[ نحوه استفاده از ميلگرد در پي ســــازه ] پرسش پاسخ»»

babri123

عضو جدید
با سلام و عرض ادب
من رشتم مکانیک هست و کلا چیزی از عمران سر در نمیارم به یه مشکل خوردم که به رشته شما مربوطه میخوام بدونم که این که چه طوری میشه فهمید که در پی یک سازه از میلگرد 18 و16 و.... باید استفاده کرد ؟ باید چه مشخصاتی از سازه رو بدونم و از طریق چه رابطه ای میلگرد مورد نظر رو به دست بیارم ؟ درضمن اگه این کارها باید به وسیله نرم افزار خاصی انجام بشه لطفا بگید چه نرم افزاری و اگه لینک آموزشی که به درد من بخوره ( فقط در حد دونستن نوع میلگرد ) دارید بهم بدید لطفا
در ضمن لطفا از اصطلاحات تخصصی عمرانی استفاده نکنید یه چور توضیح بدید که یه کسی مثل من که رشتش مکانیکه سر در بیاره :)
ممنون میشم اگه جواب بدید خیلی خیلی ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

reza2011

عضو جدید
سلام و عرض ادب خدمت دوست عزيزم ...:gol:

ميزان ميلگرد مورد نياز در هر سفره ( سفره فوقاني و سفره تحتاني ) بطور مجزا توسط برنامه سيف SAFE محاسبه ميشه ... بنابر اين شما كل سطح مقطع مورد نظر رو براي هر نوار و براي هر سفره بطور مجزا از خروجي برنامه ميگيري ... بعدش با توجه به اينكه قطر هر ميلگرد رو در اشتال داريم ابتدا نوع ميلگرد رو انتخاب ميكنيم ( مثلا 16 يا 18 يا 20 ) و سپس تعداد ميلگرد براي هر سفره انتخاب ميشه . ضمنا بايد كنترل بشه كه فواصل ميلگردها از يكديگر مطابق با آيين نامه باشه و از يك حدي كوچكتر يا از يك حدي بزرگتر نباشه . به عنوان مثال اگر با ميلگرد قطر 16 براي سفره فوقاني يك نوار تعداد ميلگردها به گونه اي بود كه فاصله آنها كمتر از حد مجاز بود بايستي قطر ميلگرد بزرگتر انتخاب بشه تا فواصل ميلگردها معادل با حداقل آيين نامه اي بشه ...

برنامه سيف وابستگي كامل با برنامه ايتبس داره .. چون خروجي هاي برنامه ايتبس وارد سيف ميشه و در طراحي فونداسيون مورد استفاده قرار ميگيره ... بنابر اين قبل از يادگيري سيف بايد ايتبس رو فرا بگيريد كه حدودا 120 ساعت زمان ميبره ولي سيف آموزشش تقريبا 30 -40 ساعت بيشتر زمان نميبره ... بازم اگر نكته مبهمي بود يا براتون نا آشنا بود بفرماييد تا توضيح بدم ... مويد باشيد ...:gol:

babri123

عضو جدید
ممنون دوست عزیز که جواب خوب و کاملی دادی فقط یه سوالایی دارم :
1) منظورت از اینکه قطر میله رو در اشتال داریم چیه ؟ (اشتال چیه)
2)آیین نامه دقیقا چه فواصلی رو قید کرده ؟ از کجا باید آیین نامه رو پیدا کنم ؟
3) منظور شما اینه که من یه میلگرد رو به برنامه میدم بعد اون با محاسباتش یه فاصله ای رو به من میده اونوقت اگه کمتر از مقدار آیین نامه بود باید قطر میلگرد زیاد بشه ؟
4)لینک آموزشی از این دو تا برنامه که نام بردید دارید ؟ یا اینکه کتاب بگیرم بهتره ؟‌

reza2011

عضو جدید
ممنون دوست عزیز که جواب خوب و کاملی دادی فقط یه سوالایی دارم :
1) منظورت از اینکه قطر میله رو در اشتال داریم چیه ؟ (اشتال چیه)
2)آیین نامه دقیقا چه فواصلی رو قید کرده ؟ از کجا باید آیین نامه رو پیدا کنم ؟
3) منظور شما اینه که من یه میلگرد رو به برنامه میدم بعد اون با محاسباتش یه فاصله ای رو به من میده اونوقت اگه کمتر از مقدار آیین نامه بود باید قطر میلگرد زیاد بشه ؟
4)لینک آموزشی از این دو تا برنامه که نام بردید دارید ؟ یا اینکه کتاب بگیرم بهتره ؟‌

سلام دوست خوبم ...

سئوال اول : اشتال يك كتاب شامل تمامي پروفيل هايي كه در انواع سازه ها بكار ميره .. و مشخصات مختلف شامل ابعاد وزن طول ممان اينرسي شعاع ژيراسيون و ... براي هر پروفيل بطور مجزا در اون اومده . براي ميلگرد هم با توجه به قطر ميلگرد مساحت اون رو درج كرده كه اينم كار سختي نيست ... مساحت يك دايره رو به سادگي با داشتن شعاع اون ميشه بدست آورد .... يعني مثلا مساحت يك ميلگرد به قطر 18 ميليمتر = عدد پي * 9 به توان 4/2
سايز هاي معمول قطر ميلگرد براي فونداسيون از 16 شروع ميشه تا 20 و بعضي اوقات 22 ... عرفش اينه ...

سئوال دوم : فواصل منظورمون فاصله 2 ميلگرد از همديگه هست .. يك حداقلي داره و يك حداكثري ... براي اينكه كار شما راحت تر بشه من اينو از بند 9-17-5-3 مبحث نهم مقررات ملي ( طرح و اجراي ساختمانهاي بتن آرمه ) براتون پيدا كردم :

فاصله محور تا محور ميلگردها نبايد از 10 سانت كمتر و از 35 سانت بيشتر باشد ...

سئوال سوم :

در برنامه سيف شما بارهاي وارده از ناحيه ستون در محل تكيه گاهها رو با توجه به خروجي برنامه ايتبس وارد ميكني و سپس مشخصات پي رو هم نظير مقاومت بتن و مقاومت خاك و تنش تسليم ميلگرد و تنش گسيختگي ميلگرد رو با توجه به مفروضات طراحي وارد ميكني . سپس حدسي رو براي ابعاد پي يعني عرض نوارها و ارتفاع يا ضخامت فونداسيون ميزني و سپس تركيب بارهاي طراحي اعمال ميشه و فونداسيون آناليز ميشه . چنانچه نتايج آناليز رضايت بخش باشه و تنش در هيچ نقطه فونداسيون تحت كليه تركيب بارها از حد مجاز فراتر نره يعني ابعاد پي قابل قبول هست .

حال با يك دستور مساحت مورد نياز ميلگرد در هر نوار فونداسيون بين هر ستون بطور مجزا توسط برنامه محاسبه ميشه . شما هستي كه با توجه به مساحت كل مورد نياز براي هر نوار يك سايز ميلگرد انتخاب ميكني و تعدادش رو هم مشخص ميكني ... مثلا بين 2 ستون مقدار 400 ميليمتر مربع رو نشون ميده . خب در اين حالت شما مياي ميبني كه فرضا اگر از ميلگرد 18 استفاده كني كه سطح مقطع اون معادل با 63 ميليمتر مربع هست بايد حداقل 7 ميلگرد استفاده كني تا مساحتش از 400 ميليمتر مربع مورد نياز بيشتر بشه ... حال 7 ميلگرد بايد در عرض نوار كه در مرحله اول بدست اومده توزيع بشه ... يعني فرضا اگر نوار شما 2 متر عرضش باشه شما بايد ميلگردها رو به فاصله 31 سانت از هم قرار بدي . و اين فاصله هم طبق آيين نامه مجازه چون كمتر از 35 هست ....

خلاصه سيستم كاري اينطوره ...:)

سئوال چهارم ...

لينك آموزش شايد زياد باشه توي نت ولي اگر بخوايد با اين برنامه ها كار كنيد بايد آموزش ببينيد و صرفا با يكي 2 تا جزوه فرا نخواهيد گرفت .. اينم يك پروسه طولاني مدته حدود 4-6 ماه بايد روش حساب كنيد نه كمتر ... البته خود برنامه سيف آموزشش راحته ولي بايد ابتدا ايتبس رو ياد بگيريد تا بتونيد سازه رو ابتدا طراحي و محاسبه كنيد و سپس خروجي از ايتبس بگيريد براي طراحي در سيف ...

اما از همه اين مسائل بگذريم من احساس ميكنم اين سئوالات شما به اين دليله كه احتمالا ساختماني براي خود يا آشنايان در دست احداث داريد و به نقشه هاي اون يا به چيزي كه اجرا شده مشكوك شديد و شايد احساس كنيد سايز ميلگرد مثلا بايد بيشتر باشه يا فواصل مثلا بايد كمتر باشه ... درست حدس زدم ؟ :)

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
لازمه طراحی فونداسیون دونستن اینه که چه نیرویی به فونداسیون وارد میشه. اگه نیرو رو داشت باشیم با طراحی دستی توکتابای بتن به راحتی طراحی میشه.
ولی مشکل اینه که نیرو رو دستی سخته بدست آوردنش و ما از نرم افزار ایتبس استفاده می کنیم و نیروهارو به safe میدیم و برامون طراحی میکنه که توضیحاتشو آقا رضا کامل دادن.
یه نکته ای که بین مردم زیاد دیدم اینه که میگن طرف میلگرد نمره 22 انداخته پس کارش درسته! یا مثلا میلگرد نمره 16 انداخته پس پیچونده!:biggrin:
در صورتی که مساحت کل میلگرد مهمه یعنی تعداد در مساحت هر میلگرد و همچنین مساحت مقطع ستون.
دست آقا رضا درد نکنه که به سوالات با دقت جواب میدن;)

babri123

عضو جدید
حدستون تقریبا درسته !! راستش سر در یه جایی که باسه یکی از اقوام منه افتاده دست یکی که ادعا میکنه مهندسه و با برنامه و این جور چیزا کار کرده و به یه عدد باسه میلگرد رسیده
منم حتم دارم که این یارو اصلا رنگ دانشگاه رو هم ندیده و الکی یه عددی ول داده مشکل اینه که کسی حرف من رو باور نمیکنه !!!!! برا اثباتش هم باید یه چیزی با نرم افزار و محاسبه نشون بدم
رضا خان یه سوالی : شما میتونی این کارایی که گفتی رو برام انجام بدی ؟ البته حق الزحمه شما محفوظه , اگه می تونید لطفا بهم پیغام خصوصی بدید تا هم سر قیمت به توافق برسیم هم ببینیم چی اطلاعاتی رو باید بهتون بدم
خیلی ممنون

reza2011

عضو جدید
حدستون تقریبا درسته !! راستش سر در یه جایی که باسه یکی از اقوام منه افتاده دست یکی که ادعا میکنه مهندسه و با برنامه و این جور چیزا کار کرده و به یه عدد باسه میلگرد رسیده
منم حتم دارم که این یارو اصلا رنگ دانشگاه رو هم ندیده و الکی یه عددی ول داده مشکل اینه که کسی حرف من رو باور نمیکنه !!!!! برا اثباتش هم باید یه چیزی با نرم افزار و محاسبه نشون بدم
رضا خان یه سوالی : شما میتونی این کارایی که گفتی رو برام انجام بدی ؟ البته حق الزحمه شما محفوظه , اگه می تونید لطفا بهم پیغام خصوصی بدید تا هم سر قیمت به توافق برسیم هم ببینیم چی اطلاعاتی رو باید بهتون بدم
خیلی ممنون

دوست خوبم .. من الان مدتيه از عالم ايتبس و سيف فاصله گرفتم يك كم فراموش كردم ضمنا بر فرض محال كه منم اين كارو بكنم مدرك محكمه پسندي نيست ... هر كاري راهي داره ...

شما حتما نقشه هاي اين ساختمان رو داري ؟ شما پلان نقشه ها رو بگير بعد به يك دفتر فني مهندسي مراجعه كن بده برات محاسبه كنن ... اگر ديدي با اوني كه اجرا شده تفاوت فاحش داره بده يك مهندس محاسب هم پاشو مهر و امضا كنه
بعد ميتوني با مهندس ناظر پروژه صحبت كني و خواستار توقف كار بشي ... البته اين جاي سئواله چون قبل از اجراي يك پروژه نقشه ها به تاييد مهندس محاسب ميرسه . من بيشتر حدس ميزنم مجري يا پيمانكار بر اساس نقشه كار نميكنه و بازم حدس ميزنم چون ناظر درست حسابي اي نداريد به كار سركشي نميكنه و اون پيمانكار يا سازنده هم هر طور عشقشه داره اجرا ميكنه ... شما حتي حق شكايت از مهندس ناظرت رو هم داري و فكر كنم بايد به نظام مهندسي استان خودت مراجعه كني ...

والله اگر من كاري از دستم ساخته بود بي منت و بي ادعا برات انجام ميدادم . دوست من حتي اگر كسي اينجا مدعي هست كه اين كار رو واست انجام ميده باز هم كار درست همونه كه من گفتم .

ميشه من چند سئوال بپرسم ؟

كدوم شهر ساكنيد ؟

به كجاي موضوع مشكوك شديد ؟ سايز ميلگرد چنده ؟ عرض نوارهاي فونداسيون چند متره ؟

ميتونيد نقشه اي از كار رو اينجا قرار بديد يا به ايميل من بفرستيد ؟

شايد ديدن نقشه ها مشكل گشا باشه ... ممكنه محاسب كارش مشكل داشته باشه و ممكنه پيمانكار بر اساس نقشه عمل نميكنه ...

اين كار شما چيه ؟ چه سازه اي هست ؟ كمي از مشخصاتش بگيد ...

هر چه بيشتر در مورد موضوع توضيح بديد بيشتر ميتونم كمك كنم .

ببينيد ما مهندسا بعضي مواقع به يك موضوع مشكوك ميشيم . مثلا يك پروژه درمانگاه 3 طبقه بود كه از اول به آرماتورهاي طولي اون مشكوك شديم ... طراح بالاتر از ميزان مورد نياز آرماتور طراحي كرده بود . طبق محاسباتي كه خودمون انجام داديم ميلگرد 16 به عنوان آرماتور طولي فونداسيون كاملا جوابگو بود ولي محاسب براي اينكه خيالش راحت بشه سايز 18 طراحي كرده بود . پس شايد اگر نقشه ها رو بزاريد من يا بقيه دوستان و همكاران بتونيم كمكي كنيم ...

reza2011

عضو جدید
براي اينكه شايد شما دفاتر فني مهندسي قابل قبول در محل سكونتت نداشته باشي من ميتونم از طريق يكي از بهترين دوستانم نقشه ها رو بدم براتون محاسبه كنن ...

اما چند موضوع اول به پست قبلي من جواب بديد . ضمنا بفرماييد كه نقشه هاي سازه رو در اختيار داريد ؟ فايل ايتبس محاسبات رو چطور ؟ اگر فايل ايتبس محاسبات رو بديد من خدمتتون ميگم محاسبات جوابگو هست يا خير ...

ولي لازمه هر كمك اول اينه كه اطلاعات جامع تري بديد ...

اگر فايل سازه يا فونداسيون جوابگو نباشه نياز به اينه كه سازتون از ابتدا بارگذاري و محاسبه بشه . هم براي اسكلت هم براي فونداسيون .

babri123

عضو جدید
دوست خوبم .. من الان مدتيه از عالم ايتبس و سيف فاصله گرفتم يك كم فراموش كردم ضمنا بر فرض محال كه منم اين كارو بكنم مدرك محكمه پسندي نيست ... هر كاري راهي داره ...

شما حتما نقشه هاي اين ساختمان رو داري ؟ شما پلان نقشه ها رو بگير بعد به يك دفتر فني مهندسي مراجعه كن بده برات محاسبه كنن ... اگر ديدي با اوني كه اجرا شده تفاوت فاحش داره بده يك مهندس محاسب هم پاشو مهر و امضا كنه
بعد ميتوني با مهندس ناظر پروژه صحبت كني و خواستار توقف كار بشي ... البته اين جاي سئواله چون قبل از اجراي يك پروژه نقشه ها به تاييد مهندس محاسب ميرسه . من بيشتر حدس ميزنم مجري يا پيمانكار بر اساس نقشه كار نميكنه و بازم حدس ميزنم چون ناظر درست حسابي اي نداريد به كار سركشي نميكنه و اون پيمانكار يا سازنده هم هر طور عشقشه داره اجرا ميكنه ... شما حتي حق شكايت از مهندس ناظرت رو هم داري و فكر كنم بايد به نظام مهندسي استان خودت مراجعه كني ...

والله اگر من كاري از دستم ساخته بود بي منت و بي ادعا برات انجام ميدادم . دوست من حتي اگر كسي اينجا مدعي هست كه اين كار رو واست انجام ميده باز هم كار درست همونه كه من گفتم .

