نحوه شمارش تعداد پالس انکدر

yasaman_7753

عضو جدید
سلام.
من یه سوال دارم اطلاعاتم راجع بهش کمه نمیدونستم کجا بپرسم اینجا پرسیدم... :redface:
ما یه موتور داریم که میخوایم تعداد دورهاش رو بشمریم و با تبدیلاتی مسافت طی شده رو بدست بیاریم و قراره از یه انکدر چرخشی استفاده کنیم. تا همین حد می دونم که باید از DAQ استفاده کنم ولی اصلا نمیدونم که چه مدلی انتخاب کنم و چجوری باید راه اندازی بشه؟؟ تا همین اندازه می دونم که بعضی از DAQ ها با نرم افزار Lab view کار می کنند. :surprised::surprised:
میشه راجع بهش بهم اطلاعات بدین.
ممنون.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام.
اگر بخاید خودتون شفت انکدر بسازید باید سر شفت موتور یه پره ای یا چیزی مشابه اون قرار بدید بعدش توسط یک فرستنده-گیرنده مادون قرمز که پره ی موتور بین اونها قرار میگیره یک کدینگ ایجاد کنید.به این صورت که وقتی پره بین فرستنده-گیرنده قرار میگیره پالس 0 و وقتی فضای خالی بین فرستنده-گیرنده قرار میگیره پالس 1 تولید بشه و شما توسط فرکانس متر ، فرکانس پالس رو اندازه بگیرید و از روی اون سرعت موتور ، تعداد دور هایی که زده شده و ... رو به دست بیارید.
البته میتونید پره ای که سر شفت قرار میدید رو به گونه ای خاص طراحی کنید و به جای فرکانس تعداد بالا روهای پالس رو بشمرید.
یا میتونید به جای فرستنده-گیرنده مادون قرمز از اپتوکوپلر استفاده کنید که یک شیاری بین ورودی خروجی وجود داره و مثل همون مادون قرمز عمل میکنه و پره رو از شیار عبور بدید تا پالس دیجیتال در خروجی تولید بشه.
و امّا اگر بخاید از انکدر های افزایشی که در بازار هست استفاده بکنید که دیگه مسئله ای نیست و اونها خروجی دیجیتال دارند. انکدر به موتور وصل میشه و خروجیش که دیجیتال هستش رو میدید به یک فرکانس متر و بقیه داستان.

موفق باشید.

yasaman_7753

عضو جدید
سلام.
اگر بخاید خودتون شفت انکدر بسازید باید سر شفت موتور یه پره ای یا چیزی مشابه اون قرار بدید بعدش توسط یک فرستنده-گیرنده مادون قرمز که پره ی موتور بین اونها قرار میگیره یک کدینگ ایجاد کنید.به این صورت که وقتی پره بین فرستنده-گیرنده قرار میگیره پالس 0 و وقتی فضای خالی بین فرستنده-گیرنده قرار میگیره پالس 1 تولید بشه و شما توسط فرکانس متر ، فرکانس پالس رو اندازه بگیرید و از روی اون سرعت موتور ، تعداد دور هایی که زده شده و ... رو به دست بیارید.
البته میتونید پره ای که سر شفت قرار میدید رو به گونه ای خاص طراحی کنید و به جای فرکانس تعداد بالا روهای پالس رو بشمرید.
یا میتونید به جای فرستنده-گیرنده مادون قرمز از اپتوکوپلر استفاده کنید که یک شیاری بین ورودی خروجی وجود داره و مثل همون مادون قرمز عمل میکنه و پره رو از شیار عبور بدید تا پالس دیجیتال در خروجی تولید بشه.
و امّا اگر بخاید از انکدر های افزایشی که در بازار هست استفاده بکنید که دیگه مسئله ای نیست و اونها خروجی دیجیتال دارند. انکدر به موتور وصل میشه و خروجیش که دیجیتال هستش رو میدید به یک فرکانس متر و بقیه داستان.

موفق باشید.

ممنون از جوابتون.
گفتید که خروجی انکدر رو به یک فرکانس متر بدم ولی من باید خروجیش رو به یک DAQ بدم و از طریق برنامه lab view یا هر برنامه ای که با اون DAQ سازگار باشه کار کنم.

حالا مشکل من اینجاست که راجع به DAQ ها اطلاعاتی ندارم و نمیتونم راه اندازیشون کنم...:redface:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
آهان. من فکر کردم میخاید بدون DAQ کار کنید و بهتون گفتن این کار رو فقط میشه با DAQ انجام داد ، رو همین حساب روش بدون استفاده از DAQ رو گفتم.
خوب ببینید لینک زیر کمکی میتونه بکنه :

http://www.ni.com/data-acquisition/what-is/

بالا