نظارت معماری یک ساختمان

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
از دوستانم هستن که به خانه هایی پایان کار دادن که نمای ان همون اجر بودهچون مالک گفته فعلا پول نداره و چند سال بعدش خود مالک آمده یا سنگ کرده یا کامپوزیت.
متاسفانه شهر ما اینجور موارد زیاده و نظام و شهرداری به نما شدن یا نشدن گیر نمیده
احتمالا باید توی پایان کار ذکر بشه که یارو نما نکرده و هر گونه مسولیت بعد ساخت نما به عهده ناظر نمی باشد.

archiman84

عضو جدید
با سلام و تشکر از دوستانی که تجربیاتشون رو در اختیار تازه کارها قرار میدن.
سوالم در مورد پر کردن فرم های مربوط به گودبرداری نظام مهندسی تهران هست ممنون میشم اگر کسی اطلاع داره پاسخ بده.
اول اینکه اطلاعات رو از کجا باید بیاریم یعنی باید خودمون اندازه بگیریم یا از توی نقشه در بیاریم؟ در مورد اطلاعات مربوط به معبر چطور؟ از شهرداری بگیریم یا مالک یا باید خودمون اندازه بگیریم یا از توی نقشه در بیاریم؟

پیوست ها

• god.jpg
    god.jpg
    38.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • mabar.jpg
    mabar.jpg
    32.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر از دوستانی که تجربیاتشون رو در اختیار تازه کارها قرار میدن.
سوالم در مورد پر کردن فرم های مربوط به گودبرداری نظام مهندسی تهران هست ممنون میشم اگر کسی اطلاع داره پاسخ بده.
اول اینکه اطلاعات رو از کجا باید بیاریم یعنی باید خودمون اندازه بگیریم یا از توی نقشه در بیاریم؟ در مورد اطلاعات مربوط به معبر چطور؟ از شهرداری بگیریم یا مالک یا باید خودمون اندازه بگیریم یا از توی نقشه در بیاریم؟
سلاممم.
اطلاعات رو که از رو نقشه میزنید.نقشه مصوب.
اطلاعات معبر تو دستور نقشه و خود نقشه موجوده.
ممکنه وضع فعلی معبر با اصلاحی یکی نباشه.اونچه که تو دستور نقشه بعنوان گذر اصلاحی مشخص شده ملاک عمله.تو نقشه هم گذر رو میزنن.

archiman84

عضو جدید
ممنون. ولی هر چی گشتم نه توی پروانه و نه توی نقشه ها همچین چیزایی پیدا نکردم! ( فاصله گود تا خط فاضلاب ، تلفن ، برق ، قنات ، دودکش و ... ) از کجا باید اینا رو بگیرم؟ در کل یعنی قبل از گودبرداری ناظر نباید چیزی رو خودش اندازه بگیره؟
سلاممم.
اطلاعات رو که از رو نقشه میزنید.نقشه مصوب.
اطلاعات معبر تو دستور نقشه و خود نقشه موجوده.
ممکنه وضع فعلی معبر با اصلاحی یکی نباشه.اونچه که تو دستور نقشه بعنوان گذر اصلاحی مشخص شده ملاک عمله.تو نقشه هم گذر رو میزنن.

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان من ميخوام به مالکى که سنگ نمارو اسکوپ نکرده تذکر کتبى بدم
مضمونش بايد چطور باشه که بعدها اگه مشکلى پىش اومد من مدرک داشته باشم

