نظر سنجی برای شروع تاپیک مطالعه نهج البلاغه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکرتون جای تحسین داره......ولی ای کاش از اول ماه مبارک رمضون شروع میشد....البته هیچوقت دیر نیست.....واقعا ممنونم که منم تو جریان گذاشتین.....فقط اگه تاپیکشو زدین بازم لطف کنین به من خبر بدین که اگه آن شدم حتما بیام .......ممنونمالتماس دعا

mahsa66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
طاعاتتون قبول
به نظر من ایده خیلی خوبیه.:gol:
البته به شرطی که تمامی دوستانی که اینجا الان خیلی مشتاق ایجاد تاپیک هستند واقعا تا آخرش فعال بمونند. و مثل تاپیک هایی از این دست تاپیک تفسیر قرآن نشه که الان در حال خاک خوردن هستش و دوستان در بحث شرکت نمی کنند.برا ایجاد اون هم اول همه خیلی مشتاق بودند ولی بعد یه مدت از شروعش کسی زیاد سر نمیزنه.
من با نظر یکی از دوستان که گفته بودند بهتره یه منبعی از نهج البلاغه رو مشخص کنید تا اختلافی در تفسیر ها نباشه، موافقم
به امید فعال بودن تاپیک مطالعه نهج البلاغه

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
طاعاتتون قبول
البته به شرطی که تمامی دوستانی که اینجا الان خیلی مشتاق ایجاد تاپیک هستند واقعا تا آخرش فعال بمونند. و مثل تاپیک هایی از این دست تاپیک تفسیر قرآن نشه که الان در حال خاک خوردن هستش و دوستان در بحث شرکت نمی کنند.برا ایجاد اون هم اول همه خیلی مشتاق بودند ولی بعد یه مدت از شروعش کسی زیاد سر نمیزنه.
من با نظر یکی از دوستان که گفته بودند بهتره یه منبعی از نهج البلاغه رو مشخص کنید تا اختلافی در تفسیر ها نباشه، موافقم

سلام دوستم....

متاسفانه بچه های باشگاه همینطورین...
اولش آتیش همه تنده ولی یه کم که میگذره یک نفر که استارت تاپیک رو زده می مونه.... حالا بنده خدا از یه طرف میخواد خاتمه بده اما دلش نمیاد..... از طرفی هم رغبتی به ادامه نداره چون اینجا یه محیط اجتماعی هست...

نمونه هاش زیاده از جمله تاپیک های مهدیه، تاپیک ره توشه ی ماه مبارک، نگرشی بر اخلاق، تاپیک تفسیر قرآن و.....

به امید اینکه این بار دوستان خاطره ی خوبی به جا بذارن.

آخرین ویرایش:

حلما68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
منم هستم
انشا الله که خود اقا امیرالموئمنین کمکمون میکنن هممون تا اخرش باشیم و از گوهر کلامشون استفاده ببریم و بتونیم به زودی این کلمات نافذ رو تو زندگیمون عملی کنیم و قبل از اینکه مسیحیان و ادیان دیگه ازش استفاده کنن و به گوش جهانیان برسونن ما اینکارو بکنیم تا کمتر شرمنده اقا حضرت علی بشیم

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
کار بسیار خوبیه
استفاده میکنیم
انگیزه ای میشه تا این کتاب گرانقدر را بهتر مطالعه کنیم

شرح‏نهج‏البلاغه ـ علامه جعفرى

http://www.balaghah.net/nahj-htm/far/id/tarjome-sharh/jafari/

سلام
خیلی ممنون بابت لینک هایی که گذاشتید
ان شاء الله با حضور شما و سایر دوستان تاپیکی پر بار داشته باشیم

آخرین ویرایش:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه حقیقتی رو بگم؟ من پارسال وفات حضرت زینب سلام الله علیها به خودم قول دادم هر روز حداقل یه جمله از تهج البلاغه رو بخونم و در موردش فکر کنم حتی اگه تکراری باشه
اما بعد از یک مدت به این علت که سنگین بود و کسی هم نبود که برام تفسیرش کنه(و تنبلی) ادامه ندادم
النم خیلی عذاب وجدان دارم:cry:
خلاصه من شدیدا پایه ام اگه میشه به منم خبر بدید

(فقط از اول شروع نکنید ها! خطبه یک خیلی سنگینه توش می مونیم!)

بعدشم به نظر من بهتره اولا همه از یک ترجمه استفاده کنیم که هم روان باشه هم به خاطر برداشت متفاوت مترجمان شبهه پیش نیاد
ثانیا همش از یک بخش نخونیم، مثلا آقا احسان بگن این هفته خطبه شماره...؛ نامه شماره... و چند تا از کلمات قصار
ثالثا شماره خطبه ها و نامه ها ی ذکر شده تو کتاب های مختلف بعضا متفاوته، اونم به خاطر این که شارحان نهج البلاغه چند نفرن و ترجمه ها از روی شرح های متفاوت صورت گرفته بنابراین بهتره وقتی میگید خطبه شماره فلان چند کلمه اولشو هم ذکر کنید تا همه بتونن پیداش کنن.

