نشریه الکترونیکی معماری باشگاه

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ببخشید، خانم مهندس؛
لطفا میشه بیشتر توضیح بدید؟؟؟
(واضح و شفاف).:gol:
به نظر من موضوعات روز بهترین موضوعاتن
فراموش نشه که مصالح مدرن هم خیلی با حاله
خواننده زیاد میشه

raha

مدیر بازنشسته
ببخشید، خانم مهندس؛
لطفا میشه بیشتر توضیح بدید؟؟؟
(واضح و شفاف).:gol:

خب هر کدوم از معمارای مشهور با اینکه کارهای بسیار خوب و مطرحی رو در سطح جهان طراحی میکنند اما بعضا تفاوتهای چشمگیری در سبک و نوع طراحی دارن. حتی شاید در بعضی موارد متضاد!! مثلا معماری مثل زاحا حدید رو شاید بشه معمار فرم گرا دونست یا آیزنمن بیشتر فلسفی... و رنزو پیانو ، فاستر، راجرز رو معمارای سازه محور... یا مثلا تادائو آندو یه معمار زمینه گراست.... و......
اغلب ساختمون هایی که معمارانه طراحی میشن معمولا تو یکی از این شاخه ها قرار میگیرن که میشه دقیق تر تحلیلشون کرد و کلا هر نوع از این معماریها رو ریشه ای بررسی کرد هم با استفاده از پروژه های انجام شده، هم تهیه مقاله و گفتگو و... خیلی چیز پیچیده ای نیست! امیدوارم توضیحم واضح بوده باشه!:gol:

E . H . S . A . N

مدیر تالار مهندسی معماری مدیر تالار هنـــــر
مدیر تالار
خب هر کدوم از معمارای مشهور با اینکه کارهای بسیار خوب و مطرحی رو در سطح جهان طراحی میکنند اما بعضا تفاوتهای چشمگیری در سبک و نوع طراحی دارن. حتی شاید در بعضی موارد متضاد!! مثلا معماری مثل زاحا حدید رو شاید بشه معمار فرم گرا دونست یا آیزنمن بیشتر فلسفی... و رنزو پیانو ، فاستر، راجرز رو معمارای سازه محور... یا مثلا تادائو آندو یه معمار زمینه گراست.... و......
اغلب ساختمون هایی که معمارانه طراحی میشن معمولا تو یکی از این شاخه ها قرار میگیرن که میشه دقیق تر تحلیلشون کرد و کلا هر نوع از این معماریها رو ریشه ای بررسی کرد هم با استفاده از پروژه های انجام شده، هم تهیه مقاله و گفتگو و... خیلی چیز پیچیده ای نیست! امیدوارم توضیحم واضح بوده باشه!:gol:

امیدوارم که درست فهمیده باشم؛
منظور شما اینه که ما در شماره ی اول ،یک نوع معماری با سبک و سیاقش و جزییاتی که در مراحل مختلف طراحی و اجرا و ...داره، بررسی کنیم؟؟؟؟
مثلا در شماره اول روی سازه و مسایل مربوط به سازه زوم کنیم؟؟؟
یا که من اشتباه میکنم؟؟؟
.
.
.

raha

مدیر بازنشسته
به نظر من موضوعات روز بهترین موضوعاتن
فراموش نشه که مصالح مدرن هم خیلی با حاله
خواننده زیاد میشه

فکر کنم بخش فن ساختمان اعم از سازه و مصالح و ... +بخش آموزش، میتونه مستقل از سایر بخش ها فعالیت کنه و کلا اطلاعات به روز و جدید رو جمع آوری کنه!

سپیدار

کاربر بیش فعال
مثل اینکه هیچ کس نمیخواد پیشنهاد واسه موضوع نشریه بده. اوکی. پس من شروع میکنم؛:w05:
من نظرم اینه که هر شماره رو به یکی از انواع مختلف معماری و طراحی اختصاص بدیم...
مثلا:
معماری سازه محور
معماری زمینه گرا
معماری مردم گرا
معماری فرم گرا
معماری فلسفی
و...

تو بخش های مختلف نشریه هم ( از معرفی و تحلیل و نقد پروژه. مقالات و...) به راحتی میتونیم مشغول به گردآوری مطالب. تحلیل و تهیه مقاله و ترجمه و... بشیم. البته بعد از مشخص شدن گروه ها و وظایف...
نظرتون چیه بچه ها؟ اگر پیشنهاد بهتری دارین لطفا مطرح کنید...

خب ! مثل اینکه داریم کم کم میرسیم به جای خوب قضیه و قراره بحث هایی پیش بیاد که خود ِ این بحث ها ، در ذات ِ خودشون اموختن و اموزاندن رو دارن .
از رهای عزیز بابت این پیشنهادات قابل تامل و بحث بسیار ممنونم . کاملا متوجه منظور شما میشم که چه موضوعاتی مد نظرتون هست اما پیش از اون به گمانم باید این سوال رو جواب بدیم که از کجا میخواهیم شروع کنیم . منظورم اینه که مباحثی که میخواهیم روش تمرکز کنیم ، در چه فازی بررسی میشن ؟ پاسخ به این سوال ، محدوده ی نظری بحثمون رو مشخص تر میکنه .
مثلا رها به عنوان نمونه معماری فرم گرا رو بیان کردند ( این رو به عنوان یک سطح در نظر بگیریم ) بعد vorojak_error عنوان کردند که مباحث روز معماری و تاکید بر روی مدرن _ نقل به مضمون _ ( این رو هم به عنوان یه فاز درنظر بگیرید ) ؛ حالا ممنظور من از اینکه اول باید ببینیم در چه سطحی قراره صحبت کنیم اینه که مثلا نظر من بر اینه که در ابتدا باید " عوامل و دلایل و چرایی " هرکدوم رو بررسی و تحلیل کنیم . مثلا چه چیزهایی منجر به فرم گرایی شدند . چه عوامل و ریشه هایی باعث شد که معماری سازه گرا بتونه قد علم بکنه . بررسی هر کدوم از این ها ، جدای از بحث های تاریخی و نظری و فلسفی که داره ، خواه ناخواه مباحث دیگری چون تکنولوژی ، اقلیم ، اقتصاد ، جنبش های سیاسی _ اجتماعی و به خصوص جنبش های هنری که در دیگر هنر ها واقع شدن رو مطرح میکنه که به هر کدومش باید پرداخته بشه .
البته تاکید میکنم که باز هم باید حواسمون باشه که ما قرار نیست کتاب بنویسیم یا تالیف کنیم .

حالا خوشحال میشم روی این قضیه بیشتر صحبت کنیم که از چه مرحله ای باید شروع کنیم . و مهمتر اینکه از چه کسانی میتونیم در این زمینه که درست تر چیه راهنمایی بگیریم . کسانی که دیدگاهی فراتر از دیدگاه ما دارند .

