نقد و بررسی مسابقه طراحی سردر دانشگاه میبد

mamadagha1390

عضو جدید
دقت کنید به این تقلید ناشیانه ...(مسابقه طراحی سردر دانشگاه میبد که زیر نظر دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد)
واقعآ سواد این داورای مسابقات ترک یرداشته یا بند "پ "ای برای یرنده این مسابقه وجود داشته(برنده گروه معماری 5 او 7 هست):

طرح برنده شده:

اینم موزه ملی عربستان:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقت کنید به این تقلید ناشیانه ...(مسابقه طراحی سردر دانشگاه میبد که زیر نظر دانشگاه هنر اصفهان برگزار شد)
واقعآ سواد این داورای مسابقات ترک یرداشته یا بند "پ "ای برای یرنده این مسابقه وجود داشته(برنده گروه معماری 5 او 7 هست):

طرح برنده شده:

اینم موزه ملی عربستان:

اگرچه جای این پست اینجا نیست و مدیرهای عزیز می تونند پاکش کنند اما چون پست بالا اینجا اضافه شد خواستم نظری بزارم راجع بهش .
درسته این تقلید خیلی آشکار اما همانطور که می دونید یک تقلید خوب ؛ بهتر از نو آورانه ناقص و ابتر است .
من این گروه رو نمی شناسم
در جریان مسابقه هم نیستم
اما با شناختی که نسبت به شهر میبد دارم این طرح هم اگرچه تقلید هست اما به نظرم خیلی زیبا و بومی الگو برداری شده .این رو از ظاهر همین عکس و دیدن"کاربندی ها ی بدنه و طاق سقف و آجر کاری نما " می گم شاید در اجرا چیزی دیگر باشه .
به نظرم این طرح خیلی بهتر از سردر موزه ی ملی عربستان شده .

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
...

...

سلام
پستهای مربوط به سردر دانشگاه میبد رو تحت عنوان تاپیک نقد و بررسی به صورت یک تاپیک مستقل به این تالار منتقل کردم.

در رابطه با موضوع مورد بحث ، راستش من با نظر دوستمون mamadagha1390 چندان موافق نیستم. چون در واقعا هر طور که نگاه می کنم دلیل قانع کننده ای برایی اطلاق ِ لفظ "کپی کاری" نمی بینم.
در واقع اگر مبنای این اتهام رو جداره های کرو ( قوسی) در نظر بگیریم ، تفاوت ها از شباهت ها خیلی بیشتر هست .
و همچنین بر فرض هم اگر الگویی برداشته شده باشه ، به خوبی در طرح ثانویه پیاده شده . چرا که در معماری، هیچکس مخالف و معاند "اخذ ایده" یا "الگوبرداری" از ابنیه ی موجود نبوده و نیست . البته مادامی که این الگوبرداری، استنساخ ِ عینی نباشه که در این غیر این صورت مذموم و ناپسند خواهد بود.

از طرح و بیان دیدگاه های شما دوستان عزیز، سپاسگزارم | :gol:

1393.08.17
17:50

rezaeimehr

عضو جدید

طرح برنده شده:

اینم موزه ملی عربستان:
با تشکر از همه دوستان عزیز و نظراتی که در مورد طرح داده شده . من واقعا در شگفتم که چه استعداد عظیمی در ما معمار ها وجود داره برای پیدا کردن شباهتها و قضاوت های سریع در مورد کارهای دیگران و زدن مهر کپی .

من واقعا قبلا این عکس و این کار را ندیده بودم و از دیدنش تعجب کردم . من شبهاتهای زیادی در این دو طرح جز یک پوسته قوسی نمی بینم . ایده این طرح از یک گذر گرفته شده و از ساباطها روی این گذر ها استفاده شده .

اگر روند طراحی رو ببینید متوجه میشوید . www.Panjohaft.com

بالا