[نحوه اجرا و محاسبه مقدار آهک پی جهت شفته ] ► پرسش و پاسخ

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان.

1- خواستم بدونم جهت اجرای شفته آهک در هر متر مکعب چند کیلوگرم باید آهک اضافه کنیم؟ (مورد استفاده پی در دیوار محوطه هستش)

2- برای دیوار حیاط با ارتفاع 2.6 و عرض 20سانت ابعاد پی شفته چند در چند مناسبه ؟

3- در قسمتی از کار مجبور شدیم گودی رو با نخاله های بنایی پر کنیم حالا روی نخاله های بنایی می خواهیم پی شفته اجرا نماییم ابعاد پی در این نقطه چند در چند باید باشد ؟ (مورد استفاده همون دیوار حیاط)

با تشکر از شما دوستان

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان.

1- خواستم بدونم جهت اجرای شفته آهک در هر متر مکعب چند کیلوگرم باید آهک اضافه کنیم؟ (مورد استفاده پی در دیوار محوطه هستش)

2- برای دیوار حیاط با ارتفاع 2.6 و عرض 20سانت ابعاد پی شفته چند در چند مناسبه ؟

3- در قسمتی از کار مجبور شدیم گودی رو با نخاله های بنایی پر کنیم حالا روی نخاله های بنایی می خواهیم پی شفته اجرا نماییم ابعاد پی در این نقطه چند در چند باید باشد ؟ (مورد استفاده همون دیوار حیاط)

با تشکر از شما دوستان

با سلام ..........

معلومه دوستان سرشون خیلی شلوغه که این سوال رو فرصت نکردن پاسخ بدن ............. شایدم یک سوال پیش پا افتاده بوده .............. حال نکردن پاسخ بدن ................. طوری نیست..........

جهت اطلاع بنده این طور اجرا کردم...............

در هر متر مکعب خاک 150 کیلوگرم آهک استفاده کردم ...............

ابعاد پی رو 50*50 در نظر گرفتم ............

در قسمت که با نخاله های بنایی پر شده بود و قسمتی از این فضا زیر بار دیوار قرار می گرفت ....رو از همون ابتدا با تخلیه نخاله های بنایی آب گرفتیم ............و یک متر آخر رو با همون عیار 150 کیلو در هر متر مکعب شفته کردیم...............

اگه مشکلی هست بگین تا در کار های آینده مورد استفاده قرار بگیره.....................

behsazan_1376

عضو جدید
سلام :

دوست عزیز ، اگر جوابی داده نشده به این دلیل است که پاسخ به سوالات شما را نمیتوان سرسری داد . اما به اجمال خدمت شما عرض میکنم :

1 - حد اقل مصرف آهک برای شفته آهکی 150 کیلوگرم در متر مکعب است. البته آهک باید مرغوب باشد ، خاک باید شرایط خود را داشته باشد ،آهک باید به صورت شیر آهک درآید ، شفته به صورت صحیح ساخته شود ، عمل آوری صحیح انجام شود و .........
2 - ابعاد پی بسته به مقاومت زمین و ...........باید محاسبه گردد.
3 - به هیچ عنوان مجاز به استفاده از نخاله در زیر دیوار نیستید .

eshagh1

عضو جدید
جواب دوستمون خوبه ولی اگه خواستی ساده تر ش نسبت 1/5 اسانتر ه یعنی درپنج بیل خاک با یک بیل اهک به طور کامل مخلوط شود جواب می گیری

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام دوستان ...........

آیا این کار درسته .................. ؟

در ساختمانهای قرسوده که مصالح بکار رفته در آن گل و خشتهای گلی هستش بر حسب لزوم ساختمان را در محل تخریب کنیم .............. و حالا همین مصالح تخریبی رو به کمک آهک شفته کنیم با عیار بالا ..............حالا به کمک بیل مکانیکی محل شناژ و فنداسیون رو روی زمین در بیاریم و آرماتوربندی و ............. بتن ریزی .........

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان ...........