اینم کاری که از دست من برمیاد: یه کتابی هست به نام "تاثیر نهج البلاغه و کلام امیر مومنان علی(ع) در شعر فارسی" که به تناسب موضوع و مفهوم فرمایش حضرت از شاعرای ایران بیت آورده، سعی میکنم به تناسب موضوع مطالعمون چند بیت شعر بگذارم تا لذت بیشتری از بودن در فضای نهج البلاغه ببریم!

خواهش جدی که ازتون دارم اینه که از آدمای آگاه و اهل دانش برای تفسیر فرمایشات حضرت استفاده کنید که اگر تفسیر نادرست باشه ضرر بدی به اعتفاد همه می زنه!

سلام
خیلی ممنون از پیامتون. به موارد خیلی خوبی اشاره کردید.
در مورد تفسیر, بنا بر اینه که هرکسی خودش بخونه و نظرش رو بگه (مطالعه تفسیر مربوط به خود شخص میشه), در مواردی که سوال و شبهه پیش میاد در تاپیک مطرح میشه و جواب مناسب ان شاء الله داده میشه
دلیل این که میگم تفسیر مستقیما تو تاپیک مطرح نشه اینه که تاپیک سنگین نشه, تجربه نشون داده که باعث خسته شدن و جدا شدن بچه ها از تاپیک میشه

اگر بیت ها رو از رو کتابی که گفتید قرار بدید عالی میشه, خیلی ممنون

استفاده از یک ترجمه رو هم دوستان دیگه ای هم پیشنهاد دادن, من پیشنهادم ترجمه مرحوم دشتی هست. البته سعی میکنم طبق چند تا نسخه رایج هر قسمت رو قرار بدم

ممنون میشم اگر دوستان نظرشون رو راجع به قسمتی از صحبت های ایشون که آبی رنگش کردم بگن

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکرتون جای تحسین داره......ولی ای کاش از اول ماه مبارک رمضون شروع میشد....البته هیچوقت دیر نیست.....واقعا ممنونم که منم تو جریان گذاشتین.....فقط اگه تاپیکشو زدین بازم لطف کنین به من خبر بدین که اگه آن شدم حتما بیام .......ممنونمالتماس دعا

مخصوصا از الآن شروع کردم, چون تو ماه رمضون همه درگیر ختم قرآن هستن. حتما دوباره اطلاع رسانی انجام میشه. محتاجیم به دعا

سلام دوستان عزيز
خيلي خوشحالم كه اين تاپيك قراره شروع به فعاليت كنه
بنده تمام تلاشم رو مي كنم كه حضوري مستمر و مفيد توي اين تاپيك داشته باشم
دوستان نظرات خوبي دادن، فقط اينو بگم كه بنده هم با فعاليت هفتگي بيشتر موافقم و اينكه شروع كننده مباحث يك نفر باشه
ممنون
يا علي

سلام, فکر میکنم کم کم فعالیت هفتگی تصویب بشه
در مورد اداره تاپیک, مطمئنا من به تنهایی نمیتونم کار کنم و به کمک دوستان نیاز دارم. خوشحال میشم اگر کسی میتونه کمک کنه بهم اطلاع بده

سلام دوستان
طاعاتتون قبول

ان شاء الله که این تاپیک به این شکل نمیشه, مطمئنا جاذبه کلمه مولا خیلی بهمون کمک میکنه, بشرطی که خودمون هم درست قدم برداریم و تنبلی نکنیم
تاکید زیادی که برای سادگی تاپیک دارم هم بخاطر همینه که کسی از تاپیک زده نشه و احساس نکنه تاپیک وقت گیره
قراره محلی باشه برای یاد آوری و بحث و گفتگو و تبادل نظر

ببخشید که از همه نقل قول نمیکنم, ازونجایی که سربازم خیلی وقتم کمه, نمیرسم همه پیامهارو جواب بدم

901010

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام طاعاتتون قبول درگاه حق.
واقعا کار ارزنده ای رو میخواید شروع کنید تا جایی که در توانم باشه کمکتون میکنم.

nafis...

