[ مینی منشور > رفلکتور شیت > Tape ] بررسی تفاوتها > روشهای کاربرد > پرسش و پاسخ

ajamincc

عضو جدید
یک سوال فنی ایستگاه گذاری روی دیوار
چند وقت قبل از یکی از دوستان شنیدم که میگفت من همیشه برای اینکه به ایستگاه جدید مختصات بدم میام رو دیوار دوتا نقطه با رنگ میزنم و بعدش این دو تا نقطه رو بهش مختصات میدم بعد میرم رو ایستگاه جدید و با free station از اون دو نقطه مختصات دار به ایستگاه جدید مختصات میدم.برداشت شهری بوده و این دوستمون ادعا میکرد که دیگه نیازی نیس رفلکتور رو روی ایستگاه قبلی نگه داری. فرض کنید این موضوع یه معماس چون من دیگه به رفیقم دسترسی ندارم تا ازش کامل بپرسم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
یک سوال فنی ایستگاه گذاری روی دیوار
چند وقت قبل از یکی از دوستان شنیدم که میگفت من همیشه برای اینکه به ایستگاه جدید مختصات بدم میام رو دیوار دوتا نقطه با رنگ میزنم و بعدش این دو تا نقطه رو بهش مختصات میدم بعد میرم رو ایستگاه جدید و با free station از اون دو نقطه مختصات دار به ایستگاه جدید مختصات میدم.برداشت شهری بوده و این دوستمون ادعا میکرد که دیگه نیازی نیس رفلکتور رو روی ایستگاه قبلی نگه داری. فرض کنید این موضوع یه معماس چون من دیگه به رفیقم دسترسی ندارم تا ازش کامل بپرسم

دوست شما از وسیله ای به نام tape استفاده میکرده بله امکانش هست با tape دیگه نیازی به رفلکتور نیست

آخرین ویرایش توسط مدیر:

free surveyer

عضو جدید
دوست شما از وسیله ای به نام tape استفاده میکرده بله امکانش هست با tape دیگه نیازی به رفلکتور نیست
مهندس جان شما کاملاً صحیح میفرمایین که با tape میشه این کارو انجام داد ولی tape را فکر نکنم یه نقشه برداری که داره برداشت شهری انجام میده، دم دست داشته باشه.
احتمالاً ایشون با روشی که بنده هم چندین بار انجام داده ام داشته انجام میداده. و اون اینه که شما باید قبلاً محل نقطه رو با لاک رو دیوار مارک کنین و با استفاده از لیزر دوربینهای مجهز به لیزر به محل مارک شده مختصات بدین و خوب طبیعتاً موقع تنظیم ایستگاه مجدد میبایست با لیزر نقاط مارک شده رو Record بکنین چون با مادون قرمز به هیچ وجه امکان این کارو ندارین.

مجتبی اس

عضو جدید
اینکارم شدنیه ولی تمام دوربینا که power نیستن ولی با tape با همه دوربینا میشه اینکارو انجام داد بعد روش لیزر دقت خوبی نداره البته برای کارای برداشت کافیه رئش لاک زدن یه کاره معمولی برای انتقال ایستگاه ولی حتما باید لیزر داشته باشی ولی کلا ازین دو روش دیگه خارج نیست

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام تیپ خطای چندانی نمی ده بهتره صفحه ای که روش لیزر میزنین عمود بر دوربین باشه, رنگش روشن باشه, و فاصله حدود 50 متر بیشتر نداشته باشه. اگه سطحتون روشن نیست و لیزر سیگنال خوبی برنمی گردونه با متال مارکر سفید یه مستطیل 3cmx3cm رو تو پر رنگ بزنین تا رفلکس بهتری داشته باشه. اگه بنچتون نزدیکه تامیتونین خال بنچ رو ظریف بندازین.

