نظارت معماری یک ساختمان

hami64

عضو جدید
سلام دوستان . من امسال پروانه نظارت گرفتم و تا حالا ازش استفاده نکردم .
آخر سال گفتم سهمیم میسوزه رفتم برا ارجاع کاندید شدم . الان ساختمونی به من ارجاع شده که مهر طراحیش رو هم خودم زدم . البته اگه دقت میکردم میفهمیدم که طراحیش با من بوده و کاندید نمیشدم . می خواستم بپرسم طراحی و نظارت یک ساختمان اونم آپارتمان و گروه ب مسولیتش زیاد نیست ؟ چون دیگه بهونه ای نمیمونه که بندازی گردن طراح یا برعکس. از طرفی هم اگه انصراف بدم امتیاز ازم کم میشه .
خواهشا بگید کدوم راه رو انتخاب کنم ؟

nini_nj

کاربر فعال

دوستان با اجازه شما یه نکته ای رو درباره تیغه بندی درون قاب ها بگم . تیغه ها نباید جلوی حرکت قاب های سازه رو در هنگام زلزله بگیره یا براش ایجاد مزاحمت کنه ( خیلی غیرعلمی گفتم ) . بنابراین چپ و راست دیوار که به ستون منتهی میشه باید با یک فاصله از ستون قرار بگیره . مثلا حدود 2 یا 3 سانت . بنابراین نباید تیغه ها دقیقا بچسبن به ستون ها حتی بعضی از ساختمون ها رو که میرفتم دیدم با میلگرد به ستون ها مهار کردن تیغه ها رو . این کار جنایت علیه بشریته !!.( همین اتفاق توی ساختمونه یکی از ادارات رشت افتاد ، یه زلزله خیلی خفیف اومد تو رشت ولی این ساختمون به دلیل اینکه تیغه ها نقش میان قاب رو برای قاب های بتن آرمه سازه ایفا کرده بودن ، در محل اتصال تیر به ستون دچار شکست ها شدید شده بود ) .

بنابراین تیغه ها باید از بالا و پایین به تیرها مهار بشن . میشه اون فضای خالی بین ستون و تیغه رو با یونولیت پر کرد .

موفق باشید
:gol:
دوستان میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید؟
پس مهار تیغه های ساختمان به چه شکل انجام میشه؟
من اینطور فکر میکردم که تیغه ها باید در یک طبقه در 3 قسمت توسط میلگردهایی به ستون متصل بشه. که دیتیل های قبل و بعد از بتن ریزی متفاوتی داره

hane65

عضو جدید
سلام به دوستان .من ناظر معماری وهماهنگ کننده ساختمونی هستم که مالک بدون اخذ شروع به کار اقدام به ساخت کرده ویک طبقه هم مازاد بر پروانه داره ، نامه توقف عملیات به سازمان دادیم با وجود توقف مالک همچنان به کار خود ادامه داده والان ساختمان در مرحله 4 هست .ما چطور میتونیم ازخودمون رفع مسئولیت کنیم . ممنون میشم راهنماییم کنید

niuona

عضو
سلام به دوستان .من ناظر معماری وهماهنگ کننده ساختمونی هستم که مالک بدون اخذ شروع به کار اقدام به ساخت کرده ویک طبقه هم مازاد بر پروانه داره ، نامه توقف عملیات به سازمان دادیم با وجود توقف مالک همچنان به کار خود ادامه داده والان ساختمان در مرحله 4 هست .ما چطور میتونیم ازخودمون رفع مسئولیت کنیم . ممنون میشم راهنماییم کنید
دوستم شما یه گزارش هم به شهرداری بده و دستور توقف بده
میتونین به پلیس ساختمان هم بگین

niuona

عضو
بچه ها یه سوال
من شیب یه پله رو چجوری باید کنترل کنم؟
ارتفاع طبقات درسته ولی چشمی که به پله نگا میکنم شیبش تنده

hane65

عضو جدید
بچه ها یه سوال
من شیب یه پله رو چجوری باید کنترل کنم؟
ارتفاع طبقات درسته ولی چشمی که به پله نگا میکنم شیبش تنده

