موقعیت شغلی مهندسي آب در ایران و چالشهای اشتغال فارغ التحصیلان و میزان رضایت از رشته

موقعیت شغلی مهندسي آب در ایران و چالشهای اشتغال فارغ التحصیلان و میزان رضایت از رشته

• مجموع رای دهندگان
    82

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

در این تاپیک سعی داریم در کنار هم چالش های موجود در خصوص اشتغال فارغ التحصیلان رشته مهندسی آب را مورد بحث قرار داده و میزان رضایتمندی مهندسین آب را از رشته نحصیلی خود جویا شویم.

موضوعات مورد بحث مواردی از قبیل زیر خواهد بود:

- ملاک ها و معیارهای مورد نیاز جهت جذب در بازار کار رشته مهندسی آب چیست؟
- برای ورود به بازار کاریک مهندس آب در چه زمینه هایی باید تخصص داشته باشه و به چه نرم افزارهایی تسلط داشته باشد؟
- کدام یک ارجح تر است کار دولتی یا پیمانکاری؟
- میزان جذب فارغ التحصیلان رشته سازه های آبی در مقایسه با رشته عمران در بازار کار و تفاوت های شغلی این دو؟

:warn: لطفا تاپیک جداگانه طرح سوال تشکیل ندید و همین طور در تاپیک های مختلف یک سوال رو عنوان نکنید !:warn:

:gol::gol::gol:با تشکر از همکاری شما :gol::gol::gol:

با تشکر از یاسی :gol:

آخرین ویرایش:

badboy

عضو جدید

;)در کشور ما کشاورزی محور توسعه شناخته شده است و محور کشاورزی نیز آب است . پس باید دراین زمینه سرمایه گذاری کنیم .هر چند که در زمینه منابع آب، سر مایه گذاری بسیار خوبی شده است واین سرمایه گذاری ادامه نیز دارد تاجایی که به جرات می توانیم بگوییم که اگر زمانی در مملکتمان پولی برای راهسازی نداشته باشیم ،حتما پولی برای استحصال و توزیع آب کنار خواهیم گذاشت . بنا براین فارغ التحصیلان این رشته بازارکارخوبی دارند و در آینده بازار کار آنها بهتر نیز خواهد شد .

در حال حاضر نیز فارغ التحصیلان این رشته دربخش خصوصی،وزارت نیرو،وزارت جهاد کشاورزی،مهندسین مشاور آب و خاک،پیمانکاری های مختلف و شیلات زمینه کاری دارند . برای مثال در بخش شیلات طراحی استخر برای پروش ماهی در حیطه کار مهندسین آب است.

"دانش آموختگان آبیاری پس از فراغت از تحصیل واخذ مدرک کارشناسی می توانند با حضور در دوره های تجربی طراحی سیستم و گذراندن دوره دوماهه موفق به دریافت مجوزطراحی یا طراحی واجرا گردند ومستقلا با تاسیس شرکت های آبیاری وآبرسانی یا درغالب همکاری با شرکت های کشاورزی و آبرسانی دیگر به طراحی یا طراحی توام با اجرای سیستم های آبیاری بپردازند .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

یغما احسانی

عضو جدید
سلام
سرکار خانم و یا جناب آقای فاطمه آتش
فرمایشات badboy کاملا صحیح است اما کار یابی و پیدا کردن شغل مناسب به مقدار بسیار زیادی به خود فرد و انگیزه و تلاش وی بستگی دارد.نمی توان انتظار داشت که کار و شغل به دنبال شما باشد بلکه باید تلاش و کوشش نمود و خصوصا پشتکار و ایستادگی داشت تا به شغل مناسب رسید.موفق باشید و شغل خوب انشائ الله پیدا کنید.

zahra-d

عضو جدید
این که می خوام بگم نصیحت نیستا فقط یه تجربه کوچولوئه. وقتی تو دانشگاه استادا میگفتن دنبال نمره نباشین دنبال کار یاد گرفتن باشین، تحقیق کنین مطالعه کنین ، فکر می کردیم داره سخنرانی می کنه ولی خودم به چشم دیدم که بازار کار دست اوناییه که کار بلدن و زود کارو تو دستشون میگیرن

bara_dops

عضو جدید
سلام دوستان.من كه تصميم گرفتم تو اين رشته كار نكنم برم تو شغل آزاد.آخه پولش بيشتر از اين رشته هست.:D

saeed49

عضو جدید
باید گام برداشت .
چون سیستم آموزشی در کشور ما غلط است و در داشگاهها دانشجو برای نمره در س میخواند نه برای یادگرفتن و بکاربستن دانش آموخته شده برای استفاده از شغل در آینده .

