[ نقد و نظر معماری]نظرات در مورد پروژه ميدان شهدا مشهد؟

mahsa.h*

عضو جدید
لطفا نظرات خودتون رو در مورد پروژه ميدان شهدا بنويسيد.

d9bed984d8a7d8b2d8a7db8c-d985d8b4d987d8af.jpg

در رأس پروژه بزرگ میدان شهدا مشهد کسی نیست جز مهندس درهمی(كه از اساتيد خوب خودم هم هستند) که با تلاش بی وقفه خود و همکارانشون سعی می کنند پروژه را بهترین شکل اجرا کنند. خود مهندس درهمی میگه مديران پروژه ها مثل بازيكنان فوتبال شناخته شده هستند! ایشون سوابق كاري در مديريت پروژه هاي شهرك غدير و سيمان مشهد و پروژه هاي بيمارستاني و از همه مهمتر سابقه همكاري در همين پروژه ميدان شهدا به عنوان مدير فني را دارند.

اين فرم ميدان با شش خيابان و احداث ساختمان شهرداري به هشتاد سال پيش بر ميگرده كه آلماني ها در دوره پهلوي اول ساخته اند.
ميدان شهدا، يك پلازاي كاملاً دو طبقه است. طبقه منهاي يك با يك سقف بلند شش متري، آبنماهاي الكترونيكي ، بازشوهاي سقفي، دسترسي به مترو، بازار و پاركينگ يك فضاي با ارزش شهريه.
بلندترين و با شكوه ترين ساختمان ميدان ساختمان تالار شهر ه.
كاربري اين تالار براي سمينارها ، جلسات شوراي شهر و هر همايش مهم ديگه است. توي خيلي از شهر هاي بزرگ دنيا جلسات مهم شوراي شهر در تالار هاي بزرگ برگزار ميشه و حتي با تلويزيون هاي بزرگ براي مردم در ميادين شهر بصورت زنده پخش ميشه. ضمن اينكه اين تالار كاربرد هاي ديگه اي مثل موزه، پژوهشگاه و كتابخانه هم داره.مهدي درهمي در بازديد شهرداران مناطق زنجان از اين پروژه در پاسخ به سئوال يكي از شهرداران مناطق زنجان مبني بر چگونگي كنترل رفت و آمد عابر پياده در عرض خيابان گفت: عابر پياده هرگز از عرض خيابان عبور نخواهد كرد، لذا براي تحقق اين امر 16 پل هوايي عابر پياده و دو طبقه عرصه ميدان جهت ايجاد امنيت رواني شهروندان شكل گرفته است. :)

از ساخت و سازهاي كلان و بي هويت اطراف حرم مطهر امام رضا (ع)كه بگذريم از اين طرح ملي و عظيم
نميشه گذشت. به نظر من اين طرح
همخواني كافي با معماري ايراني اسلامي ما و همينطور همجواري با حرم مطهر حضرت رضا(ع) نداره.
در واقع بافت سنتي منطقه كاملا از بين رفته. :mad:
طراحی میدان شهدای مشهد توسط دکتر علی اکبر صارمی صورت گرفته است.
آخرين پروژه علي اكبر صارمي - مجموعه ميدان شهداي مشهد - كه در رقابت مربوطه به مقام اول رسيده و جواد بنكدار نيز با صارمي در طراحي آن همكاري داشته است، نه تنها در حد و اندازه هاي يك موفقيت معمارانه كسب شده توسط يك معمار ۶۱ ساله نيست، بلكه شايد بتوان آن را آغازي بر پايان دكتر علي اكبر صارمي دانست....

shohada-mashhad.jpg

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نمیدونم این دکتر صارمی چه اصراری دارند توی گند زدن به شهرها:|
ایکاش توضیحات بیشتری از موقعیت سایت میدادید.
من الان کاملا گیج شدم
اگه پلازا (پلازا که نه ما همون میدان رو بسنده میکنیم!) باشه پس نباید ماشین تردد کنه اگه سواره رو بردند زیر گذر دیگه 16 تا پل عابر چیه!(البته با توجه به 2 طبقه بودن میدان خب این هم منتفیه)اگه بار ترافیکی رو به خیابون های اطراف منتقل کردند ایا واقعا این پتانسیل رو داشتند؟
من توی این تصویری که شما گذاشتید از این پروژه میدان نمیبینم!! یک گذرگاه وسیعه!
نه توقفگاهی نه یه صندلی نه یه مثلا کافی شاپ روباز
نمیدونم بدون شناخت صحیح از سایت نمیشه نظر داد

memariranian

عضو جدید
سلام . اینقدر تو دانشگاه واحد معماری اسلامی گذاشتن.از معماری ایران گفتن.از اینکه طرح با رعایت همجواری ها باشه و هماهنگ بافت.توی پروژه به این مهمی. که تو بافت تقریبا قدیم شهر.اطرافش مساجدقدیمی و تاریخی.از همه مهمتر حرم امام رضا قرار گرفته. اومدن طرحی رو اجرا کردن که نه تنها هیچ ارتباطی با این بافت و همجواری هاش نداره. حتی با معماری ایران هم ارتباطی نداره. و کاملا مدرن هست. هیچ ایده ای گرفته نشده از بافت. درصورتی که یک اثرمعماری.باید هماهنگ باشه سازگار با اون مکان و فرهنگ باشه. بطوری که نشه اون طرح رو جایی دیگه اجرا کرد!مخصوص همون جا بشه! دکتر صارمی از بزرگان و استاید معماری هست. اساتیدی که مث ایشون مشهور هم نیستن.تو دانشگاه میگن باید طبق بافت و همجواری ها طراحی کرد! ولی ایشان و بعضی دیگر از اساتید. مث عالم بی عمل... طرح میدن! بدون درنظر گرفتن همون اصول!

بالا