ميشه من چند سئوال بپرسم ؟

كدوم شهر ساكنيد ؟

به كجاي موضوع مشكوك شديد ؟ سايز ميلگرد چنده ؟ عرض نوارهاي فونداسيون چند متره ؟

ميتونيد نقشه اي از كار رو اينجا قرار بديد يا به ايميل من بفرستيد ؟

شايد ديدن نقشه ها مشكل گشا باشه ... ممكنه محاسب كارش مشكل داشته باشه و ممكنه پيمانكار بر اساس نقشه عمل نميكنه ...

اين كار شما چيه ؟ چه سازه اي هست ؟ كمي از مشخصاتش بگيد ...

هر چه بيشتر در مورد موضوع توضيح بديد بيشتر ميتونم كمك كنم .

ببينيد ما مهندسا بعضي مواقع به يك موضوع مشكوك ميشيم . مثلا يك پروژه درمانگاه 3 طبقه بود كه از اول به آرماتورهاي طولي اون مشكوك شديم ... طراح بالاتر از ميزان مورد نياز آرماتور طراحي كرده بود . طبق محاسباتي كه خودمون انجام داديم ميلگرد 16 به عنوان آرماتور طولي فونداسيون كاملا جوابگو بود ولي محاسب براي اينكه خيالش راحت بشه سايز 18 طراحي كرده بود . پس شايد اگر نقشه ها رو بزاريد من يا بقيه دوستان و همكاران بتونيم كمكي كنيم ...
نمیدونم چه طوری ازتون تشکر کنم بابت راهنمایی های کاملتون :)
ساکن تهرانم -
قضیه اینه که طرفی که پیمانکار یکی از اقوامم هست اصلا سواد کار با کامپیوتر رو نداره چون چند بار خودم به عینه دیدم ولی خیلی ادعا میکنه حتی نمی دونست که فایر فاکس چیه !! یا کجای فایر فاکس باید آدرس سایت مورد نظرش رو بنویسه !!!!! بعد قضیه اونجا جالب شد که تا نقشه رو از فامیل من تحویل گرفت ظرف کمتر از 1 ساعت اومد گفت میلگرد 22 باید بندازیم که من هر چی بال بال زدم گفتم این چه طوری تو یه ساعت رفت محاسبه کرد کسی گوشش به من بدهکار نبود و می گفتن تو چون رشتت فرق می کنه دستت تو کار نیست !!:cry:
میتونم نقشه کار رو براتون بزارم ولی فکر کنم امروز نشه ولی فردا حتما براتون میزارم ( البته سعی می کنم تا امشب بزارم )
فایل ایتبس هم ندارم طبیعتا چون اون یارو که اصطلاحا بهش میگن مهندس به نظر من اصلا محاسبه ای نکرده که بخوام فایلی ازش بگیرم ولی نقشه ها رو دارم که سعی میکنم تا امشب بزارمش
یه دنیا ممنون

آخرین ویرایش:

mehrdad_pamad

عضو جدید
با سلام
ببخشید یه سوال داشتم
فرض کنید یه طراحی و محاسبه آماده فایل etabs بدستمون رسید.از کدوم منو ها به ترتیب میتونیم ببینیم آیا این سازه در مقابل زلزله پاسخگو هست یا نه
ابعاد تیر و ستون جواب میده یا نه؟
تغییر شکل هاش جواب میده یا نه
و ...
میخواستم با عنوان منوهاش کمکم کنید

mehrce

کاربر ممتاز
با سلام
ببخشید یه سوال داشتم
فرض کنید یه طراحی و محاسبه آماده فایل etabs بدستمون رسید.از کدوم منو ها به ترتیب میتونیم ببینیم آیا این سازه در مقابل زلزله پاسخگو هست یا نه
و ...

سلام دوست عزیز
بهتر بود این سوال رو در بخش نرم افزار مطرح میکردی
برای دریفت : Display>show story response plots
برای اینکه مقطع ها جواب میده یا نه : بعد از مرحله design در منوی Design>Display Design Info>P-M Ratio Color & Values نسبت تنش ها رو میده و که باید کمتر از یک باشه.
البته این کنترل ها وقتی است که مدل ساخته شده و مشخصات داده شده درست باشه.
مثلا اومدیم نیروی زلزله کم وارد شده بود،اون وقت سازه خیلی قشنگ جواب میده ولی وقتی زلزله بیاد؟!
طول موثر بادبند وارد شده یا نه؟
مشخصات فولاد درست وارد شده یا نه؟
به طور کلی بگم، باید کلش کنترل بشه و با یه منو نمیشه تصمیم گرفت.
البته دوستان با تجربه تر شاید بهتر جواب بدن.
موفق باشید.;)

chantic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسین عزیز یه سوال اجرای ستون کتابی چه شکلیه میشه یه ذره توضیح بدین مرسی