water_engineer

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندسی آب (آبیاری) در مقابل با عمران + بازار کار هر دو رشته

مهندسی آب (آبیاری) در مقابل با عمران + بازار کار هر دو رشته

از نظر بازار كار بايد بگم كه ما در شرکتهای پیمانکاری. احداث شبکه های بزرگ آبیاری. سد. حفاظت آب وخاک. آزمایشگاهها. فاضلابهای شهری. نقشه برداری. محاسبه آبهای روان. وزارت جهاد. وزارت نیرو. مهندسین مشاور آب و خاک و....... ميتونيم مشغول به كار بشيم اما بايد بگم كه در مقطع كارشناسي در اين بازه زماني براي هيچ رشته اي كار نيست از عمران و مكانيك و هوافضا گرفته تا رياضي و علوم اجتماعي و تشتك سازي. تنها در يك صورت براي ليسانس كار هست اون هم اينه كه شركت بخواد از آدم بيگاري بكشه اون هم با ماهي 150هزار تومان.
پس سعي كنيد فوق ليسانس و دكترا قبول شيد.
در ضمن اين رو هم بگم كه ما تو رشته عمران ميتونيم فعاليت داشته باشيم(نقشه كشي. تسطيح اراضي. طراحي شبكه هاي انتقال. اب و فاضلاب. حتي طراحي سازه و ساختمان و......) اما عمراني ها نمي توانند به طور كامل تو رشته ما وارد شن (طراحي سيستم هاي زهكشي. آبياري تحت فشار. مطالعات هيدروليكي و هيدرولوژيكي حوزه هاي آبريز و آبهاي زيرزميني و........).

مهرآب

عضو جدید
:cry:سلام. من تازه به جمع دوستان مهندس و فارغ التحصیلان (از دانشگاه سراسری تبریز) پیوستم. :)
از مرداد ماه 87 که آخرین نمرات ترم رو گرفتم دارم دنبال کار میگردم و تا الان که آذرماهه هنوز بیکارم!
البته تا دلت بخواد توی شرکتها و سازمانها آشنا دارم اما اونم فایده نداشت.
تا وقتی دانشجویی همه میگن تو درستو تموم کن کارت با من!!!! اما حالا اونا کجان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:mad:

مهرآب

عضو جدید
سلام. من تازه به جمع دوستان مهندس و فارغ التحصیلان (از دانشگاه سراسری تبریز) پیوستم. :)
از مرداد ماه 87 که آخرین نمرات ترم رو گرفتم دارم دنبال کار میگردم و تا الان که آذرماهه هنوز بیکارم! :cry:
البته تا دلت بخواد توی شرکتها و سازمانها آشنا دارم اما اونم فایده نداشت.
تا وقتی دانشجویی همه میگن تو درستو تموم کن کارت با من!!!! اما حالا اونا کجان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :mad:

ali-abi

عضو جدید
از بازار کار چه باید بدانیم-مشاوره شغلی مهندسی آب

از بازار کار چه باید بدانیم-مشاوره شغلی مهندسی آب

سلام ،

به نظرم اومد که جای بحث در مورد بازار کار در این تالار خالیه .

مطمئنا همه اون هایی که دانشجو هستند ، از همین امروز به فکر روز فارق التحصیلی خودشونند، میدونیم که هیچ کس دمه در دانشگاه منتظره کسی نیاستاده که ما مدرک بگیریم و کارها رو به ما بسپاره . پس باید چه کار کرد .
و می دونیم که یک سری از موضوعات رو خیلی از ماها در مورد بازار کار نمیدونیم ،پس بیایید نظر هامون رو در مورد عناوینی اینچنینی در میون بگذاریم .

-یک فرد باید چه توانایی هایی داشته باشد تا بیکار باقی نماند ؟
-چه چیز هایی باعث پیشرفت در محیط کار می شود؟
- یک مهندس آب در چه ضمینه هایی می تواند حضور داشته باشد ؟
- چه مشاغلی پر در آمد ترند ؟
- چه طور می توان جذب کار کرد ؟
- در این کار چطور می توان بازار یابی کرد ؟
-با کارفرما ، همکاران و........... چگونه باید برخورد کرد ؟
- دست مزد های فعالیت های آبی چه قدر است

و یا هر اطلاعاتی که به نظر شما می تونه برای موفقیت در بازار کار مفید باشه .