E . H . S . A . N

مدیر تالار
جوابیه

جوابیه

سلام به همه به منم میگید موضوع از چه قراره نشریه ماجراش چیه؟
منم می خوام کمک کنم فقط بگید در چه زمینه هایی نیاز به کمک دارید اگه بتونم یه سهمی داشته باشم خوشحال می شم مر

راستی من فکر کنم دفعه ی صدم که دارم می پرسم ولی این دفعه را هم جواب بدید قول که یاد بگیرم مرسی.
چه جوری می تونم عکس یا فایلی رو بذارم تو صفحه ی سایت؟

سلام؛
خب اول میری یه سایت آپلود عکس خوب( [URL="http://www.urfile.net/)پیدا"]http://www.urfile.net/)[/URL] پیدا میکنی.
دویم، عکسهای مورد نظرت رو آپلود میکنی؛
سیم،آمار آدرس عکس مورد نظر رو میگیری.
بعد گزینه قرار دادن تصویر رو میزنی و توی قسمت url ،اون آدرس رو مینویسی و اوکی میکنی.
عکس شما آمادس.

.
.
.

raha

مدیر بازنشسته
عرض سلام خدمت دوستان
راستش در حالی که از فعالیت در کنار دوستان عذر خواهی کردم با اینکه باعث افتخار برای بنده بود اما تمام مطالب شما رو با دقت خوندم .
و امید و ارزوی موفقیت برای شما و نشریه جوان شما دارم .
فقط خواستم یه موضوعی رو بگم اونم اینه که بهترین کار برای هر کاری داشتن جدول زمانی درست و واقعی هست و اینکه عجله هر کار خوبی رو از بین میبره .
در نتیجه من فکر میکنم که اولین شماره مخصوصا خیلی مهم هست هم در جذب و هم در دفع مخاطب .
لذا اگر خط پایان رو انتهای فصل تابستان ( یک ماه ) میگذارید توجه کنید که توی یک ماه چه چیز درخوری میتونید ارایه کنید به جامعه ای که انواع نشریات حرفه ای و سطح بالای خارجی رو میبینه . حتی نشریات داخلی هم بد نیست . پس از داخلی ها هم باید قویتر یا هم سطح باشید .
به نظر من فقط بودن شرط نیست . پس بحث کنید . یار گیری کنید و اولین قدم رو قوی و محکم بردارید .
موفق باشید

ممنون استاد... خب ما هدفمون انجام یه کار علمی-فرهنگی هست در حد و اندازه خودمون. در حد یه فعالیت دانشجویی!! قصد رقابت با هیچ نشریه ای رو نداریم که البته تجربه و توانش رو هم نداریم!
در رابطه با جدول زمانی من هم کاملا موافقم. که فکر میکنم قدم سوم باشه یعنی بعد از انتخاب موضوع و گروه بندی اعضا که باید روش بحث کنیم...
در مورد زمان انتشار هم لزومی نداره اول مهر باشه که. میتونه اول آبان یا حتی اول آذر باشه... چون من هم معتقدم قدم اول خیلی مهمه که باید محکم و قوی برداشته بشه!

فقط استاد یه سوال یا درخواست ازتون داشتم، چون فرمودین که به خاطر محدودیت زمانی که دارین نمیتونید همراهمون باشید، جسارتا این اجازه رو به ما میدین که همین مطالبی که در سایت قرار دادین رو با نظارت خودتون ویرایش و تنظیم کنیم و ازشون در شماره های مجله با نام حقیقی خودتون استفاده کنیم آیا؟!

خب ! مثل اینکه داریم کم کم میرسیم به جای خوب قضیه و قراره بحث هایی پیش بیاد که خود ِ این بحث ها ، در ذات ِ خودشون اموختن و اموزاندن رو دارن .
از رهای عزیز بابت این پیشنهادات قابل تامل و بحث بسیار ممنونم . کاملا متوجه منظور شما میشم که چه موضوعاتی مد نظرتون هست اما پیش از اون به گمانم باید این سوال رو جواب بدیم که از کجا میخواهیم شروع کنیم . منظورم اینه که مباحثی که میخواهیم روش تمرکز کنیم ، در چه فازی بررسی میشن ؟ پاسخ به این سوال ، محدوده ی نظری بحثمون رو مشخص تر میکنه .
مثلا رها به عنوان نمونه معماری فرم گرا رو بیان کردند ( این رو به عنوان یک سطح در نظر بگیریم ) بعد vorojak_error عنوان کردند که مباحث روز معماری و تاکید بر روی مدرن _ نقل به مضمون _ ( این رو هم به عنوان یه فاز درنظر بگیرید ) ؛ حالا ممنظور من از اینکه اول باید ببینیم در چه سطحی قراره صحبت کنیم اینه که مثلا نظر من بر اینه که در ابتدا باید " عوامل و دلایل و چرایی " هرکدوم رو بررسی و تحلیل کنیم . مثلا چه چیزهایی منجر به فرم گرایی شدند . چه عوامل و ریشه هایی باعث شد که معماری سازه گرا بتونه قد علم بکنه . بررسی هر کدوم از این ها ، جدای از بحث های تاریخی و نظری و فلسفی که داره ، خواه ناخواه مباحث دیگری چون تکنولوژی ، اقلیم ، اقتصاد ، جنبش های سیاسی _ اجتماعی و به خصوص جنبش های هنری که در دیگر هنر ها واقع شدن رو مطرح میکنه که به هر کدومش باید پرداخته بشه .
البته تاکید میکنم که باز هم باید حواسمون باشه که ما قرار نیست کتاب بنویسیم یا تالیف کنیم .

حالا خوشحال میشم روی این قضیه بیشتر صحبت کنیم که از چه مرحله ای باید شروع کنیم . و مهمتر اینکه از چه کسانی میتونیم در این زمینه که درست تر چیه راهنمایی بگیریم . کسانی که دیدگاهی فراتر از دیدگاه ما دارند .

خب یکی از مزایاش هم به نظرم همین بود که بهمون امکان زیادی در نوع برخورد با موضوع رو میده! فرضا گر در یک شماره "معماری فرم گرا" رو موضوع قرار بدیم. این رو میتونیم هم در معماری سنتی ایرانی بررسی کنیم و هم در معماری مدرن و بعد از اون!! حالا اگر احساس میکنید این گستردگی کار رو سخت میکنه میشه محدودش کرد به معماری مدرن مثلا از قرن 20 به اینور!!
نمیدونم. شما نظرتون چیه؟

آخرین ویرایش:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
مثل اینکه هیچ کس نمیخواد پیشنهاد واسه موضوع نشریه بده. اوکی. پس من شروع میکنم؛:w05:
من نظرم اینه که هر شماره رو به یکی از انواع مختلف معماری و طراحی اختصاص بدیم...
مثلا:
معماری سازه محور
معماری زمینه گرا
معماری مردم گرا
معماری فرم گرا
معماری فلسفی
و...