سلام
خانم مهندس حالا که نما کرده و اسکوپ نزده میخواین تذکر بدین؟؟؟ دیگه فایده ای نداره که !! اگر نما کرده و اسکوپ نزده تذکر دیگه فایده ای نداره ، باید قبل از اینکه اجرا بکنه از اختیاراتتون استفاده میکردین و بهش تذکر کتبی میدادین و حتی تخلف رد میکردین( اگر همراه نما دتایلهای اجرایی نما هم داده شده )

hane65

عضو جدید
باسلام وخسته نباشید به همه
دوستان میشه نحوه تعویض ناظر وبگید ،مالک در چه صورتی میتونه درخواست تعویض ناظر وبده ،آیاناظر حق انتخاب داره یعنی میتونه درخواست ورد بکنه ؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه بهش پایان کار ندادین هنوز فرصت دارین که جبران کنین
و باید تو پایان کار بنویسید که نما کلا فاقد اسکوپ بوده و مطابق مقررات ملی نمی باشد

hane65

عضو جدید
باسلام وخسته نباشید به همه
بعد ازاتمام قطع عملیات( رفع تخلف انجام شده )برای تایید شروع مجدد عملیات ساختمانی ، ناظر چه نامه ای روباید به سازمان بده آیا فرم خاصی داره یانه ؟اگر نمونه ای از متن شو داشته باشین ممنون میشم تو تاپیک بزارید.

yalda65

عضو جدید

اگر نما تمام شده و اسكوپ نكرده و شما هم پايان‌كار نداديد بايد مجبورش كنيد كه رل پلاك كنه

LIGHTARCH

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال داشتم :
اگه تو نقشه نما رو نوشته باشه کامپوزیت یا آجر نما ، مالک یه چیز دیگه اجرا کنه مثلا سنگ پلاک ، اون وقت ناظر معماری باید چی کار کنه ؟
اگه همین سنگ پلاک که طبق نقشه نیست، درست اجرا نشه چی؟
بازم ناظر مسئوله ؟
آخه اینجا زیاد به نما اهمیت نمیدن، هر کی هر جور میخواد میزنه، فقط تو نقشه یه چی مینویسن .

hane65

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال داشتم :
اگه تو نقشه نما رو نوشته باشه کامپوزیت یا آجر نما ، مالک یه چیز دیگه اجرا کنه مثلا سنگ پلاک ، اون وقت ناظر معماری باید چی کار کنه ؟
بازم ناظر مسئوله ؟
آخه اینجا زیاد به نما اهمیت نمیدن، هر کی هر جور میخواد میزنه، فقط تو نقشه یه چی مینویسن .

دوست عزیز تااونجایی که من اطلاع دارم اگه تغییر مصالح مشکلی در سازه ایجاد نکنه یعنی سازه تحمل اضافه بار نمارو داشته باشه مشکلی پیش نمیاد وفقط توگزارشات ناظر معماری مغایرت مصالح رو اعلام میکنه شما سعی کنید طراح سازه رودر جریان بزارید که اگه مشکلی بود همون اول به سازمان گزارش بدین.

hane65

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام [/FONT]
[FONT=&quot]دوستان میشه من وراهنمایی کنید.[/FONT]
[FONT=&quot]برای اعلام شروع مجدد عملیات ساختمانی بعد از رفع تخلف ناظر نامه ای روباید به سازمان بده میشه نمونه ای از متن نامه رو بزارید. تونامه چی باید بنویسم ؟ (مشکل تو نقشه ها بوده )[/FONT]

