نظام روستایی

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان مطلع میشه در زمینه نظام روستایی اطلاعات در اختیار ما قرار بدن لطفا؟
پیشاپیش سپاس

yalda33

کاربر فعال
تا جایی که من اطلاع دارم زیر نظر بنیاد مسکنه
کارت اینه که به جای اینکه تو شهر نظارت کنی تو روستاها نظارت می کنی. یه ازمون ورودی داره که اگه قبول بشی بهت پروانه نظارت روستایی میدن
البته اگه پروانه شهری داشته باشی باید اونو باطل کنی نمیتونی همزمان جفتش رو داشته باشی
طرف ما که پروانه روستایی درامدش از شهری خیلی خیلی بیشتره!
بستگی داره تو شهر شما (البته منظورم روستاهای اطراف شهر شماست) بنیاد مسکن چقدر وام بده ؟ سهمیه نظارت هر شخص چقدر باشه ؟ و اینکه بابت نظارت متری چقدر حق الزحمه به ناظر بدن؟

yalda65

عضو جدید
همین طور که دوستمون گفتن امتحان داره که هر چند وقت توسط بنیاد مسکن استانتون برگزار میشه.
اما در پشت پروانه نظام مهندسی شما صلاحیت نظارت روستایی نظام فنی هم درج میشه. یعنی هم میتونید تو نظام کار کنید و هم کارهای ارجاعی از بنیاد مسکن. تهران که میدونم متری 3000 تومن هست و از نظام مهندسی تهران که متری 5000 تومن هست پایین تر هست. البته باید توجه داشته باشید که زیربنای خونه های روستایی معمولا خیلی کم هست و به همین دلیل در تهران نرخ حداقل 180 هزار تون برای هر ساختمانی که نظارت میکنید رو در نظر میگیرند. نحوه پرداخت پول هم بعد از گرفتن وام و کلی مراحل اداری دیگه هست (از جمله بازدید مسئولان بنیاد مسکن) و البته کسر بخشی از حق الزحمه شما به عنوان حق الزحمه بنیاد مسکن. و البته همان طور که گفتم زیربناها خیلی کم هست و هزینه حمل و نقل شما و سرکشی شما به هر کدوم از این ساختمان ها رو هم باید در نظر بگیرید.
در مجموع بخوام بگم خیلی نمیشه روش حساب کرد. شاید به عنوان یه کار جنبی فقط بهش بشه نگاه کرد.

yalda33

کاربر فعال
تو شهر ما قبول نمیکنن نظارت شهر و روستا رو همزمان داشته باشی
نظارت روستایی یه سری مشکلات داره ولی به نظر من اگه سهمیه نظارتت زیاد باشه به صرفه س
تو شهر ما متری 3300 هست در یه ضریب هم ضرب میشه ا(لبته با توجه به دوری و نزدیکی روستاها این ضریب متفاوته نزدیکترین روستا ضریبش 1.7 هستش)

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از جوابها و راهنماییهاتون
من تازه 1 ساله لیسانسمو گرفتم ولی بعد از عید کاردانیم میشه 5 سال
شنیدم باید 5 سال بشه که بتونم امتحان بدم. با خودم فکر کردم تا این 2 سال که مونده تا امتحان نظام شهر میتونم از طریق نظام روستایی هم تجربه کسب کنم هم یه درآمدی جانبی هم داشته باشم.
حالا امتحانشو باید از کجا بپرسم که کی هست؟ نظام روستایی هم یه ارگان جداست یا توی همون بنیاد مسکنه؟

yalda33

کاربر فعال
شنیدم باید 5 سال بشه که بتونم امتحان بدم. با خودم فکر کردم تا این 2 سال که مونده تا امتحان نظام شهر میتونم از طریق نظام روستایی هم تجربه کسب کنم هم یه درآمدی جانبی هم داشته باشم.
حالا امتحانشو باید از کجا بپرسم که کی هست؟ نظام روستایی هم یه ارگان جداست یا توی همون بنیاد مسکنه؟