تو بخش های مختلف نشریه هم ( از معرفی و تحلیل و نقد پروژه. مقالات و...) به راحتی میتونیم مشغول به گردآوری مطالب. تحلیل و تهیه مقاله و ترجمه و... بشیم. البته بعد از مشخص شدن گروه ها و وظایف...
نظرتون چیه بچه ها؟ اگر پیشنهاد بهتری دارین لطفا مطرح کنید...
من با همینا موافقم

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
ممنون استاد... خب ما هدفمون انجام یه کار علمی-فرهنگی هست در حد و اندازه خودمون. در حد یه فعالیت دانشجویی!! قصد رقابت با هیچ نشریه ای رو نداریم که البته تجربه و توانش رو هم نداریم!
در رابطه با جدول زمانی من هم کاملا موافقم. که فکر میکنم قدم سوم باشه یعنی بعد از انتخاب موضوع و گروه بندی اعضا که باید روش بحث کنیم...
در مورد زمان انتشار هم لزومی نداره اول مهر باشه که. میتونه اول آبان یا حتی اول آذر باشه... چون من هم معتقدم قدم اول خیلی مهمه که باید محکم و قوی برداشته بشه!

فقط استاد یه سوال یا درخواست ازتون داشتم، چون فرمودین که به خاطر محدودیت زمانی که دارین نمیتونید همراهمون باشید، جسارتا این اجازه رو به ما میدین که همین مطالبی که در سایت قرار دادین رو با نظارت خودتون ویرایش و تنظیم کنیم و ازشون در شماره های مجله با نام حقیقی خودتون استفاده کنیم آیا؟!

رقابت نه . ولی بلاخره قصد ارایه چیزی رو دارید پس باید روش کار کنید که حد اقل یه کار دانشجویی خیلی خوب باشه .
البته به نظرم همیشه کارهای دانشجویی به خاطر ذات و حال و هوای ازاد دانشجویی متفاوت از کار های دیگه هست .
در مورد زمان هم دقیقا منظورم همین بود . چرا یکماه دیگه ؟ بگذارید 3 ماه دیگه ولی کار کنید تا اولین کار جلب توجه کنه . بلاخره این باید مخاطب جذب کنه اونم دانشجویانی مثل خودتون که چیزی راضیشون نمیکنه مگه خیلی سخت :smile:
نوشته های منم قابل نداره و این کمترین کاری هست که میتونم براتون بکنم . هر بلایی خواستین سرشون بیارید ;)

zdaraiy

عضو جدید
سلام؛
خب اول میری یه سایت آپلود عکس خوب( http://www.urfile.net/http://www.urfile.net/) پیدا میکنی.
دویم، عکسهای مورد نظرت رو آپلود میکنی؛
سیم،آمار آدرس عکس مورد نظر رو میگیری.
بعد گزینه قرار دادن تصویر رو میزنی و توی قسمت url ،اون آدرس رو مینویسی و اوکی میکنی.
عکس شما آمادس.

.
.
.

سلام مرسی از کمکت ولی این سایت که می رم می گه
erorr 404 not found
می تونی یه سایت دیگه هم معرفی کنی؟ ممنون می شم

سپیدار

کاربر بیش فعال
خب یکی از مزایاش هم به نظرم همین بود که بهمون امکان زیادی در نوع برخورد با موضوع رو میده! فرضا گر در یک شماره "معماری فرم گرا" رو موضوع قرار بدیم. این رو میتونیم هم در معماری سنتی ایرانی بررسی کنیم و هم در معماری مدرن و بعد از اون!! حالا اگر احساس میکنید این گستردگی کار رو سخت میکنه میشه محدودش کرد به معماری مدرن مثلا از قرن 20 به اینور!!
نمیدونم. شما نظرتون چیه؟

حق با شماست . درست میگید . این نحو برخورد امکانات زیادی رو بهمون میده . اون قدر بحث های معماری گسترده س که از هر جا که شروع کنی میتونی به یه جای دیگه برسی . من با حرف هاتون به شخصه موافقم . اما نیاز به بحث بیشتر و واضح تر داره تا براش برنامه ی عینی ِ عملی بریزیم و کم کم گروه های کوچک رو تشکیل بدیم . البته بدون هیچ عجله و با حوصله و بررسی .

رقابت نه . ولی بلاخره قصد ارایه چیزی رو دارید پس باید روش کار کنید که حد اقل یه کار دانشجویی خیلی خوب باشه .
البته به نظرم همیشه کارهای دانشجویی به خاطر ذات و حال و هوای ازاد دانشجویی متفاوت از کار های دیگه هست .
در مورد زمان هم دقیقا منظورم همین بود . چرا یکماه دیگه ؟ بگذارید 3 ماه دیگه ولی کار کنید تا اولین کار جلب توجه کنه . بلاخره این باید مخاطب جذب کنه اونم دانشجویانی مثل خودتون که چیزی راضیشون نمیکنه مگه خیلی سخت :smile:
نوشته های منم قابل نداره و این کمترین کاری هست که میتونم براتون بکنم . هر بلایی خواستین سرشون بیارید ;)

از راهنمایی های شما بسیار ممنونم . فرمایشتون کاملا منطقیه . اولین کار خیلی مهمه و ما سعی میکنیم تمام تلاشمون رو بکنیم . امیدوارم ما رو از راهنمایی هاتون بی بهره نگذارید .

سپیدار

کاربر بیش فعال
اولین اصلاح دیاگرام

اولین اصلاح دیاگرام

جناب EHSAN_121_SHAMS تذکراتی پیرامون دیاگرام داده بودند بخصوص در مورد شاخه ی فن ساختمان . تغییراتی در اون دادم . امیدوارم تونسته باشم تا حدی نکاتی که ایشون در نظر گرفته بودند و به درستی مطرح کرده بودند رو اصلاح کنم . هرچند که هنوز برای اختصاص یک بخش مستقل با عنوان " گزارش " نتونستم دلیل کافی پیدا کنم . حتی با بررسی مجله معمار و بخشی که تحت عنوان " گزارش " داشت ، دیدم در اکثر موارد گزارش ها مفهوم واقعی گزارش رو ندارند . باز هم بیشتر روی این قضیه بررسی خواهم کرد .
هر چند که این دیاگرام صرفا یک چهارچوب برای تعییم محدوده مطالبه و نه قطعی ست و نه بدون تغییر ، اما اگر هر قدر جامع تر و مانع تر باشد ، بعدا در روند عملی کار قدری دسته بندی ها مشخص تر خواهد بود . به همین خاطر باز هم از هر نظر و نقدی استقبال میکنیم .

پیوست ها

• diagran_ eslahi1.pdf
    281.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

E . H . S . A . N

مدیر تالار
اعلام نظر 6

اعلام نظر 6

جناب EHSAN_121_SHAMS تذکراتی پیرامون دیاگرام داده بودند بخصوص در مورد شاخه ی فن ساختمان . تغییراتی در اون دادم . امیدوارم تونسته باشم تا حدی نکاتی که ایشون در نظر گرفته بودند و به درستی مطرح کرده بودند رو اصلاح کنم . هرچند که هنوز برای اختصاص یک بخش مستقل با عنوان " گزارش " نتونستم دلیل کافی پیدا کنم . حتی با بررسی مجله معمار و بخشی که تحت عنوان " گزارش " داشت ، دیدم در اکثر موارد گزارش ها مفهوم واقعی گزارش رو ندارند . باز هم بیشتر روی این قضیه بررسی خواهم کرد .
هر چند که این دیاگرام صرفا یک چهارچوب برای تعییم محدوده مطالبه و نه قطعی ست و نه بدون تغییر ، اما اگر هر قدر جامع تر و مانع تر باشد ، بعدا در روند عملی کار قدری دسته بندی ها مشخص تر خواهد بود . به همین خاطر باز هم از هر نظر و نقدی استقبال میکنیم .

از جناب سپیدار صمیمانه تشکر میکنم بابت این همه زحمتی که برای قوام گرفتن این نشریه دارن متحمل میشن.
دیاگرام رو دیدم ،خیلی عالی بود مخصوصا با این روش درختی که دیگه محشر شد.

ضمنا یک درخواست هم از شما و باقی دوستان دارم که موضوع پیشنهادی خودتون رو برای شماره اول ، صراحتا اعلام کنید،(لطفا یک موضوع ،با دلیل و راهکار مقدماتی)که در صورت توافق،به یاری خدا استارت کار رو بزنیم.
نظرات مهندس رها رو هم خوندم،ولی ایشون هم هنوز پیشنهاد صریح ندادند.

من هم الان ،روی چند تا گزینه دارم فکر میکنم،به زودی موضوع پیشنهادی خودم رو اعلام میکنم.
.
.
.

raha

مدیر بازنشسته
امیدوارم که درست فهمیده باشم؛
منظور شما اینه که ما در شماره ی اول ،یک نوع معماری با سبک و سیاقش و جزییاتی که در مراحل مختلف طراحی و اجرا و ...داره، بررسی کنیم؟؟؟؟
مثلا در شماره اول روی سازه و مسایل مربوط به سازه زوم کنیم؟؟؟
یا که من اشتباه میکنم؟؟؟
.
.
.

مثلا اگر یک شماره قرار بر این شد که موضوعش معماری سازه محور باشه. آره! یعنی بخش های مختلف فعالیتشون رو متمرکز بر این موضوع میکنند!
البته یادمون نره که به قول سپیدار، قرار نیست که کتاب بنویسیم و منتشر کنیم.... فرضا" منی که وظیفه م تهیه مقاله ست. موضوع مقاله م رو حول و حوش موضوع اصلی نشریه انتخاب میکنم (مثلا": نقش سازه در بناهای دوران پارتی) یا مثلا گروهی که وظیفه شون معرفی پروژه های خارجیه! با سرچ و تحقیق جدیدترین بناهای سازه محور رو گردآوری و ترجمه میکنند و............. اینا البته مثال بودش برای اینکه وضوح گفته هام بیشتر بشه. ببخشید که پستتون جا افتاد!!!:w30:

از جناب سپیدار صمیمانه تشکر میکنم بابت این همه زحمتی که برای قوام گرفتن این نشریه دارن متحمل میشن.
دیاگرام رو دیدم ،خیلی عالی بود مخصوصا با این روش درختی که دیگه محشر شد.

ضمنا یک درخواست هم از شما و باقی دوستان دارم که موضوع پیشنهادی خودتون رو برای شماره اول ، صراحتا اعلام کنید،(لطفا یک موضوع ،با دلیل و راهکار مقدماتی)که در صورت توافق،به یاری خدا استارت کار رو بزنیم.
نظرات مهندس رها رو هم خوندم،ولی ایشون هم هنوز پیشنهاد صریح ندادند.

من هم الان ،روی چند تا گزینه دارم فکر میکنم،به زودی موضوع پیشنهادی خودم رو اعلام میکنم.
.
.
.

من نمیدونم دیگه چه جوری باید بگم آخه!:w09:
من پیشنهادم رو گفتم که بقیه م بیان و پیشنهاد و نظراتشون رو بگن و با هم بهترین گزینه رو انتخاب کنیم... در نهایت نظر قطعی رو سردبیر نشریه (سپیدار) ایشالا بهمون اعلام میکنند. موفق باشید.

E . H . S . A . N

مدیر تالار
مثلا اگر یک شماره قرار بر این شد که موضوعش معماری سازه محور باشه. آره! یعنی بخش های مختلف فعالیتشون رو متمرکز بر این موضوع میکنند!
البته یادمون نره که به قول سپیدار، قرار نیست که کتاب بنویسیم و منتشر کنیم.... فرضا" منی که وظیفه م تهیه مقاله ست. موضوع مقاله م رو حول و حوش موضوع اصلی نشریه انتخاب میکنم (مثلا": نقش سازه در بناهای دوران پارتی) یا مثلا گروهی که وظیفه شون معرفی پروژه های خارجیه! با سرچ و تحقیق جدیدترین بناهای سازه محور رو گردآوری و ترجمه میکنند و............. اینا البته مثال بودش برای اینکه وضوح گفته هام بیشتر بشه. ببخشید که پستتون جا افتاد!!!:w30:

من نمیدونم دیگه چه جوری باید بگم آخه!:w09:
من پیشنهادم رو گفتم که بقیه م بیان و پیشنهاد و نظراتشون رو بگن و با هم بهترین گزینه رو انتخاب کنیم... در نهایت نظر قطعی رو سردبیر نشریه (سپیدار) ایشالا بهمون اعلام میکنند. موفق باشید.

رها جان مچکریم... خیلی زیاد.
خب الان دیگه افتاد،
ببخشید اگه قدرت گیرایی ما پایینه :sweatdrop::sweatdrop:
من هم با بحث معماری سازه محور موافقم ؛
بنا به توضیحات و راهکارهایی که مهندس رها دادند،دیگه من بیشتر از این توضیح نمیدم.

• Like
واکنش ها: raha

m.h.z.m

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از اینکه از بنده هم نظر خواستین

البته نمی دونم دقیقا الان باید در چه زمینه ای نظر و ایده بدم...

فک میکنم در مورد موضوع و همکاری

راستش من از مباحث سازه ای و معماری سازه محور و این قبیل چیزا اصلا خوشم نمیاد...
اصلا دنبالش هم نرفتم و چیزی هم بلد نیستم...