دوست عزیز طول شیب و ارتفاع ورو اندازه بگیرین بعد ارک سینوس بگیرن میزان شیب بدست میاد.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نامه توقفمون به شهرداری هم ارسال شده منتها شهرداری هیچ کاری نکرده.
معمولا شهرداری کاری نمی کنه ، فقط مهم این هست که شما حتما نامه رو بزنید هم به شهرداری و هم به نظام
شهرداری اخطار میزنه و بعد هم میرن کمسیون و پول میدن برا اضافه بنا ، (در موارد خیلی کمی تخریب میدن )
فقط نکته ای که هست و من از نظام هم پرسیدم ، این که با وجود تخلف و اعلام مهندس باز از مهندس سلب مسئولیت نمی شه و ناظر ساختمان هست و به وظایف اش باید عمل کنه !!!!!!!

nasim0

عضو جدید
سلام تو استان ما یک کلاس برامون گذاشتن وگفتن اگه گزارشی خطاب به شهرداری می نویسید ترتیب اثر نمیدن یک نسخه هم به معاونت معماری شهرسازی استان بنویسید وبه عدم ترتیب اثر شهرداری هم اشاره کنید

minamir3000

کاربر فعال
کمک در مورد نظارت

کمک در مورد نظارت

با سلام خدمت دوستان من در رابطه با نظارتهایی که دارم به مشکل بر خوردم اگر امکان داره راهنمایی کنید.
۱: در مورد مشکل اولم اینکه من یه کار نظارت دارم که صاحب ملک بهم زمان شروع رو اطلاع نداد بنده زمانی فهمیدم که تاسیساتشم انجام داده بود رفته بود تو نما، ناراحتی من از اینه که من متوجه ساخت نشدم که گزارشارو به موقع رد کنم، الان متوجه شدم پلان داخلم یه مقدار تغییر داده تاییدیه نقشه هم نداره، موندم چه گزارشی برا این تخلف رد کنم؟ تخلف دومش اینه که مقداری اضافه بنا رو بالکنش داره حدود دو سه متر رو کل ملک اضافه بنا داره به نظر شما تخلف و توقف عملیات ساختمانی رد کنم؟(البته اینو به موقع متوجه شدم چون قابل تخریبه)اون نمیتونه شکایت کنه ازم بگه ایشون سر کار من نمیومده؟
۲: مشکل بعدیم تو یه پلاک دیگست،اینجا صاحب ملک بنده خدا خیلی آدم خوبیه اما تو بازدید از تیغه چینی متوجه شدم که مقداری تغییرات خیلی جزئی تو تیغه ها داده مثلا دیوار اتاقو ۳۰ سانت کشیده عقب اتاق بزرگ شه یا یه جا دیگه از پارکینگ یه ورودی گرفته به راهرو کنارش که تو نقشه نیست(ساختمون ویلا تو یه منطقه خوش آب و هواست) به نظرتون تخلف رد کنم یا ازش تایید شده نقشه ها توسط شهرداری و نظامو بخام یا اینکه تخلف رد نکنم و تو گزارش مرحله ای این موضوعو مطرح کنم بنویسم درصورت تایید شهرداری از نظر اینجانب بلا مانع است؟
۳: مشکل سومم بر میگرده به یه ساختمون دیگه که هنوز سقف اولو زده تازه ایشون جهت پله رو عکس کرده و تو نقشه ها مهندس طراح معمارش نوشته جهت پله عکس میباشد اما تایید نظام و شهرداری رو نگرفته، به نظرتون تخلف رد کنم و ازش تاییدیه بخام یا اینکه تو گزارش مرحله ای بنویسم در صورت تایید شهرداری از نظر اینجانب بلا مانع است؟
لطفا راهنمایی کنید پیشاپیش متشکرم

• Like
واکنش ها: ladi

niuona

عضو
با سلام خدمت دوستان من در رابطه با نظارتهایی که دارم به مشکل بر خوردم اگر امکان داره راهنمایی کنید.
۱: در مورد مشکل اولم اینکه من یه کار نظارت دارم که صاحب ملک بهم زمان شروع رو اطلاع نداد بنده زمانی فهمیدم که تاسیساتشم انجام داده بود رفته بود تو نما، ناراحتی من از اینه که من متوجه ساخت نشدم که گزارشارو به موقع رد کنم، الان متوجه شدم پلان داخلم یه مقدار تغییر داده تاییدیه نقشه هم نداره، موندم چه گزارشی برا این تخلف رد کنم؟ تخلف دومش اینه که مقداری اضافه بنا رو بالکنش داره حدود دو سه متر رو کل ملک اضافه بنا داره به نظر شما تخلف و توقف عملیات ساختمانی رد کنم؟(البته اینو به موقع متوجه شدم چون قابل تخریبه)اون نمیتونه شکایت کنه ازم بگه ایشون سر کار من نمیومده؟
۲: مشکل بعدیم تو یه پلاک دیگست،اینجا صاحب ملک بنده خدا خیلی آدم خوبیه اما تو بازدید از تیغه چینی متوجه شدم که مقداری تغییرات خیلی جزئی تو تیغه ها داده مثلا دیوار اتاقو ۳۰ سانت کشیده عقب اتاق بزرگ شه یا یه جا دیگه از پارکینگ یه ورودی گرفته به راهرو کنارش که تو نقشه نیست(ساختمون ویلا تو یه منطقه خوش آب و هواست) به نظرتون تخلف رد کنم یا ازش تایید شده نقشه ها توسط شهرداری و نظامو بخام یا اینکه تخلف رد نکنم و تو گزارش مرحله ای این موضوعو مطرح کنم بنویسم درصورت تایید شهرداری از نظر اینجانب بلا مانع است؟
۳: مشکل سومم بر میگرده به یه ساختمون دیگه که هنوز سقف اولو زده تازه ایشون جهت پله رو عکس کرده و تو نقشه ها مهندس طراح معمارش نوشته جهت پله عکس میباشد اما تایید نظام و شهرداری رو نگرفته، به نظرتون تخلف رد کنم و ازش تاییدیه بخام یا اینکه تو گزارش مرحله ای بنویسم در صورت تایید شهرداری از نظر اینجانب بلا مانع است؟
میشه بگین واسه کدوم شهر هستین؟
چون تو شهر ما تغییر تقسیم بندی فضا مهم نیست ولی من همیشه گزارش مینویسم
تو مشکل اولتونم منم یه همچین بلایی اومد سرم،ولی خوب من اصلا برگه شروع به کار رو امضا نکرده بودم،زودی یه گزارش نوشتم که ناظر هماهنگ کننده بدون اطلاع به بنده ساخت و ساز و جلو برده
میتونین اضافه متراژ رو هم گزارش بدین به شهرداری و نظام
هر دو از خداشونه که مالک ها اضافه متراژ داشته باشن که جریمه بدن
زیاد ناراحت نباشین;)

آخرین ویرایش:

minamir3000

کاربر فعال
تو مشکل اولتونم منم یه همچین بلایی اومد سرم،ولی خوب من اصلا برگه شروع به کار رو امضا نکرده بودم،زودی یه گزارش نوشتم که ناظر هماهنگ کننده بدون اطلاع به بنده ساخت و ساز و جلو برده
زیاد ناراحت نباشین;)
ممنون بابت پاسخ خوبتون من از شهرستان شاهرودم اینجا همه ساختمونا 4 ناظرست

• Like

ladi

عضو جدید

ینی از بعد زا ارجاع نظارت ب شما اصلا در جریان نبوید ک کار شروع شده؟؟؟؟؟

زیاد ناراحت نباشین;)

ممنون بابت پاسخ خوبتون من از شهرستان شاهرودم اینجا همه ساختمونا 4 ناظرست

چهار ناظره؟؟؟؟؟؟

ladi

عضو جدید
سلام دوستان . من امسال پروانه نظارت گرفتم و تا حالا ازش استفاده نکردم .
آخر سال گفتم سهمیم میسوزه رفتم برا ارجاع کاندید شدم . الان ساختمونی به من ارجاع شده که مهر طراحیش رو هم خودم زدم . البته اگه دقت میکردم میفهمیدم که طراحیش با من بوده و کاندید نمیشدم . می خواستم بپرسم طراحی و نظارت یک ساختمان اونم آپارتمان و گروه ب مسولیتش زیاد نیست ؟ چون دیگه بهونه ای نمیمونه که بندازی گردن طراح یا برعکس. از طرفی هم اگه انصراف بدم امتیاز ازم کم میشه .
خواهشا بگید کدوم راه رو انتخاب کنم ؟

دوستم شما یه گزارش هم به شهرداری بده و دستور توقف بده
میتونین به پلیس ساختمان هم بگین
منظورتون زا پلیس ساختمان کیه؟

