نرم افزار رسم مدارات الکترونيک

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام

به دنبال نرم افزار رسم مدارات الکترونيکي و الکتريکي در کتابها ، آزمونها ، امتحانات، مقالات و ... مي گردم

کلا اين مدارات در کتابها که گرافيکي هست از چه نرم افزاري استفاده مي کنند ؟

نرم افزار Microsoft Visio رو دانلود کردم که 300 مگ بود خيلي عالي بود اما خيلي از قطعات مهم رو نداشت مانند cmos ، npn و...

نرم افزار ProfiCAD و امثال اينها جالب نبود هم گرفيکي چنداني ندارند هم کمبود قطعه دارند

نرم افزار Circuit Shop هم که سيستم نمي خونه ...!

نرم افزار RFF Electronics RFFlow v5 تقریبا میشه کارتو راه بیاندازه اما کرافیگی جالبی نداره

بچه ها اگر نرم افزار که ناشرها براي رسم گرافيکي مدارهاي الکترونيک استفاده مي کنند خبر داريد ممنون ميشم معرفي کنيد ؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

به دنبال نرم افزار رسم مدارات الکترونيکي و الکتريکي در کتابها ، آزمونها ، امتحانات، مقالات و ... مي گردم

نرم افزار Microsoft Visio رو دانلود کردم که 300 مگ بود خيلي عالي بود اما خيلي از قطعات مهم رو نداشت مانند cmos ، npn و...

نرم افزار ProfiCAD و امثال اينها جالب نبود هم گرفيکي چنداني ندارند هم کمبود قطعه دارند

نرم افزار RFF Electronics RFFlow v5 تقریبا میشه کارتو راه بیاندازه اما کرافیگی جالبی نداره

بچه ها اگر نرم افزار که ناشرها براي رسم گرافيکي مدارهاي الکترونيک استفاده مي کنند خبر داريد ممنون ميشم معرفي کنيد ؟

دوست عزیز، معمولاً این موضوع وابسته به این هست که نویسنده از چه نرم افزاری جهت شبیه سازی استفاده کرده است، چراکه وقتی مدارات از حالت عمومی به سمت مدارات تخصصی و پیچیده تر می روند دیگه نرم افزارهایی نظیر ویزیو و ... پاسخ گوی شما نخواهند بود. این موضوع که شبیه سازی توسط چه نرم افزاری ص.رت گرفته معمولاً صراحتاً در کتاب عنوان میشه ولی نرم افزاری کاربردی تو این زمینه در حوزه مدارات آنالوگ Multisim یا همون EWB سابق و OrCAD یا P-Spice سابق هست. و برای مدارات دیجیتال نرم افزار Proteus می باشد. همه این نرم افزارهای قابلیت گرفتن خروجی از مدار مورد نظر و تبدیل به عکسهای با کیفیت بالا را دارا می باشند.

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

من مستقیما با Microsoft Visio کارنکردم
اما ترم دوم دانشگاه استاد درس الکترونیک محیط این برنامه رو بعد از مبحث ترانزیستور به من نشون دادن /شما به دقت لایبراریشو چک کردید؟

برای اطلاع دقیقتر درمورد نرم افزار مورد استفاده مولفین فکر میکنم استاد اسلام پناه که اینجا هم گاها حضور پیدا میکنند بتونند راهنماییتون کنند/.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام. خیلی کلی پرسیدید.
توی هر مقاله و کتاب و ... ممکنه از نرم افزار های مشخص و منحصر به فردی استفاده بشه.
مثلاً ممکنه توی یه مقاله از Orcad استفاده بشه. توی یکی دیگه از Circuit Maker. توی یکی دیگه از Proteus و...
در مورد کتاب های مرجع قدیمی به نظرم از نرم افزار های قدیمی استفاده شده. چونکه گرافیک نرم افزار های جدید اینطوری نیست.
ولی به نظرم انتخاب Orcad یا Multisim میتونه مناسب باشه.
البته الان دیگه همه جا شماتیک مداراشونو با آلتیوم میکشن.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
دوست عزیز، معمولاً این موضوع وابسته به این هست که نویسنده از چه نرم افزاری جهت شبیه سازی استفاده کرده است، چراکه وقتی مدارات از حالت عمومی به سمت مدارات تخصصی و پیچیده تر می روند دیگه نرم افزارهایی نظیر ویزیو و ... پاسخ گوی شما نخواهند بود. این موضوع که شبیه سازی توسط چه نرم افزاری ص.رت گرفته معمولاً صراحتاً در کتاب عنوان میشه ولی نرم افزاری کاربردی تو این زمینه در حوزه مدارات آنالوگ Multisim یا همون EWB سابق و OrCAD یا P-Spice سابق هست. و برای مدارات دیجیتال نرم افزار Proteus می باشد. همه این نرم افزارهای قابلیت گرفتن خروجی از مدار مورد نظر و تبدیل به عکسهای با کیفیت بالا را دارا می باشند.
این نرم افزار ها رو نگاه کردم متاسفانه هیچ کدوم گرافیک آنچنانی ندارند
من مستقیما با Microsoft Visio کارنکردم
اما ترم دوم دانشگاه استاد درس الکترونیک محیط این برنامه رو بعد از مبحث ترانزیستور به من نشون دادن /شما به دقت لایبراریشو چک کردید؟

برای اطلاع دقیقتر درمورد نرم افزار مورد استفاده مولفین فکر میکنم استاد اسلام پناه که اینجا هم گاها حضور پیدا میکنند بتونند راهنماییتون کنند/.
بله از هموشون بهتر اینو پیدا کردم ... گرافیک خوب داره ... اما نمی دونم چرا کتابخونه اش کامل نیست ....
از اسلام پرسیدم جواب نداد ... از تقوی پرسیدم گفت این مدارات گرافیکی هستند از ناشر بپرسید
من برای رسم سوالات امتحانی از مولتی سیم استفاده میکنم ساده و مفیده( با حجم کم تو اینترنت هست)
ارکد هم خوبه
نه مورد پسندم نبود حتی نرم افزار NI.Circuit.Design.Suite.Power.Pro.13.0.1 نصب کردم زیاد جالب نبود ... CMOS هم نداشت
سلام. خیلی کلی پرسیدید.
توی هر مقاله و کتاب و ... ممکنه از نرم افزار های مشخص و منحصر به فردی استفاده بشه.
مثلاً ممکنه توی یه مقاله از Orcad استفاده بشه. توی یکی دیگه از Circuit Maker. توی یکی دیگه از Proteus و...
در مورد کتاب های مرجع قدیمی به نظرم از نرم افزار های قدیمی استفاده شده. چونکه گرافیک نرم افزار های جدید اینطوری نیست.
ولی به نظرم انتخاب Orcad یا Multisim میتونه مناسب باشه.
البته الان دیگه همه جا شماتیک مداراشونو با آلتیوم میکشن.

سوالم اینگونه مطرح می کنم

ناشر برای ترسیم مدارات الکترونیکی از چه نرم افزاری استفاده می کنند ؟

نرم افزار Microsoft.Office.Visio.Premium واقعا خوب بود اما کتابخانه ناقصی داره ... نرم افزار من از اینجا دانلود کردم ... شاید نرم افزارم کامل نباشد

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سوالم اینگونه مطرح می کنم

ناشر برای ترسیم مدارات الکترونیکی از چه نرم افزاری استفاده می کنند ؟

نرم افزار Microsoft.Office.Visio.Premium واقعا خوب بود اما کتابخانه ناقصی داره ... نرم افزار من از اینجا دانلود کردم ... شاید نرم افزارم کامل نباشد
برای کشیدن اشکال مختلف به نظرم از نرم افزار های مختلفی استفاده میکنن که Microsoft.Office.Visio.Premium هم یکی از اونها میتونه باشه ولی عمدتاً مدار هاشون رو با Orcad میکشن. نمودار های خروجی مدار رو هم با همون Orcad رسم میکنن.
به عنوان مثال کتاب الکترونیک 1 و 2 صدرا اسمیت.

Joe_Bel

کاربر ممتاز
جوابش را پیدا کردم

از نرم افزار Microsoft.Office.Visio.Premium استفاده می کنند .... نرم افزارهای تخصصی برق و الکترونیک دارای گرافیک ضعیفی هستند و به درد این کار نمی خورند ...

این نرم افزار یک سری قطعات رو نداره اما از سایتهای دیگه میشه اضافه کرد کرد مثلا اینجا

https://symbols.radicasoftware.com/

http://www.sandrila.co.uk/visio-electronics/

شما اگر چنین سایتهای پیدا کردید ممنون میشم معرفی کنید

بالا