اما اگه موضوع مجله شما به دو موضوعی که میگم برسه و بهم یاداوری کنین حتما و با کمال میل همکاری میکنم

اول اگه خواستین توی مجله درمورد مکانهای مذهبی از آتشکده های پیش از تاریخ تا مساجد معاصر مطلب بنویسین من هستم...
تقریبا هر مسجدی هرجای ایران من شاید بتونم کمک کنم

دوم اگه خواستین مجله درمورد آموزش طراحی دست آزاد و روشهای جدید باشه...
از آموزش ابتدایی و اولیه . نحوه پرسپکتیو . تا آموزش اسکیس واسه کنکور باشه من هستم

در این دو مورد مطلب آماده شده دارم
فقط خبر بدین تا بزارم و ببینین اگه قابل استفاده هست استفاده کنین...

بازم ممنون

سپیدار

کاربر بیش فعال
رهای عزیز پیشنهاد های بسیار خوبی داده بودند . اون قدر خوب که من پیشنهاد بهتری به ذهنم میرسه . پس به گمانم بهتره روی همین پیشنهاد ها فعلا متمرکز بشیم و روشون بحث کنیم .
دو حالت داره ، اگر در این مدت پیشنهاد موضوعی بهتری ارائه شد ، که اون رو در اولویت قرار میدیم ، وگرنه این ها رو کاربردی کرده و روی یکیشون شروع به کار میکنیم .
فقط یک سوال داشتم رها جان . تا جایی که من یادداشت کرده بودم شما این موارد رو اشاره کردید :معماری سازه محور ، معماری زمینه گرا ، معماری مردم گرا ، معماری فرم گرا و معماری فلسفی . چند سوال داشتم :
1. اینها رو به عنوان نمونه فرموده بودید دیگه . امکانش هست این لیست رو کامل تر کنید . مثلا ایا معماری اقلیمی میتونه به عنوان ادامه ی این لیست باشه ؟ از این جهت میپرسم که هرچه این لیست کامل تر باشه ، انتخاب دقیق تری برای اغاز کار خواهیم داشت .
2. شما در مطالعاتتون جایی برخورد کردید که تقدم و تاخر تاریخی این ها رو بررسی کرده باشه ؟ خب واضحه که حتی در اولین ساختمان هایی که انسان ساخته ، مسائلی سازه ای رو در نظر گرفته و به اندازه دانش و تکنولوژی خودش اون رو پرداخت کرده . اما مسلما به مرحله ی " سازه محوری " نرسیده بوده و سازه محوی بیشتر به ساختمان هایی اختصاص پیدا میکنه که تحول سازه ای خاصی در اونها شکل گرفته که تا حدی مسائل سازه ای ( و نه الزاما خود سازه ) رو برجسته تر کرده . حالا ممکنه این قوس های ساسانی باشه یا پل های کابلی قرن بیستم .
اگر تقدم و تاخر تاریخی این لیست رو بتونیم تا حدی مشخص کنیم _ اگر اصلا به این جمع بندی برسیم که این تقسیم بندی برامون مفید میتونه باشه _ فکر میکنم بعدا در انتخاب موضوع راحتتر عمل کنیم .

هرچند که تا اون حد با پیشنهادات رهای گرامی موافقم که خودم پیشنهاد موضوعی جدیدی ندارم ، اما فکر میکنم اگر شماره اول ، به خاطر شرایط خاصی که داره و دوستان اشاره کردند ، موضوعی تا این حد تخصصی ( مثلا سازه ) نداشته باشه ، شاید امکان مانور بیشتری بهمون بده .
حالا همگی هم روی این موضوعات فکر میکنیم و هم امکان ارائه موضوع جدید رو بررسی میکنیم .

raha

مدیر بازنشسته
بله صرفا برای نمونه گفتم! درمورد تقدم و تاخر تاریخیشون هم اطلاعی ندارم. فکر هم نمیکنم بشه ترتیب زمانی دقیقی واسشون قائل شد! یا اینکه حداقل خودش یه تحقیق درست و حسابی رو میطلبه!!! چون من تا به حال هیچ جا دسته بندی تاریخی ازشون ندیدم!
شاید مثلا معماری مجازی یا معماری بیونیک و... . واژه های جدیدی باشن و عمر طولانیی نداشته باشن اما فرم گرایی در معماری و یا سازه محوری همیشه وجود داشته بستگی داره از چه نقطه نظری بهش نگاه کنیم...
میدونید من فکر میکنم تا وارد کار نشیم. خیلی از نقاط مبهم رو نمیتونیم کشف کنیم. خب این موضوعات عنوان شد که بریم راجبشون جداگونه در شماره های مختلف نشریه تحقیق کنیم... بحث بدون تحقیق و آگاهی هم بی نتیجه ست!! باید یکی رو انتخاب کرد و پیش رفت. به تدریج خیلی چیزا واسمون روشن میشه!
در رابطه با کامل کردن لیست هم، من فکر میکنم کار مشکلی باشه چون یه عالمه از این ترکیبات وجود داره و یا میشه ساخت و هر کدوم از اونها رو هم باز به موضوعات ریزتر تقسیم کرد... میدونید چی میگم مثلا من معماری فلسفی رو یادم نمیاد جایی دیده باشم... همینجوری از خودم گفتم!!:whistle:
معماری مفهومی/ معماری اقلیمی/ معماری مبتذل:surprised:/ معماری ...!!
معماری اقلیمی که گفتین رو شاید بشه زیر مجموعه ای از معماری زمینه گرا هم دونست.... چون زمینه گرا یعنی توجه به زمینه طرح. بستر. context و این میتونه هم موارد اقلیمی رو شامل بشه. هم فرهنگی...
در رابطه با شماره اول نشریه هم خب مسلما هر موضوعی که همه سرش به توافق رسیدن رو انتخاب میکنیم... من پیشنهادم معماری مردم گرا و یا زمینه گرا ست!

سپیدار

کاربر بیش فعال
از حرف تا عمل فاصله زیاده
حالا از کجا شروع کنیم؟

و همچنین گاهی فاصله بررسی های اولیه تا عمل هم بسیار زیاده که بدیهی ست .
من شخصا برای شروع اون بخش هایی از معماری رو که جنبه های عمومی تر ِ بیشتری داره رو ترجیح میدم ؛ تا بخش هایی که چه از نظر مبانی نظری و چه از نظر فنی و تکنولوژیکی بسیار تخصصی و خاص هستند .
به همین خاطر فکر میکنم موضوعاتی مثل " معماری ِ مردم " و " معماری و مردم " و " معماری مردم گرا " و کلا موضوعاتی از این دست ( که عنوانشون بحث زیادی رو میطلبه ) جای کار بسیاری دارند و از جنبه های مختلفی قابل بررسی هستند .

منتظر نظر دوستان دیگر هم هستیم .

raha

مدیر بازنشسته
و همچنین گاهی فاصله بررسی های اولیه تا عمل هم بسیار زیاده که بدیهی ست .
من شخصا برای شروع اون بخش هایی از معماری رو که جنبه های عمومی تر ِ بیشتری داره رو ترجیح میدم ؛ تا بخش هایی که چه از نظر مبانی نظری و چه از نظر فنی و تکنولوژیکی بسیار تخصصی و خاص هستند .
به همین خاطر فکر میکنم موضوعاتی مثل " معماری ِ مردم " و " معماری و مردم " و " معماری مردم گرا " و کلا موضوعاتی از این دست ( که عنوانشون بحث زیادی رو میطلبه ) جای کار بسیاری دارند و از جنبه های مختلفی قابل بررسی هستند .

منتظر نظر دوستان دیگر هم هستیم .

سپیدار عزیز پس با موضوع "معماری مردم گرا" برای شماره اول موافقید که کم کم مطالعاتمون رو شروع کنیم؟

سپیدار

کاربر بیش فعال
سپیدار عزیز پس با موضوع "معماری مردم گرا" برای شماره اول موافقید که کم کم مطالعاتمون رو شروع کنیم؟

پیشاپیش عذر میخوام اگر قدری این صحبت طولانی شد .

پاسخ من بله است . همون طور که گفتم با موضوعاتی اینچنین برای شروع خیلی موافقم ولی دوست داشتم چندنکته رو بگم .

اول اینکه ؛ به نظرم هرچند قراره این کار گروهی ثمره ای با قالب یه نشریه داشته باشه که دوستان دیگه هم اگر بار علمی داشت ازش استفاده کنند ، اما به نظرم پیش از همه ی این چیز ها ، چیزی که برای کسانی که در این کار قراره فعالیت کنند میتونه مفید باشه ، جدای از کار گروهی ، ایجاد زمینه ایه که توش میشه در مورد مطالب مختلف بحث کرد و بیشتر مطالعه کرد . مثلا شما فرمودید من با " معماری مردم گرا " موافق هستم یا نه . من به قضیه اینجوری نگاه میکنم که چقدر موقعیت عالی و مناسبیه که ما قبل از اعلام نهایی یک موضوع به وسیله چند کلمه ، خودمون در موردش بحث کنیم .
مثال میزنم . مثلا ببینیم منظورمون از مردم گرایی چیه ؟ اصلا معماری میشه مردم گرا باشه ، یا میشه نباشه ؟ فرقش با معماری مردم وار چیه ؟ و . . .
متوجه هستم که اینها مباحثیه که در درون هر شماره قراره مورد کنکاش قرار بگیره و نظرات مختلفی پیرامونش وجود داره ، اما به گمانم به عنوان کسانی که قراره این موضوعات رو به صورت یک نشریه نظم بدیم ، خودمون باید نسبت بهش یه اشراف قابل قبول داشته باشیم . حتی اگر نظریات متفاوت و حتی مخالفی نسبت به هم داشته باشیم . باید با نظرات مخالف ئ موافق هر موضوع اشنا باشیم تا بهتر بتونیم کارها رو نظم بدیم و " جامعیت " مباحث رو کنترل کنیم و به زبان ساده تر تک بعدی به قضایا نگاه نکنیم . ضمن این که خودمون هم این وسط از اموخته های هم بیشتر میتونیم استفاده کنیم و بخشی از این اموخته ها و مباحث ، به صورت عصاره در نشریه نهایی جاری خواهد بود .
البته این چیز جدیدی نیست و عملا در باشگاه هم این امر جریان داشته . مثلا یکی از دوستان سوالی مطرح کردند مبنی بر دلایل ضعف معماری معاصر ایران ، بعد هر کدوم از دوستان نظر خودش رو داده و روی این موضوع بحث شده . یا مثلا در تاپیک تفاوت معماری سنتی و معماری ایرانی . اصلا کاری ندارم که نتیجه این بحث ها چی شده و یا اینکه جهتگیری درستی داشته یا نه . منظورم اینه که همون جریان ، اینجا میتونه به صورت جزئی تر ، جدی تر و مشخص تر ادامه پیدا بکنه . البته این نظر شخصیه منه و شاید اصلا قابل اجرا نباشه .

نکته دومی که به نظرم میرسه اینه که ؛ هرچند ما مدت زیادی نیست که بحث روی جنبه های مختلف کار رو شروع کردیم و در همین مدت نظرات خوبی از دوستان شنیدیم و دوستانی هم به صورت جدی دنبال بحث بودند و با توجه به زمانی که گذشته ، قابل قبول بوده ، اما به نظر شما اگر در صفحه اصلی تالار مهندسی معماری ، تاپیکی تحت عنوان مثلا " فراخوان " داشته باشیم و چکیده ی صحبت هایی که اینجا میشه و به جمع بندی میرسه و به مرحله درخواست مطلب میرسه رو اونجا به صورت فراخوان اعلام کنیم بهتر نیست ؟
مثلا فرض کنید بعد از کلی بحث به این نتیجه رسیدیم که کار رو شروع کنیم . مثلا میتونیم یه فراخوان بدیم و بگیم در فلان محدوده ، کسانی که موضوعی به ذهنشون میرسه بیان کنند . یا مثلا فرض کنید موضوع نهایی رو به نتیجه رسیدیم ، اونجا فراخوان مقاله بدیم و بگیم مثلا در این 20 یا سی یا . . . موضوع ، اگر کسی کاری انجام داده یا دوست داره انجام بده ، ازش استقبال میکنیم . البته همه چیز محدود به این فراخوان نمیشه و کسی میتونه موضوعی رو که ما بهش فکر نکردیم رو پیشنهاد بده .
بیشتر به این خاطر به این فکر افتادم که این تاپیک رو از اول ورق زدم و دیدم فقط 10-11 نفر بودیم که حرف زدیم و نظر دادیم . گفتم شاید اینجوری بچه های بیشتری درگیر موضوع بشن.
البته فراخوان بر اساس موضوع هر شماره و در بخش های مختلفش ، به تفکیک بیان بشه و مهمتر این که دیگه زیرش امکان نظر دهی و تشکر و . . . نباشه و فقط جهت اطلاع رسانی باشه و مباحث تکمیلی و نظر دهی در همین صفحه دنبال بشه .
خیلی خوبه که رهای عزیز با تجربه مدیریتی شون با ما هستند و اینجور ایده ها رو ضعف و قوتش رو میدونن . ممکنه این یه ایده خنده دار یا غیر اجرایی باشه . اصلا نمیدونم . لطفا اصلاحم کنید .

E . H . S . A . N

مدیر تالار
اعلام نظر 7

اعلام نظر 7

:gol:سلامی دوباره؛

من آخرین نظر خودم رو در رابطه با انتخاب موضوع میدم و اون اینه که هر تصمیمی که میخواید بگیرید،بگیرید،بعد اگه خواستید یه لطف کنید آمارشو به ما هم بدید.

raha

مدیر بازنشسته
پیشاپیش عذر میخوام اگر قدری این صحبت طولانی شد .

پاسخ من بله است . همون طور که گفتم با موضوعاتی اینچنین برای شروع خیلی موافقم ولی دوست داشتم چندنکته رو بگم .

اول اینکه ؛ به نظرم هرچند قراره این کار گروهی ثمره ای با قالب یه نشریه داشته باشه که دوستان دیگه هم اگر بار علمی داشت ازش استفاده کنند ، اما به نظرم پیش از همه ی این چیز ها ، چیزی که برای کسانی که در این کار قراره فعالیت کنند میتونه مفید باشه ، جدای از کار گروهی ، ایجاد زمینه ایه که توش میشه در مورد مطالب مختلف بحث کرد و بیشتر مطالعه کرد . مثلا شما فرمودید من با " معماری مردم گرا " موافق هستم یا نه . من به قضیه اینجوری نگاه میکنم که چقدر موقعیت عالی و مناسبیه که ما قبل از اعلام نهایی یک موضوع به وسیله چند کلمه ، خودمون در موردش بحث کنیم .
مثال میزنم . مثلا ببینیم منظورمون از مردم گرایی چیه ؟ اصلا معماری میشه مردم گرا باشه ، یا میشه نباشه ؟ فرقش با معماری مردم وار چیه ؟ و . . .
متوجه هستم که اینها مباحثیه که در درون هر شماره قراره مورد کنکاش قرار بگیره و نظرات مختلفی پیرامونش وجود داره ، اما به گمانم به عنوان کسانی که قراره این موضوعات رو به صورت یک نشریه نظم بدیم ، خودمون باید نسبت بهش یه اشراف قابل قبول داشته باشیم . حتی اگر نظریات متفاوت و حتی مخالفی نسبت به هم داشته باشیم . باید با نظرات مخالف ئ موافق هر موضوع اشنا باشیم تا بهتر بتونیم کارها رو نظم بدیم و " جامعیت " مباحث رو کنترل کنیم و به زبان ساده تر تک بعدی به قضایا نگاه نکنیم . ضمن این که خودمون هم این وسط از اموخته های هم بیشتر میتونیم استفاده کنیم و بخشی از این اموخته ها و مباحث ، به صورت عصاره در نشریه نهایی جاری خواهد بود .
البته این چیز جدیدی نیست و عملا در باشگاه هم این امر جریان داشته . مثلا یکی از دوستان سوالی مطرح کردند مبنی بر دلایل ضعف معماری معاصر ایران ، بعد هر کدوم از دوستان نظر خودش رو داده و روی این موضوع بحث شده . یا مثلا در تاپیک تفاوت معماری سنتی و معماری ایرانی . اصلا کاری ندارم که نتیجه این بحث ها چی شده و یا اینکه جهتگیری درستی داشته یا نه . منظورم اینه که همون جریان ، اینجا میتونه به صورت جزئی تر ، جدی تر و مشخص تر ادامه پیدا بکنه . البته این نظر شخصیه منه و شاید اصلا قابل اجرا نباشه .

نکته دومی که به نظرم میرسه اینه که ؛ هرچند ما مدت زیادی نیست که بحث روی جنبه های مختلف کار رو شروع کردیم و در همین مدت نظرات خوبی از دوستان شنیدیم و دوستانی هم به صورت جدی دنبال بحث بودند و با توجه به زمانی که گذشته ، قابل قبول بوده ، اما به نظر شما اگر در صفحه اصلی تالار مهندسی معماری ، تاپیکی تحت عنوان مثلا " فراخوان " داشته باشیم و چکیده ی صحبت هایی که اینجا میشه و به جمع بندی میرسه و به مرحله درخواست مطلب میرسه رو اونجا به صورت فراخوان اعلام کنیم بهتر نیست ؟
مثلا فرض کنید بعد از کلی بحث به این نتیجه رسیدیم که کار رو شروع کنیم . مثلا میتونیم یه فراخوان بدیم و بگیم در فلان محدوده ، کسانی که موضوعی به ذهنشون میرسه بیان کنند . یا مثلا فرض کنید موضوع نهایی رو به نتیجه رسیدیم ، اونجا فراخوان مقاله بدیم و بگیم مثلا در این 20 یا سی یا . . . موضوع ، اگر کسی کاری انجام داده یا دوست داره انجام بده ، ازش استقبال میکنیم . البته همه چیز محدود به این فراخوان نمیشه و کسی میتونه موضوعی رو که ما بهش فکر نکردیم رو پیشنهاد بده .
بیشتر به این خاطر به این فکر افتادم که این تاپیک رو از اول ورق زدم و دیدم فقط 10-11 نفر بودیم که حرف زدیم و نظر دادیم . گفتم شاید اینجوری بچه های بیشتری درگیر موضوع بشن.
البته فراخوان بر اساس موضوع هر شماره و در بخش های مختلفش ، به تفکیک بیان بشه و مهمتر این که دیگه زیرش امکان نظر دهی و تشکر و . . . نباشه و فقط جهت اطلاع رسانی باشه و مباحث تکمیلی و نظر دهی در همین صفحه دنبال بشه .
خیلی خوبه که رهای عزیز با تجربه مدیریتی شون با ما هستند و اینجور ایده ها رو ضعف و قوتش رو میدونن . ممکنه این یه ایده خنده دار یا غیر اجرایی باشه . اصلا نمیدونم . لطفا اصلاحم کنید .

دیروز یه کتاب رو داشتم درباره روش تحقیق مطالعه میکردم که هر چند درباره روش تحقیق و تهیه مقاله در علوم تربیتی و رفتاری هستش (نه تهیه نشریه معماری!!) اما در فصل دومش در بخش "طرح پیشنهادی" ، مطالبی که درباره "بیان مساله" و "فرضیه" در شروع یه کار تحقیقاتی آورده. بی ارتباط با مطالبی که شما اینجا مطرح کردین نیست... تو این کتاب طرح پیشنهادی رو به این صورت تقسیم بندی میکنه؛

"... 1.بیان مساله خواه به صورت پرسشی و خواه به صورت اظهاری. این کار سبب میشود که فر آیند تحقیق به یک هدف بیان شده متمرکز شود. بیان مساله باید آنچنان محدود باشد که نتیچه گیری مشخص را ممکن سازد.

2.فرضیه. فرضیه تحقیق پاسخ آزمایشی به یک پرسش است. یک گمان یا حدس به خردانه ای ست که باید برای اثبات درستی یا نادرستی آن به بوته آزمایش گذاشته شود... برای اینکه تحقیق عاری از هرگونه جهت گیری باشد. ساختن فرضیه پیش از فرآیند جمع آوری داده ها امری ضروری ست.
----------
3.اهمیت مساله...
4.تعاریف، پیش فضها، محدودیت ها و قلمرو تحقیق...
5.مرور ادبیات مربوط...
6.تجزیه و تحلیل دقیق روشهای پیشنهاد شده برای تحقیق و توضیح جزئیات...
7.تقویم زمانی..."