free surveyer

عضو جدید
سلام تیپ خطای چندانی نمی ده بهتره صفحه ای که روش لیزر میزنین عمود بر دوربین باشه, رنگش روشن باشه, و فاصله حدود 50 متر بیشتر نداشته باشه. اگه سطحتون روشن نیست و لیزر سیگنال خوبی برنمی گردونه با متال مارکر سفید یه مستطیل 3cmx3cm رو تو پر رنگ بزنین تا رفلکس بهتری داشته باشه. اگه بنچتون نزدیکه تامیتونین خال بنچ رو ظریف بندازین.
با سلام
با قسمتی از فرمایشتون که فرمودین: بهتره صفحه ای که روش لیزر میزنین عمود بر دوربین باشه, رنگش روشن باشه کاملاً موافقم ولی با بقیه زیاد موافق نیستم چون من یه Ts 06 Ultra دارم که برد لیزرش تا 600 متره و زیر 300 متر کاملاً دقیق در حد میلی متر عمل میکنه، البته بنده این روشو چندین بار چک کردم ولی خطای خاصی ازش ندیدم چون وقتی دوربین رو با نقاطی که توسط لیزر measure کرده بودم، Set میکردم وبعد از توجیه شدن دوربین میرفتم سراغ بنچ مارکهایی که از قبل داشتم و با رفلکتور و 3 پایه نگهدارنده ژالون چک میکردم دقت در حد میلیمتر بود.

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام
با قسمتی از فرمایشتون که فرمودین: بهتره صفحه ای که روش لیزر میزنین عمود بر دوربین باشه, رنگش روشن باشه کاملاً موافقم ولی با بقیه زیاد موافق نیستم چون من یه Ts 06 Ultra دارم که برد لیزرش تا 600 متره و زیر 300 متر کاملاً دقیق در حد میلی متر عمل میکنه، البته بنده این روشو چندین بار چک کردم ولی خطای خاصی ازش ندیدم چون وقتی دوربین رو با نقاطی که توسط لیزر measure کرده بودم، Set میکردم وبعد از توجیه شدن دوربین میرفتم سراغ بنچ مارکهایی که از قبل داشتم و با رفلکتور و 3 پایه نگهدارنده ژالون چک میکردم دقت در حد میلیمتر بود.
مهندس جان خودت بهتر میدونی که شما وقتی از لیزر استفاده میکنی اگه مسافت زیاد بشه و زاویه شما خیلی کم نسبت به نقطه بچرخه لیزر یه خط و میژر میکنه نه نقطه شما اگه اینکارو بکنی بعد خودت بری لیزر و ببینی متوجه میشی پس اینکار کار دقیقی نیست شاید شما با دو نقطه توجیه کردی که دوربین خطای واقعی رو نشون نداده وگرنه امکان نداره دقت لیزر از تیپ بالاتر بره موافقی؟

ajamincc

عضو جدید
مهندس جان خودت بهتر میدونی که شما وقتی از لیزر استفاده میکنی اگه مسافت زیاد بشه و زاویه شما خیلی کم نسبت به نقطه بچرخه لیزر یه خط و میژر میکنه نه نقطه شما اگه اینکارو بکنی بعد خودت بری لیزر و ببینی متوجه میشی پس اینکار کار دقیقی نیست شاید شما با دو نقطه توجیه کردی که دوربین خطای واقعی رو نشون نداده وگرنه امکان نداره دقت لیزر از تیپ بالاتر بره موافقی؟

اينم يه حرفيه.منطقيه.اگه درست فهميده باشم منظورتون اينه كه اگه محل برخورد ليزر به هدف يه صفحه عمود بر امتداد ليزر باشه بيشترين دقت رو داره واگر بنابه هر دليلي اين صفحه به امتداد ليزر عمود نباشه باعث ميشه تا نور ليزر در امتداد يك خط رو صفحه كشيده بشه.

free surveyer

عضو جدید
دوست من، من هم هرگز نگفتم دقت لیزر از tape بالاتره و اصلاً هیچ مقایسه ای نکرده ام. فقط روشی رو که چندین بار استفاده و چک کرده بودم و از درستیش اطمینان کامل داشتم شرح دادم.

مجتبی اس

عضو جدید
دوست من، من هم هرگز نگفتم دقت لیزر از tape بالاتره و اصلاً هیچ مقایسه ای نکرده ام. فقط روشی رو که چندین بار استفاده و چک کرده بودم و از درستیش اطمینان کامل داشتم شرح دادم.

درسته منم منظورم این بود که از روش لیزر برای کارای دقیق نمیشه استفاده کرد ولی برای برداشت هر دو روش کارایی داره با تشکر .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام

دوستان این tape چیه؟ میشه توضیج بدید
یه نوع منشور کاغذی برای کارهای نقشه برداریه که در روی دیوارها یا سطوح عمودی که امکان استفاده از ژالون نیست اجرا میشه که برای اینکار باید دوربینو تنظیماتشو روی tape بذاری یه نوع ایستگاه نقشه برداریه که اگه فاصله و زاویت نسبت به tapeها خوب باشه دقت بالایی داره وهمچنین بیشتر برای کارهای ابنیه وسهولت و تسریع کار ازش استفاده میشه که در اندازه های مختلف هست و در انواع مختلف ودر رنگهای مختلف.

free surveyer

عضو جدید
با سلام

دوستان این tape چیه؟ میشه توضیج بدید
همانطور که یکی از دوستان اشاره فرموده اند، tape یه نوع منشور هستش یه چیزی شبیه به کاغذهای شبرنگ که پشتش حالت چسبناک داره و بر روی سطوح و یا قطعاتی از سازه های غیر قابل دسترس چسبانده میشود.
مثلاً فرض کنید یه قطعه فلزی از یک خط تولید کارخانه فولاد قراره در ارتفاع خاصی و در مختصات خاصی نصب بشه و خوب امکان گرفتن رفلکتور در اون مکان و اون ارتفاع مقدور نیست در این حالت نقشه بردار یکی از نوارهای tape را به قسمت مشخص شده از اون قطعه میچسبونه و با استفاده از آن ( tape) اون تکه از سازه را در موقعیت دقیق خودش قرار میده.
البته میبایست به قول همکارمون که توضیح داده اند، قبل از استفاده از این نوع prism تنظیمات EDM دوربین رو تنظیم کرد.

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
همانطور که یکی از دوستان اشاره فرموده اند، tape یه نوع منشور هستش یه چیزی شبیه به کاغذهای شبرنگ که پشتش حالت چسبناک داره و بر روی سطوح و یا قطعاتی از سازه های غیر قابل دسترس چسبانده میشود.
مثلاً فرض کنید یه قطعه فلزی از یک خط تولید کارخانه فولاد قراره در ارتفاع خاصی و در مختصات خاصی نصب بشه و خوب امکان گرفتن رفلکتور در اون مکان و اون ارتفاع مقدور نیست در این حالت نقشه بردار یکی از نوارهای tape را به قسمت مشخص شده از اون قطعه میچسبونه و با استفاده از آن ( tape) اون تکه از سازه را در موقعیت دقیق خودش قرار میده.
البته میبایست به قول همکارمون که توضیح داده اند، قبل از استفاده از این نوع prism تنظیمات EDM دوربین رو تنظیم کرد.

با سلام و ممنون از توضیحات شما و دوستمان مجتبی اس
با توضیحاتی که شما دادید پیگیر تصویر این TAPE شدم . تصویری که پیدا کردم به قول شما شبیه شبرنگ هستش . اما تصویرش نشون میده که شبیه شبرنگ نیست بلکه خود شبرنگه البته از نوع شبرنگ لانه زنبوری یا الماسی که بازتاب زیادی داره و به این نوع شبرنگها شبرنگ 10 ساله هم میگن که بیشتر در تابلوهای بزرگراهها و آزاد راهها استفاده میشه و فکر کنم هر متر مربع این نوع شبرنگ حدود 20000 تومن باشه که بهترین مارکهای این نوع شبرنگ رو میشه در KIWAژآپن و 3M امریکا وAVERY و FASIGN اشاره نمود.