به نظرم اگه بری بنیاد مسکن شهرتون سوال کنی بهتره؟اخه هر شهری شرایطش فرق میکنه
اگر نمیتونی حضوری بپرسی تو سایت بنیاد مسکن شهرتون برو شاید اطلاعیه زده باشن
بعضی از استانها هم نظام فنی روستایی وبلاگ یا سایت جدا داره واسه خودش تو نت سرچ کن

yoolia

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم اگه بری بنیاد مسکن شهرتون سوال کنی بهتره؟اخه هر شهری شرایطش فرق میکنه
اگر نمیتونی حضوری بپرسی تو سایت بنیاد مسکن شهرتون برو شاید اطلاعیه زده باشن
بعضی از استانها هم نظام فنی روستایی وبلاگ یا سایت جدا داره واسه خودش تو نت سرچ کن
ممنون از راهنماییت :gol::gol::gol:

am4818

عضو جدید
سلام دوستان من ناظر کاردان هستم تو همدان اصلا کار برای کاردانها نیست به خصوص امسال که نظارت فقط تا یک طبقه به کاردانها دادن یعنی هیچی اخه کی دیگه یک طبقه میسازه ؟ میخوام تو نظام روستای شرکت کنم نمیدونم اونجا ارجاع کار چه جوریه ؟کجا باید برای ازمون برم منظورم سایت برای ثبت نام چه سایتی برم؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میدونه آزمون نظام روستایی کی برگزارمیشه؟فقط کاردان ها میتونن شرکت کنن یا کارشناسی هم میتونه؟

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
کسی میدونه آزمون نظام روستایی کی برگزارمیشه؟فقط کاردان ها میتونن شرکت کنن یا کارشناسی هم میتونه؟

چیزی که توی شهر ما و من اتفاق افتاد اینه....حالا دقیقشو برای شما نمیدونم والا...شاید شهر شما قانونش فرق داشته باشه....
تا جایی که من میدونم برای کاردانها نبود و کارشناسی باید میداشتی....دوم باید دفتر بزنی سوم مهندسینی که باید داشته باشی یه کارشناسی عمران هم هست....
به این شکل که شما میرید فرم ها رو پر میکنید و منتظر میشید تا زمان امتحان رو اعلام کنند....بعد از قبولی با اون کارشناس عمرانه باید یه دفتر ثبت کنید....منظورم از دفتر این نیست که حتما جدای از دفتر مهندسیها باشه شما میتونید یه دفتر از قبل داشته باشید و اونو به عنوان دفتر روستایی هم به بنیاد مسکن معرفی کنیدو.....
و امتحانشم به ما میگفتن باید به حد نساب برسه که برگزار بشه....
ولی از همه مهمتر اینه که توی شهر ما ظرفیت بندی بوده یعنی چی....ییعنی اینکه من که یه سال توی همچین دفتری کار میکردم ولی جق امضا معماری از من نبود و فقط کاررو انجام میدادم و درصد میگرفتم وقتی تصمیم گرفتم خودم با یه مهندسی عمران دفتر بزنیم وقتی رفتم بنیاد مسکن گفت دیگه مجوز دفتر جدید روستایی نمیدیم مدارکتو بده اگه این دفاتری که دارن الان کار میکنند مهندس معمارشون انصراف داد به تو بگیم بیای امتحان بدی و قبول شدی بهت پروانه بدیم که مشغول بشی.....(البته اینم بگم که با پارتی میشد....که پیگیری نکردم...هر چند که در حال حاضر جایی که کار میکنم رییس شرکت دوست رییس بنیاد مسکن هست و ازش خواستم هر وقت سرمون خلوت شد برام پیگیری کنه که طرف قبول کرد برم امتحانشو بدم....)
حالا شما هم باید بری بنیاد مسکن شهرتون و از اونها بپرسی و ببینی که بهت اجازه میدن که دفتر بزنی یا خیر....شاید محدودیت ظرفیت تاسیس دفاتر داشته باشید...
ماله ما که داشت:razz:اونم چی دو سال پیش من اقدام کرده بودم.....

vertex

اخراجی موقت
دوستان مطلع میشه در زمینه نظام روستایی اطلاعات در اختیار ما قرار بدن لطفا؟
پیشاپیش سپاس
سلام دوست عزیز
شما با مدرک کارشناسی میتوانید ناظر بنیاد مسکن بشوید . ولی یک امتحان ورودی دارد که معمولا زمان آن متغیر است پس اگر مایل به شرکت در آزمون آن هستید حتما خیلی پیگیری کنید
پس از قبولی یک تعهد نامه محضری می آورید که به کا ر دیگری مشغول نیستید . بنیاد مسکن اسامی شما را به کارفرمایان روستایی معرفی میکند و کارفرما ناظر مربوطه را انتخاب میکند . فقط پروژه هایی که وام مسکن روستایی بنیاد مسکن میگیرند نیاز به ناظر بنیاد مسکن دارند . با گرفتن پروانه نظام مهندسی باید پروانه بنیاد مسکن را باطل کنید ولی با دادن یک گواهی این امکان برای شما همچنان فراهم است که پروژه های روستایی وامدار را امضا بزنید و نظارت کنید . پس امتحان فقط برای کارشناسان بدون پروانه نظام مهندسی است و با پروانه دیگر نیاز به امتحان دادن نیست . فقط باید تمایل به همکاری را به بنیاد مسکن اعلام کنید . و از آنپس ناظر بنیاد مسکن هستید . در حالت عادی کسی که پروانه نظام دارد نمیتواند پروژه های وامدار را امضا کند . این نکته خیلی مهمی است و خیلی وقت ها خیلی از مهندسان با تجربه هم اشتباه میکنند . و حتما باید در بنیاد مسکن تشکیل پرونده بدهد .
در کل کاری با تعرفه پایین و پر دردسر است . البته بنده این کار را کرده ام نه بخاطر نیاز مالی بلکه بخاطر اینکه خواستم خدمتی بکنم . اگر تصورات مالی دارید دنبالش نروید چون بسته به محل زندگیتان کلی پول ایاب و ذهاب باید بپردازید در آخر وقتی حساب و کتاب میکنید یک چیزی هم از جیب داده اید
برای تجربه خوب است .چون کارفرما معمولا انسان ساده ای است و نمیخواهد زرنگ بازی در بیاورد . معمولا مسولیت چندانی هم ندارد . چون تعداد زیادی هم شرکت کننده دارد همش سرش دعوا هست . در حالی که همچین آش دهنسوزی نیست . در هر صورت اگر آشنا در بنیاد مسکن دارید که میتواند بهتان کار ارجاع بدهد گزینه موقتی بدی نیست . موفق باشید

faiteh

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من یک سالی هست مدارکم رو بردم بنیاد مسکن برای نظارت روستایی.قرار بوده هر وقت امتحان بود خبرم کنن خیلی هم پیگیری کردم ولی میگن فعلا بنیاد ناظر نمیخواد و....ولی خیلی هارو میشناسم بعد از من رفتن و کارهاشون درست شده ....خداییش خیلی ناحقی میکنن .تازه چند دوره هم با مهندسای خودشون آموزشی رفتم سر ساختمونهای روستایی ولی هیچی...به نظرتون چجوری پیگیری کنم؟ من پروانه نظارت نظامم رو بگیرم دیگه نیازی نیست برای نظارت روستایی امتحان هم بدم؟

vertex

اخراجی موقت
سلام دوست عزیز
من یک سالی هست مدارکم رو بردم بنیاد مسکن برای نظارت روستایی.قرار بوده هر وقت امتحان بود خبرم کنن خیلی هم پیگیری کردم ولی میگن فعلا بنیاد ناظر نمیخواد و....ولی خیلی هارو میشناسم بعد از من رفتن و کارهاشون درست شده ....خداییش خیلی ناحقی میکنن .تازه چند دوره هم با مهندسای خودشون آموزشی رفتم سر ساختمونهای روستایی ولی هیچی...به نظرتون چجوری پیگیری کنم؟ من پروانه نظارت نظامم رو بگیرم دیگه نیازی نیست برای نظارت روستایی امتحان هم بدم؟
نخیر دوست عزیز با داشتن پروانه نظام مهندسی شما همه پروژه ها رو میتونید امضا کنید . پست بالای من رو مطالعه بفرمایید . عرض کردم اصلا ناراحت نباشید چون بدرد بخور نیست . شما پروانه نظام رو بگیرید نیازی به ازمون و دوره های بنیاد نیست موفق باشید