امید وارم مفید باشد

البته این حرفا کپی هستن از بخش معماری
درسته شاید با کارشناسی بازار کار نباشه اما راهنمایی هم کنین بد نسیت

از مدیر خواهشمندم این موضوع را به مطلب مهم تبدیل کنن

بارانی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ممنون از حضورتون و فعالیتتون...:gol:
در مورد سوالتون البته زیاد اینجا بحث شده شاید اگر کمی می گشتید جوابهایی که بچه ها دادند رو پیدا می کردید و می تونستید در ادامه اونها سوالاتتون رو مطرح کنید...به هر حال خیلی خوبه که شما هم به آینده رشته خودتون فکر می کنید و اهمیت میدین...
فقط یک سوال دارم منظور شما بازار کار رشته مهندسی آب هست؟؟
اگر به صورت کلی نظر دارید کلیه گرایش های کشاورزی بهتر این بود که این مطلب تو بخش عمومی تالار قرار می کرفت عزیز ...ممنون میشم مشخص کنید...
به امید فعالیت های بیشتر و گرمتر از شما...

موفق باشید

payfer

عضو جدید
سلام دوست عزیز ممنون از حضورتون و فعالیتتون...:gol:
در مورد سوالتون البته زیاد اینجا بحث شده شاید اگر کمی می گشتید جوابهایی که بچه ها دادند رو پیدا می کردید و می تونستید در ادامه اونها سوالاتتون رو مطرح کنید...به هر حال خیلی خوبه که شما هم به آینده رشته خودتون فکر می کنید و اهمیت میدین...
فقط یک سوال دارم منظور شما بازار کار رشته مهندسی آب هست؟؟
اگر به صورت کلی نظر دارید کلیه گرایش های کشاورزی بهتر این بود که این مطلب تو بخش عمومی تالار قرار می کرفت عزیز ...ممنون میشم مشخص کنید...
به امید فعالیت های بیشتر و گرمتر از شما...

موفق باشید
دوست عزیز سلام
انفاقا بنظر من کار درستی انجام شده و باید حمایت بشه
ایشون بارها به مهندسی آب اشاره داشتند
از شما سپاسگزارم که توجه دارید
موفق و پیروز :gol:

payfer

عضو جدید
سلام ،

به نظرم اومد که جای بحث در مورد بازار کار در این تالار خالیه .

مطمئنا همه اون هایی که دانشجو هستند ، از همین امروز به فکر روز فارق التحصیلی خودشونند، میدونیم که هیچ کس دمه در دانشگاه منتظره کسی نیاستاده که ما مدرک بگیریم و کارها رو به ما بسپاره . پس باید چه کار کرد .
و می دونیم که یک سری از موضوعات رو خیلی از ماها در مورد بازار کار نمیدونیم ،پس بیایید نظر هامون رو در مورد عناوینی اینچنینی در میون بگذاریم .

- چه مشاغلی پر در آمد ترند ؟
- دست مزد های فعالیت های آبی چه قدر است

و یا هر اطلاعاتی که به نظر شما می تونه برای موفقیت در بازار کار مفید باشه .

امید وارم مفید باشد

البته این حرفا کپی هستن از بخش معماری
درسته شاید با کارشناسی بازار کار نباشه اما راهنمایی هم کنین بد نسیت

