نحوه ساخت family

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
خب سلام به دوستان عزیز
امروز یه کم وقت داشتم گفتم یه سری بزنم ببینم چه خبره . یه نیگا انداختم دیدیم که یه جندتایی از دوستان راجع به فمیلی ساختن سوال دارن و ار این چیزا .
بعد دیدم هزار تا تاپیک زدید ولی در این مورد کسی چیزی نگفته . گفتم شاید کسایی باشن که مایل به این کار باشن .
توی اموزش قدم به قدم یه جند تایی ساختیم که بابا . یعنی اونا به درد نمیخورن یا یاد نگرفتین یا چی ؟؟؟؟
حالا با یه سری توضیحات بیخودی من شروع میکنم و شما هم ادامه بدبد .
توی اموزش قدم به قدم هم که دیدم راستش تقریبا همه چی رو گفتم ولی خب کامل کامل نیست . اما با تمرین کردن و کار کردن همه جی درست میشه .
سوالات شما هم همش راجع به رندر پندر هست که من ازش چیز زیادی سر در نمیارم .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
اطلاعات اولیه

اطلاعات اولیه

خب دوست دارید فمیلی بسازید ؟
:mad:- پس واسه چی اینجاییم ؟؟؟؟؟؟
خب بله در ابتدا باید یه چیزای اولیه بدونید
اینکه شما برای ساختن هر چیزی یاید اول تمپلیت های اونو بشناسید و هر چیزی رو با تمپلیت خودش بسازید
خب این یه موضوع بدیهی و روشن بود .
بعد که وارد صفحه ساخت فمیلی شدید باید چیزی رو که فکر مینید رو با روش هایی که میگم یواش یواش درست کنید .

یه چند تا قانون اولیه :
- باید با خطوط ریفرنس پلان اسکلت کار رو در بیارید هم توی پلان ابجکت مورد نظر هم توی نما هم توی برش
که این بستگی به چیزی که دارید میسازید داره
- با اندازه گذاری های پارامتریک به ریفرنس پلان ها ابجکت رو قابلیت این که تغیر سایز بده رو بهش بدیم .
- هر چیزی رو که کشیدیم به خطوط ریفرنس پلان هایی که کشیدیم قفل کنیم .

اندازه گذاری توی فمیلی دو حالت داره
1- پارامتریک کردن اون که در واقع یه متغیر هست و میتونه به هر اندازه ای در بیاد
2 - اندازه گزاری هایی که قفل میشن و به ابجکت شما اجازه نمیده که از اون بیشتر یا کمتر باشه .
در واقع اندازه گذاری توی نقشه اینه کا شما توضیح میدید مثلا این دیوار 100 سانتیمتر هست ولی توی فمیلی به ابجکت مورد نظر میگید که مثلا 100 سانتیمتر باش .

اینا که گفتم اطلاعات بیسیک برای ساخت همه فمیلی ها هست .

حالا چی بسازیم واقعا ؟؟؟؟
فکر کنم چون این یه تاپیک مستقل هست فکر کنم برای شروع از یه چیز ساده شروع کنیم که نمیدونم چی باشه . یه کم کمک کنید لطفا .

مثل تاپیک اموزش قدم به قدم برای اینکه مطالب با پست های اضافه پیوستگیش رو از دست بده یه دونه هم رفع اشکال میزنیم تا اونجا هر چی خواستید بگید .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
PROFILE

PROFILE

خب این جناب پروفیل یا به عبارتی پروفایل از ساده ترین و در عین حال پر مصرف ترین فمیلی ها توی ترسیم هستند .
یه چهار گوش اون میتونه ریل نرده باشه در عین حال به صورت قوطی هم بعضی جاها استفاده میشه البته به شرط اینکه پارامتریک باشه و باز هم البته توی اموزش قدم به قدم یکی ساختیم که دوباره این نمیکنیم .
میتونه دایره باه با موارد بالا که باز هم نمیسازیم .
الان یه چیزی مثلا درپوش فلزی دست انداز یا همون فلاشینگ میسازیم که یه تنوعی هم باشه هم اینکه یه دیوار دیت انداز بام باشه .
پس از منوی فایل new family کنید و تمپلیت profile رو انتخاب کنید و سیستم متریک رو انتخاب کنید تا این صفحه رو ببینید:

