نصیحت های پدرانه به کسانی که تازه میخوان قدم در راه مکانیک بزارن

amintabrizli

عضو جدید
به نظر من مکانیک تنها رشته هستش که دانشجوی بی علاقه توش خیلی زیاده....بیش از 80 % از دانشجوها فقط به خاطر اسم این رشته می افتن دنبالش یا شنیدن که همه می گن پول تو صنعته به خدا ایجوریا هم نیست اگه علاقه ندارین نیاین تو این رشته اگه پول می خواین برید از ترکیه لباس وارد کنید خیلی پوا آورتر از صنعته......:biggrin::biggrin:

Turk-oglu

مدیر بازنشسته
چرا تازگیا توی خود تالار اینقدر علیه مکانیک صحبت میشه ؟
مخصوصاً دوستای تازه وارد
دوستان محترم واسه انتخاب این رشته به قول معروف سیب سرخ دنبال کسی نمی فرستن که به زور این رشته رو انتخاب کرده باشید ...

sadansy

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
akh gofti....bavar konin az vaqti ozve in bashga shodamo in harfa ro rajebe in reshte shenidam tasmim gereftam taqir reshte bedam...ye zarre omid bedin baba
چرا تازگیا توی خود تالار اینقدر علیه مکانیک صحبت میشه ؟
مخصوصاً دوستای تازه وارد
دوستان محترم واسه انتخاب این رشته به قول معروف سیب سرخ دنبال کسی نمی فرستن که به زور این رشته رو انتخاب کرده باشید ...

Mr.Eagle24

عضو جدید
سلام علیکمdr ehsan....
من نوشته تونو خوندم..نیاز به یک مشاوره اساسی برای درس خوندن دارم:eek:

سلام منتظر دکتر احسان نمونید اخه ایشان 2008 عضو شدم و 2009 دیگه خداحافظی کردن بر اساس پروفایلشون .

سایر دوستان مکانیکی خواهشا این تاپیک خوب رو دوباره بالا بیارن.

آخرین ویرایش:

سها 90

عضو جدید
سلام
یه نصیحت مادرانه بهتون میکنم نه پدرانه اگه خانم هستید اگه امکانش رو داری بهتره تغییر رشته بدی مشکل سر خانوم بودنت نیست سر اینه که اینجا بهت بها نمیدن من دوسش داشتم و دارم ولی امکان کار برام خیلی محدوده البته اکه تو یک شهر صنعتی و بزرگ زندگی میکنی ویا یه بابای پولدار داری با یه پارتی توپ قضیه فرق میکنه اخه این روزا علاقه به نظرم بدترین گزینه برای انتخاب

رشته هست به علاقه فکر نکن به عقلت رجوع کن

namak2014

عضو جدید
سلام
خوب چیزی که مدیر گفت کاملاً درست و خیلیم مهم. من سعی می کنم چند تا نکتة شاید تکراری ولی مهم دیگه رو بگم:

1. زبان انگلیسی:
ببین برای اینکه مطمئن بشی همین الان یه شاخه تو مهندسی مکانیک رو انتخاب کن من طی یک ساعت لااقل 15 تا کتاب توی اون فیلد از مقدماتی تا پیشرفته برات تو اینترنت پیدا می کنم! مجانی! اما شما یه ماه بگرد ببین چند تا کتاب فارسی توی اون فیلد پیدا می شه. اکثر کتاب ها مقاله ها نشریات و در یک کلام دانش مکانیک دنیا به زبا انگلیسی (و بعدشم روسی و آلمانی) هست. توی هر شهری هم که باشی می تونی توی 4 سال زبانتو به حدی برسونی که یه نمره خوب تافل بیاری. بغیر از جنبه علمی قضیه هر کاری که در آینده بخوای بکنی ( ادامه تا فوق، ائامه تا دکتری، کار تو یه شرکت بزرگ، کار تو یه شرکت کوچک، اصلاً ول کردن مکانیک و رفتن سراغ یه چیز دیگه!! و ...) زبان یک امتیاز بزرگه که خیلی کمکت می کنه
2. برنامه نویسی و ریاضیات:
اویلر(می شناسیش که!) میگه "مکانیک بهشت ریاضیات است." اگر درک ریاضیت بالا باشه مکانیک رو هم سریعتر و بهتر درک می کنی. توی این دوره هم یه ابزار ضروری و غیر قابل انکار برای سواد ریاضی نرم افزار های برنامه نویسی ریاضی هستند. توصیه عملی من اینه که اگه ترم 1 یا 2 هستی اول یه برنامه نویسی عمومی (مثل VB) رو یاد بگیر ( به هزار دلیل که مهمترینش یاد گرفتن الگوریتمِ که تو برنامه نویسی های عمومی بهتر می شه یادش گرفت) بعد همزمان با پاس کردن معادلات یواش یواش شروع کن یکی از برنامه های Matlab، Maple یا Mathematica رو یاد بگیر صحیح تر بگم ریاضیات رو با اونا یاد بگیر( اینم هم خیلی مهمه هم قلق داره که اگر خواستی تو ضیح می دم.)
3. نرم افزار تخصصی :
یک نرم افزار تخصصی هم خوب و لازمه. زیاده روی نکن (هر نرم افزاری رو امتحان کنی) و سریع هم نرو سراغ تحلیل. تحلیل بدن درک از ماهیت تحلیل هیچ ارزشی نداره. همون CAD (مدلسازی قطعات و مجموعه ها) یه دنیای داره که من کمتر کسی رو دیدم که به صورت سیستماتیک و نظام مند بلد باشه.
4. طراح باش:
اگر جامداتی هستی سعی کن یه جوری خودتو با روشهای ساخت معمول تو بازار و یه طراح خوب بودن نزدیک کنی. درس های توی دانشگاه ( و چیزای دیگه ای که اینجا گفتم) اصلاً کمکی به طراح شدن نمی کنه. مثلاً توی درسا کلی راجع به چرخ دنده و تحلیلش و تئوری ها مختلف صحبت می شه اما اصلاً نمی گن تو تهران کجا می شه یه چرخ دنده رو ساخت، با چی مسازنش اصلاً، چند در میاد، اوراقی و دست دومش رو کجا می شه پیدا کرد. توصیه عملی اینه که هر قطعه، دستگاه یا هر چیز قابل ساختن و خریدننش رو هم توی ایران در بیاری.( مخصوصاً چیزای رو که توی درس طراحی اجزاء 1 و 2 می خونی)
5. ادامه تحصیل، خارج
اگر می خوای ادامه تحصیل بدی جدی به خارج از کشور فکر کن. چون هم ممکنه، هم امکاناتش و سطحش خیلی بالاتر از اینجاست و هم اگر بخوای بری یه سری مقدمات می خواد که اگر از الان به فکرش باشی خیلی راحتتری. اصلاً هم فکر نکن کاری خیلی سختیه یا باید مخ باشی تا بری یا خیلی پول می خواد. مطمئن باش
اما جدا از همه اینا خوندن همون درس ها از همه مهمتره. همونی رو انجام بده که استادا ازت می خوان. قطعاً اگر بهترین راه نباشه یه راه خوبه!
اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ ....... چقدر حرف زدم !!! فکر نکنم اصلاً کسی بخونه :cry:

ممنون خیلی مفید بود فقط میشه بگید از کی درسام رو انگلیسی بخونم؟ و اینکه الان ترم 3 هستم از چه ترمی شروع کنم به یادگیری نرم افزار ؟

دیاکو95

عضو جدید
سلام برهمه
دوستان مکانیک رشته ی خوبیه ولی توی مملکت ما خیلی تعریف شده نیست ( حداقل توی بخش زیادی از جامعه) بر عکس رشته هایی مثل عمران و برق،
هر کسی باید شرایط خانواده و محیط اطرافش رو خوب بسنجه بعد قدم در این راه بذاره.

بچه ها منم ترم هفتمم ولی انگار که یه دبیرستانیم..کنکور ارشدم دارم..وضعیتم خیلی افتضاحه ولی دلم نمیخواد این بمونه چکار کنم؟؟؟؟؟؟...لطفا یه نفر پیغام خصوصی بده که من تایپیک هایی رو که میزارم کجا و چجوری میتونم پیداشون کنم؟؟؟؟؟

Zienkiewicz

عضو جدید
ممنون خیلی مفید بود فقط میشه بگید از کی درسام رو انگلیسی بخونم؟ و اینکه الان ترم 3 هستم از چه ترمی شروع کنم به یادگیری نرم افزار ؟

سلام، از همون روز اول. کتاب های درسی را باید روی متن انگلیسی بخونید. بد ترین خیانتی که یک دانشجوی مکانیک می تواند به خودش بکند این است که کتاب فارسی بخواند. اگه کتاب فارسی بخونی الان خوشت میاد و راحتی ولی بدان و آگاه باش که بعدا به شکر خوردن میوفتی. اما اگر کتاب انگلیسی بخونی اولش سخته ولی بهتون قول می دهم از ترم چهارم به بعد دیگه حالت از هرچی کتاب فارسی هست به هم می خوره و مثل آب خوردن متن کتاب های انگلیسی را می خوانی. البته این با صحبت کردن انگلیسی فرق می کنه.
ارادتمند

mamad74

عضو جدید
سلام، از همون روز اول. کتاب های درسی را باید روی متن انگلیسی بخونید. بد ترین خیانتی که یک دانشجوی مکانیک می تواند به خودش بکند این است که کتاب فارسی بخواند. اگه کتاب فارسی بخونی الان خوشت میاد و راحتی ولی بدان و آگاه باش که بعدا به شکر خوردن میوفتی. اما اگر کتاب انگلیسی بخونی اولش سخته ولی بهتون قول می دهم از ترم چهارم به بعد دیگه حالت از هرچی کتاب فارسی هست به هم می خوره و مثل آب خوردن متن کتاب های انگلیسی را می خوانی. البته این با صحبت کردن انگلیسی فرق می کنه.
ارادتمند
حالا ما که کلاس زبان نرفتیم چه نوع شکر بخوریم؟؟
البته من ترم اول هستم!

Zienkiewicz

عضو جدید
حالا ما که کلاس زبان نرفتیم چه نوع شکر بخوریم؟؟
البته من ترم اول هستم!

سلام، کلاس زبان لازم ندارد. فقط کافی است که کتاب های درسی را از روی متن انگلیسی بخوانید. مثلا خود من از شیمی مسترتون تا فیزیک هالیدی تا ریاضی توماس و بعد کتاب های تخصصی مثل استاتیک و دینامیک و مقاومت و سیالات و ترمو و بقیه را از روی کتاب های انگلیسی خواندم. اصلا به کلاس نیاز ندارید همین که کتاب های درسی تان را از روی متن اصلی بخوانید کافی است.

mtr94m

عضو جدید
سلام شما pdfاموزشی این نرم افزار رو دانلود کنید باهاش کار کنید

شادان شاد

عضو جدید
سلام من تازه کنکوردادم ولی ب مکانیک عزیزخیلی علاقه دارم.ولی خب هنوزانتخاب رشته نکردم و تردید دارم.ب نظرشما چ ملاکایی روباید درنظر بگیرم؟آیا ب عنوان ی دختر میتونم موفق باشم؟(تواین رشته)

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من تازه کنکوردادم ولی ب مکانیک عزیزخیلی علاقه دارم.ولی خب هنوزانتخاب رشته نکردم و تردید دارم.ب نظرشما چ ملاکایی روباید درنظر بگیرم؟آیا ب عنوان ی دختر میتونم موفق باشم؟(تواین رشته)

سلام..

چرا نتونی. فقط علاقه و پشتکار لازمه با یه استعداد متوسط....

ببین من واضح برات میگم....الان اوضاع کار زیاد مناسب نیست برای پسرا....مطمئنا برای دخترا سختتره....انم این رشته!!...ولی!

اگه شرایطشو داری و روحیه جنگندگی داری و علاقه داری بیا....اگه اطرافتون کسی هست که میتونه امیدوار باشی بعد فارغ التحصیلی برای کار کمکت کنه چه بهتر و صد در صد بیا البته اگه علاقه داری.

بدون علاقه نمیشه......چون مکانیک رشته آسونی نیست...یه وقتایی ممکنه زمین بخوری ولی همین علاقه نجاتت میده......من خیلی کلی گفتم.... خودت باید بیشتر فکر کنی.

موفق باشی

انیشتن

عضو جدید
من واقعا سختی کشیدم دانشجوی پی اچ دی میشم از مهر اما به درس خوندن علاقه دارم.انشالله هدفهای بلندی دارم تا برم اون جایی که بخوام باشم.بنظرم درس خوندن پیدا نمیشه.منم علاقه ای به مکانیک نداشتم اما علاقه مند شدم.

reza_19933

عضو جدید
میگم دیگه با اینکه گفتنش افتخاری نداره..
اونایی که تازه دانشجو شدن یا اصلا حتی ترم شیش هستن!هر جایی هستی الان شروع کن! هیچوقت دیر نیست اینکه فکر کنی دیر شده خودش شکسته.. من ترم 6بودم ولی چون از پایه مشکل داشتم به خودم میگفتم دیگه دیر شده و اینا و همین منو زمین زد!
سعی نکنین فقط پاس کنین! اصلا پاس کردن نباید مهم باشه اصلا! ما دانشجو داشتیم که یه درس رو افتاد ولی از همه ی ما بهتر بلد بود و اطلاعات جامع و دید کلی خیلی عالی ای داشت! دلیل افتادنش این بود مثلا استاد دوتا مثال از جزوه میاورد که به روش خودش حل کرده یا از حل المسائل بود که خب خیلیا حفظ میکردن 19 یا 20 میگرفتن!! ولی اون فقط میخوند که بفهمه! آقا فهمیدن خیلی مهمه ..
سعی کنین طوری یاد بگیرین که حد اقل دید کلی و نسبی رو برای همیشه داشته باشید!
حد اقل یه نرم افزار رو آموزشش رو شروع کنین! ابه نظر من زیاد مهم نیست نرم افزار چی باشه مهم اینه یکی رو تخصصی یاد بگیری! خیییییییلی مهمه.. یه نرم افزار طراحی یه نرم افزار آنالیز.

من تازه تموم کردم، خرداد 95! دارم میرم فارغ التحصیلی که پست کنم برا خدمت و هیچ چیزی از مکانیک بلد نیستم! فقط فلوئنت بلدم اونم فقط تو زمینه ی کاویتاسیون بخاطر پروژه ی پایانیم. سعی کنین چیزی یاد بگیرین تا اینکه بخواین تلاش کنین 20 بگیرید!

بالا