[ نظام مهندسی نقشه برداری ] و حق امضای تفکیک و نظارت

payman_shabestan

عضو جدید
والله اسمش که نظارت نقشه برداری هست و توی فرمش هم مواردی مثل کنترل شاقولی ستون ها و ... هست.
البته نظام مهندسی روی برگه ارجاع کار میزنه "نقشه برداری اسکلت" ولی تحت قسمت نظارت سازمان هست.
البته اینم بگم که برای ساختمان ها 6 طبقه با بالا هست.

مسئله من اینه که زیاد با ساختمان سازی و مراحل اون آشنا نیستم.
مثلا آیا برای کار نظارت حتما به توتال نیاز خواهم داشت و .....؟

والا اصولا برای بالای 5 طبقه باید باشه اما اصلا ارجاع نمیشه!
شما برای کلیه کارهای نقشه برداری به توتال نیاز داری اما برای کنترل تراز ساختمانی تئودولیت کافیه (البته اگه میخواید بخرید یه وقت نرید تئودولیت رو بخرید بعدا بمونه رو دستتون یهو یدونه توتال بگیرید!)

s.gholami

عضو جدید
نقشه برداری املاک در نظام مهندسی ؟

نقشه برداری املاک در نظام مهندسی ؟

سلام
تازگی یه مورد تهیه نقشه ملک در نظام مهندسی به من ارجاع شده که چون اولین بار هست چندان اطلاعی در موردش ندارم.
صرف تهیه نقشه از حدود ملک کفایت می کنه یا لازمه جزییات داخل ملک مثلا ساخت و ساز یا گودبرداری ها هم برداشت بشه؟
خروجی باید چی باشه؟ نقشه کاغذی ممهور به مهر نظام مهندسی یا نقشه اتوکد؟ لژاند خاصی داره؟

پیشاپیش ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
تازگی یه مورد تهیه نقشه ملک در نظام مهندسی به من ارجاع شده که چون اولین بار هست چندان اطلاعی در موردش ندارم.
صرف تهیه نقشه از حدود ملک کفایت می کنه یا لازمه جزییات داخل ملک مثلا ساخت و ساز یا گودبرداری ها هم برداشت بشه؟
خروجی باید چی باشه؟ نقشه کاغذی ممهور به مهر نظام مهندسی یا نقشه اتوکد؟ لژاند خاصی داره؟

پیشاپیش ممنون

ببین روش کار به اینصورت هست که عرصه ملک با احتساب درز انقطاع و ضخامت دیوار ها .
تفکیک پارکینگ و انباری و مشاعات مثل راهرو و.... متر کشی شده
یه سری نکات برای دیوار های مشترک هست
خود آپارتمانها هم برای هر واحد رسم میشه لیبل ها میخوره بعد با Ubild پردازش میشه به عبارتی داده های برداری را به رستری
تبدیل میکنی.متر لیزری هم کفایت داره . کار اسونی اما دقت مشاهدات رو باید برای برداشت داشته باشی. من خودم با دوربین عکاسی هم از ملک عکس میگیرم کمک میکنه زیاد.

payman_shabestan

عضو جدید
سلام

پیشاپیش ممنون

شما نمیدونید کاری که بهتون ارجاع شده برای چی هست؟
برای تفکیک آپارتمان ارجاع شده؟ دوره تفکیک آپارتمان رو گذروندید؟ اگه نگذروندید همین الان دکمه انصراف رو بزنید چون هم کار اون مالک بدبخت گره میخوره هم خودتونو به دردسر میندازید

تفکیک آپارتمان فقط برداشت نیست باید 1000 جور قوانین حقوقی رو بدونی

ضمناً برداشت آپارتمان حتما با توتال باید باشه ازتون خروجی نقاط میخوان والا کار رو برگشت میزنن با متر نمیشه تفکیک آپارتمان کرد مگر اینکه توی بعضی استانا خیلی شل رفته باشن قضیه رو !!!

payman_shabestan

عضو جدید
ببین روش کار به اینصورت هست که عرصه ملک با احتساب درز انقطاع و ضخامت دیوار ها .
تفکیک پارکینگ و انباری و مشاعات مثل راهرو و.... متر کشی شده
یه سری نکات برای دیوار های مشترک هست
خود آپارتمانها هم برای هر واحد رسم میشه لیبل ها میخوره بعد با Ubild پردازش میشه به عبارتی داده های برداری را به رستری
تبدیل میکنی.متر لیزری هم کفایت داره . کار اسونی اما دقت مشاهدات رو باید برای برداشت داشته باشی. من خودم با دوربین عکاسی هم از ملک عکس میگیرم کمک میکنه زیاد.

آقای مهندس پارکینگ تفکیک کردنی نیست بلکه باید توسط نقشه بردار روی فضای سربسته حیاط مشاعی طراحی بشه اون هم با در نظر گرفتن قوانین طراحی مربوط به همان استان
به همین راحتی که فرمودید هم نیست والا دوره نمیذاشتن!
ترسیم با UPbuild هم برای مرحله بعد از تهیه ازبیلت هست اونم بسته به استانش هست که جفتش رو با هم بخوان یا اول ازبیلت و بعد از چند ماه کار واسط دوباره به همون مهندس ارجاع میشه
ضمناً برداشت آپارتمان حتما باید با توتال انجام بشه والا متر به هیچ وجه جوابگو نیست شما 10 سانت در مساحت هم اشتباه کنی باید تشریف ببری دادگاه!!!

دوربین عکاسی هم فقط به درد تبدیل خطوط میخوره

s.gholami

عضو جدید
ممنون از پاسخ جناب شبستان و هاشمی

اما مورد تفکیک نیست یعنی سهمیه تفکیک من هنوز باز نشده که بخواد کاری به من ارجاع بشه
مورد یه زمین چند هزار متری هست که طبق گفته مالک یه بخشی از اون رو هم گودبرداری کردند برای ساخت و ساز. به نظرم می رسه قبل از مرحله ساخت نیاز به نقشه زمین پیدا کردند. حالا این که چرا شهرداری خودش انجام نداده و اومده توی نظام مهندسی رو نمیدونم.
حدود زمین با دیوارکشی مالک و املاک مجاور+ بر خیابون معلومه. من بیشتر گیر اینم که عوارض درون زمین اگر وجود داشته باشه هم باید برداشت بشه و این که چه جور خروجی رو به مالک تحویل بدم؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
آقای مهندس پارکینگ تفکیک کردنی نیست بلکه باید توسط نقشه بردار روی فضای سربسته حیاط مشاعی طراحی بشه اون هم با در نظر گرفتن قوانین طراحی مربوط به همان استان
به همین راحتی که فرمودید هم نیست والا دوره نمیذاشتن!
ترسیم با UPbuild هم برای مرحله بعد از تهیه ازبیلت هست اونم بسته به استانش هست که جفتش رو با هم بخوان یا اول ازبیلت و بعد از چند ماه کار واسط دوباره به همون مهندس ارجاع میشه
ضمناً برداشت آپارتمان حتما باید با توتال انجام بشه والا متر به هیچ وجه جوابگو نیست شما 10 سانت در مساحت هم اشتباه کنی باید تشریف ببری دادگاه!!!

دوربین عکاسی هم فقط به درد تبدیل خطوط میخوره

کی میگه پارکینگ تفکیک کردنی نیست !!!!
من خودم سر هر چی بخام کمک کنم سر پارکینگ به هیچ وجه کوتاه نمیام ...
بعدش بیکاریم هنگام ترسیم لیبل پارکینگ و شماره گذاری میکنیم
قید میکنیم پارکینگ شماره .... پارکینگ مزاحم هست .
قوانین طراحی هم مشخص هست برای پژو و سمند هست که خودرو ملی هست . کلن 3 تا ابعاد بیشتر برای ,-;k

پیوست ها

• parking.jpg
    parking.jpg
    23 کیلوبایت · بازدیدها: 0

payman_shabestan

عضو جدید
کی میگه پارکینگ تفکیک کردنی نیست !!!!
من خودم سر هر چی بخام کمک کنم سر پارکینگ به هیچ وجه کوتاه نمیام ...
بعدش بیکاریم هنگام ترسیم لیبل پارکینگ و شماره گذاری میکنیم
قید میکنیم پارکینگ شماره .... پارکینگ مزاحم هست .
قوانین طراحی هم مشخص هست برای پژو و سمند هست که خودرو ملی هست . کلن 3 تا ابعاد بیشتر برای ,-;k

آقای مهندس توی مرحله تهیه ازبیلت روی زمین پارکینگی وجود نداره بلکه نقشه بردار نظام از روی برداشتش برای اون طراحی میکنه چون پارکینگ که دورش حصار نداره که بری بگی اینجا باید پارکینگ باشه!

وقتی کار ازبیلت تموم شد و واسط رو داره انجام میده اونجاس که انبار ، پارکینگی که روی نقشه ازبیلت طراحی شده و واحدها رو شماره گذاری میکنه

ضمناً قوانین ابعاد پارکینگ در همه جای ایران یکیه 2.5*5 ! سه نوع ابعاد نداریم

اگه نیاز داشتین من نقشه ازبیلت پلان همکف یه آپارتمان رو براتون میذارم ببینید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
ابعاد ثبتی پارکینگ

ابعاد ثبتی پارکینگ

آقای مهندس توی مرحله تهیه ازبیلت روی زمین پارکینگی وجود نداره بلکه نقشه بردار نظام از روی برداشتش برای اون طراحی میکنه چون پارکینگ که دورش حصار نداره که بری بگی اینجا باید پارکینگ باشه!

وقتی کار ازبیلت تموم شد و واسط رو داره انجام میده اونجاس که انبار ، پارکینگی که روی نقشه ازبیلت طراحی شده و واحدها رو شماره گذاری میکنه

ضمناً قوانین ابعاد پارکینگ در همه جای ایران یکیه 2.5*5 ! سه نوع ابعاد نداریم

اگه نیاز داشتین من نقشه ازبیلت پلان همکف یه آپارتمان رو براتون میذارم ببینید

با سلام خدمت دوستان ........

نقد بنده در خصوص ابعاد پارکینگ

ابعاد ثبتی پارکینگ

• ابعاد پارکینگ عادی 2/25* ۵ متر می‌باشد.
  • ابعاد پارکینگ معلول 3/25* ۵ متر می‌باشد.
  • فضای مانور و گردش پارکینگ حداقل باید ۵ متر باشد.
  • در صورت استفاده از رمپ، حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ 1/95 متر است. (حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ بسته به مصوبات هر استان ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال در برخی استانها بسته به مصوبات مصوبه شورای اسلامی شهر و یا شهرداری و یا طرح تفصیلی و سایر مقررات حداقل ارتفاع 1/80 متر است.)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : ژئو مپیا

- از نظر مقررات عمومی پارکینگ به لحاظ ابعاد(عمق، دهنه خالص محلهای پارک بر حسب زاویه) عرض خالص دسترسیها، حداقل شعاع، شعاع گردش رامپ ها در رابطه با ابعاد وسائل نقلیه استفاده کننده، استاندارهای بین المللی ملاک عمل می باشد.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : شهرداری تهران

ظوابط پارکینگ ................... >

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/fileupload.gif [ طراحی پارکینگ ] دانلود ►

دوستان اگه در این خصوص توضیحات دارند با منبع ........ارائه بفرمایند.................درود بر شما......دوستان

آخرین ویرایش:

m.nasri

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده فوق دیپلم عمران هستم و 8سال سابقه نقشه برداری دارم(سد - نیروگاه - پست برق و ....)خواستم ببینم آیا میتونم عضو سازمان نظام مهندسی نقشه برداری بشم ؟
الان هم بصورت آزاد کار میکنم(تفکیک باغات و اراضی - نقشه برداری راه و....)
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده فوق دیپلم عمران هستم و 8سال سابقه نقشه برداری دارم(سد - نیروگاه - پست برق و ....)خواستم ببینم آیا میتونم عضو سازمان نظام مهندسی نقشه برداری بشم ؟
الان هم بصورت آزاد کار میکنم(تفکیک باغات و اراضی - نقشه برداری راه و....)
ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
والا ما هر روز پامون تو نظام مهندسیه و خبر می گیریم مدام خود متصدی که مدرکش عمرانه! می گه هنوز قانونی و تبصره ای نیومده که با مدرک عمران بشه عضو شد.

payman_shabestan

عضو جدید
والا ما هر روز پامون تو نظام مهندسیه و خبر می گیریم مدام خود متصدی که مدرکش عمرانه! می گه هنوز قانونی و تبصره ای نیومده که با مدرک عمران بشه عضو شد.

مگه چیزی به اسم نظام مهندسی نقشه برداری داریم؟ نظام مهندسی یدونس اونم نظام مهندسی ساختمان !
البته قدیما دو تا بود

payman_shabestan

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان ........

نقد بنده در خصوص ابعاد پارکینگ

ابعاد ثبتی پارکینگ

• ابعاد پارکینگ عادی 2/25* ۵ متر می‌باشد.
  • ابعاد پارکینگ معلول 3/25* ۵ متر می‌باشد.
  • فضای مانور و گردش پارکینگ حداقل باید ۵ متر باشد.
  • در صورت استفاده از رمپ، حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ 1/95 متر است. (حداقل ارتفاع ورودی پارکینگ بسته به مصوبات هر استان ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال در برخی استانها بسته به مصوبات مصوبه شورای اسلامی شهر و یا شهرداری و یا طرح تفصیلی و سایر مقررات حداقل ارتفاع 1/80 متر است.)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : ژئو مپیا

- از نظر مقررات عمومی پارکینگ به لحاظ ابعاد(عمق، دهنه خالص محلهای پارک بر حسب زاویه) عرض خالص دسترسیها، حداقل شعاع، شعاع گردش رامپ ها در رابطه با ابعاد وسائل نقلیه استفاده کننده، استاندارهای بین المللی ملاک عمل می باشد.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : شهرداری تهران

ظوابط پارکینگ ................... >

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/fileupload.gif [ طراحی پارکینگ ] دانلود ►

دوستان اگه در این خصوص توضیحات دارند با منبع ........ارائه بفرمایند.................درود بر شما......دوستان

در استان گیلان چیزی به اسم پارکینگ معلول، جانباز ، ویژه و ... نداریم
یه نوع پارکینگ داریم اونم 2.5*5 هست
بنده حداقل تو چندین تفکیکی که کردم و دوره هایی که رفتم همچین چیزی ندیدم

ahmadas

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
من پروانه نظام مهندس ندارم
ولی پیش یکی از دوستان که پروانه نظام داره کار کردم
تهران - شهریار- ملارد - کرج همشون برای تفکیک آپارتمان مهندس نقشه بردار می ره وحق امضا دارد

Topaya

عضو جدید
سلام

کسی اگه راجع به پروانه مرتبط با نقشه برداری که به فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته با عنوان مدرک تکنولوژی نقشه برداری میدن
اطلاعاتی داره لطفا راهنمایی کنه.
میگن حق نظارت کامل ساختمان ندارند؟

Topaya

عضو جدید
سلام .نیاز به راهنمایی شما همکاران دارم!

سلام .نیاز به راهنمایی شما همکاران دارم!

دوستان راجع به پروانه های اشتغال مرتبط با نقشه برداری که به فارغ التحصیلان تکنولوژی نقشه برداری میدن اگه اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید.

حدود صلاحیت ها؟

ایا حق نظارت ساختمان و تفکیک اپارتمانی دارن؟

من ساکن لرستان هستم.نظام اینجا تفکیک رو به ماها نمیده.

شما چطور؟
متشکرم.

آخرین ویرایش:

reza119

عضو جدید
دوستان راجع به پروانه های اشتغال مرتبط با نقشه برداری که به فارغ التحصیلان تکنولوژی نقشه برداری میدن اگه اطلاعاتی دارید راهنمایی کنید.

حدود صلاحیت ها؟

ایا حق نظارت ساختمان و تفکیک اپارتمانی دارن؟

من ساکن لرستان هستم.نظام اینجا تفکیک رو به ماها نمیده.

شما چطور؟
متشکرم.

دوست عزیز اگر به نظام مهندسی استان خودتان بخش صدور پروانه بروید به شما جواب دقیق داده می شود

ahmadas

عضو جدید
سلام

پیشاپیش ممنون
سلام دوست عزیز تموم اطلاعاتی که از تفکیک آپارتمان می خوای برو به ای سایتrasmgostar.ir

کران

عضو جدید
تو آذربایجانشرقی اعیانی متری 500 تومان وعرصه 250 تومانه ولی نرم افزارهاشون وقت گیر و آپدیت هاش قاطی هستن.

کران

عضو جدید
مهندس عزیز هرچه اطلاعات میخواهی بروتو سایت (تخصصی تفکیک آپارتمانها ). اگه تو گوگل بزنی میتونی پیداش کنی .

کران

عضو جدید
نخیر مهندس باید بری تونظام مهندسی ساختمان گروه عمران عضو بشی. گروه نقشه برداری فقط مال رشته نقشه برداریه.

saeedstudent

عضو جدید
ازمون نظام مهندسی

ازمون نظام مهندسی

سلام دوستان کسی میدونه ازمونهای نظام مهندسی چه تاریخهایی برگزار میشه

Amirreza90

عضو جدید
بنام خدا
یا من قدر فهدی..... و بنام خداوندی که ابتدا اندازه میگیرد و سپس هدایت میکند
سلام دوستان
به نظرم اومد با ایجاد این تاپیک دوستان عضو نظام مهندسی در رشته نقشه برداری در استانهای کشور بتوانند تبادل نظر داشته باشند ومسایل و مشکلاتشون رو با هم در میون بگذارند.......

به امید اینکه گام مناسبی در این راه برداشته بشه
موفق و پیروز باشید
[/QUOT
نام خدا
یا من قدر فهدی..... و بنام خداوندی که ابتدا اندازه میگیرد و سپس هدایت میکند
سلام دوستان
به نظرم اومد با ایجاد این تاپیک دوستان عضو نظام مهندسی در رشته نقشه برداری در استانهای کشور بتوانند تبادل نظر داشته باشند ومسایل و مشکلاتشون رو با هم در میون بگذارند.......
به امید اینکه گام مناسبی در این راه برداشته بشه
موفق و پیروز باشید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوست عزیزم سلام
زمان ثبت نامش و شرایطش چطوریه ؟
باید روی چه منابعی کار کنیم و مطالعه کنیم ؟؟
(رشتم نقشه برداری هستش)

درود بر شما ........ به سایت مقررات ملی ساختمان بایستی مراجعه کنید....... شرایط و منابع ذکر شده است

لینک سایت

mostafades

عضو جدید
درود بر شما ........ به سایت مقررات ملی ساختمان بایستی مراجعه کنید....... شرایط و منابع ذکر شده است

لینک سایت

ممنونم از راهنماییتون ، فقط این مواردی که در زیر آوردم را باید از کجا تهیه کنم ؟ آیا در یک کتاب جامع آمده یا اینکه در چند کتاب و بصورت مجزار باید تهیه بشه و فقط همان فصل مورد نظر مطالعه بشه منبع خاصی را پیشنهاد میدین ؟
• قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان و آئين‌نامه اجرائي آن –( 1390 )
• مبحث اول ( تعاريف )- ( 1392 )
• مبحث دوم ( نظامات اداري )-( 1384)
• مبحث دوازدهم ( ايمني و حفاظت كار در حين اجرا )-( 1392 )
• دستورالعملهاي تيپ نقشه‌برداري ( نشريه شماره 119و 95 سازمان مديريت و برنامه‌ريزي )
• *متره و برآورد كارهاي نقشه‌برداري
• *نقشه‌برداري عمومي ( در حد اطلاعات دانشگاهي )
• *كاربرد روشها و دستگاههاي نقشه‌برداري در ساختمان‌سازي و شهرسازي
• *كاربرد عكسهاي هوايي و اطلاعات ماهواره‌اي در صنعت ساختمان‌سازي
• *تعيين موقعيت املاك
• *پياده كردن نقشه‌هاي طراحي شده ساختمانها، محل پي‌ها يا شالوده‌ها، ستونها، قوسها در ساختمان، هندسه ساختمان و معابر
• *گرايشهاي ميكروژئودزي ( جهت رفتارسنجي و كنترل سازه‌هاي سنگين )، فتوگرامتري كاربردي، سيستمهاي اطلاعات جغرافيايي( LIS , GIS ) در حد كاربردي
• *كنترل بر و كف در ساختمان‌سازي

* براي موارد ذكر شده منابع معتبر مورد نظر بوده و منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.
• تذكر1: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان ميباشد.
• تذكر2: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني و يا جمله كتابهاي راهنماي مباحث، ملاك عمل مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود.
• تذكر3: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

Topaya

عضو جدید
نشریات 119 -95-79 رو دانلود کن.
بقیه رو هم کتاب فروشیها دارن.
بیشتر نقشه دیانت خواه رو بخونی کافیه.

sshayan59

عضو جدید
سلام بر دوستان مهندس
میخواستم بدونم توی استانهای مختلف کلاس آموزش تفکیک ساختمان برای دوستانی که توی آزمون نظام مهندسی قبول میشن برگزار میشه یا نه و اینکه ایا بعد از کلاسها آزمونی میگیرن که دارای نمره قبولی باشه؟
استان مرکزی که خیلی سختگیری زیاده و بچه هارو میندازن و دوباره باید منتظر ازمون بعد باشن
البته با پیگیریهای زیاد به اینجا رسیدم که ازمون فقط برای ارتقا پایه باید برگزار بشه
ممنون

بالا