arefeh

کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
راستش من از بنیاد استان خودمون که سئوال کرده بودم گفت باید آزمون رو بدم...و این موضوع ربطی به این نداره که نظام مهندسی پروانه نظارت داشته باشی....
هر چی باشه کلا موارد روستایی به ارگان بنیاد مسکن و امور شهری به نظام مهندسی ربط داره و این دو سازمان کاملا با هم فرق داره...حتی نقشه ای که برای روستایی طراحی میکنی زمین تا آسمون فرق داره با شهری...چون ضوابطشون فرق داره....از لحاظ معماری هم باید روستایی طراحی کنی...شده من خودم پلان منطقی براشون طراحی کردم روستایی گفته نمیخوام حموم فلان جا باشه بیا بزار کنار آشپزخونه دربشم از توی آشپزخوونه باشه:confused:...ولی خوب مالکه و حق تصمیم گیری با اون....درسته ما معمارها باید منطقی طراحی کنیم اما برای هر جا و هر کسی این طرح فرق داره....
نظارته روستایی هم با نظارته شهری فرق داره.......

vertex

اخراجی موقت
دوستان در مورد امتحان نظام فنی روستایی و ارتباطش با پروانه نظام مهندسی از بنیاد مسکن استانشون سوال کنند خیلی بهتره . از اون نظر که گمراه نمیشن و همه چیز واضح تر و شفافتر متوجه خواهند شد . در مورد اینطور چیز ها فقط به این صفحات اکتفا نشه چون بعضا دوستان استنباط های شخصی شون رو هم بیان میکنند که شاید با واقعیت جاری فاصله داشته باشه . موفق باشید .

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
تو استانهای مختلف این موضوع متفاوت هست.
تو گیلان 2-3 ساله دیگه امتحان برگزار نمیشه . و بعد از گرفتن پروانه نظارت . به بنیاد مسکن مراجعه میشه و اونجا یه تعهد میدن که تو دفترخونه باید تایید شه.

vertex

اخراجی موقت
تو استانهای مختلف این موضوع متفاوت هست.
تو گیلان 2-3 ساله دیگه امتحان برگزار نمیشه . و بعد از گرفتن پروانه نظارت . به بنیاد مسکن مراجعه میشه و اونجا یه تعهد میدن که تو دفترخونه باید تایید شه.
بله دوست عزیز تایید میشه توی گیلان برای اونهایی که پروانه نداشتند سابقا آزمون میزاشتند . برای پروانه دارها آزمون نداره . موفق باشید

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
رفتم بنیاد استان گیلان. ی فرم دادن که بردم دفتراسناد رسمی. (جایی شاغل دولتی نیستم و...) 40 تومن هم هزینه اش شد. :)
برگه دفترخونه رو با پروانه و مدارک تحصیلی و شناسایی بردم بنیاد و ی فرم هم اونجا پرکردم.گفتن خودشون می فرسته شعبه مورد نظرم.
تو بنیادشهرها هم رو دیوار اسم و شماره مهندس هایی رو که با بنیاد کار میکنن رو زده . یا کارفرما از قبل می شناسه یا از همون جا انتخاب میکنه.به ندرت هم خودبنیاد معرفی میکنه.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سوال:
کار روستایی (بنیاد) جز تعداد کار حساب نمیشه؟ فقط متراژ کم میشه؟

arefeh

کاربر ممتاز
سوال:

منظورتون چیه؟؟؟در مورد نظارتش دارید مگید؟؟؟اگه در این مورد هستم من به شخصه نمیدونم....
اما اگه این سئوال مربوط میشه در دفتر های روستایی که طراح و محاسب داره...تا جایی که من قبلا توی این زمینه کار میکردم کسر نمیشد از مهندسین....و اصلا ربط نداشت...الانم دوستانه من دارند کار میکنند هم طراحی معماری و هم محاسب عمران و از سهمیه شهری یا نظام مهندسیشون کسر نمیشه....شاید ناظر فرق داشته باشه

vertex

اخراجی موقت
سوال:
سلام دوست عزیز
شما که عضو نظام مهندسی گیلان هستید و همشهری میشه راحتتر راهنماییتون کرد .
ببینین توی کارتابلتون یه لینک مجزا میزارند به اسم کارت بنیاد مسکن . کارهاتون اونجا ثبت میشه . سهمیه مجزا داره . ربطی به سهمیه نظارت نداره
زیر ۲۰۰ متر کار حساب نمیشه . یعنی از تعداد کارتون کسر نمیشه . البته برای بنیاد ۱۰ متر هم کار حساب میشه ولی برای نظام مهندسی خیر . ضمنا برای پروژه های خارج از محدوده شهری ضریب ۲۵ درصد در ظرفیت اعمال میشه . موید باشید

faiteh

عضو جدید
راستش من از بنیاد استان خودمون که سئوال کرده بودم گفت باید آزمون رو بدم...و این موضوع ربطی به این نداره که نظام مهندسی پروانه نظارت داشته باشی....
هر چی باشه کلا موارد روستایی به ارگان بنیاد مسکن و امور شهری به نظام مهندسی ربط داره و این دو سازمان کاملا با هم فرق داره...حتی نقشه ای که برای روستایی طراحی میکنی زمین تا آسمون فرق داره با شهری...چون ضوابطشون فرق داره....از لحاظ معماری هم باید روستایی طراحی کنی...شده من خودم پلان منطقی براشون طراحی کردم روستایی گفته نمیخوام حموم فلان جا باشه بیا بزار کنار آشپزخونه دربشم از توی آشپزخوونه باشه:confused:...ولی خوب مالکه و حق تصمیم گیری با اون....درسته ما معمارها باید منطقی طراحی کنیم اما برای هر جا و هر کسی این طرح فرق داره....
نظارته روستایی هم با نظارته شهری فرق داره.......

آره عارفه جون منم پرسیدم اینجاگفتن باید آزمون رو بدی و اصلا ربطی نظام مهندسی به بنیاد نداره.من دوست دارم تو این سازمان فعالیت داشته باشم.دو هفته اس بشدت پیگیرم چند تا از مهندس های آشنا رو هم فرستادم که شاید کارم درست بشه و برا امتحانش خبرم کنن ولی هیچ خبری نیست. به نظرت چجوری پیگیری کنم میترسم ازمونش برگزار بشه…:mad::cry:

arefeh

کاربر ممتاز
آره عارفه جون منم پرسیدم اینجاگفتن باید آزمون رو بدی و اصلا ربطی نظام مهندسی به بنیاد نداره.من دوست دارم تو این سازمان فعالیت داشته باشم.دو هفته اس بشدت پیگیرم چند تا از مهندس های آشنا رو هم فرستادم که شاید کارم درست بشه و برا امتحانش خبرم کنن ولی هیچ خبری نیست. به نظرت چجوری پیگیری کنم میترسم ازمونش برگزار بشه…:mad::cry:

متاسفانه یکم بی فکر هستن....منم خیلی پیگیری کرده بودم...الان متاسفانه درگیر منقصات دولتی شدیم و فرصت این کارها نیست مخصوصا از مهر که دیگه واقعا درگیر درس هم میشم....ولی یادمه توی تابستون یه دوره برگزار کردن...و فکر نکنم آزمونش سراسری باشه...هر استان جدا برگزار میکنه...یعنی به حد نصاب میرسه بعد....تا زمانی که تعداد خیلی کم باشه براشون صرف نداره آزمون بزارند...یادمه یکی از دوستان وقتی میخواست بره سر آزمونش ...اون مراقبه بهش گفته بود شما برادر فلانی هستید بعد گفته بود بله....امتحانو خیلی بد داد اما قبول شد....یه جورایی لابی این داستانها......