خب خبری نیست نه ؟
دو تا ریفرنس پلان هست که اگه انتخاب کنید این دوتا علامت گوشتکوب رو میبینید که یعنی پین شدن .
دوتا ریفرنس پلان که پین باشه یعنی inseert point که از اینجا براتون توی نقشه میگذاره . مثل اتوکد که بلاک میارید باهاش .
حالا مثل همون که گفتم باید اسکلت کارتون رو با ریفرنس پلان بکشید که برای این پروفیل میتونه این باشه
البته نیاز نیست دقیق باشه یه چیز کشکی از نظر اندازه و درست از نظر اسکلت کار باشه مثل این :

حالا موقع اندازه گذاری هست که باید پارامتر بدیم و از این چیزا مثلا

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
profile 2

profile 2

اندازه گذاری رو به این شکل انجام بدید . اول باید شکل رو محدود کنید به اینکه از چه سمتی تغییر سایز بده این که من الان گذاشتم :

اون علامت EQ رو بزنید .
این یعنی اینکه این اندازه از وسط ( ریفرنس پلان پین شده ) به صورت مساوی باش که یعنی از طرفین باز شو یا بسته شو .
حالا مثل من اتدازه گذارب رو تکمیل کنید تا این جوری شه :

الان اندازه پایین رو انتخاب کنید و از منوی بالا مثل تصویر بعدی add parrametr رو تنخاب کنید .

کلیک که کنید یه منوی دیگه میاد که از شما یه نام میخاد که من فارسی زدم .
این منو چیزای دیگه هم داره که بعدا بهشون میرسیم . فعلا فقط همون اسم کفایت میکنه :

دو تا کناری ها رو هم من با اسامی h1 & h2 اسم دادم
- :mad: بابا خارجی - فرنگی ..
اینا البته اگه اسامی معنی دار باشن هم انگلیسی بهتره چون اگه خواستید شاهکارتون رو به کسی بدید خب بهتره چون اون طرف هم میتونه ازش سر در بیاره موقع استفاده .
در هر صورت وقتی پارامتر دادن هاتون تموم شد باید مثلا این باشه :

خب الان باید ببینید ایشون کار میفرمایند یا نه .
یعنی با تغییر پارامتر ها تغییر سایز میده یا نه پس روی دکمه family type بزنید .
دنبالش نگرد بابا ایناهاش :

حالا با دستور line یه منحنی بسته به این شکل بکشید روی خط ریفرنس پلانها و به ضخامتی که دوست دارید بکشید تا این بشه :

الان بازم با همون بامبول familt type ابعاد رو تغییر بدید تا ببینید شکل هم تغییر میکنه یا نه . من هم این رو الان کشیدم و میبینم که تغییر میکنه .
الان این رو ذخیره کنید تا دفعه بعد اینو ببریم توی پروژه و یه دیوار با دست انداز درست کنیم

suro0sh

عضو جدید
آقا ناصر ممنون بابت تاپیک های آموزشی که راه انداختی ، کارت درسته مهندس ، یه سایتی هست به اسم RevitKid که 15 سری آموزش ویدئویی برای ساخت فمیلی گذاشته ، من همه فیلمها رو دانلود کردم و دیدم ، خیلی قشنگ و حرفه ای آموزش میده ، ارزش دیدن داره، دوستانی که دارن یاد میگیرن از دستش ندن
http://therevitkid.blogspot.com/search/label/revit%20family%20creation%20series
چند وقتی شروع کردم پروژه های فاز 2 ای ام رو با رویت کار میکنم ف بعضی جاها واقعا اعصاب خردیه ، اما در کل واقعا معجزه میکنه توی فاز 2 معماری ، بینهایت بار که اصلاحیه میخوره کار ، ما هم بینهایت بار خیلی راحت ویرایش میکنیم پروژه رو و کلی ام منت میذاریم تازه :biggrin:، اگر که شما هم کمک کنی و موافق باشین ، یه تاپیک راه میندازیم واسه آموزش فاز 2 در رویت;)

کارشیو

عضو جدید
سلام بر دوستان خوب و مهندسین گرامی...از تاپیکی که
ذاشتین حسابی ممنون..من دوس دارم به شما ملحق بشم..در طمینه رویت هم میتونم کمکتون کنم هم به کمک نیاز دارم...اگه مایل هستین شروع کنیم