از مدیر خواهشمندم این موضوع را به مطلب مهم تبدیل کنن
سلام دوست عزیز
من جای دیگه ای به سوال شما پاسخ دادم
اما چون تاپیک جدید باز شده ، بنظرم اومد که اینجا هم آنچه رو که می دونم بهتون بگم
بنظر من یک مهندس خوب کسیه که به رشته تحصیلیش علاقه داشته باشه و نشون بده که کارش رو دوست داره. معدل بالا هم اینروزها خیلی مهمه . در ضمن برای بیکار نماندن فقط و فقط تلاش لازمه.تلاش به دنبال کار بودن
فکر می کنم که باید به شرکتها مراجعه کنید و فرمهای استخدامی رو پر کنید.
حتما مرتبا برای پیگیری به شرکتها سر بزنید.
اعلام کنید که حاضرید بعنوان کارآموز کار کنید تا یادگیری انجام بشه . شرکتها اگر قرار استخدام داشته باشند ترجیح می دن که از کسانی که کارآموز خودشون بوده بهره ببرن.
در محیط کار ایجاد رابطه سالم ، درست و با احترام با دیگران خیلی اهمیت داره . یک مهندس خوب وقت شناسه و سر وقت سر کارش حاضر میشه و اگر لازم بود تا دیروقت به شرکت کمک میکنه. در محیط کار سعی کنید اعتماد جلب کنید . از شوخیهای بی مورد جدا پرهیز کنید و سعی کنید مشکلات محیط خونه یا فضای شخصی به محیط کار وارد نشه.
بعد از همه اینها باید نشون بدید که به کار علاقه دارید و مایل هستید که پیشرفت کنید. آموخته های خودتون رو در اختیار بگذارید و سعی کنید زیاد سوال کنید تا یاد بگیرید.هیچکس از شما بخاطر سوالاتتون ناراحت نمیشه اما در صورتی که در ارتباط با کار و یادگیری روشهای انجام کار باشه .
خوشبختانه مهندس آب در طیف وسیعی از فعالیتها میتونه حضور داشته باشه.
از طراحی شبکه های آبیاری و زهکشی گرفته تا تاسیسات آب و فاضلاب
شبکه های آبیاری تحت فشار
ایستگاههای پمپاژ
سدهای خاکی
بندهای انحرافی یا سدهای بتنی کوتاه
خطوط انتقال آب
آب زیرزمینی
و ...
بسته به علاقه و قدرت مهندس در درک موضوع یک مهندس آب میتونه در محیطهای متنوعی فعال باشه
چه مشاغلی پر در آمد ترند ؟
اشتباه مهندسان جوان اینه که میخوان راه چند ساله رو یک روزه طی کنند و همین موضوع بارها و بارها به ضررشون تموم میشه
صرف داشتن یک مدرک مهندسی آب ، درآمدزا نیست و فعالیت زیادی رو میطلبه
همه رشته های فعالیت مهندسی آب برای داشتن یک درآمد کافی ، مناسبند
اما اگر بتونید خودتون زمینی دست و پا کنید و بطور علمی در اون فعالیت کشاورزی داشته باشید (مثلا گلخانه) درآمد بیشتری نصیبتون میشه و حتما میدونید که تلاش خیلی زیادی رو هم میطلبه
منظورتون رو از بازاریابی نمیفهمم اما در ارتباط با کاریابی همونطور که قبلا گفتم باید به شرکتها مراجعه کنید و فرمهای استخدامی رو پر کنید
به شرکتهای کاریابی هم حتما سر بزنید
پیگیر استخدام باشید
بصورت کارآموز و حتی مجانی(برای مدتی) در شرکتها کار کنید تا آموخته هاتون بیشتر بشه
جواب سوال رو قبلا هم دادم اما بطور کلی "خیلی محترمانه"
سعی کنید برخوردی داشته باشید تا دیگران بهتون اعتماد کنند .
از شوخیهای بی مورد جدا پرهیز کنید
نشون بدید که شرکت رو برای خودتون میدونید و حاضرید هر مدل کار (در زمینه رشته کاری) رو انجام بدید
:gol:

860802817

عضو جدید
نگران نباشید با اینکه وضعیت بازار کار خرابه ولی از خیلی از رشته های خوب مهنسی وضغیت ما بهتره

payfer

عضو جدید
نگران نباشید با اینکه وضعیت بازار کار خرابه ولی از خیلی از رشته های خوب مهنسی وضغیت ما بهتره
سلام دوست عزیز
ممنون از این پاسخ و خوشحالم که بالاخره یک نفر از وضعیت بازار کار این رشته ناامید نیست
حق با شماست و به همه دوستان میگم که بازار کار رشته مهندسی آب از خیلی از رشته های دیگه بهتره
شرکتها به این نتیجه رسیدند که یک مهندس آب در خیلی از زمینه ها (تاکید میکنم در خیلی از زمینه ها) کار یک مهندس عمران رو به خوبی انجام میدنو در بسیاری از موارد مثل طراحی کانال , تاسیسات انتقال آب و ... خیلی هم سرند.
به امید موفقیت همه دوستان مهندسی آب در کشور:gol:

Ali.M6886

عضو جدید
مقايسه بازار کار و کلاً دامنه فعاليت های سازه های آبی با عمران آب؟!!

مقايسه بازار کار و کلاً دامنه فعاليت های سازه های آبی با عمران آب؟!!

سلام دوستان می خوام يه سوال بپرسم لطفاً بدون تعصب به رشتتون جواب
بدين
اگه بازار کار و کلاً دامنه فعاليت های سازه های آبی رو با عمران آب مقايسه کنيم کدوم دامنه فعاليت بيشتری داره؟
این درسته که معمولاً کارای مربوط به طراحی سد رو به عمرانی ها ميدن و طراحی لوله ها و سدهای کوچک رو به بچه های سازه های آبی؟
این درسته که معمولاً عمرانی ها با کار کمتر يا برابر با بچه های سازه های آبی درامد مساوی يا بيشتر دارن؟
خواهشاً جواب بدين چون بايد تصميم بگيرم تحليل سازه ها رو بخونم يا نه.