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه یکم بی فکر هستن....منم خیلی پیگیری کرده بودم...الان متاسفانه درگیر منقصات دولتی شدیم و فرصت این کارها نیست مخصوصا از مهر که دیگه واقعا درگیر درس هم میشم....ولی یادمه توی تابستون یه دوره برگزار کردن...و فکر نکنم آزمونش سراسری باشه...هر استان جدا برگزار میکنه...یعنی به حد نصاب میرسه بعد....تا زمانی که تعداد خیلی کم باشه براشون صرف نداره آزمون بزارند...یادمه یکی از دوستان وقتی میخواست بره سر آزمونش ...اون مراقبه بهش گفته بود شما برادر فلانی هستید بعد گفته بود بله....امتحانو خیلی بد داد اما قبول شد....یه جورایی لابی این داستانها......
ازمونش الکیه فقط سفارش میخواد از جایی . ضمنا من دوستم 2 سال پیش نظارت دورترین روستا ها رو رفته از جیب خودش آزانس گرفته هنوزکارکردو حق مزدشو بهش ندادن 2 و3 سال یکبار پرداخت میشه بقیه جاها رو نمیدونم ولی گفتم سرزمین ما قوانینش جا تا جا فرق داره

arefeh

کاربر ممتاز
ازمونش الکیه فقط سفارش میخواد از جایی . ضمنا من دوستم 2 سال پیش نظارت دورترین روستا ها رو رفته از جیب خودش آزانس گرفته هنوزکارکردو حق مزدشو بهش ندادن 2 و3 سال یکبار پرداخت میشه بقیه جاها رو نمیدونم ولی گفتم سرزمین ما قوانینش جا تا جا فرق داره

اینو که مبلغ رو چجوری میدن رو دقیقا نمیدونم....ولی فکر میکنم خود مالک میده مثل نظام مهندسی....واقعا همش باندبازی:razz:

vertex

اخراجی موقت
سرزمین ما هم همینطوریه . باید بدویی دنبال چندرغاز پول .....

سلام دوست عزیز پیشنهاد من اینه که شما برید و در کانون کاردانها عضو بشید و در آزمون کاردانها که همزمان با مهندسا برگذار میشه پروانه اشتغال کاردانی بگیرید بهتره

faiteh

عضو جدید

بله مهندس واقعا آزمونش الکیه کاملا مشخصه... وقتی نخوان کاری واست انجام بدن این رو بهونه میکنند.بله قانونهاشون هم که هر جا واسه خودشه و فرق داره

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله مهندس واقعا آزمونش الکیه کاملا مشخصه... وقتی نخوان کاری واست انجام بدن این رو بهونه میکنند.بله قانونهاشون هم که هر جا واسه خودشه و فرق داره
والا من توصیه ام اینه اصلا رو نظام روستایی حساب نکن حتی اگه قبول هم بشی منظورم اشنایی معرفیت کنه ارزش نداره چون همش تخریب شخصیتی میاره باید قبلا که وام ها کم بهره و بازپرداختشون کم و زمانش طولانی بود ارزش داشت ولی الان که وام های روستایی 14 درصدی شدن و مقدارش هم به نسبت قیمت مصالح کمه و قسط هاشم سنگین شده و ضمانت زنجیره ای رو قبول نمیکنن هفت خان رستمی شده واسه خودش:confused:در نتیجه باید ناظر بره روستا ها تبلیغ کنه بیایین وام بگیرید خونه بسازید لطف کنین منم ناظر خودتون بکنید

تجریش

عضو جدید
من خودم سه سال ناظر روستایی بودم الان دیگه پروانش باطل شده با همون پروانه نظارت شهری باید نظارت روستایی هم بگیری البته واقعا اصلن کار به حساب نمیومد