نرم افزار محاسبه براي ups

iranp301

عضو جدید
نرم افزار محاسبه براي ups
سلام دوستان
نمي دونم اينجا براي اين بحث خوبه يا نه ؟ ولي دو تا نرم افزار مي خوام که براي محاسبه توان مورد نياز براي ups کار بکنه.
يعني بتونه مقدار توان مصرفي دستگاه ها رو بصورت اتوماتيک محاسبه کنه : يعني وقتي ميزني مونيتور 17 اينچ بزنه 120 ولت آمپر يا بزنه 80 وات و اينجوري تا ته بره. بعدش هم همه اينارو جمع کنه و به من بگه.
يه نرم افزار اينجوري هم ميخوام براي مقدار باطري مورد نياز عمل حساب رو انجام بده. مثلا وقتي من ميگم که 1000 ولت آمپر لازم دارم تا با 4 تا باطري تامين بشه بگه که مثلا : شما ميتوني با 4 تا باطري 60 آمپر اين مقدار رو براي 2 ساعت تامين کني يا با باطري 100 آمپر ساعت ميتوني اين مدت به 5 ساعت برسه.
يه همچين چيزي ميخوام.
بودن نرم افزار که 100 % هست چون خودم ديدم ولي من ندارم.
اگه کسي لينکي چيزي داره يا علي .

ARC_2008

مدیر بازنشسته
... نرم افزار رو ندارم . ولی اگر خیلی برات مهمه می تونم بنویسم .

iranp301

عضو جدید
... نرم افزار رو ندارم . ولی اگر خیلی برات مهمه می تونم بنویسم .
با تشکر از شما . مهم که هست . وي دقيقا نميدونم تونستم منظوره خودمو برسونم يا نه ؟
ظرفيت باطري براي من خيلي مهمه مثلا يه دستگاه 1000 va با 2 تا باطري 100 چقدر بک آپ ميده با 80 آمپر ساعت چقدر بک آپ ميده ؟ اينا رو ميشه با نرم افزار تنظيم کرد يا نه
با اجازه آقای مدیر

با excell خودت هم میتونی بنویسی این نرم افزار رو، زیاد پیچیده نیست. فرمولها و نحوه سایز کردن رو هم از http://www.petroparda.com/fa/training.html می تونی بگیری.

با تشکر از شما . در مورد برنامه نويس من هيچ سر رشته اي ندارم.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
با تشکر از شما . مهم که هست . وي دقيقا نميدونم تونستم منظوره خودمو برسونم يا نه ؟
ظرفيت باطري براي من خيلي مهمه مثلا يه دستگاه 1000 va با 2 تا باطري 100 چقدر بک آپ ميده با 80 آمپر ساعت چقدر بک آپ ميده ؟ اينا رو ميشه با نرم افزار تنظيم کرد يا نه

با تشکر از شما . در مورد برنامه نويس من هيچ سر رشته اي ندارم.
برای یک دستگاه مثلا 1000 VA که اشاره کردید ابتدا آمپر را محاسبه کنید ( با فرض ولتاژ 110 ولت برای مجموع باطری های سری) i=P/V پس i= 1000/220 و i مورد نیاز برابر 4.55 آمپر است اگر بخواهید مثلا باطری یکساعت بک اپ داشته باشد 4.55*1 و اگر 5 ساعت لازم باشد 4.55*5 آمپر ساعت ظرفیت باطری مورد نیاز خواهد بود.
حالا اگر شما 80 آمپر ساعت را که گفتید تقسیم بر 4.55 کنید تعداد ساعات برابر 17.5 ساعت خواهد بود. اگر مقدار توان مثلا 2 برابر گردد جریان مصرفی 4.55*2 یعنی 9.1 و تعداد ساعت قابل شارژ نصف یعنی 8.75 ساعت خواهد بود. رابطه های بالا کلا در لینک داده شده در بالا کامل آمد است.

آخرین ویرایش:

iranp301

عضو جدید
برای یک دستگاه مثلا 1000 VA که اشاره کردید ابتدا آمپر را محاسبه کنید ( با فرض ولتاژ 110 ولت برای مجموع باطری های سری) i=P/V پس i= 1000/220 و i مورد نیاز برابر 4.55 آمپر است اگر بخواهید مثلا باطری یکساعت بک اپ داشته باشد 4.55*1 و اگر 5 ساعت لازم باشد 4.55*5 آمپر ساعت ظرفیت باطری مورد نیاز خواهد بود.

حالا اگر شما 80 آمپر ساعت را که گفتید تقسیم بر 4.55 کنید تعداد ساعات برابر 17.5 ساعت خواهد بود. اگر مقدار توان مثلا 2 برابر گردد جریان مصرفی 4.55*2 یعنی 9.1 و تعداد ساعت قابل شارژ نصف یعنی 8.75 ساعت خواهد بود. رابطه های بالا کلا در لینک داده شده در بالا کامل آمد است.
سلام خيلي ممنونم از توضيحتون.
ولي من چيزي متوجه نشدم.

اينجوري بگم :
مثال :
يه دستگاه کامپيوتر + يه مونيتور 17
اين يه دستگاه 1000 ولت آمپر جواب ميده.
زمان بک آپ هم 2 ساعت لازم داريم ؟
حالا چه نوع باطري لازم داريم ؟

rashidishahram

مشاور صنعت برق
آره جواب میده. کامپیوتر با مونیتور فکر نکنم بیشتر از 200 وات باشه. پشت دستگاه رو نگا کن واسه عدد دقیق.
نحوه محاسبه هم که بالا گفته شده ولی ولتاژ باطری رو هر سازنده خودش مشخص می کنه که بر اساس ان آمپر ساعت باطری هم بدست می آید.
ضمنا در محاسبه بالا با فرض ولتاژ 220 ولت بجای 110برای مجوع باطری ها صحیح است چون محاسبات رو بر مبنای 220 نوشتم.

iranp301

عضو جدید
لطفا يه مثال ديگه بزنيد در ضمن اين اعداد و ارقام تو واقعيت خيلي فرق ميکنه. چون اصلا جواب نميده.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
لطفا يه مثال ديگه بزنيد در ضمن اين اعداد و ارقام تو واقعيت خيلي فرق ميکنه. چون اصلا جواب نميده.
اگر مصرف کامپیوتر با مونیتور رو 200 وات در نظر بگیرید و ولتاژ دو سر باطری را 110 ولت ( ولتاژ 2 سر باطری توسط سازنده انتخاب می گردد بر اساس طراحی خودش. که بعضی ها ولتاژ را بالا می گیرند تا جریان پایین بیاد و قطعات با جریان کمتر استفاده کنند بخاطر قیمت. اما یک سری معادل می گیرند ولی قیمت بالاتر میره. ) i=200/110 که برابر 1.8 آمپر میشود حالا اگر یکساعت بک آپ بخواهید 1.8*1 آمپر ساعت و برای 2 ساعت 1.8*2 یعنی 3.6 آمپر ساعت خواهد بود.
البته برای خرید شما توان را با ضریب قدرت و زمان لازم به سازنده بگویید کافی است اما برای اینکه سرتان کلاه نرود محاسبات را از او بخواهید و حتما جدول باطری ها را بر اساس زمان بک آپ و ولتاژ سر cell از او بگیرید. برای نمونه جدول سایت saft رو می تونید ببینید.
http://www.saftbatteries.com/DownloadCentre/Technicalcommercialdocuments/tabid/84/Default.aspx

علت مغایرت بدلیل ضریب بهره، شرایط کاری، زمان و انواع شارژ، می باشد که بایستی ضریب نیز برای آن در نظر گرفته شده و ضمنا به صورت فول استفاده نکرده و بهتر است آمپر ساعت ضریبی در حد 10 الی بیست درصد بیشتر در نظر گرفته شود. و نیز بیشتر مغایرتها سر مقدار نامی باطری است که مقدار اعلامی نامی توسط سازنده با مقدار واقعی در زمان خواسته شده مغایر است که سازنده ها مقدار نامی باطری را می گویند که اختلاف فاحشی با مقدار واقعی در زمان خواسته شده دارد به خاطر همین بهتر است جدول باطری را از او بخواهید.

آخرین ویرایش:

iranp301

عضو جدید
ممنونم.
توي توليدات هژير نوشته که : ups 1500 va براي يه کامپيوتر بين 50 الي 90 دقيقه بک آپ ميده.
اين يو پي اس 3 تا باطري 12 ولت 12 آمپر داره.
توي اينفورم 1500 براي يه سيستم گرافيکي" کانون تبليغاتي " 50 دقيقه بک آپ ميده. ولي همون 1500 اينفورم براي سيستم صوتي " تدوين صوت " فقط 15 دقيقه بک آپ ميده. در ضمن باطري هاي اينفورم 2 تا 12 ولت 7 آمپر ساعت هستش ؟ اينارو چجوري توجيه مي کنين ؟

rashidishahram

مشاور صنعت برق
هژیر:
v=3*12=36v و P=36*12=432w با فرض ضریب قدرت 1، s=432 va و برای زمان 1.5 ساعت 432*1.5=632va که اگر ضرایب هم در نظر بگیریم از 1500 ولت آمپر کمتر است.

برای اینفورم نیز توان 2 تا سیستم باهم فرق می کنه بخاطر همین زمانش فرق می کنه. p=2*12*7=168VA با فرض اینکه ضریب قدرت 1 و سایر ضرایب 1 و 50 دقیقه معادل 0.8 ساعت باشد. توان دستگاه 168*0.8 برابر 134 ولت آمپر ساعت می باشد. یعنی در یک ساعت 134 ولت آمپر را جواب می دهد حالا اگر شما توان را 2 برابر کنید زمان نصف می گردد و اگر توان 4 برابر گردد زمان 4/1 می شود. یعنی برای سیستم دوم که 15 دقیقه است 134*4 برابر 536 ولت آمپر می باشد.