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

با سلام دوست عزيز

لطفا در تاپيك ديگران پست ارسال نكنيد اگر سوالي داريد در بخشه مربوطه سوال خودتون رو با استفاده از تاپيك ارسال كنيد كه در اين صورت دوستان به سوال شما جواب خواهند داد. بخاطره شما گفتم كه جواب سوال خودتون رو زودتر بگيريد

در مورد سوال شما (اجراي ستون كتابي) مبحث 9 مقررات ملي ساختمان را دانلود كنيد به فصل 20 مراجعه فرماييد كه توضيحات كامل در خصوص ستون كتابي داده شده است.

موفق باشيد. :gol:

reza2011

عضو جدید
با سلام
ببخشید یه سوال داشتم
و ...

دوستاي گلم لطف كنيد در تاپيك ديگران سئوال مطرح نكنيد ... محل دقيقش رو مهندس فرمودن . يا ميتونيد سئوالتون رو در يك تاپيك مجزا در زير تالار درخواست ها مطرح كنيد . :gol:

mehrdad_pamad

عضو جدید
دوستاي گلم لطف كنيد در تاپيك ديگران سئوال مطرح نكنيد ... محل دقيقش رو مهندس فرمودن . يا ميتونيد سئوالتون رو در يك تاپيك مجزا در زير تالار درخواست ها مطرح كنيد . :gol:

لطفا یه گزینه غلط کردم هم به انجمن اضافه کنید!! والااا
اگه دقت کنید میبینید تازه واردم.حالا یکی نه دو تا دوتا نقل قول میکنید و میگید سوال تو تاپیک ننویسید!

mehrce

کاربر ممتاز

لطفا یه گزینه غلط کردم هم به انجمن اضافه کنید!! والااا
اگه دقت کنید میبینید تازه واردم.حالا یکی نه دو تا دوتا نقل قول میکنید و میگید سوال تو تاپیک ننویسید!

دوست عزیز ناراحت نشو. منظورشون فقط با شما نبود. بعد از شما هم دوست عزیزی همین اشتباه رو کردن. این شد که لازم دیدن توضیح بدن تا کاربرای تازه مثل شما با روش کار تالار آشنا بشن.
موفق باشی;)

babri123

عضو جدید
اوه اوه !! در مدتی که نبودم عجب جنگی در گرفته تو تایپیک ‍! بگذریم
دوستان تونستم یه نقشه جور کنم یه سری توضیحات هم روش نوشتم رضا خان اگه دوستتون میتونه این رو تو همون نرم افزار هایی که گفتید مدل کنه خ بدید بهم
ممنون
img.jpg

پیوست ها

• plan.jpg
    plan.jpg
    35 کیلوبایت · بازدیدها: 0

reza2011

عضو جدید
من تصوير شما رو به شكل زير تغيير دادم .. آيا بخشي كه با رنگ صورتي هاي لايت كردم همون ساختمان مورد نظر شماست ؟ آيا كل اين فضا يك ساختمان مسقف هست ؟ چند طبقه هست ؟ با توجه به نقشه نوع پي شما منفرد هست ... خب حالا جاي شك برانگيز قضيه كجاست ؟ به كجاي موضوع مشكوكيد ...؟

البته پي منفرد يك پي قديمي و از رده خارج و منسوخ هست و جايي ديگه استفاده نميشه . البته هنوز براي سازه هاي كم اهميت مثل انبار يا فضاهاي غير مسكوني ميشه ازشون استفاده كرد .

نمونه هايي از پي منفرد رو توي اين لينك گذاشتم كه ميتونيد ببينيد .

اضافه كنم كه با توجه به نداشتن فايل ايتبس بايد سازه شما يكبار بارگذاري بشه و محاسبه بشه ... اينم مستلزم اينه كه اولا پلانهاي معماريش كاملا در دسترس باشه .

