مکانیک یا برق؟؟؟؟

xphoenix

عضو جدید
به نظرتون کدوم یکی از این رشته ها بیشتر خلاقیت دارند؟؟؟؟بیشتر جای کار دارن؟؟؟؟؟؟

ramtinteymouri

عضو جدید
در هر دو وجود داره ولی نوعش فرق میکنه!
من از نوع مکانیکشو بهتر میدونم.

S_K_AZ

عضو جدید
بستگی داره-پروژه های بزرگ تاسیساتی و ... که به درد مکانیک می خوره الان تقریبا 80% دست سپاهه.
برق هم که من اطلاع دقیقی ازش ندارم...
می مونه عمران. خب ساخت و ساز همیشه هست و خواهد بود...:w18:

ترانه

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرتون کدومشو انتخاب اول ازادم بزنم بهتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:w05:
مکانیک هم بازار کارش بهتره و هم گرایشاش متنوع تره. اگه خلاقیت رو بخوای در نظر بگیری مکانیک حرف اول همه رشته ها رو میزنه.
البته به نظر من ببین به چی علاقه داری چون اگه علاقه نداشته باشی توی کارت هیچ پیشرفتی نمی کنی.

mary83

عضو جدید
:smile:
به نظرتون کدوم یکی از این رشته ها بیشتر خلاقیت دارند؟؟؟؟بیشتر جای کار دارن؟؟؟؟؟؟

برق به نظر من خیلی خلاقیت داره:) مکانیک رو نمی دونم . از طرفی اگه شما خیلی فیزیک رو دوست داری (مکانیک و دینامیک فیزیک سیالات حرارت انرژی) خوب برو مکانیک ببین الن به چی علاقه داری فیزیک الکتریسیته یا مکانیک هر دو تا رشته هم ریاضیات براشون مهمه اما اگه فیزیک مکانیک و این جور چیزها رو دوست نداری برق بهتره و در اینکه رشته خلاق و پویایی هست شک نکن:);):smile::gol::w11::w42:
اگه هم فکر خلاقیت نیستی می خواهی رشته راحت و بی دردسر بخونی عمران:D
صنایع هم خوبه و الان همه جا یک مهندس صنایع برای کنترل پروژه نیاز دارند باید به ریاضیات و امار و احتمال علاقه داشته باشی و خبری از فیزیک نیست;):w10::w16:

xphoenix

عضو جدید
برق به نظر من خیلی خلاقیت داره:) مکانیک رو نمی دونم . از طرفی اگه شما خیلی فیزیک رو دوست داری (مکانیک و دینامیک فیزیک سیالات حرارت انرژی) خوب برو مکانیک ببین الن به چی علاقه داری فیزیک الکتریسیته یا مکانیک هر دو تا رشته هم ریاضیات براشون مهمه اما اگه فیزیک مکانیک و این جور چیزها رو دوست نداری برق بهتره و در اینکه رشته خلاق و پویایی هست شک نکن
در زمینه های درسی مشکلی نیست....من عاشق فیزیک و ریاضی ام...:w12:فیزیک که همه شاخه هاشو دوست دارم....کلاسیک-نوین....عاشقشونم....
من یه رشته ای میخوام که نقش همین 2 تا درس(فیزیک و ریاضی)توشون از همه درسا بیشتر باشه....خلاقیت داشته باشند....بازارکارشون خوب باشه....تو خارج از کشور هم برو داشته باشند....مثلا عمران رو به خاطر اینکه اکثر این موارد(البته به جز در امد بالا)رو نداره دوست ندارم...بین همین 2 تا موندم....
از نظر علاقه هم خوب من که خیلی از رشته ها اطلاع ندارم....فقط یه خورده که اطلاعات کلی ازشون به دست اوردم فهمیدم به این 2 تا علاقه دارم...(البته it رو هم دوست دارم...)ازادو که میدونین فقط انتخاب اول مهمه...نمیدونم بین این 2 تا کدومو امسال اول بزنم....:w01:

pinion

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توی صنعت هر دوشون لازم و ملزوم هم هستن.نمیشه بگی یکش بهتره.
چون هیچکدوم از خم خبر نداره.
در حال حاضر در سطح جهان دارن این جور رشته ها رو ادغام میکنن.
به همین دلیله که مهندسی مکاترونیک میتونه به نیاز بازار در هر دو رشته جواب بده.
البته این رشته توی ایران جدیده ولی در خارج از ایران این رشته بیش از 20 سال قدمت داره.

propulsion

عضو جدید
بهترین راه اینه که به دوربرت نگاه کنی ببینی بیشتر از کدوم خوشت میاد
مثلا دستگاههای ساده رو در نظر بگیر مثل یه رادیو وتقریبا هم سطحش یه مورتور سیکلت برو توعمقشون ببین کدوم رو بیشتر دوست داری ..طراحی مدارهای یه رادیو یا طراحی ادوات موتور می تونی بزرگترم نگاه کنی مثلا ببین تو یه هواپیما دوست داری قسمتهای مکانیکش رو طراحی کنی یا الکتریکیش رو...

propulsion

عضو جدید
بهتره که اصلا به ایندشم فکر نکنی ..اینده فقط بستگی به خودت داره که چقدر تورشته ات متخصص بشی
...وهمچنین به نظر من از هیچکس مشورت نخواه چون دیگران فقط نظر خودشون رو میگن وتورا گمراه میکنن ..تو راه خودت رو داری ..هیچکس مثل تو نیست ..پس خودت باید راهت رو پیدا کنی

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
راستش اول از همه باید در تعیین رشته فاکتور علاقه رو مد نظر قرار بدید
بعد باید استعداد و توانایی خودتون رو در هر رشته ای آنالیز کنید
در رشته مکانیک تجزیه و تحلیل به مراتب آسانتر از برق است چون بلاخره در طی حل یک مسئله مکانیکی نهایتا با چند فرمول به نتیجه میرسیم(البته همیشه هم از این خبرها نیست)
ولی در رشته برق اگر lotation یک مدار عوض بشه دیگه وا مصیبتا است(مهندسان مکانیک که مبانی برق پاس کردند میدونن من چی میگم)
در هر حال هر دو رشته عالی و پر کاربرد هستند ولی باید دید کدام گرایش از این دو رشته کارآمدتر است
در مکانیک از همه پر کاربردتر گرایش مکانیک حرارت و سیالات است و در رشته برق گرایش قدرت از همه پرکاربردتر و پردرآمدتر است.
موفق باشید.

mary83

عضو جدید
در زمینه های درسی مشکلی نیست....من عاشق فیزیک و ریاضی ام...:w12:فیزیک که همه شاخه هاشو دوست دارم....کلاسیک-نوین....عاشقشونم....
من یه رشته ای میخوام که نقش همین 2 تا درس(فیزیک و ریاضی)توشون از همه درسا بیشتر باشه....خلاقیت داشته باشند....بازارکارشون خوب باشه....تو خارج از کشور هم برو داشته باشند....مثلا عمران رو به خاطر اینکه اکثر این موارد(البته به جز در امد بالا)رو نداره دوست ندارم...بین همین 2 تا موندم....
از نظر علاقه هم خوب من که خیلی از رشته ها اطلاع ندارم....فقط یه خورده که اطلاعات کلی ازشون به دست اوردم فهمیدم به این 2 تا علاقه دارم...(البته it رو هم دوست دارم...)ازادو که میدونین فقط انتخاب اول مهمه...نمیدونم بین این 2 تا کدومو امسال اول بزنم....:w01:
ببین من فکر کنم اگه بری دانشگاه و آزمایشگاه ها و پروژه های بچه ها رو ببینی کمکت کنه;) یک سایتی بود خیلی جامع رشته های برق رو معرفی کرده بود پیدا کنم برات می ذاریم ولی اگه می تونی برو دانشگاه . اینجا هم بد نیست برو ببین :
http://moshavereh.parsehportal.com/Site.aspx?ParTree=1412111111
موفق باشی :gol::):smile:;)
take care:);):smile::smile:

mary83

عضو جدید
مثلا دستگاههای ساده رو در نظر بگیر مثل یه رادیو وتقریبا هم سطحش یه مورتور سیکلت برو توعمقشون ببین کدوم رو بیشتر دوست داری ..طراحی مدارهای یه رادیو یا طراحی ادوات موتور می تونی بزرگترم نگاه کنی مثلا ببین تو یه هواپیما دوست داری قسمتهای مکانیکش رو طراحی کنی یا الکتریکیش رو...

من فکر می کنم شناخت رشته مکانیک با نگاه کردن به دور و بر خیلی راحت نباشه البته من برقم ولی فکر می کنم که قبل از خوندن برق بشه یک دیدی ازش بدست آورد ولی مکانیک نه حالا شما بگین درست می گم یا نه:D

mary83

عضو جدید
بهتره که اصلا به ایندشم فکر نکنی ..اینده فقط بستگی به خودت داره که چقدر تورشته ات متخصص بشی
...وهمچنین به نظر من از هیچکس مشورت نخواه چون دیگران فقط نظر خودشون رو میگن وتورا گمراه میکنن ..تو راه خودت رو داری ..هیچکس مثل تو نیست ..پس خودت باید راهت رو پیدا کنی
پس مشورت برای چیه؟
ما نظر مون رو میگیم حالا خودش باید با شناخت کامل نظرات ما اطلاعاتی که بدست می آرو تحقیق و به نظر من رفتن به دو سه تا دانشگاه خوب تصمیم بگیره ما که زورش نمی کنیم خوشبختانه تعریف بی خود هم اینجا کسی نکرده مثله بعضی از رشته ها:D ایشون هم اگه می دونستن خودشون انتخاب می کردن و از ما راهنمایی نمی خواستن آره آینده به خود آدم بستگی داره به علاقه اش به تلاشش و .... اره هر کی خودش در نهایت تصمیم می گیره ولی باید با شناخت کامل باشه :) ;)

xphoenix

عضو جدید
دوستان از همه تون بی نهایت سپاسگزارم....من تا پارسال طرفدار 100% برق بودم....اما امسال وقتی در مورد رشته ها یه خورده که خوندم فکر میکنم به مکانیک بیشتر علاقه دارم....ولی ...خوب مطمین نیستم....

:w05:نمیدونم....فکر کنم مکانیکیشو....
در رشته مکانیک تجزیه و تحلیل به مراتب آسانتر از برق است چون بلاخره در طی حل یک مسئله مکانیکی نهایتا با چند فرمول به نتیجه میرسیم(البته همیشه هم از این خبرها نیست)
ولی در رشته برق اگر lotation یک مدار عوض بشه دیگه وا مصیبتا است(مهندسان مکانیک که مبانی برق پاس کردند میدونن من چی میگم)
در هر حال هر دو رشته عالی و پر کاربرد هستند ولی باید دید کدام گرایش از این دو رشته کارآمدتر است
در مکانیک از همه پر کاربردتر گرایش مکانیک حرارت و سیالات است و در رشته برق گرایش قدرت از همه پرکاربردتر و پردرآمدتر است.
سیالات؟؟؟؟واقعا؟؟؟؟؟من فکر میکردم جامدات بهتره!:w05:
در مورد برقم میگن قدرت واسه دخترا خوب نیست؟؟؟؟؟؟؟درسته؟؟؟؟؟واقعا اینطوریه؟؟؟؟تو شاخه های باقی مونده هم فکر کنم به مخابرات از همه بیشتر علاقه دارم.....
راستی رشته مکاترونیک رو از هر دو رشته میشه رفت؟؟؟؟جز زیر شاخه های مکانیک نیست؟؟؟؟

ببین من فکر کنم اگه بری دانشگاه و آزمایشگاه ها و پروژه های بچه ها رو ببینی کمکت کنه;) یک سایتی بود خیلی جامع رشته های برق رو معرفی کرده بود پیدا کنم برات می ذاریم ولی اگه می تونی برو دانشگاه
اینم پیشنهاد خوبیه....اگه وقت کنم حتما عملیش میکنم...(رام میدن حالا؟؟؟؟)

البته من برقم ولی فکر می کنم که قبل از خوندن برق بشه یک دیدی ازش بدست آورد ولی مکانیک نه حالا شما بگین درست می گم یا نه:d
واقعا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟:cry::cry:

باز هم ممنون....اخر من در راه کنکور جونمو از دست میدم:cry: .....اینقدر که هر چیزش ادم رو دق میده:cry:دچار بیماری کلافگی شدم....

دوستان از همه تون بی نهایت سپاسگزارم....من تا پارسال طرفدار 100% برق بودم....اما امسال وقتی در مورد رشته ها یه خورده که خوندم فکر میکنم به مکانیک بیشتر علاقه دارم....ولی ...خوب مطمین نیستم....

:w05:نمیدونم....فکر کنم مکانیکیشو....

در مورد برقم میگن قدرت واسه دخترا خوب نیست؟؟؟؟؟؟؟درسته؟؟؟؟؟واقعا اینطوریه؟؟؟؟تو شاخه های باقی مونده هم فکر کنم به مخابرات از همه بیشتر علاقه دارم.....
راستی رشته مکاترونیک رو از هر دو رشته میشه رفت؟؟؟؟جز زیر شاخه های مکانیک نیست؟؟؟؟

اینم پیشنهاد خوبیه....اگه وقت کنم حتما عملیش میکنم...(رام میدن حالا؟؟؟؟)

واقعا؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟:cry::cry:

باز هم ممنون....اخر من در راه کنکور جونمو از دست میدم:cry: .....اینقدر که هر چیزش ادم رو دق میده:cry:دچار بیماری کلافگی شدم....
دوستم منم اومدم فضولی

جامدات بهتر هم هست
خیلی

اتو شاخه های باقی مونده هم فکر کنم به مخابرات از همه بیشتر علاقه دارم.....

در رابطه با گرایش های برق چیزی که خیلی ها میگن هم همینه که برق مخابرات بهترین رشتست
البته بستگی به علاقه و دانشگاه هم داره دیگه;)

درکل تصمیم خودت مهمه
راستش مثلا من خودم از برق از بچگی خوشم نمیومد
قصد جسارت ندارم ها
برق قطعا یا بهترینه یا یکی از 2،3 تا بهترین هاست
ولی خب منظورم اینه که ما باید خوب فکر کنی
ببینی ته ته دلت کدوم رو دوست داری
به جو رشته ها هم فکر کن ها:biggrin:
بچه های برق بیشتر تو جو درسن!!

xphoenix

عضو جدید
دوستم منم اومدم فضولی
خواهش میکنم....خوشحال میشم از نظراتتون استفاده کنم....
جامدات بهتر هم هست خیلی
خوب خداروشکر....:w16:

برق قطعا یا بهترینه یا یکی از 2،3 تا بهترین هاست
ولی خب منظورم اینه که ما باید خوب فکر کنی
ببینی ته ته دلت کدوم رو دوست داری
به جو رشته ها هم فکر کن ها:biggrin:
بچه های برق بیشتر تو جو درسن!!
همین ته ته دلم منو کشته....تو همون ته ته که موندم برق یا مکانیک....
جو رو هم هر چی درسخونتر باشه بهتره....از بچه های تیزهوشان بودم....به جو درسخونی عادت دارم....:lol::w23:

Amoo Mohsen

عضو جدید
فقط و فقط مکانیک .

به دلیل ارتباط زیادی که با علم ریاضیات داره جای بیشتری برای خلاقیت میتونه داشته باشه

minahoseini

عضو جدید
فقط برق اون هم الکترونیک. اما از من بهت نصیحت تو هر رشته ای رفتی تا می تونی نرم افزار و کار اضافه بر دانشگاه یاد بگیر. تو دانشگاه هیچی به آدم یاد نمی دن. فقط خودت می تونی و خودت. موفق باشی. یادت نره الکترونیک.

S_K_AZ

عضو جدید
من که شخصا خلاقیتی در برق یا مکانیک نمی بینم البته شاید دربخش تئوری خلاقیت داشته باشن ولی در عمل فقط عمرانه:w18:

mary83

عضو جدید
من که شخصا خلاقیتی در برق یا مکانیک نمی بینم البته شاید دربخش تئوری خلاقیت داشته باشن ولی در عمل فقط عمرانه:w18:

کاملا از جوابهاتون معلومه که چقدر عمران خلاقیت داره!!!!!!!!!!!!!!!!!! باید منصف بود و واقعیت ها رو گفت نه اینکه جو گیر شد و از روی تعصب حرف زد دیگه همه ما عمران و می شناسیم رشته بدی نسیتا ولی خلاقیتش کمتره و پولش و راحت بودن درس هاش بیشتر;):D:):)

eckankar123

عضو جدید
با سلام

ببینید دوست عزیز از نظر شغلی من هم مهندس برق بیکار میشناسم هم مهندس مکانیک هم مهندس عمران

از نظر فعالیت در مشاغل نا مرتبط من هم مهندس برق می شناسم هم مهندس عمران و هم مکانیک

از نظر شغل خوب پر درآمد من هم مهندس برق می شناسم هم عمران هم مکانیک

می دونید این بحثها در کشوری مثل ایران جای مانور دارد اما در کشور های صنعتی تمایز بین رشته ها ابدا اینگونه نیست البته من قصدم این نیست که اعتبار علمی ایران رو پایین بیارم ام به هر حال مرجع ما در صنعت و علم در حال حاضر کشور های پیشرفته هستند برای تحقیق می تونید سری به انقلاب روبروی دانشگاه تهران بزنید و کتاب های مرجع تمام رشته های مهندسی رو ببینید که 95% اونها ترجمه است
در کشور های صنعتی حتی رشته کارشناسی ریاضی کاربردی و محض آنچنان وارد کاربرد های صنعتی شده که به عنوان یک رشته صرفا تئوری به این رشته نگاه نمیشه در صورتی که همون رشته در ایران یا تقریبا همون سر فصل ها آموزش داده می شه و در صنعت نیز تقریبا همون کاربری رو می تونه داشته باشه اما در ایران همه فکر می کنن کسی که ریاضی می خونه یا باید معلم خصوصی بشه یا راه دیگه ای برای تدریس پیدا کنه و یا کارمند بشه .
یکی از دوستان من در ایران ریاضی خوند و پروژش البته من هیچوقت نفهمیدم چی میگه این بود ( حملات جبری )که کاربرد کاملا نظامی مخابراتی داشت ایشون بعد از فارغ التحصیلی اومدن دنبالش چون به علمش نیاز داشتن از اینگونه مثال ها زیاده . اشتباه نکنید در همین ایران البته خوب جذب صنایع دفاع شد اما با درآمد واقعا عالی
ببینید اینکه بفهمید در چه شاخه ای استعداد و علاقه در شما وجود دارد با کمی تحقیق و مشورت مطالعه می تونید بفهمید
اما من یک نکته رو بهتون گوشزد می کنم در هر شاخه تحصیل کردید ملاکتون رو بهترین های رشتتون قرار بدید و هدفتون رسیدن به حد اعلای اون رشته با توجه به توانایی هاتون باشه
در ایران 85% درصد دانشجویان ما در تمام شاخه ها در زمان تحصیل فقط واحد هاشون رو پاس می کنن و روز شماری می کنن که کی فارغ التحصیل می شن بعد از فارغ التحصیلی حسرت دوران دانشگاه رو می خورن و اینکه نه بار علمی تئوریک دارند و نه تجربی
استادی داشتم در دوران تحصیل که دکتری مخابرات رمز از دانشگاه علم و صنعت داشت روز آخر که از دانشگاه می رفت فقط یک جمله گفت
از این دانشگاه طوری بیرون برین که بعد از فارغ التحصیلی کار بیاد پیداتون کنه نه اینکه شما کاسه گدایی دستتون بگیرین و از این شرکت به شرکت دیگه برین و در آخر با حقوق در حد یک کارمند یا کارگر اونم در شغلی نا مرتبط با رشتتون با منت و پارتی جایی استخدام بشین.
این واقعیتی هست که بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی در ایران اونرو تجربه کردن .

از امروز برای تصمیم گیری استعداد و علاقتون رو مشخص کنین
هدفتون رو بهترین شدن در رشته ای که انتخاب کردین قرار بدین حتی اگر در یک دانشگاه دور افتاده و ناشناخته قبول شدین.
ذهنتون رو برای تولید ثروت آماده کنید نه برای کسب درآمد ( اینرو بدونید کسی که دنبال کسب درآمده یک انسان وابسته به شرایطه ولی انسانی که دنبال تولید ثروته یک انسان مستقل حتی اگر ثروت مند نباشه)

با توجه به شرایط بازار رشته و شغلتون رو انتخاب نکنید چون مانند بسیاری پشیمان خواهید شد.
این نوع انتخاب گری اصولا از ادبیات و راه و روشهای یک تاجر و کاسب وارد ادبیات عمومی شده و هیچ سنخیتی با محدوده بحث های ما نداره مگر اینکه بخواهید یک تاجر یا کاسب بشید که بعید می دونم اینگونه باشه
مهم برق - عمران - مکانیک - نفت - معماری - یا ... خوندن نیست کهم اینه که آیا کسی که در این رشته فعالیت می کنه واقعا یک مهندس و یک متخصصه من پس از فارغ التحصیلی هم در صنعت نفت کار کردم هم صنعت برق و هم it و با بسیاری از مهندسین رشته های مختلف همکار بودم و واقعیت تلخ این بود در 90 درصد کاری که یک کارشناس به عنوان یک مهندس می کنه بیشتر یک کار خدماتی است تا یک کار مهندسی و به همین دلیل کار یک مهندس رو یک کارگر با تجربه براحتی انجام میده.

در صنعت شما با کارگر هایی برمی خورید که اعتماد به نفس شما رو ازتون می گیرن برای اینکه می بینید هرچقدر هم که مطالعه کنید و تجربه کسب کنید نمی توانید تجربه 10 15 ساله اونرو داشته باشید و نباید هم داشته باشد بلکه شما بعنوان یک مهندس باید آنچنان بر مباحث تئوریک مسلط باشید که بتوانی نقص تجربه خود رو پوشش بدید ولی متاسفانه اغلب اینطور نیست چون بسیاری از دانشجویان ما هیچ ارزشی برای مباحث تئوریک قایل نیستند چون می گویند در صنعت هیچ کاربردی ندارد اما همین مهندسی در یک پروژه بزرگ صنعتی هیچگاه نمی توانند با یک سرکارگر باتجربه رقابت کنند.

یا به عنوان مثال من در پروژه نفتی یک سرپرست سیویل ( راه و ساختمان ) داشتیم که بعد فهمیدم فوق دیپلم غیر انتفاعی داره و خودش در دوره های آزاد مجتمع فنی شرکت کرده و وارد بازار کار شده و امروز به عنوان یک طراح و مهندس مشغول به کار باور کنید در پروژه های واقعی و بزرگ صنعتی از قبیل در شاخه های مختلف بسیارند .

در پایان دوست عزیز اگر صرفا می خواهید وارد بازار کار بشید و درآمد کسب کنید من پیشنهاد می کنم عمرتون رو در دانشگاه هدر ندید
با صرف هزینه ای بسیار کمتر می تونید در دوره های آزاد در شاخه های مختلف راه و ساختمان برق کامپوتر و مکانیک و ... شرکت کنید و براحتی وارد بازار کار شوید

پس خوب روی تمام مسایل فکر کنید اصولا سوال اول تاپیک شما از پایه غلط و گمراه کننده است.

بالا