میزان تمایل به تحرک عناصر در گیاه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
:)

جابجایی(تحرک) عناصر در گیاهان و شکل یونی قابل جذب آنها توسط گیاه

:warn:آگاهی از میزان تمایل جابجایی عناصر در گیاه در رابطه با تشخیص کمبودها کاربرد اساسی دارد:warn:

:warn:عناصر پرمصرف

ازت (NH[SUB]4[/SUB][SUP]+[/SUP] و NO[SUB]3[/SUB][SUP]-[/SUP]) متحرک

فسفر (¯ ¯Hpo4 و ¯H2po4) متحرک

پتاسیم (K[SUP]+[/SUP]) خیلی متحرک

:warn:عناصر حدواسط ( ازنظر مصرف)

گوگرد(SO[SUB]4[/SUB][SUP]2-[/SUP] , SO[SUB]2[/SUB]) متحرک

کلسیم (ca[SUP]2+[/SUP]) تقریبا غیر متحرک

منیزیم ( Mg[SUP]2+[/SUP]) متحرک

:warn:عناصر کم مصرف

روی (Zn[SUP]2+[/SUP]) کم تحرک

بر ([SUB]3[/SUB][SUP]-[/SUP]H [SUB]3[/SUB]BO ) نسبتاً غیر متحرك

کلر ( Cl[SUP]-[/SUP]) متحرک

مس (Cu[SUP]2+[/SUP]) در شرایط كمبود نسبتاً غیرمتحرك و در شرایط كفایت متحرك

آهن (Fe[SUP]2+[/SUP]) تقریباغیر متحرك

منگنز (Mn[SUP]2+[/SUP]) نسبتاً غیر متحرك

مولیبدن (MoO[SUB]4[/SUB][SUP]-2[/SUP]) تحرک متوسط

نیکل (Ni[SUP]2+[/SUP]) متحرک

[h=1][/h]

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 174587 این هم عکس خوبیه هر چه عنصر در قسمت پایینتری باشد تحرک بیشتری در گیاه دارد
ممنونم بابت دقت نظرتون
اما این تصوبر 1تناقض و 1 اشکال داره
اینجا تحرک آهن از بور بیشتر نشون داده شده در حالیکه من فکر کنم آهن کم تحرکترین میکروالمان داخل گیاهه(تناقض)
در مورد مس نمیشه دقیقا گفت که تحرکش در چه حده....بسته به شرایط اگه کمبود باشه تقریبا غیرمتحرک و اگه کمبود نباشه متحرکه

به نظرم مقایسه تحرک عناصر به این شکل نباید زیاد اصولی باشه.چون در شرایط مختلف و گیاهان مختلف این وضعیت ممکنه تغییر کنه.
همچین قیاسهایی باید در شرایط مشخص تعریف بشه
خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
خواهش میکنم من اطلاعات خاصی در این زمینه ندارم اما مطمئنا حرکت عناصر به شرایط محیطی مانند تبخیر وتعرق و داخلی گیاه مثل ph ,ویا سن گیاه یا مرحله رشدی گیاه هم ارتباط داره ولی بصورت کلی این فرمولها مورد قبولند ولی خودم در مورد انچیزهایی که در عمل اتفاق میفته از منابع مختلف استفاده میکنم اخرش هم با ازمون و خطای چند ایتم است و اگر مشکل حل شد بازهم خیلی به تشخیص اخر مطمئن نیستم نمونش ختمی بود که در یک خاک سبک برگهای اون کمبودی شبیه کمبودهای اهن رو نشون میداد وجوانه های انتهایی هم تا چند سانتی متر پایینتر خشک میشدند که با کود منگنز و کلسیم پس از یکماه فعلا مشکلی ندارند

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
خواهش میکنم من اطلاعات خاصی در این زمینه ندارم اما مطمئنا حرکت عناصر به شرایط محیطی مانند تبخیر وتعرق و داخلی گیاه مثل ph ,ویا سن گیاه یا مرحله رشدی گیاه هم ارتباط داره ولی بصورت کلی این فرمولها مورد قبولند ولی خودم در مورد انچیزهایی که در عمل اتفاق میفته از منابع مختلف استفاده میکنم اخرش هم با ازمون و خطای چند ایتم است و اگر مشکل حل شد بازهم خیلی به تشخیص اخر مطمئن نیستم نمونش ختمی بود که در یک خاک سبک برگهای اون کمبودی شبیه کمبودهای اهن رو نشون میداد وجوانه های انتهایی هم تا چند سانتی متر پایینتر خشک میشدند که با کود منگنز و کلسیم پس از یکماه فعلا مشکلی ندارند
بله همینطوره.خاک محیط فوق العاده پیچیده ایه...نمیشه دقیق مشخص کرد که چی به چیه...در مورد تحرک عناصر نمیشه اونها رو زیر هم دسته بندی کرد...در شرایط مختلف رفتارهای مختلف رو نشون میدن.

بالا