آیا این کار درسته .................. ؟

در ساختمانهای قرسوده که مصالح بکار رفته در آن گل و خشتهای گلی هستش بر حسب لزوم ساختمان را در محل تخریب کنیم .............. و حالا همین مصالح تخریبی رو به کمک آهک شفته کنیم با عیار بالا ..............حالا به کمک بیل مکانیکی محل شناژ و فنداسیون رو روی زمین در بیاریم و آرماتوربندی و ............. بتن ریزی .........

من متوجه سوال شما نشدم
درصورت امکان واضح بپرسید

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
من متوجه سوال شما نشدم
درصورت امکان واضح بپرسید
بزارید این طور توضیح بدم ......

یک خانه فرسوده داریم از اون خانه فرسوده هایی که همش با خشت و گل هستش یعنی اگه یک تانکر آب توش خالی کنی همش گل میشه .............

حالا همین خونه از سطح کف کوچه پایین تر قرار داره .......... اگه این خونه رو روی خودش بکوبیم ................ و با کمک آهک شفته کنیم و بعد محل فندانسیون و شناژ ها رو دربیاریم ...................درسته یا نه ........... اخه خیلی به صرفه هستش .............. :biggrin:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام ........

مطالبي ديگر درباره آهك و كاربردهاي آن......................

- ملاتهاي آهكي در ايران پيشينه ي 3000 ساله دارد.
-ملات گل آهك ارزانترين وضعيفترين ملات است واستانداردي براي آن تعيين نشده است.

-ماده چسبنده در ملات گل آهك،آهك شكفته ميباشد.
-ملات گل آهك يك ملات آبي است وبراي رسيدن به مقاومت مطلوب بايد در مجاورت رطوبت قرار گيرد.
-ميزان آهك مورد نياز در ملات گل آهك حدود 300 كيلوگرم در متر مكعب است.
-شفته همان ملات گل آهك است كه به آن قلوه هاي سنگ اضافه ميكنند.
- از شفته بيشتر در پي سازي يا زير سازي راهها استفاده ميشود.
-به شفته پر آهك شفته تيزان هم گفته ميشود.
-شفته تيزان براي جاهايي كه نياز به پي قوي وبا استحكام بيشتر باشد بكار مي رود.
-ملات گل آهك وشفته آهكي در هواي گرم ومرطوب سريعتر ميگيرد ومقاومتر ميشود.
-اگر در ملات گل آهك بجاي خاك از ماسه كفي استفاده شود به آن ملات ماسه آهك گفته ميشود.
-از ملات ماسه آهك براي سطوحي كه در جوار رطوبت هستند هم ميتوان استفاده كرد.
-آهك مورد نياز در ملات ماسه آهك 300 الي 400 كيلوگرم در مترمكعب ماسه است.
-ملات ماسه آهك بيشتر در ديوار چيني كاربرد دارد.
-ملات ماسه آهك تا چندين روز بايد مرطوب نگهداشته شود در غير اينصورت فعل وانفعالات شيميائي آهك در ملات مذكور متوقف شده وملات ميسوزد.
-ملات باتارد از اختلاط ماسه وآهك وسيمان تهيه ميشود.
-در كارگاهها به ملات باتارد ملات حرامزاده هم مي گويند.
-ملات باتارد براي پوشش سطوح داخلي فضاهاي نمناك ومرطوب مناسب است.
-در نماي خارجي ساختمان نيز از ملات باتارد استفاده ميشود.
- ملات باتارد تا يك ساعت پس از تهيه قابل مصرف است.
-ملات باتارد در قشرهاي نازك نسبت به ماسه سيمان بهتر پرداخت ميشود.
-در ملات باتارد ميتوان از آهك كفي كه داراي ريزدانه بيشتري است نيز استفاده كرد.
-مقدار سيمان موردنياز در ملات باتارد 100 تا 150 كيلوگرم است وميزان آهك در حدود 150 تا 200 كيلوگرم در متر مكعب است.
-ملات باتارد ظرف 48 ساعت پس از مصرف سفت وسخت ميشود.
-ملات ساروج از مخلوط كردن گردآهك شكفته با خاك رس،خاكستر،مغزني(لويي)يا موي بز وتركيب اين مخلوط با آب درست ميشود.

منبع : اينترنت

oldman

عضو جدید
سلام دوستان یه پروژه تو شمال دارم محوطه سازیه البته این زمین قبلا زراعی بوده نگرانی از رشد گیاهان زیر بتن مگر دارم که بعد از مدتی بتن کف سازی محوطه رو خراب کنند برای جلوگیری از این موضوع چه راهی را پیشنهاد میکنید ؟ علف کش ؟ آهک یا ... ؟

مجتبی1361

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام دوستان یه پروژه تو شمال دارم محوطه سازیه البته این زمین قبلا زراعی بوده نگرانی از رشد گیاهان زیر بتن مگر دارم که بعد از مدتی بتن کف سازی محوطه رو خراب کنند برای جلوگیری از این موضوع چه راهی را پیشنهاد میکنید ؟ علف کش ؟ آهک یا ... ؟
سم آترازین امتحان کردم 4ساله جواب داده ولی به نظر میاد آهک عمری باشه

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام.

ضخامت شفته ریزی رو چجوری باید حساب کنم ؟ به مساحت زمین بستگی داره ؟

ENG.L.S

با سلام.

ضخامت شفته ریزی رو چجوری باید حساب کنم ؟ به مساحت زمین بستگی داره ؟

شفته ریزی
کف پی ها باید کاملا افقی و زاویهُ کف پی نسبت به دیوار پی باید 90 درجه باشد . اول کف پی را باید آب پاشید ، تا مرطوب شود و واسطهای بین زمین و شفته وجود نداشته باشد ، و سپس شفته را داخل آن ریخت.
شفته عبارت است از خاک و شن و آهک که به نسبت 200 تا 250 کیلوگرم گرد آهک را در متر مکعب خاک مخلوط می کنند و گاهی هم در محلهایی که احتیاج باشد پاره سنگ به آن می افزایند . شفته را در پی می ریزند و پس از اینکه ارتفاع شفته به 30 سانتیمتر رسید آن را در یک سطح افقی هموار می کنند و یک روز آن را به حالت خود می گذارند تا دو شود یعنی آب آن یا در زمین فرو رود و یا تبخیر گردد.
پس از اینکه شفته دو نم شد آن را با وزنهُ سنگینی می کوبند که به آن تخماق میگویند و پس از اینکه خوب کوبیده شد دوباره شفته را به ارتفاع 30 سانتیمتر شروع می کنند و عمل اول را انجام می دهند . تکرار این عمل تا پر شدن پی ادامه دارد.
در ساختمان ها که معمولاً در گود یا پی کنی عمل تراز کردن انجام میگیرد محل کار در پی که پیچ و خم زیادی دارد و تراز کردن با شمشه و تراز مشکل می باشد از تراز شلنگی استفاده می کنند . بدین ترتیب یک شلنگ چندین متری را پر از آب می کنند به طوری که هیچ گونه حباب هوایی در آن نباشد و آن را در پی محل هایی که باید تراز گردد به گردش در می آورند و نقاط معین شده را با هم تراز می کنند . آب چون در لوله هایی که به هم ارتباط دارند در یک سطح می ماند بنابراین چون شلنگ پر از آب می باشد در هر کجا که شلنگ را به حرکت در آورند آب دو لوله استوانه ای در یک سطح می باشد بنابراین دو نقطه مزبور با هم تراز می باشند بشرط آنکه مواظبت کنیم که شلنگ در وسط بهم گره خوردگی یا پیچش پیدا نکرده باشد تا باعث قطع ارتباط سیال شود که دیگر نمی توان در تراز بودن آنها مطمئن بود.
تراز کردن گاهی بوسیله دوربین نقشه بر داری (نیو) انجام می گیرد یعنی محلی را در ساختمان تعیین نموده دوربین را در محل تعیین شده نصب می کنند و با میر ( تخته های اندازه گیری ارتفاع در نقشه برداری ) یا ژالون ( چوب های نیزه ای یا آهنی که هر 50 سانتیمتر آنرا به رنگهای سفید و قرمز رنگ کرده اند که از پشت دوربین بخوبی دیده بشود ) اندازه گرفته و تراز یابی می کنند . تراز کردن با دوربین بهترین نوع تراز یابی می باشد.
در زمین هایی مانند زمین های شهر کرمان از آنجایی که از زمانهای قبل قنواتی وجود داشته و بتدریج آب آنها خشک شده در زیر زمین وجود داشته و بعد از مدتی بدون رعایت مسائل زیر سازی درون آنها خاک ریخته اند و برای شهر سازی و خیابان کشی که سطح خیابان ها را بالا می آورده اند و به ظاهر در سطح زمین و حتی در عمق های 3 تا 4 متری اثری از آنها نیست اگر سازه ای روی این زمین بنا شود پس از مدتی و بسته به عمق قنات و شرایط جوی مثلاً بعد از آمدن یک باران سازه نشست می کند و در بسیاری از مواقع حتی تا 100 درصد خسارت می بیند و دیگر قابل استفاده نیست اگر در چنین ساختمان هایی از شفته آهک استفاده شود باعث تثبیت خاک می شود و بروز نشست در ساختمان جلوگیری می کند.
[h=1]انواع پي (همه چيز در مورد پي و پي سازي وگود برداري و ...)[/h]ولی بازم یه مقدار مبهمه !

ENG.L.S

شفته ریزی برای چه کاری میخواهیید انجام بدید ؟؟به جای بتن مگر؟؟

با سلام.
من تو مثال متره شفته رو اومده حساب کنه گفته ارتفاع شفته رو نوشته برای این نقشه 20سانتی متر در نظر میگیرم .
منم برام سوال پیش اومد که تو اجرا چه جوری بفهمم که ارتفاع چقد بگیرم .

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام.
من تو مثال متره شفته رو اومده حساب کنه گفته ارتفاع شفته رو نوشته برای این نقشه 20سانتی متر در نظر میگیرم .
منم برام سوال پیش اومد که تو اجرا چه جوری بفهمم که ارتفاع چقد بگیرم .

درود بر شما ......

معمولا جهت ساخت و ساز ها و اجرای شفته از بیل مکانیکی استفاده میشه اگه قرار باشه یک سطح رو قبل از اجرا فنداسیون شفته کنن ......... به اندازه 60 تا 70 سانتیمتر .... استفاده میکنن......... مگر اینکه موارد خواص باشه .......و نقشه اجرایی برای اون طی آزمایشهای ژئوتکنیکی از زمین تهیه شده باشه که.......به پیمانکار ابلاغ میشه......... در غیر اینصورت معمولا دستور کار ...... حداقل 30 و حداکثر 70 سانتیمتر است که بیل های مکانیکی (بهکو) ......این ابعاد رو می تونن انجام بدن ........

البته اگه سطح قابل توجه نباشه توسط کارگران ماهر هم میشه این کار رو انجام داد .
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/folder.gif مصالح [ آهک ]

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
پی شفته ای: این نوع پی ساده ترین و درعین حال ابتدایی ترین پی برای ساختمانهای کوچک باطبقات کم آجری(مصالح بنایی)است.

[ شفته ] خمیری است از مخلوط خاک، شن، گردآهک و آب که درهرمترمکعب خاک آن بین 200 تا 250 کیلوگرم گردآهک به کارمیرود و گاهی در صورت لزوم مقداری قلوه سنگ به آن می افزایند

پی شفته آهکی.jpg

آخرین ویرایش:

mssboy

عضو جدید
بای اجرای شفته آهک تو زمین هایی که خاک شنی و ماسه دارن با از چه نوع آهکی استفاده کرد و یه سوال دیگه اینکه نسبت ترکیب اهک با سیمان و پودر سنگ باید چقدر باشه؟