میکرو کنترلر های 32 بیتی ARM

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب در حوزه میکروکنترلرها که توش بزنامه نویسی هم خوب توضیح داده باشه کسی میشناسه؟

با آرم میخواید کار کنید اول باید ببینید با کدوم میکرو راحت تر هستید.میکرو فیلیپس راحتید یا میکرو شرکت atmel که همون at91sam7s هستش

اگه میخواید با atm91 کار کنید که مال شرکت اتمل هستش بنظرم بهترین کتاب مال انتشارات نص هستش اونو بگیر

سعی کن اگه بودجه ات هم میرسه یه برد آموزشی بگیری یا درست کنی.که تو سی دی کتاب انتشارات نص فایل pcb برد آموزیشش رو هم

گذاشته.اگه هم میخوای با شرکت فیلیپس کار کنی کتاب آقای سپاس یار خوبه

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام من یک کتاب هست که تابستون کار کردم .نویسنده کتاب میکروکنترلرهای ARM سری lpc استادش بود(زرگر)...
برنامه هاش هم برنامه های خوبیه...
به نام:
میکروکنترلرهای ARM سری lpc (برای کار با میکروکنترلرهای شرکت فیلیپس هست...)(انتشارات دیباگران تهران){lpc23}:زرگر

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
شروع کار با ARM

برای شروع با arm حداقل باید زبان c و یک مقدماتی از میکروکنترلر ها دانست.

میکروکنترلر های ARM در ایران تا cortex-A8 در حال استفاده می باشد و روند استفاده این میکروکنترلرها بسیار سریع می باشد.

دسته بندی میکروکنترلرها از لحاظ هسته از ARM7,Cortex-m3,Cortex-M4,ARM9,ARM11, Cortex-A8 در ایران مورد استفاده می باشد.

ARM7

ARM7 از لحاظ سرعت تا 45 مگا هرتز و بخش هایی همچون Ethernet,SPI,USB Device,…. می باشد و بیشتر استفاده شده در ایران میکروکنترلر AT91sam7x256 می باشد که از خانواده Atmel (اتمل) می باشد.

برای استفاده از میکروکنترلرهای ARM از کامپایلر KEIL استفاده می شود که با زبان C می باشد.و برای شروع بهترین گزینه می باشد و یک دیباگر داخلی بسیار قوی نیز دارا می باشد.

برای استفاده عملی از میکروکنترلرهای ARM بهتر است که از یک پروگرامر و دیباگر خارجی به اسم جیلینک (J LINK ) استفاده نمائید. این پروگرامر تمامی میکروکنترلرهای ARM را ساپورت می کند.

دیباگر به معنی این می باشد که شما یک برنامه در محیط نرم افزار keil نوشته و می خواهید خط به خط برنامه ریخته شده روی میکرو را اجرا نمائید(به صورت عملی) که باید از دیباگر خارجی مثل جیلینک استفاده نمائید.

پروگرامر و دیباگر:

پروگرامر و دیباگر ( ورژن8)J-LINK-جیلینک j link

Cortex-M3

این هسته دارای سرعتی تا 120 مگا هرتز دارای می باشد و در ایران خانواده NXP بیشترین محبوبیت را دارا می باشد . و بهترین میکروکنترلر این خانواده (از لحاظ کارایی و قیمت) LPC1768 می باشد. این میکرو سرعتی تا 72 مگاهرتز و Ethernet,spi,can,USB device, USB Host را ساپورت می کند که این میکرو در صنعت نیر بسیار کاربردی می باشد.

خوشبختانه این میکرو در حال حاظر میکروکنترلر در بورس می باشد.

شما برای پروگرام کردن این میکرو از جیلینک و با نرم افزار keil می توانید برای آن کد نویسی کنید.هسته های cortex یک مزیتی که دارند کتابخانه های اماده (توابع CMSIS.)آن می باشد .

پروگرامر و دیباگر:

پروگرامر و دیباگر ( ورژن8)J-LINK-جیلینک j link

ada18

عضو جدید
سلام من این ترم درس اصول میکرو کامپیوتر دارم که استادم داره از روی کتاب "میکروکنترلرهای ARM سری AT91 " تدریس میکنه تازه این کتاب رو به راحتی تونستم تهیه کنم.کتاب خوبیه!

mhsnrah

عضو جدید
دانلود تازه‌ترین ورژن برنامه کیل سریال نامبر کیجن کرک Keil ARM MDK 5 Download

دانلود تازه‌ترین ورژن برنامه کیل سریال نامبر کیجن کرک Keil ARM MDK 5 Download

ورژن 5 برنامه Keil از شرکت ARM ریلیز شد و قابلیت های خیلی خوبی بهش افزوده شده برای نمونه یه ویزارد داره که برای تازه کارها می‌تونه خیلی مفید باشه. از لینک زیر می‌تونید هم اصل برنامه و هم کیجن و پکیج های مربوط به میکروهای گوناگون رو دانلود کنید: دانلود تازه‌ترین ورژن برنامه کیل سریال نامبر کیجن کرک Keil ARM MDK 5 Download

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با سلام

این پست را برای دوستان تازه وارد به دنیای میکروکنترلرهای خانواده ARM درج می نمایم.

به دلیل شتاب بالای نوآوری ها در این شاخه از میکروالکترونیک، ضروری است که با سرعت موجود هماهنگ باشیم.

و از تحولات این بخش جا نمانیم.

لذا این توصیه برای شما و برای فعالان این بخش مناسب می باشد.

==== لیست میکروهایی که به بازنشستگی رسیده اند و به زودی از چرخه تولید خارج می شوند =====

1- خانواده ARM TDMI7 که این قطعات در ایران رایج بودند:

AT91SAM7X256 ,
AT91SAM7X512
AT91SAM7S64
AT91SAM7S256

LPC2378
LPC2368
LPC2378
LPC23XX
LPC2361
LPC2364

LPC2101
LPC2138
LPC2148

2- بخشی از خانواده ARM9 که بعضی با ARM926J ساخته شده بود و اکنون دیگر قدیمی شده:

AT91SAM9260

STR912FW44

LH7A404

================================================== =========================

آن لیست اسامی قدیمی را بازنشسته کنید و با قطعات جدیدتر که طراحی آنها از حوالی 2010 و 2011 و 2012 و 2013 انجام شده استفاده کنید:

برای امور میکروکنترلی از خانواده های جدید شامل : CORTEX-M0 , CORTEX-M1 , CORTEX-M3 , CORTEX-M4

LPC17XX
LPC11XX
LPC12XX
LPC13XX

STM32F1XX
STM32F2XX
STM32F3XX
STM32F4XX

AT91SAM3X
AT91SAM4X

.........

و برای امور پرادزش کاربردی از: CORTEX-A5 , CORTEX-A7 , CORTEX-A8 , CORTEX-A9 , CORTEX-A15

برای شروع: CORTEX-A5

AT91SAM-A5X
...................

برای مرحله بالاتر: CORTEX-A8 . CORTEX-A9

SAMSUNG-EXYNOS 4210 ( برد کاربردی فروشگاه همسایه)
Rockchip - RK3066 ( برد mini pc mk808b )
ALLWINNER-A20 , ALLWINNER-A30 ( بردهای مارس و کوبی و کوبی 2 )
.............................................

================================================== ===========

برای کاربردهای بسیار سریع و سطح بالا، خانواده ترکیبی CORTEX-A15 + DSP66XXXX از تگزاس اینسترومنتز را ببینید.

================================================== =================

با سپاس

mzarm

عضو جدید
سلام من ی برد آموزشی at91sam7 خریدم ک برام 200000 آب خورد و از همون اول رفتم سراغ سری arm کسی منو درست راهنمایی نکرد الانم یکسال درگیرش هستم موندم چطوری ادامه بدم کسی هست منو راهنمایی کنه

بالا