آخرین ویرایش:

babri123

عضو جدید
این ساختمون نیست ! یه جور ورودی هست مثلا ورودی دانشگاه تهران یه چیزی تو اون مایه ها
من به نقشه مشکوک نیستم , به مصالحی که پیمانکاری که قراره این رو اجرا کنه شک دارم میخوام ببینم اعداد رو درست گفته یا الکی یه عدد داده مثلا میلگرد ها رو گفته 22 , که من مطمئنم با این نرم افزاری که می گید (ایتبس ) اصلا کار نکرده و الکی یه چیزی گفته
این سازه یه سر دره که کلا یه طبقه هست ستون هایی که پی های ردیف اول وارد میشن 6 متر ارتفاع دارن 6 تا ستون وسطی 12 متر ارتفاع و بقیه فواصل رو هم مشخص کردم تو عکس
فقط می خوام بدونم این ایتبس که میگید میتونه نوع میلگرد پی و مشخصات ستون رو به ما بده ؟ یعنی کسی هست که بتونه این کار رو انجام بده ؟
اینطوری میتونم جلوی یک کلاه بردار رو بگیرم
ممنون میشه اگه کمک کنید که برای این بازگذاری و این طور چیزا باید سراغ کی برم یا اگه کسی می تونه بهم بگه

mehrce

کاربر ممتاز
آقا رضا،توضیحات رو عکس رو تونستی بخونی؟نوشته ارتفاع ستون 12 متر؟

reza2011

عضو جدید
این ساختمون نیست ! یه جور ورودی هست مثلا ورودی دانشگاه تهران یه چیزی تو اون مایه ها
من به نقشه مشکوک نیستم , به مصالحی که پیمانکاری که قراره این رو اجرا کنه شک دارم میخوام ببینم اعداد رو درست گفته یا الکی یه عدد داده مثلا میلگرد ها رو گفته 22 , که من مطمئنم با این نرم افزاری که می گید (ایتبس ) اصلا کار نکرده و الکی یه چیزی گفته
این سازه یه سر دره که کلا یه طبقه هست ستون هایی که پی های ردیف اول وارد میشن 6 متر ارتفاع دارن 6 تا ستون وسطی 12 متر ارتفاع و بقیه فواصل رو هم مشخص کردم تو عکس
فقط می خوام بدونم این ایتبس که میگید میتونه نوع میلگرد پی و مشخصات ستون رو به ما بده ؟ یعنی کسی هست که بتونه این کار رو انجام بده ؟
ممنون میشه اگه کمک کنید که برای این بازگذاری و این طور چیزا باید سراغ کی برم یا اگه کسی می تونه بهم بگه

اگر ميشد يك نمايي از اين ساختمون بزاريد خيلي بهتر ميشد تجسمش كرد ... اين سر در شما مسقف هست ؟ جنس سقف از چيه ؟ نوع اسكلت چيه ؟ ستونها بتني هستن ؟ مقطع ستون ها چه ابعادي دارن ؟ شك شما روي ميلگردهاي فونداسيون هست ؟ ابعاد پي ها به چه صورت هست ؟

من فكر ميكنم سازه سبكي باشه .

reza2011

عضو جدید
آقا رضا،توضیحات رو عکس رو تونستی بخونی؟نوشته ارتفاع ستون 12 متر؟

آره مهندس خوندم ... ارتفاع ستونها خيلي زياده ولي خوشبختانه بار زيادي ظاهرا بهشون وارد نميشه . چون پي ها منفرد اجرا شده من حدس ميزنم صرفا براي بار ثقلي طرح شده و احتمالا براي بار جانبي طراحي نشده باشه .

ولي سئوالات زيادي مطرح ميشه چطور اين ارتفاع ستون اجرا ميشه ... اونم بدون تير يا سقف ... هنوز موضوع برام مبهمه

babri123

عضو جدید
اگر ميشد يك نمايي از اين ساختمون بزاريد خيلي بهتر ميشد تجسمش كرد ... اين سر در شما مسقف هست ؟ جنس سقف از چيه ؟ نوع اسكلت چيه ؟ ستونها بتني هستن ؟ مقطع ستون ها چه ابعادي دارن ؟ شك شما روي ميلگردهاي فونداسيون هست ؟ ابعاد پي ها به چه صورت هست ؟

من فكر ميكنم سازه سبكي باشه .
ْهنوز ساخته نشده که نماش رو بزارم الان فعلا تو مرحله پی سازی هستن
سر در مسقف هستش جنسش هم اونطور که به من گفتن تریچه یونولیت , نوع اسکلت هم فلزی هست , ابعاد پی هم اون مکعبی های کوچیک : 1.9*1.9 با ارتفاع 0.8 و اون های که مکعب کوچیکا رو به هم وصل می کنه 4.5*0.6 و ارتفاع 0.8 هستش
راستی من از اسم این پی ها سر در نمیارم ببخشید اگه خیلی عامیانه معرفی کردمشون (مکعب کوچیک:eek:)
ارتفاع ستون های ردیف اول 6 متره ٰ در ردیف دوم دو تا ستون چپ و راست (اولیشون ) هر کدوم 8 متره سه تا که بین این دو تا هستن 12 متره ردیف سوم سه تا ستون داره که 12 متره ردیف آخر هم دو تا چپ و راستی ها 12 متر سه تای وسطم فکر کنم 6 متره

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید

لطفا ارتفاع ستونها ( مثلا c1 , c2 ) و ابعاد پي براي هر ستون ( مثلا پي ستون c1 , يا پي ستون c2 ) رو با توجه به شماره ستونها كه در نقشه زير مشخص كردم بفرماييد :

ببينيد دوست من هر سازه قبل از ساخته شدن داراي يك پلان معماري هست و بر اساس اون پلان سازه ترسيم ميشه . واسه من جاي سئواله كه چطور شما پلان معماري نداريد ؟ اصلا اين نقشه ها رو شهرداري مگه تاييد نكرده ؟

وضعيت تيرريزي سقف چطوره ؟ پلاني ازش داريد ؟

babri123

عضو جدید
لطفا ارتفاع ستونها ( مثلا c1 , c2 ) و ابعاد پي براي هر ستون ( مثلا پي ستون c1 , يا پي ستون c2 ) رو با توجه به شماره ستونها كه در نقشه زير مشخص كردم بفرماييد :

ببينيد دوست من هر سازه قبل از ساخته شدن داراي يك پلان معماري هست و بر اساس اون پلان سازه ترسيم ميشه . واسه من جاي سئواله كه چطور شما پلان معماري نداريد ؟ اصلا اين نقشه ها رو شهرداري مگه تاييد نكرده ؟

وضعيت تيرريزي سقف چطوره ؟ پلاني ازش داريد ؟
الان باستون می نویسم
همینه که من میگم این یارو هیچی بارش نیست !! والا منم چیزی بارم نیست ولی اونقدری بلدم که تشخیص بدم که کی مهندس هست کی نیست هر چند رشتم مکانیکه

reza2011

عضو جدید

جمله اي كه قرمز كردم برام مجهوله ... اگر به نقشه مشكوك نيستيد پس به اجرا مشكوك هستيد . اينم معنيش اينه كه پيمانكار بر اساس نقشه عمل نميكنه .. درست فهميدم ؟ بنابر اين اگر به نقشه مشكوك نيستيد چرا ميخوايد سايز ميلگرد رو دوباره محاسبه كنيد ؟ :confused:

mehrce

کاربر ممتاز
ْهنوز ساخته نشده که نماش رو بزارم الان فعلا تو مرحله پی سازی هستن
سر در مسقف هستش جنسش هم اونطور که به من گفتن تریچه یونولیت , نوع اسکلت هم فلزی هست , ابعاد پی هم اون مکعبی های کوچیک : 1.9*1.9 با ارتفاع 0.8 و اون های که مکعب کوچیکا رو به هم وصل می کنه 4.5*0.6 و ارتفاع 0.8 هستش
راستی من از اسم این پی ها سر در نمیارم ببخشید اگه خیلی عامیانه معرفی کردمشون (مکعب کوچیک:eek:)
ارتفاع ستون های ردیف اول 6 متره ٰ در ردیف دوم دو تا ستون چپ و راست (اولیشون ) هر کدوم 8 متره سه تا که بین این دو تا هستن 12 متره ردیف سوم سه تا ستون داره که 12 متره ردیف آخر هم دو تا چپ و راستی ها 12 متر سه تای وسطم فکر کنم 6 متره

دوست عزیز منظور از نما، نقشه شامل نما است. همان طوری که الان پلان رو عکسشو قرار دادید ، نرفتید از بالا عکس بندازید که.
مکعب کوچیکه رو ما میگیم پی منفرد.
اگه یه نما ازش بندازید درکش راحت میشه. با اختلاف ارتفاع ستونها که داره درکش سخته.مثلا سقفش شیبدار میشه؟

بالا