میشه گفت این نوع شبرنگها رو با چاپ خطوط و کادر هدف گیری در قطعه های مورد نظر برش میدن و مورد استفاده قرار میگیره .. و در بعضی جاها اسمشو زده رفلکتور برچسبی

حالا برای اینکه مطمئن بشیم شبرنگ لانه زنبوریه حتما امتحان میکنم و نتیجه رو در همین تایپیک اعلام می کنم ....
Retro_tape_RP40&RP30_2.jpg

آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلامی دیگر

دوستان دو خط عین نوشته کتاب می نویسم این کتاب اینطور ادعا کرده ........... والا من که امتحان نکردم و شک دارم ..............

((در تمامی توتال استیشن های سری TS لایکا صرفنظر از لیزری و یا غیر لیزری بودن دستگاه امکان اندازه گیری طول (بدون منشور) کمتر از 30 متر وجود دارد.))

نظر شما چیه ؟

free surveyer

عضو جدید
با سلامی دیگر

دوستان دو خط عین نوشته کتاب می نویسم این کتاب اینطور ادعا کرده ........... والا من که امتحان نکردم و شک دارم ..............

((در تمامی توتال استیشن های سری TS لایکا صرفنظر از لیزری و یا غیر لیزری بودن دستگاه امکان اندازه گیری طول (بدون منشور) کمتر از 30 متر وجود دارد.))

نظر شما چیه ؟
بنده هم، جایی این متن رو خونده ام ولی دروغ چرا، تا حالا امتحان نکرده ام.

مجتبی اس

عضو جدید
با سلامی دیگر

نظر شما چیه ؟
بله مهندس من امتحان کردم زیادم کردم حالا دقیقا فش 30 متر نه ولی تا15 یا 20 میزنه در حقیقت با لیزرش نیست با مادون قرمز خود دوربین میزنه حقیقت داره

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
بله مهندس من امتحان کردم زیادم کردم حالا دقیقا فش 30 متر نه ولی تا15 یا 20 میزنه در حقیقت با لیزرش نیست با مادون قرمز خود دوربین میزنه حقیقت داره

خوب حالا باید EDM دستگاه رو روی گزینه خاصی تنظیم کرد یا با همون تنظیمات پیش فرض این کار رو انجام میده ؟

مجتبی اس

عضو جدید
بله درسته فکر میکنم تمامیه چیزی که راجبه tape باید میدونستیم و فهمیدیم فقط ممکنه یه مقدار اطلاعات فروشگاهی ناگفته مانده باشد

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان

تو همین تاپیک قرار شد که امتحان بکنم ببینم این tape یا همون برچسب شبرنگ خودمونه یا نه ....

دیروز اینو امتحان کردم با سه نوع شبرنگ

شبرنگ لانه زنبوری 10 ساله ساخت ژاپن
شبرنگ مهندسی 7 ساله ساخت ژاپن
شبرنگ 3ساله ساخت چین

و باید بگم روی اینها جواب داد و این tape همون شبرنگ خودمونه پس اگه جایی نیاز به tape پیدا کردین و در دسترس آماده شدش نبود می تونید به مغازه های شبرنگ فروشی برید و ترجیها یک مقدار شبرنگ لانه زنبوری تهیه کنید و حالا اون شکل هدف روی شبرنگ رو هم خودتون می تونید با ماژیک در بیارین و روش بکشین . تا کارمون راه بیفته .
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

مجتبی اس

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان

تو همین تاپیک قرار شد که امتحان بکنم ببینم این tape یا همون برچسب شبرنگ خودمونه یا نه ....

دیروز اینو امتحان کردم با سه نوع شبرنگ

شبرنگ لانه زنبوری 10 ساله ساخت ژاپن
شبرنگ مهندسی 7 ساله ساخت ژاپن
شبرنگ 3ساله ساخت چین

و باید بگم روی اینها جواب داد و این tape همون شبرنگ خودمونه پس اگه جایی نیاز به tape پیدا کردین و در دسترس آماده شدش نبود می تونید به مغازه های شبرنگ فروشی برید و ترجیها یک مقدار شبرنگ لانه زنبوری تهیه کنید و حالا اون شکل هدف روی شبرنگ رو هم خودتون می تونید با ماژیک در بیارین و روش بکشین . تا کارمون راه بیفته .
موفق باشید.
بله دقیقا همینطوریه اساسا ماهیت دوربین همینه مادون قرمز میفرسته با یه وسیله مثله شبرنگ دوباره به دوربین برمیگرده و محاسبات انجام میشه

ajamincc

عضو جدید
موفق باشید.

آقا شما مطمئني كه اين شبرنگ ها، نور رو به سمت دوربين برميگردونه. منظورم اينه كه يعني نيازي نيست كه حتما رو به دوربين باشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
آقا شما مطمئني كه اين شبرنگ ها، نور رو به سمت دوربين برميگردونه. منظورم اينه كه يعني نيازي نيست كه حتما رو به دوربين باشه؟

با سلام خدمت دوست خوبم جناب آجامی

در آزمایشی که انجام دادم زاویه دوربین با سطح شبرنگ تقریبا 90 درجه بودش و جواب و انعکاس داد حالا به صورت زاویه دار رو امتحان نکردم .... و لی فکر نکنم مشکلی داشته باشه و انعکاس باید بده . ........

آخرین ویرایش:

ajamincc

عضو جدید
با سلام خدمت دوست خوبم جناب آجامی

در آزمایشی که انجام دادم زاویه دوربین با سطح شبرنگ تقریبا 90 درجه بودش و جواب و انعکاس داد حالا به صورت زاویه دار رو امتحان نکردم .... و لی فکر نکنم مشکلی داشته باشه و انعکاس باید بده . ........
به نظرم بايد جواب بده

shabani1362

عضو جدید
سلام

کسانیکه دوربین های لیزری دارن از این فن استفاده میکنن و خیلی هم کار رو جلو میندازه دقتش هم خوبه.من خودم در 90 درصد کارهام از این روش استفاده میکنم.یادتون باشه بعد free station حتما نقاط رو مجدد برداشت کنید تا اگه احتمالا چرخشی داشتن بتونید درستش کنید---

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام

کسانیکه دوربین های لیزری دارن از این فن استفاده میکنن و خیلی هم کار رو جلو میندازه دقتش هم خوبه.من خودم در 90 درصد کارهام از این روش استفاده میکنم.یادتون باشه بعد free station حتما نقاط رو مجدد برداشت کنید تا اگه احتمالا چرخشی داشتن بتونید درستش کنید---

دوربین لازم نیس حتما لیزری باشه وقتی از متال مارکر سفید, اسپری سفید, شبرنگ, رفلکتورشیت, ویا پلاک اتوموبیل هایی که پارک هستن و حالا حالا تکون نمی خورن! (مثه ماشین خودتون!) تا فاصله 140 متر هم میشه با دوربین ساده و مادون قرمز ایستگاه دیواری زد! حالشو ببرین!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مجتبی اس

عضو جدید
دوربین لازم نیس حتما لیزری باشه وقتی از متال مارکر سفید, اسپری سفید, شبرنگ, رفلکتورشیت, ویا پلاک اتوموبیل هایی که پارک هستن و حالا حالا تکون نمی خورن! (مثه ماشین خودتون!) تا فاصله 140 متر هم میشه با دوربین ساده و مادون قرمز ایستگاه دیواری زد! حالشو ببرین!
من تا 30 متر وجواب گرفتم ولی بیشترو نمیزنه فکر کنم احسان جان

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
من تا 30 متر وجواب گرفتم ولی بیشترو نمیزنه فکر کنم احسان جان
عمود بر دکل یه تاور که معمولا زرد رنگ هستن بایست و رو پایه هاش دیست بزن تا 70 متر حداقل جواب میده! تازه این رنگ زرده رو رنگ سفید رفلکس بهتری داره!

آخرین ویرایش توسط مدیر:
بالا