موقعیت شغلی مهندسي آب در ایران و چالشهای اشتغال فارغ التحصیلان و میزان رضایت از رشته

موقعیت شغلی مهندسي آب در ایران و چالشهای اشتغال فارغ التحصیلان و میزان رضایت از رشته

• مجموع رای دهندگان
    82

javadbasirat

عضو جدید
هیچ کاری در راستای رشته تعریف نشده و حدود 50 درصد از فارغ التحصیلان در کارهای دیگری مشغولند مثل مسافر کشی...

sedam kon

عضو جدید
http://waterengineers.blogspot.com/

سلام من به این آدرس رفتم ولی چیزی نبود!!!!!
میخواستم اطلاعاتی درباره قیمت آموزش بعضی از نرم افزار ها بگیرم و اینکه آیا با کتاب امکان استفاده در حد خوب هست؟

LKSNAH

عضو جدید
حقوق 250 هزار تومانی مهندسان آب

حقوق 250 هزار تومانی مهندسان آب

سلام اگه میدونستم اینه آخرس نمیخوندم من فارغالتحصیلم و شغل آزاد دارم دوستام رفتن سر کار ماهی 250 هزار تومان بهشوون میدن این یعنی حقوق؟
به نظر شما فرق مهندس آب با حمال چیه؟ اون درس نخونده حداقل ماهی 600 گیر میاره ما کلی سال درس خوندیم واسه ماهی 250 هزار که کرایه تاکسیمونم نمیشه

هی بگین پزشکی رو ول کنین بیاین مهندسی آب بخونین

BAW705

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته نه 600 تومن پایه حقوقش می شه 300 که با بیمه و پاداش و ... به 400 تا 450 می رسه .
و خب بازم واسه یه مهندس کمه ...:razz:

shine1988

عضو جدید
سلام دوست عزیز
نمیدونم کجای و چه کاری انجام میدی
ولی بدون هستن آدمایی که با لیسانس همین رشته ماهی 3،4 تومن در آمد دارن

گلشید ساحل

عضو جدید
سلام اگه میدونستم اینه آخرس نمیخوندم من فارغالتحصیلم و شغل آزاد دارم دوستام رفتن سر کار ماهی 250 هزار تومان بهشوون میدن این یعنی حقوق؟
به نظر شما فرق مهندس آب با حمال چیه؟ اون درس نخونده حداقل ماهی 600 گیر میاره ما کلی سال درس خوندیم واسه ماهی 250 هزار که کرایه تاکسیمونم نمیشه

هی بگین پزشکی رو ول کنین بیاین مهندسی آب بخونین

سلام .هر کاری اولش سخته تا جا بیفتی... شرکت ما یه تکنسین اب داره بدون کار کردن ماهی 300 میگیره.فقط برای مدرکش...تا 1تومن هم سراغ دارم. مهندس عزیز باید حوصله کنی..باید سعی کنی با شرکتهای مشاور اب. یا اجرایی کار کنی تا سابقه پیدا کنی..من خودم با رشته باغبانی اولین حقوقم 80 هزار تومان بود.سال 82 حالا بالای 2تومن..نا امید نباشید فقط تلاش

eng-rafiei

عضو جدید
سلام
من پیشنهاد میکنم اگر فارغ التحصیل شدین اول به نظام مهندسی مراجعه کنید و برای دوره " طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار " ثبت نام کنید
چون بدون سابقه کار برای ورود به بازار مشکلات زیاد ، از طریق نظام مهندسی برای یک شرکت معتبر کارآموزی کنیدو اگه موفق نشدین ( اگه ساکن تهران یا کرج هستین ) برام پیام بزارید به چند تا شرکت معرفیتون میکنم.
من شرکت اجرایی آب دارم بهتر دوره کارآموزی رو تو مشاور بگذرونید ...

pesaretehroni

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من پیشنهاد میکنم اگر فارغ التحصیل شدین اول به نظام مهندسی مراجعه کنید و برای دوره " طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار " ثبت نام کنید
چون بدون سابقه کار برای ورود به بازار مشکلات زیاد ، از طریق نظام مهندسی برای یک شرکت معتبر کارآموزی کنیدو اگه موفق نشدین ( اگه ساکن تهران یا کرج هستین ) برام پیام بزارید به چند تا شرکت معرفیتون میکنم.
من شرکت اجرایی آب دارم بهتر دوره کارآموزی رو تو مشاور بگذرونید ...

سلام مهندس خوبی؟
من ساکن تهرانم عضو نظام مهندسی هستم کلاسهای تحت فشار هم گذروندم ولی متاسفانه امتحان را قبول نشدم
علاقه ام هم کار تو قسمت سد و کانال میباشه ( سازه های انتقال آب)
من چکار کنم بتونم یک تجربه کاری خوبی داشته باشم؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
می تونین به شرکت های مشاوره مراجعه کنین و در قالب طرح کارورزی در این شرکت ها مشغول به کار بشین.
تازمینه ای باشد برای آینده و کار در شرکت ان شاءالله

eng-rafiei

عضو جدید
سلام مهندس خوبی؟
من ساکن تهرانم عضو نظام مهندسی هستم کلاسهای تحت فشار هم گذروندم ولی متاسفانه امتحان را قبول نشدم
علاقه ام هم کار تو قسمت سد و کانال میباشه ( سازه های انتقال آب)
من چکار کنم بتونم یک تجربه کاری خوبی داشته باشم؟
کارفرمای اکثر پروژه های سازه های انتقال آب وزارت نیرو و شرکت های مشاوری که از نیرو کار میگیرن رتبه های بالایی معمولا دارن ( گریدهای بالای برنامه و بودجه ) پس یه شرکت معتبر آب رو باید پیدا کنید و یه دوره کارورزی بگذرونید مثل مشاور یکم یا مهاب قدس

masoud.avard

عضو جدید
سلام دوستان
ميشه در مورد فارق تحصيلان كارداني برق صنعتي هم صحبت كنيد؟
يك ساله كه فارق شدم اما بدون سابقه هيچ جا كار گيرم نمياد

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ميشه در مورد فارق تحصيلان كارداني برق صنعتي هم صحبت كنيد؟
يك ساله كه فارق شدم اما بدون سابقه هيچ جا كار گيرم نمياد
عزیز جان سلام. می تونی اطلاعات بیشتر رو از بخش برق بگیری
اینم آدرسش

pesaretehroni

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کارفرمای اکثر پروژه های سازه های انتقال آب وزارت نیرو و شرکت های مشاوری که از نیرو کار میگیرن رتبه های بالایی معمولا دارن ( گریدهای بالای برنامه و بودجه ) پس یه شرکت معتبر آب رو باید پیدا کنید و یه دوره کارورزی بگذرونید مثل مشاور یکم یا مهاب قدس

سلام دستت درد نکنه به نظرت اینجاها به من کارورزی میدن؟
راستی نمیدونی از کی کارورزی شروع میشه؟

ali-abi

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم که برای کار آموزی شرکتهای مشاوره بهترند یا پیمانکاری

برای کار و استخدام کدامیک بهترند

راستی عضو نظام هم نیستم چون فارغ التحصیل نیستم

برای ورود به شرکتهای مشاوره بهتره چه جیزهایی بلد باشی چه کار آموزی چه استخدام

بیشتر با سازه آبی علاقه دارم

ممنون

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام میخواستم بدونم که برای کار آموزی شرکتهای مشاوره بهترند یا پیمانکاری

برای کار و استخدام کدامیک بهترند

راستی عضو نظام هم نیستم چون فارغ التحصیل نیستم

برای ورود به شرکتهای مشاوره بهتره چه جیزهایی بلد باشی چه کار آموزی چه استخدام

بیشتر با سازه آبی علاقه دارم

ممنون
بسته به نظر خودت داره که چه جور کاری بخوای. اگه کار میدانی بخوای، اگه بخوای بعدا برای خودت کار کنی برو شرکت پیمانکاری. اگه حقوق بگیر می خوای باشی، اگه بخوای بیشتر کار فنی و درسی انجام بدی (یعنی کار علمی بکنی) برو شرکت مشاوره.
قابل توجه همه دوستان:
سابقه بیمه شرکت های پیمانکاری جزء سابقه بیمه شرکت مشاوه محسوب نمی شود. یعنی اینکه اگه شما 10 سال سابقه تو شرکت مشاوره دارین و بخواین برین شرکت پیمانکاری سابقه بیمه تاثیر گذار صفر منظور می شه

pesaretehroni

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
قابل توجه همه دوستان:
سابقه بیمه شرکت های پیمانکاری جزء سابقه بیمه شرکت مشاوه محسوب نمی شود. یعنی اینکه اگه شما 10 سال سابقه تو شرکت مشاوره دارین و بخواین برین شرکت پیمانکاری سابقه بیمه تاثیر گذار صفر منظور می شه
مطمئن هستید که بیمه تاثیر نداره

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطمئن هستید که بیمه تاثیر نداره
بیمه محسوب می شه. اما در رتبه بندی برای شرکت تاثیر نداره.
ببینید. اگه شما به عنوان مثال از 79/1/1 تو یه شرکت پیمانکاری شروع به کار کنید تا 89/1/1 و از تاریخ 89/1/1 در یک شرکت مشاوره مشغول به کار بشین. حالا اومدین و خواستین یه شرکت مشاوره تاسیس کنین. یا به درخواست دوستتون بخواین به عنوان امتیاز آور تو یه شرکت پیمانکاری دیگه از مدرکتون استفاده بشه. وقتی اسم شما برای رتبه بندی به دفتر مدیریت فنی می ره می گن این آقا از تاریخ 87/1/1 تا 89/1/1 مشغول به کار بوده پس 10 سال سابقه بیمه داره و چون 3این زمان بیشتر از 3 ساله پس مدرک ایشان در شرکت دوستشون می تونه استفاده بشه. اما برای شرکت مشاوره: ایشان(شما) از 89/1/1 تا 89/5/1 مشغول به کار تو شرکت مشاوره بودن میشه 5 ماه. اون 10 سال قبل به دلیل اینکه ایشان تو شرکت پیمانکاری مشغول بودن نه مشاوره منظور نمی شه. پس به دلیل اینکه ایشان فقط 5 ماه سابقه کار تو شرکت مشاوره دارن نمی تونن جزء افراد امتیاز آور برای شرکت خودشون باشن.
پس شما می رین تو شرکت دوستتون. اونجا وقتی از شما بپرسن چند سال سابقه بیمه دارین می گین 10 سال و 5 ماه.
نتیجه این گونه حساب کردن فقط مربوط به اخذ رتبه و گرفتن گرید هستش و ربتی به سابقه بیمه شما نداره.
اینا رو چون خودم خواستم شرکت بزنم از مسوول دفتر فنی استان خراسان رضوی تو مشهد پرسیدم

lvl

عضو جدید
با اهدا سلام و تحیت خدمت همه مهندسان آب.

با اجازه بزرگان، برای اینکه بتوانید به خود یک مهندس آب بگویید تا خدمت مفید داشته باشید، باید نرم افزار های زیر را فراگیرید:

1- در زمینه های هیدرولیکی (مربوط به لوله- مخصوصاً آبرسانی) نرم افزارهای موسسه Bently را باید یاد بگیرین. مثلاً آبرسانی WaterGEMS/WaterCAD ورژنهای جدید آنها هم اومده که واقعاً عالین.
2- در زمینه منابع آب مخصوصاً آبهای زیر زمینی بزنید تو کار WEAP، ModFlow، PMWIN
3- در زمینه هیدرولوژی خیلی اطلاعات بروز ندارم قدیما SMADA خوب بود الان MIKE SHE میگن حرفایی واسه گفتن داره
4- در زمینه آبیاری تحت فشار (قطره ای) اگر نرم افزار WCADI رو گیر آوردین کولاکه
5- آبیاری سطحی SURFACE ، ُSIRMOD و نرم افزار های مشابه مناسبند.
منتظر نظراتتونم هستم.
ا6- در زمینه رودخانه HecRAS 4 اومده خوبه ولی این تنها نرم افزار رودخانه نیست، اطلاعات کاملی در این زمینه ندارم، دوستان متخصص کمک کنن.
و....
تازه اول کاره.... برید سراغ الگوریتم ژنتیک، شبکه عصبی مصنوعی و امثالهم.

نرم افزارهای Bently آخر عاقبتین، هر کی یاد بگیره و از این طریق خدمت خلق کنه، بار و بندیل دنیا و آخرتشو(تحت شرایط مربوطه) میتونه ببنده.

انشاءالله که همه موفق باشن.
التماس دعا.
با سلام ! برا کسی که سازه می خونه چه نرم افزارهایی لازمن؟

iman_majd

عضو جدید
متاسفاه با توجه به اينكه بيشتر فارغالتحصلان در شركت هايي مه كارشون طراحي سيستم هاي آبياري هست كار مي كن اين نرم افزار ها كاربرد چنداني ندارند.
از طرف دگر چون اكثر اين نرم افزارها شرايط اقليمي و جغرافيايي شبيه ايران رو ندارند كاربردشون محدودترم مي شه.
بهتره كه ما استارت رو بزنيم و ياد بگيريم ضرر كه نمي كنيم.
بر فرض اينكه اقليم هم موثر باشه كاري نداره اقليم رو هم تاثير مي ديم:biggrin::biggrin:

italy_4226

عضو جدید
سلام بچه ها.من 30نرم افزار مهندسی اب دارم که فکر میکنم مجموعه خوبیه .دلم میخواد در اختیارتون بذارم ولی نمیدونم چطور .اگه کسی علاقه داشت بگه
تا ببینیم چه میشه کرد

**سمیرا**

عضو جدید
کاربر ممتاز
vay pas mnam poldar misham:w11:
shokhi mikonam ke inghadr pol va3am moheme vali nemidonestam daamade reshtam cheghadre:w17:

نازنین جان هر رشته ای که بخونی واسه کار فقط باید زرنگ باشی
رشته ی خودمون هیچ ربطی به شرکت نفت نداره اما بابای من 23 سال تو شرکت نفت رئیس امور مناقصه ها بود
چون زرنگ بود و میدونست چکار کنه
;)

nazanin_mz

عضو جدید
نازنین جان هر رشته ای که بخونی واسه کار فقط باید زرنگ باشی
رشته ی خودمون هیچ ربطی به شرکت نفت نداره اما بابای من 23 سال تو شرکت نفت رئیس امور مناقصه ها بود
چون زرنگ بود و میدونست چکار کنه
;)
are
are inam hast
aaaaaaa key in darsemon tamom mishe berim sare kar pol dar biyarim:w20: