نرخ جدید نماز و روزه!

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر عقیده هم ارزش کاغذی باشد بس می توان ارزان خرید و فروخت...

آخرین ویرایش:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
طفلک طلبه ای که خرج زندگیش داره با همین نماز قضا خوندنا میگذره.یکسال نماز قضا یعنی 6205 رکعت نماز!یعنی چیزی حدود 104 ساعت نماز...تازه این فقط واسه یه سال و یه نفر آدمه...

خدا عاقبت هممونو ختم بخیر کنه

a.m.i.r 94

عضو جدید
طفلک طلبه ای که خرج زندگیش داره با همین نماز قضا خوندنا میگذره.یکسال نماز قضا یعنی 6205 رکعت نماز!یعنی چیزی حدود 104 ساعت نماز...تازه این فقط واسه یه سال و یه نفر آدمه...

خدا عاقبت هممونو ختم بخیر کنه
واقعا فقط از این راه می گذره؟ کلا به نظر من کار بی معنی هست یعنی چی پول می دی دیگران خ برات خداتو بپرستن؟

modir banoo

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من هم خیلی بی معنیه که نماز روزه ی نخوندت رو با پول می خری، خنده داره اصلا!!!
اصلا نمی دونم دلیلش چیه؟ تو قرآن در این مورد آیه ای آورده شده؟
اگه هست ممنون میشم بگین

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق نظر آیت الله مکارم اجير گرفتن براى قضاى نماز و عبادت هاى ديگر از طرف اموات بدون اشكال نيست، مگر در حج . اگر كسى بخواهد در عبادت هاى ديگر اجير بگيرد ،قصد رجاء كند، امّا به جا آوردن نماز و روزه قضا و همچنين نماز و روزه مستحبّى به قصد قربت و بدون گرفتن اجرت اشكالى ندارد.(1)

نماز و روزه های که از مرده قضا شده است، اگر ترک آن ها عمدی نباشد و میت به دلیل مریضی و یا فراموشی و ... آن را قضا نکرده باشد، گناهی برای آن میت نوشته نشده است . اعمالی که برای او انجام می شود، ثوابش به او می رسد و مشمول لطف وعنایت خداوند می شود.
اگر ترک نمازها و روزه ها عمدی باشد ، هر چند ثوابی از کارهای انجام شده، به میت می رسد، ولی مسلما میت به دلیل ترک عمدی واجبات خود عذاب و مواخذه می شود. مگر آن که واقعا توبه کرده و با حال توبه مرده باشد.(2)
پس دلیلی برای راحتی مرفه ها و خریدن نماز و روزه با پول نیست.

همه اعمال خیر که به نیّت اموات انجام شود، برای اموات مفید و مؤثر است. در این باره روایات فراوان نقل شده، از جمله رسول خدا(ص) فرمود:
«حضرت عیسی(ع) از کنار قبری عبور کرد، دید که صاحب قبر را عذاب می کنند، سپس در سال آینده از کنار همان قبر عبور نمود، دید که خبری از عذاب نیست، گفت: بار پروردگارا! سال قبل که از این جا عبور کردم، دیدم صاحب قبر معذّب است . در این سال دیدم عذاب از او برداشته شده، خدا خطاب به عیسی فرمود: ای روح الله! از این مرد فرزندی به مقام بلوغ رسیده، فرزند صالح و نیکو کرداری است. راهی را برای مردم استوار و هموار نمود . یتیمی را مسکن و مأوی داد، پس من به برکت عمل فرزندش از گناه او درگذشتم.(3)
در صورتی که میت تکلیف و واجبی به عهده اش باشد، لازم است که در ابتدا آن حق و تکلیف ادا شود. بعد از آن به دنبال انجام کارهای مستحبی دیگر (کمک به فقرا) برای مرده بود.
لزومی ندارد که حتما نماز و روزه مرده را با پول خواند، بلکه انسان می تواند به قصد قربت و مجانی این کار را انجام دهد ،مخصوصا اگر مرده از نزدیکان و بستگان و دوستان او باشد.
پی نوشت ها :
1. آیت الله مکارم ، توضیح المسائل ، م1213.
2. سوال تلفنی از دفتر (7840001-0251) آیت الله مکارم .
3.محمد حسینی طهرانی، معاد شناسی، ج3، ص 225، نشر حکمت، 1403ق.

http://pasokhgoo.ir/node/28541

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
واقعا فقط از این راه می گذره؟ کلا به نظر من کار بی معنی هست یعنی چی پول می دی دیگران خ برات خداتو بپرستن؟
آره واقعا!میدونم واسه خیلیامون قابل باور نیست.
بی معنی نیست.یه سری از علمای گذشته هم اینکارو میکردن. نماز و روزه استیجاری ... .تلاش برای کم کردن عذاب فرد گناهکار فوت شده.اصلا چرا ما اعتقاد داریم تلاوت قرآن یا نماز حتی بعد از فوت فرد هم به روحش میرسه.یا خیرات.اگه مشکل پول دادنه چه اشکالی داره که به یه آدمی که خودش استطاعت مالی نداره هم پول داده بشه،هم بهر حال تا جایی که ممکنه برای فرد فوت شده در قالب به جا آوردن نماز یا روزه یا تلاوت قرآن و...حسنه به روحش هدیه کرد.

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
به نظر من هم خیلی بی معنیه که نماز روزه ی نخوندت رو با پول می خری، خنده داره اصلا!!!
اصلا نمی دونم دلیلش چیه؟ تو قرآن در این مورد آیه ای آورده شده؟
اگه هست ممنون میشم بگین

اینکه شما به ازا کفاره یه گناه،پولشو بپردازی که بی معنی نیست.مثلا روزه.هر روزه واجبی که گرفته نشه،یک روز قضا به علاوه 60 روز روزه به عنوان کفاره اون گناه باید گرفته بشه.حالا یکی نمیتونه بگیره.معادل سیر کردن 60 فقیر،پولشو میپردازه.البته یه روز قضا که اگر توانایی گرفتن روزه داره،حتی در صورت پرداخت کفاره باید گرفته بشه.
آیه قرآن هست یا نه نمیدونم.اینا احکام تخصصیه.هم باید بر اساس آیات قرآن باشه هم احادیث و روایات معتبر که مراجع اطلاع دارن.
اصل خوندن نماز قضا برای کسی که خودش نخونده مسخره نیست.چون مثلا میگن نماز قضای پدر و مادرو پسر بزرگتر میتونه به جا بیاره بعد از مرگشون.حالا اینکه پول داده بشه به کسی که خودش مستحقه و اون بخونه،ممکنه نظر مراجع با هم فرق کنه.من در جریان نیستم.

a.m.i.r 94

عضو جدید
بی معنی نیست.یه سری از علمای گذشته هم اینکارو میکردن. نماز و روزه استیجاری ... .تلاش برای کم کردن عذاب فرد گناهکار فوت شده.اصلا چرا ما اعتقاد داریم تلاوت قرآن یا نماز حتی بعد از فوت فرد هم به روحش میرسه.یا خیرات.اگه مشکل پول دادنه چه اشکالی داره که به یه آدمی که خودش استطاعت مالی نداره هم پول داده بشه،هم بهر حال تا جایی که ممکنه برای فرد فوت شده در قالب به جا آوردن نماز یا روزه یا تلاوت قرآن و...حسنه به روحش هدیه کرد.
بله درسته این کاریه که انجام میشه .اینکه من میگم بی معنیه نظر شخصی خودمه.من میگم نماز خوندن مگه برای عبادت خدا نیست؟کسی که نماز می خونه برای عبادت خدای خودشه.به خاطر همین من نمیتونم قبول کنم که شخص دیگری به جای من نماز بخونه یا روزه بگیره.به نظرم آدم به اندازه کافی وقت واسه عبادت داره.هر کسی که واقعا واسش مهم باشه و به ایمان رسیده باشه عبادتشو میکنه.:smile:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
بله درسته این کاریه که انجام میشه .اینکه من میگم بی معنیه نظر شخصی خودمه.من میگم نماز خوندن مگه برای عبادت خدا نیست؟کسی که نماز می خونه برای عبادت خدای خودشه.به خاطر همین من نمیتونم قبول کنم که شخص دیگری به جای من نماز بخونه یا روزه بگیره.به نظرم آدم به اندازه کافی وقت واسه عبادت داره.هر کسی که واقعا واسش مهم باشه و به ایمان رسیده باشه عبادتشو میکنه.:smile:
تا موقعی که زنده ایم که هیچی!هیچکسی نمیتونه جای آدم زنده نمازو روزه واجب به جا بیاره.اما اومدیمو نخوندو مرد.مرده که دیگه دستش کوتاست.دیگران در حقش میتونن دعا کننو نمازو روزه به جا بیارن،شاید گناهی که کرده رو نتونن از بین ببرن،اما بی اثر هم نیست.باقیات صالحات....مثل فرزند صالحو ...
تازه وقتی داریم دعا میکنیم بعضی وقتا میگیم علاوه بر امواتمون،به روح بد وارثا یا بی وارثا هم برسه....طفلکیایی که حتی بعد مرگشونم کسی نیست در حقشون کار خیر کنه.

a.m.i.r 94

عضو جدید
تا موقعی که زنده ایم که هیچی!هیچکسی نمیتونه جای آدم زنده نمازو روزه واجب به جا بیاره.اما اومدیمو نخوندو مرد.مرده که دیگه دستش کوتاست.دیگران در حقش میتونن دعا کننو نمازو روزه به جا بیارن.
.
نمی دونم.شاید حق با شما باشه.ولی من اصلا نمی تونم باهاش کنار بیام.:smile:

اوژنی دزیره

عضو جدید
عزیز من با پول نمیشه روزه خرید فقط میشه کفاره اشو پرداخت کرد.برای هر یک روز روزه ای که به عمد گرفته نشده باید 60روز روزه گرفت کفاره باید 30 روزش مداوم باشه آخه کی میتونه؟ولی خنده داره که من خیلی شنیدم یه عده فکرکردن همون کفاره عادی هر روز رو بدن دیگه از سرشون باز کردن!خب یه ذره تحقیق در مورد دینمون انجام بدیم چی میشه؟

m.abedi1986

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته ظریفی تونوشته بودکه فهمیدم طرف مشهدی بوده:D
ولی خارج ازشوخی
میگن نمازهای قضای پدربه عهده پسربزرگه که اکثرانمیخونن جاش میرن پول میدن یکی دیگه نمازقضای پدرشونوبخونه
به درست یاغلط بودنش کاری ندارم
ولی قطعااون عبادتی که درش اخلاص هست وآدم احساس سبک بالی میکنه باهیچ چیزی جایگزین نمیشه

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عزیز من با پول نمیشه روزه خرید فقط میشه کفاره اشو پرداخت کرد.برای هر یک روز روزه ای که به عمد گرفته نشده باید 60روز روزه گرفت کفاره باید 30 روزش مداوم باشه آخه کی میتونه؟ولی خنده داره که من خیلی شنیدم یه عده فکرکردن همون کفاره عادی هر روز رو بدن دیگه از سرشون باز کردن!خب یه ذره تحقیق در مورد دینمون انجام بدیم چی میشه؟
کفاره یا غیر کفاره.... اونوقت همه هر کاری می کنند کفاره میدن جالبه.

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
کفاره یا غیر کفاره.... اونوقت همه هر کاری می کنند کفاره میدن جالبه.
کفاره واسه کسی تعیین میشه که واقعا نمیتونه روزه بگیره.کسی که بیماره.یا مثلا واقعا باید دارو در طول روز مصرف کنه.دارویی که نشه فقط حدفاصل افطار تا سحر خورد.نه اونایی که الکی روزه نمیگیره.اینم چیزیه که خود دین قرار داده.اینکه چرا خداوند معادل کفاره رو سیر کردن فقرا قرار داده رو دیگه ما نمیدونیم.

اونی که عمدا نمیگیره و سالمم هست که داره خودشو گول میزنه فکر میکنه با کفاره حل میشه.به ازای هر روزی که الکی روزه نمیگیره، 61 روز روزه گردنشه که باید 30 روزشو پشت هم بگیره.یعنی اونی که الکی 30 روز ماه رمضونو روزه نمیگیره،1830 روز، روزه برگردنش هست.یعنی چیزی حدود 5 سال روزه...