[ مینی منشور > رفلکتور شیت > Tape ] بررسی تفاوتها > روشهای کاربرد > پرسش و پاسخ

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
سلام

دوستان در برداشتهایی که با کنج دیوار روبه رو میشد اگه توتالتون لیزری نباشه ................... از چه روشهایی برای برداشت دقیق استفاده میکنید........................ من در یک کار امتحان کردم ............... کنج دیوارها که با منشور برداشت کردم ............ بعد همون نقطه رو چون فاصله نزدیک بود با tape برداشت کردم حدود 7 سانت اختلاف داشت..............علتشم این بود که منشور خوب نمی تونست به کنج دیوار بچسبه و تراز بشه ................

1- شما از چه روشهایی برای برداشت این نوع کارها استفاده میکنید.....................؟
2- اگه از شبرنگ برای برداشت این موارد استفاده بکنم تا چه فاصله جواب میده ؟................ اخه شبرنگ خیلی راحت حالت میگیره و در کار فیکس میشه ........... تو این برداشت شبرنگ نداشتم ......... فاصله های بیشتر از 30 متر رو نمی تونست بزنه .........
3- آیا استفاده از مینی منشور در این موارد ایده آل هست یا خیر ؟

با تشکر از شما دوستان

آخرین ویرایش:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام

دوستان در برداشتهایی که با کنج دیوار روبه رو میشد اگه توتالتون لیزی نباشه ................... از چه روشهایی برای برداشت دقیق استفاده میکنید........................ من در یک کار امتحان کردم ............... کنج دیوارها که با منشور برداشت کردم ............ بعد همون نقطه رو چون فاصله نزدیک بود با tape برداشت کردم حدود 7 سانت اختلاف داشت..............علتشم این بود که منشور خوب نمی تونست به کنج دیوار بچسبه و تراز بشه ................

1- شما از چه روشهایی برای برداشت این نوع کارها استفاده میکنید.....................؟
2- اگه از شبرنگ برای برداشت این موارد استفاده بکنم تا چه فاصله جواب میده ؟................ اخه شبرنگ خیلی راحت حالت میگیره و در کار فیکس میشه ........... تو این برداشت شبرنگ نداشتم ......... فاصله های بیشتر از 30 متر رو نمی تونست بزنه .........
3- آیا استفاده از مینی منشور در این موارد ایده آل هست یا خیر ؟

با تشکر از شما دوستان

روش اول: Dist + Rec
منشور رو نزدیک کنج بگیرید به طوری که فاصله منشور تا دوربین برابر فاصله کنج دیوار تا دوربین باشه.
روی منشور قراول کنین و dist بزنین.
زاویه دوربین رو بچرخونین تا روی کنج دوربین قراول کنین.
rec بزنین. (حالشو ببر!)

روش دوم روش Offset
منشور رو به فاصله 30 سانتی کنج دیوار بگیرید.
با برنامه offset که از منوی Function قابل دسترس هستش نقطه رو با آفست 0.300 برداشت کنین فقط حواستون به +/- باشه!

روش سوم offset دستی
یه متر به کمکتون بدین و بگین کلا دیوار ها رو با آفست 30 ژالون بگیره
تو اتوکد دیوار ها رو 0.30m آفست کنین

روش چهار Reflector Sheet
شبرنگ وقتی در زاویه قرار میگیره رفلکس خوبی نداره بهتره با یه رفلکتور شیتی که به گوشه منشورتون چسبوندین همون کار رو انجام بدین چسبوندن رفلکتور شیت پشت منشور باعث میشه همیشه شیت همراهتون باشه.

من از همه 4 روش استفاده میکنم بستگی به مموقعیت و حجم کارتون داره. اگه قرار برداشت رو بدی به کسی فقط از روش 3 یا 4 بگو استفاده کنن چون هوش و حواس کمتری می خواد!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
روش اول: Dist + Rec
منشور رو نزدیک کنج بگیرید به طوری که فاصله منشور تا دوربین برابر فاصله کنج دیوار تا دوربین باشه.
روی منشور قراول کنین و dist بزنین.
زاویه دوربین رو بچرخونین تا روی کنج دوربین قراول کنین.
rec بزنین. (حالشو ببر!)

روش دوم روش Offset
منشور رو به فاصله 30 سانتی کنج دیوار بگیرید.
با برنامه offset که از منوی Function قابل دسترس هستش نقطه رو با آفست 0.300 برداشت کنین فقط حواستون به +/- باشه!

روش سوم offset دستی
یه متر به کمکتون بدین و بگین کلا دیوار ها رو با آفست 30 ژالون بگیره
تو اتوکد دیوار ها رو 0.30m آفست کنین

روش چهار Reflector Sheet
شبرنگ وقتی در زاویه قرار میگیره رفلکس خوبی نداره بهتره با یه رفلکتور شیتی که به گوشه منشورتون چسبوندین همون کار رو انجام بدین چسبوندن رفلکتور شیت پشت منشور باعث میشه همیشه شیت همراهتون باشه.

من از همه 4 روش استفاده میکنم بستگی به مموقعیت و حجم کارتون داره. اگه قرار برداشت رو بدی به کسی فقط از روش 3 یا 4 بگو استفاده کنن چون هوش و حواس کمتری می خواد!

با سلام

مهندس ممنون بابت پاسختون........

1- در روش اول.................. اگه فاصله منشور ...................... تا دوربین............. و فاصله کنج دیوار تا دوربین یکی بود که مشکلی نبود............ همین طور که می دونید همون مقداری که گفتم فاصله داره ............. ........... اگه من بد فهمیدم لطفا توضیح بدید.

2- در روش دوم ................ این فاصله 30 سانتیمتر حدودی هستش .............. اگه حدودی باشه که دقیق نمیشه......................... (این برنامه مانند پیاده سازی عمل می کنه )

3- روش سوم...................... کاملا مفهومه .

4- روش چهارم.................... استفاده از رفلکتور برچسبی به دلیل نازک بودن کاملا به دیوار می چسبه و خطا صفر می کنه و در کوشه های کار میشه اون رو .............. تا زد .............. تا کاملا به کار بچسبه و نتیجه مطلوب بده ............... درسته ................ حالا تا چه فاصله ای رو می تونه بزنه دستگاه با رفلکتور برچسبی ؟..................

5- مهندس نگفتی مینی منشور برای این کار ایده آل هستش یا خیر؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام

مهندس ممنون بابت پاسختون........

1- در روش اول.................. اگه فاصله منشور ...................... تا دوربین............. و فاصله کنج دیوار تا دوربین یکی بود که مشکلی نبود............ همین طور که می دونید همون مقداری که گفتم فاصله داره ............. ........... اگه من بد فهمیدم لطفا توضیح بدید.

2- در روش دوم ................ این فاصله 30 سانتیمتر حدودی هستش .............. اگه حدودی باشه که دقیق نمیشه......................... (این برنامه مانند پیاده سازی عمل می کنه )

3- روش سوم...................... کاملا مفهومه .

4- روش چهارم.................... استفاده از رفلکتور برچسبی به دلیل نازک بودن کاملا به دیوار می چسبه و خطا صفر می کنه و در کوشه های کار میشه اون رو .............. تا زد .............. تا کاملا به کار بچسبه و نتیجه مطلوب بده ............... درسته ................ حالا تا چه فاصله ای رو می تونه بزنه دستگاه با رفلکتور برچسبی ؟..................

5- مهندس نگفتی مینی منشور برای این کار ایده آل هستش یا خیر؟

روش اول خیلی سادس منشور رو بیخ دیوار می چسبونین به طوری که لبه هایی که شبرنگ داره به دیوار کاملا مماس بشه و روی منشور به دور بین باشه اینطوری فاصله منشور تا دوربین برابر فاصله کنج دیوار تا دوربینه البته واسه وقتی کاربرد داره که لاین دوربین با دیوار زاویه (30>) داشته باشه و اگه قراول شما عمود بر دوربین باشه البته نمی تونین از این روش استفاده کنین.

2- نه فاصله 30 سانتی متر رو باید با متر بگیرید تا دقیق باشه.
4- شما لازم نیس حتما به مرکز رفلکتور شیت قراول برین به کنج های اون هم میتونین قراول برین و نیازی به مماس کردن اون به دیوار یا تا زدنش نیس فقط رو به دوربین بچرخونین و کنج چپ یا راست اون رو بخونین
رفلکتور شیت عمود بر دوربین تا 250 متر جواب میده
5- نه مینی منشور رو هم نمیشه به دیوار مماس کنین و 2-3 سانتی خطا دارین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sshayan59

عضو جدید
تفاوت مینی منشور و رفلکتور شیت؟

تفاوت مینی منشور و رفلکتور شیت؟

سلام
از نظر مهندسانی که با مینی منشور و رفلکتور شیت نقاط با دقت میلیمتری پیاده کردن کدوم گزینه بهتر ،سریعتر و دقیقتره؟(نقاط پیاده سازی بولت هست)
البته دوربین من tc 407 هست
حداکثر فاصله ای که با 407 میشه از شیت استفاده کرد چقدره؟
داستان تراز نگه داشتن شیت چی میشه؟یعنی باید بصورت چشمی شیت رو تراز نگه داشت؟
پیشاپیش شب یلدا مبارک باشه
ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام
از نظر مهندسانی که با مینی منشور و رفلکتور شیت نقاط با دقت میلیمتری پیاده کردن کدوم گزینه بهتر ،سریعتر و دقیقتره؟(نقاط پیاده سازی بولت هست)
البته دوربین من tc 407 هست
پیشاپیش شب یلدا مبارک باشه
ممنون
نظر شخصی من این ه که (ممکن درست هم نباشه)از رفلکتور شیت فکر نکنم برای پیاده سازی استفاده بشه.بیشتر در جاهایی برای ایستگاه زنی روی دیوار یا برداشتهایی که دقت زیادی دارند.
اکثرا هم در پروژه های پل سازی (شرکت ایران شهر - اتوبان امام علی) تیم نقشه برداری شون از مینی منشور استفاده میکرد و ناظر هم با مینی منشور کنترل میکرد.فقط موقع استفاده از مینی منشور باید حواست باشه که ضریب خطای ثابت منشور را در دوربین اعمال کنی

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
نظر شخصی من این ه که (ممکن درست هم نباشه)از رفلکتور شیت فکر نکنم برای پیاده سازی استفاده بشه.بیشتر در جاهایی برای ایستگاه زنی روی دیوار یا برداشتهایی که دقت زیادی دارند.
اکثرا هم در پروژه های پل سازی (شرکت ایران شهر - اتوبان امام علی) تیم نقشه برداری شون از مینی منشور استفاده میکرد و ناظر هم با مینی منشور کنترل میکرد.فقط موقع استفاده از مینی منشور باید حواست باشه که ضریب خطای ثابت منشور را در دوربین اعمال کنی

تشکز از شما مهندس جان .......

این ضریب خطای منشور ...... رو معمولا چند وارد می کنید........

SamHashemi

متخصص نقشه برداری

در شکل بالا ستون دوم ، مقدار ثابت منشور برای هر مدل قید شده است و همچنین برچسب نقره ایی رنگ پشت منشور ها نیز این مقدار درج شده .مثلا منشور های GPR 111,112 که بیشترین کاربرد را دارهند مقدار صفر که همان پیش تنظیم دوربین هست درج شده است.(هر مدل منشور ضریب متفاوتی دارد)
یکی از دلایل اینکه تاکید میشه دوربین و منشور از یک برند سازنده باشه به خاطر همین خطای ثابت منشور هست. در عکس فوق هم تمامی منشور ها لایکا میباشند.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام
ممنون
- رفلکتور شیت تنها برای نقاط ثابت مثه بنچ مارک و قرائت های مانیتورینگ استفاده میشه. یه نوع اون رو دیدم که مثله مینی منشور بود و به جای منشور Tape قرار گرفته بود حتما شما هم تو بعضی فروشگاها و سایت ها دیدید. رفلکتور شیت دارای خطای قرائت 5mm طبق کاتالوگ شه اونم به شرطی که زاویه نسبتا قائمی با هاش داشته باشید. بنا براین اصلا برای این ساخته نشه که شما باهاش بولت پیاده کنید. وسیله صحیح اون همون مینی منشور با ارتفاع حداکثر 10cm که حبابش هم کالیبره شده باشه هستش.
- طبق کاتالوگ سازنده و نوع لایکای اون 250m در شرایط کاملا عمود بر شیت.
- چون باید به صورت چشمی اون رو تراز نگه داشت کار اصولی نیست.

فقط موقع استفاده از مینی منشور باید حواست باشه که ضریب خطای ثابت منشور را در دوربین اعمال کنی
-نه! اون نوعی که مثه مینی منشوره برای پیاده سازیه خوب دیگه!
- ما که تا بحال همچین کاری نکردیم. اما اگه تپوگرافی حدودی داشته باشید و منشور هم زیاد نداشته باشید ، 10 نفر پیدا کنید و روی ارتفاع ثابتی از هر کدومشون یه تیپ بچسبونید و از برداشت تپو گرافی با تیپ لذت ببرید. کار دیگه که میشه کرد و ما تاحالا نکردیم چسبوندن تیپ روی پلاک موتور سوار و برداشت پروفیل طولی میسر در کمترین زمان ممکن هستش!!!!
- یکی از مهمترین موارد استفاده تیپ در برداشت های مانیتورینگ سازه هاست.

- بهتره بگیم ضریب ثابت منشور. چون معادل انگلیسیش هم همین میشه. از وقتی که کالا های چینی هم اومده دیگه نمیشه به ضریب ثابت درج شده روی رفلکتورها برای کارهای میلیمتری اعتماد کرد. بهترین راه استفاده از فاصله های یکسان با شیت و رفلکتوره. منشور چینی دارم که ثابت منشور رو نوشته -34.4mm اما وقتی با منشور دیگه ای یا رفلکتور شیت مقایسه می کنی عدد دقیق و صحیح اون -30.0mm هستش!!!
علاوه بر این موضوع ارتفاع مینی منشور رو هم وقتی می خرید یا هرسال که باهاش کار می کنید چک کنین. مینی منشور من ارتفاعش شده 0.097mm !! ارتفاع صحیح برای وقتی لازمه که در حین کار و یا توجیه دوربین مجبور بشید EDM رو عوض کنین.
در شکل بالا ستون دوم ، مقدار ثابت منشور برای هر مدل قید شده است و همچنین برچسب نقره ایی رنگ پشت منشور ها نیز این مقدار درج شده .مثلا منشور های GPR 111,112 که بیشترین کاربرد را دارهند مقدار صفر که همان پیش تنظیم دوربین هست درج شده است.(هر مدل منشور ضریب متفاوتی دارد)
یکی از دلایل اینکه تاکید میشه دوربین و منشور از یک برند سازنده باشه به خاطر همین خطای ثابت منشور هست. در عکس فوق هم تمامی منشور ها لایکا میباشند.
اگه ثابت منشور رو صحیح وارد کنین لازم نیست حتما از همون برند دوربین باشه. فقط چون ثابت منشور توی دوربین ثبت شده برای کارباهاش راحت ترید و اگه با دوربین و لوازم دست کس دیگری کار کنه احتمال اشتباه در کارش کمتره. مثلا من روزهایی که منشور غیر لایکا رو به تازه وارد ها میدم اگه نکتشو نگم و اوپراتور هم مسلط نباشه کلا اون روز بابت هر نقطه 17mm به بای رفتیم!!!!

من در برداشتهایم معمولا از روش فری استیشن برای تعویض ایستگاه ها استفاده میکنم به این صورت که در پایان برداشت ایستگاه اول دو نقطه را با ژالون روی زمین ،بعنوان نقاط مشترک برداشت کرده و در ایستگاه دوم که فاصله و زاویه مناسب با ایستگاه اول را داره ،ابتدا یکبار دیگر همون دو نقطه رو با فری استیشن برداشت میکنم و سپس از منوی سور وینگ برداشتم را ادامه میدم

بالا