[ نرم افزار های ژئو تکنیکی ] راهنمایی و دانلود برنامه های مکانیک خاک و ژئو تکنیک

BAYCAN

عضو جدید

reza2011

عضو جدید

آشنايي با نرم افزار FLAC 3D

FLAC يك برنامه تفاضل محدود دو بعدي براي محاسبات مهندسي مي باشد. اين برنامه رفتار ساختارهاي خاك، سنگ و يا ديگر مواد را كه ممكن است هنگام نزديك شدن به محدوده شكست، رفتارهاي گوناگون از خود نشان دهند را مدل سازي مي كند که مواد به صورت اجزا يا مناطق نشان داده مي شوند. اين اجزا شبكه اي را كه كاربر براي مدلسازي موضوع مورد نظر طراحي كرده است راتشكيل مي دهند. اجزا مي توانند بر طبق خواص داده شده، شكسته شوند يا جريان يابند و شبكه مي تواند تغيير شكل دهد و يا جابجا شود.

اگرچه FLAC در اصل براي كاربردهاي مهندسي عمران و معدن طراحي شده است، اما قابليت زيادي براي حل مسائل مكانيك نيز دارد. ساختار هاي متعددي در اين برنامه وجود دارند كه مدل سازي موادي را كه رفتارشان بسيار غير خطي مي باشد را ممكن مي سازد. علاوه بر اين FLAC امكانات خاص ديگري نيز دارد:

• مدل سازي صفحاتي كه ممكن است در آنها لغزش يا جدايش اتفاق بيفتد.

• طرح هاي تنش و كرنش صفحه اي و مدل هاي هندسي.

• مدل المانهاي ساختاري براي مدلسازي نگهداري.

• امكان رسم پلات و مشاهده چشمي تغييرات.

• امكان آناليزهاي ديناميكي.

• امكان مدلسازي خزش و رفتار ويسكوالاستيك.

• امكان مدل كردن تاثير تغييرات حرارتي.

• امكان مدل كردن جريان آب زير زميني و توزيع فشار آن.

• امكان افزودن امكانات جديد مورد نظر كاربر با زبان C++ توسط كاربر.

نام FLAC مخفف عبارت «Fast Lagrangian Analysis Of Continua » مي باشد. دكتر پيتر كاندال درسال 1986 نرم افزار FLAC را براي تحليل برخي مسائل برروي يك ميكروكامپيوتر IMB طراحي كرد. اين نرم افزار براي محاسبات سريع مدل هايي كه المانهاي بسيار دارند طراحي شده است. با افزايش سرعت محاسبات كامپيوتر و امكان نصب RAM بالا با قيمت ارزان، مسائل بزرگتر و مشكل تري با FLAC قابل حل خواهد بود.اين برنامه در سال‌هاي اخير گسترش زيادي يافته است که توسط شرکت مشاوري Itasca انجام گرفته است.

FLAC توسط زبان ساخت‌يافته FISH حمايت مي‌شود. به‌وسيله اين زبان كاربر مي‌تواند برنامه‌ها و توابع مورد نظر خود را براي افزايش كارآيي FLAC به آن بيفزايد.

FLAC مي‌تواند به دو صورت مورد استفاده قرار گيرد: وارد كردن دستورات در خط فرمان و استفاده از رابط گرافيكي. رابط گرافيكي شرايط اجراي سريعتر فرمان‌ها را فراهم مي‌كند. در حالت استفاده از خط فرمان، كاربر به اطلاعات بيشتري در مورد FLAC نياز دارد كه براي كاربران مبتدي مي‌تواند مشكل‌ساز باشد. زبان ورودي خط فرمان بر اساس كلمات قابل فهم است كه درك عمل آن را براي كاربر آسان مي‌نمايد.

هنگامي‌كه از رابط گرافيكي براي مدلسازي استفاده مي‌شود، متن دستورات در قسمت برنامه نويسي آن ثبت و ذخيره مي‌شود. مرسوم است که در مرتبه نخست اجراي يک پروژه از دستورات گرافيکي به‌علت سهولت کار با آن استفاده‌شده و در مراحل بعدي که نياز به دقت بيشتر در انجام عمليات مي‌باشد، از بخش دستوري کمک گرفته مي‌شود. اطلاعات يك فايل FLAC به آساني از طريق تغيير متن آن تغيير مي‌يابد و چند فايل را نيز مي‌توان براي اجراي مراحل مختلف يك تحليل به يكديگر مرتبط ساخت. اين كار براي مطالعات دقيق مناسب است.

علاوه بر موارد کاربردي که در بالا ذکر شد، اين برنامه از قابليت‌هاي ديگري نيز برخوردار مي‌باشد که عمده‌ترين کاربرد آن در مسائل ژئوتكنيك مي‌باشد. از اين برنامه همچنين براي تحليل و طراحي در مهندسي معدن و ساختارهاي زيرزميني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين برنامه روش حل معادلات جابجايي، امكان تحليل شكست و ريزش را كه پديده مهمي در معدنكاري مي باشد فراهم مي‌سازد.

چند مورد از کاربردهاي نرم‌افزار FLAC در پروژه‌هاي کاربردي :

در اينجا به چند مورد از کاربرد‌هاي اين نرم افزار که در پروژه‌هاي واقعي توسط اينجانب انجام گرفته است، اشاره مي‌گردد:

• تحليل پايداري شيب در معادن روباز

• بررسي نشست حاصل از حفر تونل‌هاي کم‌عمق در مناطق شهري

• تاثير روش بازکردن تونل بر پايداري آن

• طراحي کارگاه‌هاي جبه‌کار طولاني در معادن زيرزميني

FLAC/Slope :

در بسته نرم افزاري FLAC نرم افزار پرکاربردي به نام FLAC/Slope وجود دارد که به تحليل پايداري در شيب ها مي پردازد. اين نرم افزار توانايي مدل سازي شيب ها را داشته و منطقه را از لحاظ توزيع تنش، خصوصيات مکانيک سنگي و... مدل سازي مي نمايد. البته SLOPE نيز نرم افزاري بسيار کوچک بوده و توانايي مدلسازي مسائل پيچيده را ندارد. با خود نرم افزار FLAC مي توان تمام کارهاي FLAC SLOPE را با دقتي بيشتر انجام داد. دسترسي آسان به نرم افزار FLAC باعث کاربرد زياد آن در تحليل شيب پايدار معادن Open Pit گرديده است.

دانلود بالاترين ورژن نرم افزار FLAC 3D

آخرین ویرایش:

sahel70

عضو جدید
[ نرم افزار سد] برنامه seep /w

[ نرم افزار سد] برنامه seep /w

سلام دوستان ،امیدوارم خوب باشین ،میخواستم ببینیم کسی تو باشگاه هس که با نرم افزار seep /w کار کرده باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/:(:(

آخرین ویرایش توسط مدیر:

atefeht

عضو جدید
سلام بر همه ی دوستان مهندس ایرانی
من هم با این نرم افزار مشکل دارم اگر کسی آموزش اونو داره برای استفاده دیگران بذاره مرسسسسسسسسسی

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام بر همه ی دوستان مهندس ایرانی
من هم با این نرم افزار مشکل دارم اگر کسی آموزش اونو داره برای استفاده دیگران بذاره مرسسسسسسسسسی

با توجه به ارشد بودنتون فک کنم بشه از users guide یا manual استفاده کنین ( مخصوصا اگه مشکل موردی باشه ) . خودم دانلودش نکردم ولی امیدوارم مفید باشه .

user guide

البته با سرچشم راحت پیدا میشه اگه عجله ای نباشه کار

sina8

عضو جدید
نرم افزار shake 91

نرم افزار shake 91

دوستان کسی با نرم افزار shake 91 کار کرده؟
کسی اطلاعاتی از این نرم افزار که برای تعیین پاسخ یک بعدی زمین هست داره؟؟؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
دوستان کسی با نرم افزار shake 91 کار کرده؟
کسی اطلاعاتی از این نرم افزار که برای تعیین پاسخ یک بعدی زمین هست داره؟؟؟

با سلام .....

تا حالا از این نرم افزار چیزی نشنیدم ..........فکر کنم برنامه ی خاصی باشه............... بنده پیشنهاد میدم .............در سایتهای خارجی دنبال مطلب و اطلاعات بیشتر از اون باشی ...................... لینک برنامه و منوال اون ..........................بدرود.

sina8

عضو جدید
با سلام .....

تا حالا از این نرم افزار چیزی نشنیدم ..........فکر کنم برنامه ی خاصی باشه............... بنده پیشنهاد میدم .............در سایتهای خارجی دنبال مطلب و اطلاعات بیشتر از اون باشی ...................... لینک برنامه و منوال اون ..........................بدرود.

خیلی ممنون
دقیقآ همین جوره که می فرمایید. نرم افزاری برای کار های ژئوتکنیک لرزه ای هست. دارم برایی پایان نامه ام روش کار میکنم منوالش را هم خوندم منتها احتیاج به راهنمایی کسی دارم که قبلآ با این نرم افزار کار کرده باشه و اونا بشناسه
یک سری گیرهایی توش پید کردم برای همین احتیاج به راهنمایی دارم.

سروش شیرالی

متخصص مکانیک خاک و ژئوتکنیک
نمونه خروجی نرم افزار seep /w

نمونه خروجی نرم افزار seep /w

نمونه خروجی نرم افزار seep /w - سد خاکی

پیوست ها

• 1.rar
    169.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

safari1122

عضو جدید
با سلام . دوستان من این seep/w رو خیلی خیلی لازم دارم . اگه کسی جزوه اموزشی یا حتی خود مدل رو داره لطفا راهنمایی کنه . با تشکر .

Geotech

عضو جدید
سلام
چندین سالی هست که با ورژن های مختلف این برنامه کار کردم و تسلط نسبی دارم.
لطفا اطلاعات مورد نیازتان را بفرمائید.

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان ،امیدوارم خوب باشین ،میخواستم ببینیم کسی تو باشگاه هس که با نرم افزار seep /w کار کرده باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/:(:(

با سلام . دوستان من این seep/w رو خیلی خیلی لازم دارم . اگه کسی جزوه اموزشی یا حتی خود مدل رو داره لطفا راهنمایی کنه . با تشکر .

اگه برا سد بخواین میتونین کتاب تحلیل استاتیکی و دینامیکی سدهای خاکی با استفاده از Geostudio تالیف امیر رضا امین جواهری و احسان پاک نیت از نشر علم عمران ر وبگیرین خیلی کمک میکنه برای راه افتادن . البته غلط غلوط داره تا یه حدودی ولی بازم برا چراغ راه چیز خوبیه . البته همینو بخونید برای بقیه چیزا هم راه میافتید ... نیلینگو از این دست قروفرارم داره... کلا نرم افزار پیچیده ای نیست واقعا راحته کار کردن باهاش . غیر از ابزار رسم اعصاب خورد کنش بقیش خوبه :D

pym2542

عضو
سلام دوستان کسی تجربه مدلسازی ظرفیت باربری پی سطحی در نرم افزار flac3d را دارد، من منوال را هم مطالعه کردم ولی در برخی قسمت ها مشکل دارم.

mohammadtaks

کاربر فعال
سلام دوستان
کسی داخل باشگاه با seep/w مدال سازی کنه. یه خبر بده ممنون