اگر ما بخش مقالات رو مثل یه تحقیق گروهی بهش نگاه کنیم که نهایتا چند مقاله رو برای نشریه از ماحاصل اون تحقیق استخراج کنیم... چه بهتر که روش علمی که برای یه تحقیق میشه رو از اول دنبال کنیم... یعنی روش و استانداردهایی که در کتابهای روش تحقیق اومده! که تا حدودی با مطالبی که شما در نکته اولتون بهشون اشاره کردین مطابقت داره...

در مورد نکته دوم هم ایده خیلی خوبیه! ولی من پیشنهاد میکنم موکولش کنیم به بعد از اینکه تکلیفمون دقیقا با خودمون مشخص شد. یعنی موضوع. جدول زمانبندی.گروهها و... مشخص شدن!

آخرین ویرایش:

nazilovelorn

عضو جدید
تشكر از همه :)

تشكر از همه :)

سلام دوستان عزيز.

از اينكه روند كار داره به خوبي پيش ميره خيليييييييي خوشحال شدم.بابت اين موضوع از دوستان خوبم تشكر ميكنم.شرمنده دير رسيدم ولي اميدوارم بتونم در جريان اين كار همكار خوبي باشم.

تمام نظرات رو خوندم بيشتر سوالاتم حل شدن ...

ولي افرادي كه ميخوان رو اين برنامه كار كنن يا الان دارن وقت ميزارن به نظرم كم هستند،فكر ميكنم حداقل اين كار به يه مجموعه 10_8 گروه نياز داشته باشه و اين گروهها شامل5_2 عضو باشن...

موضوعات مطرح شده توسط رها جان به نظرم خيليي خوب بود و با معماري مردم گرا براي شروع كار موافقم.

من دوباره به اين تايپك سر ميزنم و نظر يا انتقاداتم رو مطرح ميكنم.

سپیدار

کاربر بیش فعال
دیروز یه کتاب رو داشتم درباره روش تحقیق مطالعه میکردم که هر چند درباره روش تحقیق و تهیه مقاله در علوم تربیتی و رفتاری هستش (نه تهیه نشریه معماری!!) اما در فصل دومش در بخش "طرح پیشنهادی" ، مطالبی که درباره "بیان مساله" و "فرضیه" در شروع یه کار تحقیقاتی آورده. بی ارتباط با مطالبی که شما اینجا مطرح کردین نیست... تو این کتاب طرح پیشنهادی رو به این صورت تقسیم بندی میکنه؛

"... 1.بیان مساله خواه به صورت پرسشی و خواه به صورت اظهاری. این کار سبب میشود که فر آیند تحقیق به یک هدف بیان شده متمرکز شود. بیان مساله باید آنچنان محدود باشد که نتیچه گیری مشخص را ممکن سازد.

2.فرضیه. فرضیه تحقیق پاسخ آزمایشی به یک پرسش است. یک گمان یا حدس به خردانه ای ست که باید برای اثبات درستی یا نادرستی آن به بوته آزمایش گذاشته شود... برای اینکه تحقیق عاری از هرگونه جهت گیری باشد. ساختن فرضیه پیش از فرآیند جمع آوری داده ها امری ضروری ست.
----------
3.اهمیت مساله...
4.تعاریف، پیش فضها، محدودیت ها و قلمرو تحقیق...
5.مرور ادبیات مربوط...
6.تجزیه و تحلیل دقیق روشهای پیشنهاد شده برای تحقیق و توضیح جزئیات...
7.تقویم زمانی..."

اگر ما بخش مقالات رو مثل یه تحقیق گروهی بهش نگاه کنیم که نهایتا چند مقاله رو برای نشریه از ماحاصل اون تحقیق استخراج کنیم... چه بهتر که روش علمی که برای یه تحقیق میشه رو از اول دنبال کنیم... یعنی روش و استانداردهایی که در کتابهای روش تحقیق اومده! که تا حدودی با مطالبی که شما در نکته اولتون بهشون اشاره کردین مطابقت داره...

در مورد نکته دوم هم ایده خیلی خوبیه! ولی من پیشنهاد میکنم موکولش کنیم به بعد از اینکه تکلیفمون دقیقا با خودمون مشخص شد. یعنی موضوع. جدول زمانبندی.گروهها و... مشخص شدن!

رهای گرامی !
اتفاقا همین یکسانی ِ نهایی ِ اکثر پدیده هاست که گاهی به شدت شگفت انگیزه . از همین مثالی که شما به درستی طرح کردید _ تشابه روش تحقیق در علوم تربیتی تا معماری _ بگیرید تا راز ِ کاشی های معرق ِ مسجد شیخ لطف الله ، تا روشنی ِ شگرف ِ یک کرم شب تاب ، تا ساعت هایی که به طلوع انگور باقی مانده * . واقعا بی نظیره .
ببخشید که تا اینجای حرفم در حکم اسپم بود . نمی شد هیچی نگم . هرچند که سعی کردم چیز زیادی هم نگم !

بسیار عالی خواهد بود اگر ما به کلیت قضیه به صورت یک روش تحقیق علمی نگاه کنیم . اما به گمانم لزومی نداره که الزاما یک تحقیق گروهی باشه . حتی میتونه جرقه ای باشه که از یک " بحث گروهی " ناشی شده . باید سعی کنیم محیطی فراهم باشه که اگر کسی خواست به صورت مستقل نظری رو یا مطلبی رو بیان کنه ، به راحتی و به بهترین نحوی که ممکنه ، این زمینه براش فراهم باشه .

در مورد دومی که فرمودید ، من شروع کردم به منابع یابی برای موضوعی که تا اینجا جدی تر مطرحه تا بلکه یه مقدار زمینه و اشراف موضوعی تر پیدا کنم . از اونجایی که اشتراکات این موضوع با حوزه جامعه شناسی و تا حدودی مردم شناسی زیاده ، باید قدری هم تمرکز بذارم روی پیدا کردن منابع صحیح در این حوزه ها . البته این یه کار شخصیه که خودم دوست دارم .
اما یک سوال !
ممکنه قدری توضیح بدید که منظورتون از جدول زمانبندی چیه ؟ اگر اون چیزی باشه که من فکر میکنم ** ، شروع میکنیم به طراحی یک جدول ، مثل جدول زمانبندی روند پیشرفت کار در کارگاه ها . اینجوری همه دوستان متوجه جلو یا عقب بودن کارها خواهند شد .

* : صبح خواهد شد
و به این کاسه اب
آسمان هجرت خواهد کرد !
و شبی از شب ها
مردی از من پرسید :
-- تا طلوع انگور ، چند ساعت راه است ؟
باید امشب بروم . . .

** : من فکر کردم منظور اینه که مثلا تا تاریخ . . . موضوع نهایی شده باشه . تا تاریخ . . . مقالات ِ مناسب ترجمه سرچ شده باشه . تا تاریخ . . . از بین مقالات انگلیسی ، مقالات منتخب مشخص شده و به گروه ترجمه سپرده شود . و به همین صورت تعیین تاریخ برای مشخص کردن گروه ها و . . .
ایا درست متوجه شدم ؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا