نحوه گوگردزدايي در پالايشگاه

alimechanic1

عضو جدید
سلام دوستان گرامي

كسي درباره گوگردزدايي در پالايشگاه چيزي ميدونه؟

ممنون:smile:

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام دوستان گرامي

كسي درباره گوگردزدايي در پالايشگاه چيزي ميدونه؟

ممنون:smile:

البته فایلی که Bera عزیز قرار دادند مربوط به واحد شیرین سازی گاز طبیعی (GTU) توسط حلال های آمینی هست که در این فرآیند H2S و CO2 از جریان گاز ترش (گاز حاوی CO2 و H2S) جدا میشه و پس از اون گاز شیرین (گاز بدون H2S و CO2) برای نم زدایی به واحد Dehumidification میره و گازهای H2S و CO2 جدا شده به واحد بازیافت گوگرد فرستاده میشه تا اونجا H2S تبدیل به گوگرد بشه .

فرآیند گوگرد زدایی یا بازیافت گوگرد هم در پالایشگاه های گازی و هم در پالایشگاه های نفتی وجود داره که مکانیزم تقریبا مشابهی برای هر دو واحد هست .

فایل زیر در رابطه با بازیافت گوگرد در پالایشگاه های گازی هستش .

موفق باشید.

پیوست ها

• SRU.rar
    2.7 مگایابت · بازدیدها: 15

k_siroos

مدیر بازنشسته
Salam
shoma dar morede modelsazie in vahed (SRU) chizi midunid?
ba narmafzare matlab

سلام دوست خوبم . قبل از پاسخ به سوالتون عرض کنم که لطفا فارسی تایپ کنید.

در رابطه با سوالتون بگم که مدلسازی های مختلفی از تجهیزات این واحد صورت گرفته (هم مقالات داخلی و هم خارجی) . من مدلسازی محفظه احتراق و بستر کاتالیستی رو دیدم .

sahar007

عضو جدید
....ببخشید
من مدل سازی با مطلب واحد کاتالیستی رو می خوام
خیلی گشتم اما چیز خاصی پیدا نکردم
اگه ممکنه کمکم کنید

k_siroos

مدیر بازنشسته

پیوست ها

• Mathematical modelling of Claus reactors undergoing sulfur condensation and evaporation.pdf
    272.4 کیلوبایت · بازدیدها: 3

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
عبور گاز از RX راكتور و كاتاليست اسفنجي تو فشار 30 بار هم براي انيدريد كربنيك و H2S استفاده ميشه . عجب بوي عذاب آوري هم داره خروجي اين راكتور .
يكيشم يك نوع اكسيداسيون جزئي گازه كه شبيه به اتوترمال رفرمينگ عمل ميكنه اما گاز از بين نميره بلكه مواردي كه به گاز اضافه ميكنن از بين ميره و با H2S واكنش ميده كه اونم محصول خروجي روغني شكل و سنگين وزني داره كه ميره تو يك فرايند ديگه به اسيد سولفوريك تبديل ميشه

lamra

عضو جدید
اگر اطلاعات تکمیلی می خوای کتاب شیرین سازی گاز و مایع رو که نوشته ان مادوکس هست و ترجمه شده هست رو بخونی خیلی خوب هست

naser.66

عضو جدید
گاز اسیدی پس از خروج ازDEA Reg. Reflux Drum در واحد تصفیه گاز وارد A.G.Knock Out Drum میشود .
مایعات احتمالی از درون گاز جدا شده و گاز اسیدی از بالای K.O.Drum خارج و وارد کوره واکنشReactor Furnace میشود .
گاز اسیدی در کوره واکنش با هوای کنترل شده مخلوط شده و احتراق صورت میگیرد . 54% هیدروژن سولفوره موجود در گاز اسیدی در کوره واکنش به بخار گوگرد تبدیل می شود

naser.66

عضو جدید
جهت جذب حرارت تولید شده در کوره واکنش و مایع شدن بخارات گوگرد گازهای حاصله وارد دیگ بخار Waste Heat Boiler می شوند .
گاز ورودی به W.H.BOILER به دو بخش تقسیم میشود یک بخش با عبور از 1940 تیوب دو اینچ به دمایی حدود 220 C رسیده و بخش دیگر با عبور از یک خط بیست و چهار اینچ از وسط دیگ بخار به دمایی در حدود 600 C می رسد . این دو بخش در ورودی وخروجی کوالیسر اول مخلوط شده و دمای گاز اسیدی ورودی به بسترکاتالیستی مرحله اول (CONVERTER)را کنترل می نمایند .

naser.66

عضو جدید
در بستر کاتالیستی مرحله اول گازهای H2S,SO2 درحضور کاتالیست با یکدیگر ترکیب شده و تولید بخار گوگرد می نمایند . سپس گاز وارد سردکننده مرحله اولFirst Stage Sulfur Condenser می شود . گوگرد مایع شده به مخزن زیر زمینی هدایت و گاز نیزوارد کوالیسر دوم میشود تا قطرات احتمالی گوگرد از آن جدا شوند .
بخش کاتالیستی اشاره شده دو مرحله دیگر تکرار میشود با این تفاوت که دمای این مراحل توسط دو عدد کوره کمکی کنترل میگردد .نهایتاً گاز پسماند که دارای مقادیرکمی ترکیبات گوگردی میباشد در زباله سوز(Incinerator) سوزانده شده و از طریق دودکش (Stack) در ارتفاع بالا به اتمسفر تخلیه میشود.

k_siroos

مدیر بازنشسته
جهت جذب حرارت تولید شده در کوره واکنش و مایع شدن بخارات گوگرد گازهای حاصله وارد دیگ بخار Waste Heat Boiler می شوند .
گاز ورودی به W.H.BOILER به دو بخش تقسیم میشود یک بخش با عبور از 1940 تیوب دو اینچ به دمایی حدود 220 C رسیده و بخش دیگر با عبور از یک خط بیست و چهار اینچ از وسط دیگ بخار به دمایی در حدود 600 C می رسد . این دو بخش در ورودی وخروجی کوالیسر اول مخلوط شده و دمای گاز اسیدی ورودی به بسترکاتالیستی مرحله اول (CONVERTER)را کنترل می نمایند .

البته همه WHB ها به این صورت که شما فرمودین نیستند، یعنی همیشه اون لاین 24 اینچ الزاما وجود نداره. قرار دادن لاین 24 اینچ یک فایده داره و اون اینه که نیازی به صرف انرژی مجدد برای گرم کردن گازهای خروجی از کوالسر اول و قبل از کانورتور اول نیست از سوی دیگر این عیب رو هم داره که یک مقدار ار بخارات گوگردی تولید شده در محفظه احتراق بدون جداسازی وارد راکتور اول میشه که احتمال داره بر روی بستر بشینه و اون رو مسموم کنه.

نمای خوبی از محفظه احتراق رو هم در تصویر زیر می بینید.

eec_agg_chp_sru_image_sru-data.jpg

k_siroos

مدیر بازنشسته
در بستر کاتالیستی مرحله اول گازهای H2S,SO2 درحضور کاتالیست با یکدیگر ترکیب شده و تولید بخار گوگرد می نمایند . سپس گاز وارد سردکننده مرحله اولFirst Stage Sulfur Condenser می شود . گوگرد مایع شده به مخزن زیر زمینی هدایت و گاز نیزوارد کوالیسر دوم میشود تا قطرات احتمالی گوگرد از آن جدا شوند .
بخش کاتالیستی اشاره شده دو مرحله دیگر تکرار میشود با این تفاوت که دمای این مراحل توسط دو عدد کوره کمکی کنترل میگردد .نهایتاً گاز پسماند که دارای مقادیرکمی ترکیبات گوگردی میباشد در زباله سوز(Incinerator) سوزانده شده و از طریق دودکش (Stack) در ارتفاع بالا به اتمسفر تخلیه میشود.

در تکمیل صحبت های دوست خوبم باید عرض کنم که فرآیندهای کلاوس می تونند 2 تا 4 بستر کاتالیزوری داشته باشند. در حالت معمول از 3 بستر کاتالیزوری استفاده میشه. بستر کاتالیزوری اول معمولا در دمای 300 تا 350، بستر دوم در دمای 250 تا 300 و بستر سوم در دمای 200 تا 250 درجه سانتیگراد کار می کنند.

اهمیت بستر کاتالیزوری اول از این حیث هست که این بستر نقش اصلی رو در تجزیه ترکیبات گوگردی CS2 و COS بازی می کنه . پس هرچی دما بالاتر باشه میزان تجزیه این ترکیبات بیشتره . از طرف دیگه با توجه به گرمازا بودن واکنش ترکیب سولفید هیدروژن با دی اکسید گوگرد در حضور کاتالیزور (برخلاف محفظه احتراق که در غیاب کاتالیزور یک واکنش گرما گیر هست) با توجه به اصل لوشاتلیه، باید دمای محفظه واکنش اول تا حد امکان پایین باشه. بنابراین یک دمای بینابین رو برای این راکتور انتخاب می کنند.

بعد از مرحله اول و تجزیه CS2 و COS ، دیگه مانعی برای کاهش دما نیست، جز کندانس شدن گوگرد بر روی بسترهای کاتالیستی. البته با توجه به گرمازا بودن واکنش اصلی در این مراحل احتمال کندانس گوگرد به شکل عمده در طول بستر عملا وجود نداره.

parya_88

عضو جدید
البته فایلی که Bera عزیز قرار دادند مربوط به واحد شیرین سازی گاز طبیعی (GTU) توسط حلال های آمینی هست که در این فرآیند H2S و CO2 از جریان گاز ترش (گاز حاوی CO2 و H2S) جدا میشه و پس از اون گاز شیرین (گاز بدون H2S و CO2) برای نم زدایی به واحد Dehumidification میره و گازهای H2S و CO2 جدا شده به واحد بازیافت گوگرد فرستاده میشه تا اونجا H2S تبدیل به گوگرد بشه .

فرآیند گوگرد زدایی یا بازیافت گوگرد هم در پالایشگاه های گازی و هم در پالایشگاه های نفتی وجود داره که مکانیزم تقریبا مشابهی برای هر دو واحد هست .

فایل زیر در رابطه با بازیافت گوگرد در پالایشگاه های گازی هستش .

موفق باشید.

سلام

تا اینجا درست و کامل ...

به همراه گاز استخراجی یه سری ترکیباتی وجود داره مث H2S , CO2 , ... که اغلب باعث افت ارزش حرارتی گاز میشه ، تفکیک این مزاحم ها یکی از اصولی ترین کارهاست ،

که تو واحدهای مخصوص انجام میشه ، تا اینکه نهایتا گاز قابل استفاده و تمیز ( شیرین ) وارد لوله ها و کانال های انتقال گاز بشه و ....

( سوء تفاهم نشه لطفا ... نوشتن این دو خط صرفا برای مشخص شدن حیطه سوال بنده است .... )

اگه امکانش وجود داره لطفا در مورد تغیر محدوده اشتعال ( تغیر L.E.L , H.E.L ) ، اینکه چجوری و با استفاده از چه روشی یا چه ترکیب شیمیایی می تونیم قابلیت اشتعال و انفجار رو تغییر بدیم

تا هم ارزش حرارتی گاز بالا بره و هم ایمنی اون در حد قابل قبول تری قرار بگیره ، توضیح بدین ، .... ممنون می شم .

متشکرم

آخرین ویرایش:

naser.66

عضو جدید
من در این مورد یک فایل پاور پوینت از پالایشگاه خانگیران دارم خواستین تو یک پیام خصوصی ایمیلتوون رو بدین واستوون بفرستم

k_siroos

مدیر بازنشسته
من در این مورد یک فایل پاور پوینت از پالایشگاه خانگیران دارم خواستین تو یک پیام خصوصی ایمیلتوون رو بدین واستوون بفرستم

اگه فایل به درد بخوری دارین همینجا قرار بدین که سایر دوستانتون هم استفاده کنند . مرسی

omidghasemi

عضو جدید
سلام
دوست عزیز اگر درمورد شیرین سازی مطلب میخواین که باید درخواستتون رو تصحیح کنین ولی اگه درمورد sulphur recovery process مطلب میخواین بنده در خدمتم.

naser.66

عضو جدید
سلام.
بله دارم.
ولی بلد نیستم موارد پاورپینت و pdfرو بذارم.
باید چکار کنم؟

parisa ch

عضو جدید
سلام من نیاز شدیدی به جمع آوری مطلب در مورد شیرین سازی میعانات گازی دارم، روش هایی که در ایران استفاده میشه و کدوم اقتصادی تر هست؟

ali akbar1992

عضو جدید
سلام کسی در مورد بررسی سیستم های فیلتراسیون به وسیله محلول آمین چیزی میدونه

سلام کسی در مورد بررسی سیستم های فیلتراسیون به وسیله محلول آمین چیزی میدونه

سلام دوست عزیز

فراورش گاز با امین

یه نگاهی به این لینک بندازید بد نیست.

h;) با تشکر

ali akbar1992

عضو جدید
سلام
ببخشین کسی در مورد سیستم های فیلتراسیون به وسیله محلول آمین چیزی میدونه واقعا ضروریه
مرسی:que:

ali7695

عضو جدید
دوستان سلام
بچه های رشته مهندسی شیمی صنایع گاز
لطفا به این تاپیک سر بزنید و منتشر کنید
کمپینگ رسیدگی به تصحیح رشته های ازمون پالایشگاه نفت بندرعباس
با تشکر
تیر 93

shojaei02

عضو جدید
مهندس جان بی زحمت اگه میشه فایل پاورپوینت
پالایشگاه خانگیران رو جمیل زیر ارسال کنید...

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا