جذاب هستند.

درسته که مطالب غنی یک نوشتار مهم است اما کار طراحی صفحات هم خیلی مهمِ که شماره ی فعلی به عنوان تجربه ی دوم خیلی خوب شده چون منِ مخاطب را جذب می کنه .

با انتقال حاشیه شناسه ی نشریه از گوشه به بالا کارآیی و عملکردش بهتر شده و اینکه پایین هر صفحه اضافه می شه که هر صفحه رو چه کسی تهیه کرده هم خیلی خوبه،
اما
پیشنهاد می کنم اگر امکانش بود در شماره های بعدی علاوه بر کلمه ی "نگارش" اگر متن را خود شخص نوشته بود از کلمه ی "نگارنده" و اما اگر مطلب نویسنده ی دیگری داره و شخص زحمت تهیه را برعهده گرفته که خیلی از مطالب این چنین هستند از کلمه ی "گردآورنده" استفاده بشه. این طوری تفاوت متنهای مشخص می شه.

افزوده شدن آیتم ترجمه ایده ی خوبی بوده و دو موضوع انتخابی مربوط به ترجمه واقعا متفاوت ؛متنوع و خوب بود.

به صورت کلی پیشرفت خوبی بود و ان شا الله متداوم باشه
خدا قوت بچه ها:gol:

نکته ای که لازم می بینم یادآوری کنم :
وقتی موضوعی با توجه به علاقه مندی شخص بر عهده ی اعضای قرار می گیرد تا تهیه شود، شخص نویسنده یا شخص گرد آورنده، دانای کلِ آن متن محسوب می شود، یعنی بدنه ی کار را آن شخص است که تعیین می کند، کم و کاستی های کار را می شناسد و سعی در برطرف کردنش دارد،و کار نهایی را در انتها با توجه به تخصصش به طور کامل از نظر خودش تحویل می دهد. اما اگر مطلبی توسط نگارنده (نویسنده یا گرداورنده) نوشته شد، کم کردن یا افزودن به آن متن توسط هر شخص دیگری به هر دلیلی(خصوصا اگر آن دلیل کمبود صفحات نشریه باشد) بدون هماهنگی با شخص نگارنده صحیح نیست،یه این دلیل که نویسنده خود با تک تک جملات ذکر شده در متنش هدف انتقال مطلب خاصی را به مخاطب دارد، که مطمئنن با حذف آن ممکن است مطلب به طور کلی به مخاطب برسد اما چیزی که مدنظر نویسده بود برای انتقال نباشد.

یاد آوری و بیان این مطلب صرفا با خواندن مجدد مطالب نهایی نشریه صورت گرفت،امیدوارم در شماره های آینده همچون این شماره که بسیار غنی تر از شماره ی پیشین بود، شاهد بهبود کیفیت محتوای نشریه باشیم.
:gol:

سلام سمانه جان ممنون از نظرات خوب و حضور همیشگیت.:gol:

پیشنهادی که درمورد بخش نگارنده و گرد آورنده مطرح کردی گزینه مناسبیه سعی می کنیم در دفعات بعدی بهش توجه داشته باشیم.

در پاسخ به نکته ای که در آخر صحبتت بیان کردی، قبل از هر چیز باید بگم همان طور که ستایش عزیز اشاره کرد مجلات با سابقه ی چندین ساله و اعضای حرفه ای و دارای حمایت هم خالی از مشکل نیستند و در این شماره ما پیشرفت کمی و کیفی زیادی نسبت به شماره پیش داشتیم. اول از همه باید این رو در نظر داشته باشیم که ارتباط چندین باره برای اصلاح مطالب اندک با شخص ارائه دهنده ی مطلب زمان زیادی می بره و سرعت کار رو کاهش می ده. در اینکه باید خود نویسنده در جریان باشه که حرفی نیست اما بنا به این دلیل که ما وقتمون محدودبود (گرد آوری مجله مصادف بود با ایام امتحانات و تحویل پروژه ها) و در تعداد صفحات واقعا محدودیت داریم، خودت که درجریان کار بودی به خوبی آگاه هستی در مراحل ویراستاری باید کارها به سطحی می رسید که در کم ترین حجم ممکن قرار بگیره، تا جایی که به محتوای متن ضربه ای وارد نشه و وارد بخش نهایی بشه، بعضی از متن ها کمی تغییر داده شد چه توسط تحریریه و چه ویراستاری. در شماره های آینده ترتیبی می دیم که با مدیریت بهتر زمان و قوانین جدید این تغییرات کوچک هم در هر مرحله ای از کار زیر نظر خود نویسنده یا گرد آورنده صورت بگیره.

انشاالله در آینده باز هم درکنارمون باشی و بتونیم از نظرات خوبت بهره ببریم :gol:

mpb

مدیر تالار مهندسی معماری
مدیر تالار
سلام
ضمن تشکر از
دوستان عزیز و عرض خسته نباشید.

از آنجا که به طور کلی چندین بار نشریه رو مرور کردم و چندین مطلب رو به طور کامل خوندم نکاتی به ذهنم رسید
اول از همه وجود اشتباهات ویرایشی در چنین کارهای بزرگی طبیعی هست ( حتی نشریات بزرگ و قدیمی هم این اشتباهات رو دارن!)
منتها به نظر من نیازی نیست در شماره های ابتدایی این حجم ِ زیاد، کار بشه
مسلما درج این همه مطلب اشتباهات رو افزایش میده
اگر صفحات کمتر باشن ویراستاری هم بیشتر و بهتر صورت میگیره و روی محتوا هم تاثیر میذاره.

نکته ی دوم اینکه با توجه به این دو شماره به نظر میاد فصلنامه به دو موضوع توجه داره
یکی موضوع ویژه ( یلدا، عکاسی) و دیگری فصل ( پاییز، زمستان)
در نتیجه طبیعی هست مطالب در این دو راستا باشند و به نظرم مطالبی که کاملا نامرتبط هستن باید حذف بشن.
ضمن اینکه با توجه به موضوع ویژه بهتر هست موضوع فصل پشت این موضوع باشه یعنی مطالب به نوعی ارتباط این دو با محوریت موضوع ویژه باشه.
مثلا:
آموزش و تکنیک های عکاسی در زمستان ( نوردهی، سرعت ، لنزهای مربوط و ...)
تجهیزات و لوازم مورد استفاده در عکاسی زمستانی / برفی
عکس های زمستانی برتر سال و ...
اینها صرفا مثال بودن برای روشن تر شدن موضوعی که مطرح کردم.

و در نهایت اینکه طراحی خوب صفحات هم واقعا جای تبریک و تشکر داره
منتها اگر سعی بشه تم یا بیس طراحی در تمام صفحات رعایت بشه بهتر هست
یعنی تغییرات در هر صفحه نسبت به صفحات دیگر کمتر باشه تا یکدستی نشریه حفظ بشه ( نوعی الگو برای طراحی تعریف بشه).

باز هم به اعضای نشریه خسته نباشید میگم چون مستقیما شاهد تلاش های شبانه روزی این عزیزان بودم
و
تبریک بابت به ثمر نشستن این همه زحمت و تلاش.
ممنونم و پیروز باشید.

سلام ستایش عزیز سپاس از حضور و حمایت های بی دریغ شما .:gol:

در مورد حجم زیاد کار باید بگم موافق این موضوع هستم، چون به واقع خروجی گرفتن بی نقص از این همه مطلب واقعا زمان بر هست. اما بر پایه ی تصمیمی که گرفته شد در باب تهیه ی مطالب ،اینکه بر مبنای هنرهای هفت گانه (موسیقی- هنرهای دستی- هنرهای ترسیمی- ادبیات- معماری- حرکات نمایشی- هنرهای نمایشی) مطالب تهیه و در نشریه به هر هنر صفحاتی اختصاص داده بشه، وجود این تعداد صفحه منطقی به نظر می رسه.

پیشنهادهای شما برای سایر موارد هم کاملا صحیح و منطقی هست. در شماره های آینده سعی خواهیم کرد که توجه لازم رو نسبت به این موارد داشته باشیم.

از وقتی که در اختیار نشریه گذاشتین و نظرات ارزنده شما کمال تشکر رو دارم.:gol:

آخرین ویرایش:
بالا