ممنون

860802817

عضو جدید
سلام بچه های سازه آبی با عمران آب زمینه فعالیتشان متفاوت است عمران آب در هیدرولوژی ومنابع اب اب زیر زمینی کار می کنه ولی سازه ابی در سازه ها ومهندسی رودخانه و هیدرولیک سد یک کار چند منظوره است و چندین گرایش از جمله عمران و سازه ابی حتی مهندسی کساورزی در ان دخیل هستند حقوق هم ربطی به این چیزها نداره

Ali.M6886

عضو جدید
سلام بچه های سازه آبی با عمران آب زمینه فعالیتشان متفاوت است عمران آب در هیدرولوژی ومنابع اب اب زیر زمینی کار می کنه ولی سازه ابی در سازه ها ومهندسی رودخانه و هیدرولیک سد یک کار چند منظوره است و چندین گرایش از جمله عمران و سازه ابی حتی مهندسی کساورزی در ان دخیل هستند حقوق هم ربطی به این چیزها نداره

سلام مرسی که جواب دادی امّا مطمنی عمران آب توی هيدرولوژی و منابع آب زيرزمينی فعاليت ميکنه؟پس چرا سازه آبی واسه ارشد هيدرولوژی امتحان ميده؟

JO0JO0_AIRIS

عضو جدید
بدين
اگه بازار کار و کلاً دامنه فعاليت های سازه های آبی رو با عمران آب مقايسه کنيم کدوم دامنه فعاليت بيشتری داره؟
این درسته که معمولاً کارای مربوط به طراحی سد رو به عمرانی ها ميدن و طراحی لوله ها و سدهای کوچک رو به بچه های سازه های آبی؟
این درسته که معمولاً عمرانی ها با کار کمتر يا برابر با بچه های سازه های آبی درامد مساوی يا بيشتر دارن؟

ممنون
درست کار مهم اما علاقمندی هم شرطه.
واسه شما آقایون که بازاره کار بهترهپس خانوما چی بگن؟
یه نفریه توصیهبه من کرد که در حال انجامشم.کار بانرم افزارها ی تخصصیهرشتمون را یاد بگیرم به صورت حرفه ای.

hadi_haghjuie

عضو جدید
بدين

ممنون
سلام دوست عزیز سؤال نسبتا خوبی پرسیدی اما چند تا اشتباه کوچیک داره ،دوست خوبم نمیدونم این سؤالات از هم صحبتی با کدوم مشاور تو ذهنت شکل گرفته ولی به نظر من اطلاعات اشتباهی بهت القا کردن،رشته سازه های آبی مشابهت زیادی با سازه هیدرولیکی داره نه عمران آب.چیزی که ملاک کار تو رسته های فعالیتی مهندسی آب(سدسازی ،تاسیسات شهری ،منابع آب) را مشخص میکنه اسم رشته نیست بلکه میزان تخصص تو اون زمینه هست.شما باید در صورت وارد شدن به این رشته تخصص مورد علاقه کاریت(مثلا طراحی شبکه های آبرسانی) رو مشخص کنی وخودت رو از نظر اطلاعات کاری وتجربی ونقشه کشی پیشرفته وبه خصوص نرم افزار های مربوطه به اندازه کافی قوی کنی.بچه های کارشناسی ارشد سازه های آبی تو بسیاری از شرکت های مشاور مشغول به کارن وتو بسیاری موارد مثل آبگیری از مخازن از بقیه قوی ترن.پایه حقوقی فوق لیسانس های یک شرکت مشاور از نظر مدرک یکسانه وبه اسم رشته که عمرانه یا سازه آبی ربطی نداره بلکه مواردی مثل سابقه کاری ،ماموریت های برو نشهری و... هست که حقوق ها رو بالا پایین میکنه .دوست عزیزم ملاک آینده کاری موفق فقط علاقه وتلاشه،بخصوص سعی کن از نظر نرم افزارهای روز طراحی مشکلی نداشته باشی.

Ali.M6886

عضو جدید
درست کار مهم اما علاقمندی هم شرطه.
واسه شما آقایون که بازاره کار بهترهپس خانوما چی بگن؟
یه نفریه توصیهبه من کرد که در حال انجامشم.کار بانرم افزارها ی تخصصیهرشتمون را یاد بگیرم به صورت حرفه ای.

درسته علاقه مهمه منم به مباحث هيدروليکی علاقه دارم. دارم دنبال يه رشته ميگردم که علاوه بر علايقم آينده منم تأمين کنه
قبول دارم بهتره اما خيلی هم خوب نيست
منم راجع به کار با نرم افزارهای تخصصيمون شنيدم فکر خوبيه ایشالّا موفّق باشی

Ali.M6886

عضو جدید
سلام دوست عزیز سؤال نسبتا خوبی پرسیدی اما چند تا اشتباه کوچیک داره ،دوست خوبم نمیدونم این سؤالات از هم صحبتی با کدوم مشاور تو ذهنت شکل گرفته ولی به نظر من اطلاعات اشتباهی بهت القا کردن،رشته سازه های آبی مشابهت زیادی با سازه هیدرولیکی داره نه عمران آب.چیزی که ملاک کار تو رسته های فعالیتی مهندسی آب(سدسازی ،تاسیسات شهری ،منابع آب) را مشخص میکنه اسم رشته نیست بلکه میزان تخصص تو اون زمینه هست.شما باید در صورت وارد شدن به این رشته تخصص مورد علاقه کاریت(مثلا طراحی شبکه های آبرسانی) رو مشخص کنی وخودت رو از نظر اطلاعات کاری وتجربی ونقشه کشی پیشرفته وبه خصوص نرم افزار های مربوطه به اندازه کافی قوی کنی.بچه های کارشناسی ارشد سازه های آبی تو بسیاری از شرکت های مشاور مشغول به کارن وتو بسیاری موارد مثل آبگیری از مخازن از بقیه قوی ترن.پایه حقوقی فوق لیسانس های یک شرکت مشاور از نظر مدرک یکسانه وبه اسم رشته که عمرانه یا سازه آبی ربطی نداره بلکه مواردی مثل سابقه کاری ،ماموریت های برو نشهری و... هست که حقوق ها رو بالا پایین میکنه .دوست عزیزم ملاک آینده کاری موفق فقط علاقه وتلاشه،بخصوص سعی کن از نظر نرم افزارهای روز طراحی مشکلی نداشته باشی.

واقعاً ممنون
من به مباحث هيدروليکی علاقه دارم ميشه بگین دامنه فعاليت عمران آب تو چه زمينه هايی هست؟
به نظر شما کدوم رشته بيشتر به علاقم مربوطه؟
راجع به حقوقم مرسی متوجه شدم
از توصيتون ممنون حتماً دنبالش ميرم

ali-abi

عضو جدید
رشته ها

رشته ها

سلام

ما چند گرایش آبی داریم که عبارتند از در کشاورزی -عمران-منابع طبیعی -زمین شناسی-شیمی و....

در کشاورزی :آبیاری زهکشی-سازه آبی-منابع آب-هواشناسی
آبیاری که تکلیفش معلومه

سازه های آبی:مربوط به کارهای طراحی میشه اصولا طراح هستند میگن این سازه باید این مقدار طول عرض این مدل سریز داشته باشه و
...
منابع آب : آب زیرزمینی سطحی -مطالاعات هواشناسی -محاسبات رسوب .محاسبات سریز. حجم مخزن و جای مخزن سد و مطالعات زهکشی آب حوضه های شهری و....

در عمران شامل:آب-سازه هیدرولیکی-آب و فاضلاب-مهندسی رودخانه-سازه دریایی و محیط زیست

کار فاضلاب که معلومه--رودخانه هم با منابع آب کشاورزی 80 در صد یکیه--سازه دریایی که که معلوم کارهای سواحل و اسکله

سازه هیدرولیکی دروس کاملا یکن با سازه آبی فقط اسم دروس فرق میکنن اصل درئس تخصصین اختیاریها هر دانشگاهی هرچی دلش خواست میده
تنها تفاوت اینه سازه هیدرولیکی عمران از روی داده های سازه آبی کشاورزی طراحی سازه ای انجام میده یعنی محاسبات نوع مصالح -مقاومت-آنالیز و ---

اما آخرش ما هم نفهمیدیم عمران آب جه کار میکنه
اما از دروسش مشخصه که توی تمام موارد بالا یه سرکی میکشه
از همه هم بهتر باشه

اما مهم توانایی فرد هست که نوع کار به او داده میشه

اگه کسی از واقعا میدونه عمران آب در سطح کارشناسی ارشد حوضه کاریش چیه توضیح کاملی هم بده

mohamadreza!

عضو جدید
بدين

ممنون
سلام اون دوستمون اطلاعات تقریبا کاملی دادن میخوام تکمیل کنم سازه های آبی کشاورزی کار اصلیش انتقال آب از کانال های بتنی به مزارعه اما انتقال آب از سد تا زمینهای کشاورزی کار عمرانی هاست مربوط به وزارت نیرو میشه نه جهاد کشاورزی در واقع کار سازه های آبی کشاورزی تاسیسات کانال های زهکش و بندهای آبی زیر سد و امثال ایناست.درمورد عمران آب و عمران سازه های هیدرولیکی بحثشون جدا ست اونا تحلیل سازه ها رو مثل ما اختیاری ندارن اجباریه من خودم کشاورزی آب خوندم بخاطر علاقم ارشد عمران شرکت کردم به هر حال مهم مهارته با تجربه و مهارت همه چی ممکنه

hadi_haghjuie

عضو جدید
واقعاً ممنون
من به مباحث هيدروليکی علاقه دارم ميشه بگین دامنه فعاليت عمران آب تو چه زمينه هايی هست؟
به نظر شما کدوم رشته بيشتر به علاقم مربوطه؟
راجع به حقوقم مرسی متوجه شدم
از توصيتون ممنون حتماً دنبالش ميرم

سلام دوست خوبم علاقه مند بودن به هیدرولیک برای ادامه تحصیل تو هر گرایش آب مسئله واقعا مهمیه واین علاقه تو هرگرایش آبی باید وجود داشته باشه چون رکن اساسی مهندسی آب محسوب میشه.شما بهتره مشخص کنین تو آینده کاریتون بیشتر دوست دارین تو مباحث مدیریتی آب(منابع آب) مشارکت کنین یا اینکه طراح ومجری(سازه های آبی وهیدرولیکی) زبردستی باشین.البته عمران آب دقیقا یک پل ارتباطی بین دو مبحث طراحی ومدریتی است وبه همین خاطر تلفیقی از دروس گرایش های سازه آبی ومنابع آب داره . من سعی میکنم یه توضیح کوچیک در مورد عمران آب وسازه های آبی(هیدرولیکی) بدم انتخاب و مقایسش به علاقه وتجزیه وتحلیل خودتون برمیگرده نه توصیه من.
عمران آب: این دوره به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده‌است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی ، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند. فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها تواناییهای لازم را در زمینه‌های مربوط به کارشناسی مطالعه منابع آب ، تأسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیکی، کارشناسی آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجرای طرحهای آبی را خواهند داشت. سازمان آب، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بخش خصوصی و غیره از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره‌است. یکی از امتیازات این گرایش‌ها آن است که علاوه بر محاسبات سازه‌ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیک نیز شده و بر وسعت کار می‌افزاید.این گرایش در مقطع دکترا به دو گرایش تخصصی هیدرولیک ومنابع آب تقسیم می شود.
سازه های آبی(هیدرولیکی):مبحث مرتبط با حرکت و انتقال مایعات و بطور اخص آب است.این مبحث مهندسی بطور یقین ارتباط با طراحی پل‌ها، سدها، کانال‌ها، اسکله‌ها پیدا می‌کند و همچنین ارتباط با هر دو موضوع مهندسی محیط زیست و بهداشت را نیز دارد. البته تأکید بیشتر این گرایش بر روی طراحی و محاسبه‌ی سازه‌های مرتبط با آب می‌باشد و مطالعات هیدرولوژیکی در این گرایش نسبت به عمران آب ومنابع آب کمتر است.

Ali.M6886

عضو جدید
سلام

ما چند گرایش آبی داریم که عبارتند از در کشاورزی -عمران-منابع طبیعی -زمین شناسی-شیمی و....

در کشاورزی :آبیاری زهکشی-سازه آبی-منابع آب-هواشناسی
آبیاری که تکلیفش معلومه

سازه های آبی:مربوط به کارهای طراحی میشه اصولا طراح هستند میگن این سازه باید این مقدار طول عرض این مدل سریز داشته باشه و
...
منابع آب : آب زیرزمینی سطحی -مطالاعات هواشناسی -محاسبات رسوب .محاسبات سریز. حجم مخزن و جای مخزن سد و مطالعات زهکشی آب حوضه های شهری و....

در عمران شامل:آب-سازه هیدرولیکی-آب و فاضلاب-مهندسی رودخانه-سازه دریایی و محیط زیست

کار فاضلاب که معلومه--رودخانه هم با منابع آب کشاورزی 80 در صد یکیه--سازه دریایی که که معلوم کارهای سواحل و اسکله

سازه هیدرولیکی دروس کاملا یکن با سازه آبی فقط اسم دروس فرق میکنن اصل درئس تخصصین اختیاریها هر دانشگاهی هرچی دلش خواست میده
تنها تفاوت اینه سازه هیدرولیکی عمران از روی داده های سازه آبی کشاورزی طراحی سازه ای انجام میده یعنی محاسبات نوع مصالح -مقاومت-آنالیز و ---

اما آخرش ما هم نفهمیدیم عمران آب جه کار میکنه
اما از دروسش مشخصه که توی تمام موارد بالا یه سرکی میکشه
از همه هم بهتر باشه

اما مهم توانایی فرد هست که نوع کار به او داده میشه

اگه کسی از واقعا میدونه عمران آب در سطح کارشناسی ارشد حوضه کاریش چیه توضیح کاملی هم بده

ممنون از اطلاعاتی که دادی خيلی کمک کرد
فکر کنم جواب سوال خودتم گرفته باشی

Ali.M6886

عضو جدید
سلام اون دوستمون اطلاعات تقریبا کاملی دادن میخوام تکمیل کنم سازه های آبی کشاورزی کار اصلیش انتقال آب از کانال های بتنی به مزارعه اما انتقال آب از سد تا زمینهای کشاورزی کار عمرانی هاست مربوط به وزارت نیرو میشه نه جهاد کشاورزی در واقع کار سازه های آبی کشاورزی تاسیسات کانال های زهکش و بندهای آبی زیر سد و امثال ایناست.درمورد عمران آب و عمران سازه های هیدرولیکی بحثشون جدا ست اونا تحلیل سازه ها رو مثل ما اختیاری ندارن اجباریه من خودم کشاورزی آب خوندم بخاطر علاقم ارشد عمران شرکت کردم به هر حال مهم مهارته با تجربه و مهارت همه چی ممکنه

ممنون دوست من
ممکنه بگی به کدوم قسمت عمران آب علاقه داشتی؟ چون اینطور که فهميدم دامنه فعاليت گسترده ای داره

Ali.M6886

عضو جدید
سلام دوست خوبم علاقه مند بودن به هیدرولیک برای ادامه تحصیل تو هر گرایش آب مسئله واقعا مهمیه واین علاقه تو هرگرایش آبی باید وجود داشته باشه چون رکن اساسی مهندسی آب محسوب میشه.شما بهتره مشخص کنین تو آینده کاریتون بیشتر دوست دارین تو مباحث مدیریتی آب(منابع آب) مشارکت کنین یا اینکه طراح ومجری(سازه های آبی وهیدرولیکی) زبردستی باشین.البته عمران آب دقیقا یک پل ارتباطی بین دو مبحث طراحی ومدریتی است وبه همین خاطر تلفیقی از دروس گرایش های سازه آبی ومنابع آب داره . من سعی میکنم یه توضیح کوچیک در مورد عمران آب وسازه های آبی(هیدرولیکی) بدم انتخاب و مقایسش به علاقه وتجزیه وتحلیل خودتون برمیگرده نه توصیه من.
عمران آب: این دوره به منظور تربیت متخصصانی تدوین شده‌است که بتوانند در زمینه‌های شناخت منابع آب و کنترل و بهسازی کیفیت منابع آب اطلاعات لازم را به دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحی ، نظارت و مدیریت پروژه‌های آب کار کنند. فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها تواناییهای لازم را در زمینه‌های مربوط به کارشناسی مطالعه منابع آب ، تأسیسات آبی و سازه‌های هیدرولیکی، کارشناسی آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجرای طرحهای آبی را خواهند داشت. سازمان آب، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بخش خصوصی و غیره از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این دوره‌است. یکی از امتیازات این گرایش‌ها آن است که علاوه بر محاسبات سازه‌ای، وارد محاسبات هیدرولوژی و هیدرولیک نیز شده و بر وسعت کار می‌افزاید.این گرایش در مقطع دکترا به دو گرایش تخصصی هیدرولیک ومنابع آب تقسیم می شود.
سازه های آبی(هیدرولیکی):مبحث مرتبط با حرکت و انتقال مایعات و بطور اخص آب است.این مبحث مهندسی بطور یقین ارتباط با طراحی پل‌ها، سدها، کانال‌ها، اسکله‌ها پیدا می‌کند و همچنین ارتباط با هر دو موضوع مهندسی محیط زیست و بهداشت را نیز دارد. البته تأکید بیشتر این گرایش بر روی طراحی و محاسبه‌ی سازه‌های مرتبط با آب می‌باشد و مطالعات هیدرولوژیکی در این گرایش نسبت به عمران آب ومنابع آب کمتر است.

خيلی ممنون دوست عزيز
فکر کنم حالا بهتر بتونم تصميم بگيرم اما فرق سازه های هيدروليکی با آبی رو خوب متوجه نشدم خيلی شبيه هم ديگه هستن