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال داشتم :
بازم ناظر مسئوله ؟
مصوبه ۲۵/۹/۸۷ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص ضوابط و مقررات ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری و بر اساس ضوابط شهرسازی و ساختمانی ملاک عمل میباشد
۵-۱- الزام به رعایت و اجرای این دستــــورالعمل در پروانه ساختمان (شناسنامه ساختمان) بایستی درج و قید شده و به مالک تفهیم گردد. صدور گواهی عدم خلافو پایان کار، منوط به رعایت و اجرای این دستورالعمل است.
۵-۲- مالک و مهندسين طراح معمار، ملزم به ارائه طرح نماي ساختمان با جزئيات رنگ ، جنس و نوع مصالح با جزئيات اجرايي لازم و براساس اين دستورالعمل قبل از صدور پروانه ساختمان و يا حداکثر قبل از اجراي سقف اول به شهرداري و اخذ تأييدهاي لازم از شهرداري مي­باشند . در این خصوص و برای ضمانت اجرا ، بایستی قبل از صدور پروانه ساختمان، توسط شهرداری منطقه از مالک و مهندسین طراح و ناظر معمار ، تعهد رسمی اخذ گردد.
۵-۳- مهندسين ناظر معمار ، ملزم به نظارت بر اجراي نماي ساختمان براساس طرح نماي مصوب از زمان اجراي سقف اول مي­باشند.
این هم چند بنداز دستورالعمل اجرایی نما وسیمای شهری اصفهان بعنوان نمونه براتون گذاشتم به هر حال اگر بخوان گیر بدن مسئولیتش با شماست اما متاسفانه فعلا زیاد بهش اهمیت نمیدهند.

ARCHITECT HAND

عضو جدید
با سلام
دوستان اگر در این مورد اطلاعاتی دارند کمک کنند.
من ناظر معماری و هماهنگ کننده ساختمانی هستم که الان با همسایش سر گودبرداری و تخریبش به مشکل برخورده
در مورد دیوار مشترک و فنداسیون مشترک با همسایه برای تخریب باید چه مواردی مد نظر داشته باشیم. در مورد ساختمانی که من نارظر هستم پیمانکار اقدام به تخریب غیر اصولی کرده و ظاهرا در ساختمان همسایه ترکهایی ایجاد شده و الان هم همسایه شاکی هست. و کارشناس دادگستری را برای تامین دلیل آوره کارشناس هم تا حدودی نظر همسایه تایید کرده . حالا من نمیدونم باید چیکار کنم جلوی کار و بگیرم . به حرق همسایه محل ندم کار و ادامه بدم و ... لطفا راهنمایی کنید

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
دوستان اگر در این مورد اطلاعاتی دارند کمک کنند.
من ناظر معماری و هماهنگ کننده ساختمانی هستم که الان با همسایش سر گودبرداری و تخریبش به مشکل برخورده
در مورد دیوار مشترک و فنداسیون مشترک با همسایه برای تخریب باید چه مواردی مد نظر داشته باشیم. در مورد ساختمانی که من نارظر هستم پیمانکار اقدام به تخریب غیر اصولی کرده و ظاهرا در ساختمان همسایه ترکهایی ایجاد شده و الان هم همسایه شاکی هست. و کارشناس دادگستری را برای تامین دلیل آوره کارشناس هم تا حدودی نظر همسایه تایید کرده . حالا من نمیدونم باید چیکار کنم جلوی کار و بگیرم . به حرق همسایه محل ندم کار و ادامه بدم و ... لطفا راهنمایی کنید
سلام قطعا اگر گودبرداری غیر اصولی انجام شده باید در گزارشتون به شهرداری به اون اشاره کنید ولی معمولا درخوایت توقف عملیات نمیکنن چون اگر خدای نکرده بارندگی بشه و آب در گود جمع بشه و باعث آسیب به املاگک مجاور بشه مسئولیتش از نظر حقوقی با شماست در مورد شکایت همسایه هم بهتره رای دادگاه هر چه بود تمکین کنید.

archiman84

عضو جدید
دوستان یه ساختمون کوچک ( 75 متر ) که من ناظرش هستم مالک که خودش آرماتور بنده با اینکه تقریبا یه روز در میون به کارش سر میزنم خاموت های ستون رو ( اگر چه تعداد و نمره و میلگردش درسته ) به جای خم 135 درجه 90 درجه بسته و نصف بتن ستون ها رو هم ریخته. به نظرتون باید چکار کنم؟ بهش گیر بدم یا گزارش رد کنم یا چیزی نگم بزارم ادامه بده؟ ( البته تذکر شفاهی بهش دادم گفت اونجوری سفت میشه خاموت ها نمیرن پایین!)

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه ساختمون کوچک ( 75 متر ) که من ناظرش هستم مالک که خودش آرماتور بنده با اینکه تقریبا یه روز در میون به کارش سر میزنم خاموت های ستون رو ( اگر چه تعداد و نمره و میلگردش درسته ) به جای خم 135 درجه 90 درجه بسته و نصف بتن ستون ها رو هم ریخته. به نظرتون باید چکار کنم؟ بهش گیر بدم یا گزارش رد کنم یا چیزی نگم بزارم ادامه بده؟ ( البته تذکر شفاهی بهش دادم گفت اونجوری سفت میشه خاموت ها نمیرن پایین!)

سلام

عجب!!!!!
گزارش تخلف حتما رد کنید ، بهش هم گیر بدید ، نصف ستون رو بتن ریخته نصف دیگش رو بعدا بریزه؟!!!!!
یه تذکر کتبی هم بهش بدید و یه نسخش رو پیش خودتون نگه دارید و رونوشت اون رو به شهرداری و نظام ببرید و در دبیرخانه ثبت کنید.

nasim0

عضو جدید
سلام به همه دوستان
باتوجه به اتفاقات وحوادثی که در کارگاههای ساختمانی اتفاق می افته ومنجر به صدمه یافوت کارگر میشه واین وقتهاهمیشه پای ناظر گیر مشه نکات وتجربیات خودتون رو در ارتباط با موارد کنترلی ایمنی کارگاه در هر مرحله کا رتوضح بدید بخصوص در مبحث داربست
واینکه تذکرات شفاهی کفایت میکنه؟
ممنون

archiman84

عضو جدید
سلام دوستان
دوتا سوال داشتم. 1- ملکی که من ناظرش هستم مالک چاله آسانسور رو نزده میخواد که با سقف اول با هم بزنه چون اون یه متری که برای گودبرداری از کنار نگه داشته مزاحمه و از طرفی هم با اینکه دوتا سازه نگهبان خرپایی زده و قسمتی از دیوار رو هم تخریب نکرده ولی چون ساختمون بقلی کلنگیه میترسه اون تیکه رو بر داره. میتونه همچین کاری بکنه؟ بعد تکلیف گزارش فونداسیون من چی میشه؟ باید اتمام فونداسیون بزنم؟ یا چیز دیگه ای بنویسم؟ 2- هزینه ثبت گزارشها با خودمونه یا باید بعدا از مالک بگیریم؟

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
باتوجه به اتفاقات وحوادثی که در کارگاههای ساختمانی اتفاق می افته ومنجر به صدمه یافوت کارگر میشه واین وقتهاهمیشه پای ناظر گیر مشه نکات وتجربیات خودتون رو در ارتباط با موارد کنترلی ایمنی کارگاه در هر مرحله کا رتوضح بدید بخصوص در مبحث داربست
واینکه تذکرات شفاهی کفایت میکنه؟
ممنون

سلام . پیشنهاد میکنم به بخش ( روش های اجرا ) در تالار مهندسی عمران سری بزنید . نکات آموزنده فراوانی وجود داره که به دردتون میخوره .
فقط درباره سوال آخرتون بگم که اگر شما برای تخلفی ، تذکر کتبی بدید و یه نمونه از اون رو به شهرداری بدید ، خدایی نکرده در صورت بروز حادثه در ارتباط با اون تخلف دیگه پای شما گیر نیست . چون شما به وظیفه قانونی خودتون یعنی دادن تذکر کتبی عمل کردید و کسی نمیتونه دیگه به شما گیر بده ;)

minamir3000

کاربر فعال
با سلام دوستان یه سوال در مورد نصب بلوکهای هبلکس داشتم- میخوام ببینم برای نصب پنجره در دیوار هبلکس آیا نیازه فریم پنجره با نبشی به به کف و سقف مهار بشه -بنده یه جا ناظر هستم میخام ببینم اگر این کارو نکرده باشه باید تخلف رد کنم؟ با تشکر

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
با سلام دوستان یه سوال در مورد نصب بلوکهای هبلکس داشتم- میخوام ببینم برای نصب پنجره در دیوار هبلکس آیا نیازه فریم پنجره با نبشی به به کف و سقف مهار بشه -بنده یه جا ناظر هستم میخام ببینم اگر این کارو نکرده باشه باید تخلف رد کنم؟ با تشکر
سلاممم.
فریم پنجره در هر صورت باید مهار بشه.توسط همون نبشی کشی که در نما انجام میشه.هبلکس یا سفال و یا لوک سیمانی تفاوتی ایجاد نمیکنه در نصب فریم پنجره.

minamir3000

کاربر فعال
سلاممم.
فریم پنجره در هر صورت باید مهار بشه.توسط همون نبشی کشی که در نما انجام میشه.هبلکس یا سفال و یا لوک سیمانی تفاوتی ایجاد نمیکنه در نصب فریم پنجره.

واقعا ممنونم آقا فرزاد، ببخشید پست جدا برا تشکر دادم، خییلی حس نیاز کردم :)

وسعت

عضو جدید
مثلا شما نقشه های سازه رو که از مالک میگیرین ، می بینین اضافه ساخت داره ، مثلا 70 درصده به جای 60 در صد ، و مهر تایید فنی نقشه های سازه هم پایین برگه ها هست . خب در دید اول ممکنه پیش خودتون بگین حتما قانونی بوده که سازمان تایید فنی کرده ، اما اینطور نیست ....... همیشه همیشه همیشه ملاک اصلی برای شما فقط پروانه ساختمانه ، هیچ چیزی اضافه بر اون وجود نداره و اگر اصلاحیه ای هم باشه توی پروانه نوشته .
مثلا ممکنه همسایه های اطراف ساختمان شما ، 75 درصد ساخت داشته باشن و ساختشون هم نوساز باشه و ساختمان شما هم سند 6 دانگ داره ( این شرایط خیلی مهمه ) پس اگر مالک بخواد مثل اونا 75 درصد بسازه باید بره تاییدیه اش رو از شهرداری بگیره و توی پروانه هم قید بشه که چنین اجازه ای داره
ولی اگر فقط توی نقشه ها اینجوریه و توی پروانه 60 درصده ، این تخلف محسوب می شه و مسئولیتش هم با شماست و سایر ناظرین ،

واقعا ممنونم عالی توضیح دادی- ماجرای سند 6 دنگ را نفهمیدم!
از مالک لازم نیست کپی سند زمین و ....را بگیریم؟چه چیزهایی بگیریم؟

وسعت

عضو جدید
مطمئنا اگر به موقع تخلفات رو رد بکنین برای خودتون دردسری نخواهد داشت !
اما مساله اینه که وجدان آدم اجازه نمیده یه ساختمان رو اینجوری ببره بالا در صورتیکه خودمون میدونیم مشکل داره.
شما نقشه های تایید شده شهرداری و نظام رو از مالک بگیرین و روی اون یه نامه بذارین و کلا توضیحاتتون رو در مورد اون و اشکالاتش بنویسین، بعد ببرین شهرداری منطقه و کارای اداریش رو طی بکنین و توی دبیرخامه ثبت بکنین و .....، چون توی مرحله صدور پروانه ست و هنوزاجرا نشده سریعا این کار رو بکنین تا نقشه ها اصلاح بشه

یعنی تو این حالت طراح زیر سوال نیست؟ ناظر زیر سواله؟
یعنی ناظر نقشه ها را میگیره اول از همه بشینه همه چی را باز هم چک کنه.....اگه مشکلی بود درخواست اصلاح نقشه بده؟
مگه ناظر وقتی معلوم نمیشه که پروانه گرفته شده؟
گیج شدم...میشه راهنمایی کنید

بالا