سلام تو استان ما یک کلاس برامون گذاشتن وگفتن اگه گزارشی خطاب به شهرداری می نویسید ترتیب اثر نمیدن یک نسخه هم به معاونت معماری شهرسازی استان بنویسید وبه عدم ترتیب اثر شهرداری هم اشاره کنید
خوبه! شیر تو شیر شده

nasim0

عضو جدید

سلام دوستان

با توجه به اینکه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شروع شده میخواستم بپرسم کسی میدونه که 5 سال سابقه کاری که تو دفترچه اومده چقد جدیه؟

برای پروانه نظارت نظام مهندسی که 3 سال سابقه کار مرتبط میخواست فرمالیته بود وبا یه برگه گواهی سابقه کاری که چند تا ردیف پروژه با ذکر تاریخ داشت ودوتا مهندس با سابقه زیرش رو مهر کرده بودن صادر شد.که مسلما اگه این چند هزار مهندسی که پروانه دارن همه بخوان سرکار باشن که دیگه دنیا گلستانه بیکاری نداریم.

از اونجایی که هزینه ثبت نامش هم مبلغ کمی نیست گفتم شاید کسی بدونه که بعد قبولی تو مرحله مصاحبه واینها سخت گیری میکنن ومثلا سابقه کاری میخوان که واسش کارفرما بیمه رد کرده یا نه مثل نظام مهندسیه؟

ممنونم اگه زود پاسخ بدید تا زمانی که فرصت ثبت نام هست

• Like

ladi

عضو جدید
سلام دوستان

با توجه به اینکه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شروع شده میخواستم بپرسم کسی میدونه که 5 سال سابقه کاری که تو دفترچه اومده چقد جدیه؟

برای پروانه نظارت نظام مهندسی که 3 سال سابقه کار مرتبط میخواست فرمالیته بود وبا یه برگه گواهی سابقه کاری که چند تا ردیف پروژه با ذکر تاریخ داشت ودوتا مهندس با سابقه زیرش رو مهر کرده بودن صادر شد.که مسلما اگه این چند هزار مهندسی که پروانه دارن همه بخوان سرکار باشن که دیگه دنیا گلستانه بیکاری نداریم.

از اونجایی که هزینه ثبت نامش هم مبلغ کمی نیست گفتم شاید کسی بدونه که بعد قبولی تو مرحله مصاحبه واینها سخت گیری میکنن ومثلا سابقه کاری میخوان که واسش کارفرما بیمه رد کرده یا نه مثل نظام مهندسیه؟
م ک اصلا ثبتنام نمیکنم. مسخره بازیه بابا. فقط بازاری وا شده برای مدرسین و موسسات

niuona

عضو
سلام دوستان

جدیه عزیزم
5 سال سابقه بیمه میخوان

hane65

عضو جدید

دوست عزیزمنم همچین مشکلی داشتم برا کار اولتون بلافاصله گزارش تخلفی تنظیم کنین وحتما تاکید کنید که بدون اطلاع شما واخذ برگ شروع به کار اقدام به ساخت کردن و توقف بدین . برارکار دوم تون هم تو گزارشتون اعلام کنید که تغییراتی در طرح داخلی صورت گرفته و نقشه اصلاحیه بخواین .
برکار سوم هم همینطور توگزارش اعلام کنید وتایید بخوایین

nasim0

عضو جدید
دوستان ارتفاع قیرگونی برای دسشویی 90 وبرای حمام 140 سانت مناسبه؟
یا در حمام تا بالای دوش باید باشه؟

http://uupload.ir/files/cbkm_untitled.jpg

وسوال دیگه اینکه اسکوپ سنگ که تو عکس بالا هست روش دوم که مفتول های دوطرف اصلا بهم اتصال ندارن هم درسته؟
اگه تو پروژه های نظارت یا اجراتون از اسکوپ عکسی دارید ممنون میشم اینجا بزارید

niuona

عضو
فک نکنم سابقه بیمه بخان من تو دفترچه راهنما ندیدم اینطوری نوشته باشه، به نظر من این ۵ سال مث ۳ سال نظام فرمالیتست
نه عزیزم،ایشالا بعد از قبولی تو مصاحبه گیر میدن
سر یکی این اتفاق افتاده که میگم

بالا