مدیر بازنشسته
سلام:gol:
کار فوق العاده ای هست
ولی منم مثل خیلی از دوستان که نظر دادم میگم کاش همه ی کسایی که الان اعلام آمادگی می کنند تا اخرش باشن و همکاری کنن

خیلی از تاپیکایی که تو تالار اسلام و قران داریم واقعا عالی هست فقط اشکالی که داره اینه که بعد از یه مدت فقط چند نفر که به تعداد انگشتای دست هم نمیرسه از بچه ها میان میخونن و گاها یه نظری هم میدن
والبته اگه این مطالب روی همین تعداد اندک تاثیر گذار باشه واقعا عالیه و جای شکرش باقیست
امیدوارم که بتونیم از کلام مولا تو زندگی و کارامون بهره بگیریم و این خوندن هامون رو تو زندگی عملی کنیم
یا علی:gol:

صدای سکوت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من اول ماه مبارک این صحبتو با یکی از دوستان داشتم اما خب چون تنها بودم اقدامی نکردم
خوشحالم که شما اینکارو انجام میدین
نظرخواسته بودن در مورد صحبت دوستمون که آبی رنگ کرده بودین من که موافق گفته ایشونم
ضمن اینکه طبق گفته خودتون ترجمه مرحوم دشتی فهمش راحت تره
من دوتا نهج البلاغه دارم یکیش خیلی قدیمی و سخت توضیح داده اما این هم قابل فهمه هم ساده تر بیان کرده

ترس دارم بگم منم هستم و جا بزنم من همینجوریشم شرمنده مولام
هروقت جایی کم آوردم به جایی اینکه برنامه هامو مرتب کنم از این مطالعات دست کشیدم
گرچه باشگاه و بچه هاشم که یکیش خود من باشم ثابت قدم نیستیم

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام :gol:

ممنون :gol:

موافقم :gol:

منم جسته گریخته مطالعه می کنم و خیلی وقتا مطالبش برام خیلی سنگینه و درکش مشکله

البته فکر کنم ترجمه ها هم خیلی مؤثرند .

jigsaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
خب به سلامتی کی شروع میشه؟
چه جوریه؟؟؟

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مخصوصا از الآن شروع کردم, چون تو ماه رمضون همه درگیر ختم قرآن هستن. حتما دوباره اطلاع رسانی انجام میشه. محتاجیم به دعا

سلام, فکر میکنم کم کم فعالیت هفتگی تصویب بشه
در مورد اداره تاپیک, مطمئنا من به تنهایی نمیتونم کار کنم و به کمک دوستان نیاز دارم. خوشحال میشم اگر کسی میتونه کمک کنه بهم اطلاع بده

ان شاء الله که این تاپیک به این شکل نمیشه, مطمئنا جاذبه کلمه مولا خیلی بهمون کمک میکنه, بشرطی که خودمون هم درست قدم برداریم و تنبلی نکنیم
تاکید زیادی که برای سادگی تاپیک دارم هم بخاطر همینه که کسی از تاپیک زده نشه و احساس نکنه تاپیک وقت گیره
قراره محلی باشه برای یاد آوری و بحث و گفتگو و تبادل نظر

ببخشید که از همه نقل قول نمیکنم, ازونجایی که سربازم خیلی وقتم کمه, نمیرسم همه پیامهارو جواب بدم
سلام!
من ترجمه ی محسن فارسی رو پیشنهاد میکنم!! خیلی روانه...من که خوشم اومد!!
درمورد قسمت آبی شده...خوبه موافقم...ولی بازم ترتیب رعایت بشه و هماهنگ و منسجم بریم جلو...! قاطی پاتی نشه کار!

گلسا2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من کتابش دارم اما تا حالا نشد بخونم ولی حاضرم بعد ماه رمضون تو بحثا شرکت کنم
ممنون از اینکه اطلاع رسانی کردید

گلسا2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام!
درمورد قسمت آبی شده...خوبه موافقم...ولی بازم ترتیب رعایت بشه و هماهنگ و منسجم بریم جلو...! قاطی پاتی نشه کار!
من ترجمه مرحوم محمد دشتی دارم یعنی این خوب نیست؟
حالا باید چیکار کنیم مثل همون ختم قران هیت که روزی یه جز میخونیم یا نه؟!

A.N.M

عضو جدید
ممنون به خاطر پیشنهاد عالیتون من چند هفته ای هست که شروع کردم اما زیاد پایدارش نبودم! دوست داشتم همچین چیزی مثل ختم قرآن هایی که گذاشته میشه برقرار باشه
خدا خیرتون بده ممنون;)

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام آقا احسان.
کار خیلی خوب و با ارزشی رو شروع کردی.
منم اعلام آمادگی می کنم. فقط چه جوری و از کی باید شروع کنیم؟

سلام. ان شاء الله که با حضورتون به خوبی هم پیش میره
ان شاء الله از روز یکشنبه هفته بعد شروع میشه و جزئیات کامل رو توی تاپیک اصلی مینویسیم.

سلام:gol:
کار فوق العاده ای هست
ولی منم مثل خیلی از دوستان که نظر دادم میگم کاش همه ی کسایی که الان اعلام آمادگی می کنند تا اخرش باشن و همکاری کنن

خیلی از تاپیکایی که تو تالار اسلام و قران داریم واقعا عالی هست فقط اشکالی که داره اینه که بعد از یه مدت فقط چند نفر که به تعداد انگشتای دست هم نمیرسه از بچه ها میان میخونن و گاها یه نظری هم میدن
والبته اگه این مطالب روی همین تعداد اندک تاثیر گذار باشه واقعا عالیه و جای شکرش باقیست
امیدوارم که بتونیم از کلام مولا تو زندگی و کارامون بهره بگیریم و این خوندن هامون رو تو زندگی عملی کنیم
یا علی:gol:

سلام نفیسه خانوم
شما قبلا نشون دادید که ثابت قدم هستید, ان شاء الله که همه ما مثل شما ثابت قدم توی تاپیک ها هستیم
علی یارتون

سلام
من اول ماه مبارک این صحبتو با یکی از دوستان داشتم اما خب چون تنها بودم اقدامی نکردم
نظرخواسته بودن در مورد صحبت دوستمون که آبی رنگ کرده بودین من که موافق گفته ایشونم
من دوتا نهج البلاغه دارم یکیش خیلی قدیمی و سخت توضیح داده اما این هم قابل فهمه هم ساده تر بیان کرده

سلام. ان شاء الله با هم شروع میکنیم و پیش میریم
ممنون میشم اگه بقیه دوستان هم نظرشون رو راجع به اینکه بصورت منظم هم از نامه ها مطالعه داشته باشیم هم از حکمت ها و خطبه ها, نظرشون رو بگن

سلام.
خب به سلامتی کی شروع میشه؟
چه جوریه؟؟؟

سلام. یکم بالاتر جواب پیام شمارو هم دادم:gol:

سلام!

سلام
فکر میکنم بیشتر دوستان ترجمه مرحوم دشتی رو دارند. پس برای هماهنگ کردن ترجمه محسن فارسی هم رو شما حساب میکنیم
حتما سعی میکنیم قاطی پاتی نشه
;)

من ترجمه مرحوم محمد دشتی دارم یعنی این خوب نیست؟
حالا باید چیکار کنیم مثل همون ختم قران هیت که روزی یه جز میخونیم یا نه؟!

من هم ترجمه مرحوم دشتی رو دارم. خیلی ها همین ترجمه رو توصیه میکنند, خیلی هم خوب و رانه. ترجمه محسن فارسی رو هم ندیدم, مطمئنا چون ندا خانوم میگن اون هم خیلی ترجمه خوبیه.

ممنون به خاطر پیشنهاد عالیتون من چند هفته ای هست که شروع کردم اما زیاد پایدارش نبودم! دوست داشتم همچین چیزی مثل ختم قرآن هایی که گذاشته میشه برقرار باشه
خدا خیرتون بده ممنون;)

سعی ماهم بر همینه. ان شاء الله که به حضورتون به پایدار بودنش کمک میکنید

بازم ببخشید اگر از همه نقل قول نکردم, ممنون از نظرات همگی.
فردا هم نیستم, ان شاء الله پنجشنبه به تاپیک سر میزنم

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
خیلی ممنون از پیامتون. به موارد خیلی خوبی اشاره کردید.
در مورد تفسیر, بنا بر اینه که هرکسی خودش بخونه و نظرش رو بگه (مطالعه تفسیر مربوط به خود شخص میشه), در مواردی که سوال و شبهه پیش میاد در تاپیک مطرح میشه و جواب مناسب ان شاء الله داده میشه
دلیل این که میگم تفسیر مستقیما تو تاپیک مطرح نشه اینه که تاپیک سنگین نشه, تجربه نشون داده که باعث خسته شدن و جدا شدن بچه ها از تاپیک میشه

اگر بیت ها رو از رو کتابی که گفتید قرار بدید عالی میشه, خیلی ممنون

استفاده از یک ترجمه رو هم دوستان دیگه ای هم پیشنهاد دادن, من پیشنهادم ترجمه مرحوم دشتی هست. البته سعی میکنم طبق چند تا نسخه رایج هر قسمت رو قرار بدم

ممنون میشم اگر دوستان نظرشون رو راجع به قسمتی از صحبت های ایشون که آبی رنگش کردم بگن

نظر آبی :

واسه شروع کار خوبه که چن تا خطبه یا نامه که معروفترن رو قرار بدید....

اما وقتی راه افتادیم ایشالا از اول شروع بشه بهتره...... چون کار که پیشرفت کنه واسه کسانی که دارن آپ دیت رو انجام میدن ممکنه سخت بشه و بچه هایی که جدید میان سردرگم بشن.

التماس دعا

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من گر برخیزم ...........تو اگر برخیزی.............. همه برمی خیزند

مرسی خواهرم

وضعیت
موضوع بسته شده است.