موسیقی آذربایجانی

KARA_DENIZ

عضو جدید
دوستان عزیز سلام
من این تاپیک رو تازه زدم و قراره از این به بعد در مورد موسیقی اصیل آذربایجانی توش مطلب قرار بدم.البته میتونیم توش با هم بحث هم بکنیم.البته امتیاز دادن یادتوووووووووون نره:w16:

magsod

كاربر فعال مهندسی كامپیوتر
کاربر ممتاز
یه اهنگ بسیار زیبا از احمد کایا به زبان اذری میتونید از لینک زیر دانلودش کنید .http://http://www.4shared.com/file/102932724/aeb3f6f7/GASSA12.html

KARA_DENIZ

عضو جدید
KİMDƏN ÖYRƏNDİN
Sevgilim, sən maral kimi
Gəzməyi kimdən öyrəndin
Ay qabağa cığa teli
Düzməyi kimdən öyrəndin
Tez yuxudan oyanmağı
Al qumaşa boyanmağı
Gərdən çəkib dayanmağı
Süzməyi kimdən öyrəndin
Mən sevirəm Zərnişanı
Onda var gülün nişanı
Sağ əlinlə bənövşəni
Üzməyi kimdən öyrəndin
Kəklik kimi qayalarda
Ceyran kimi səhralarda
Sona kimi dəryalarda
Üzməyi kimdən öyrəndin
Bulud almasın ay üzün
Hüseyn sazla deyir sözün
Xumar-xumar ala gözün
Süzməyi kimdən öyrəndi

KARA_DENIZ

عضو جدید
هنرمندان موسیقی آذربایجان

منبع : http://turkoglan.blogfa.com

یعقوب ظروفچی

وی بزرگترین وکالیست آذری در زمان حاضر میباشد. وی آواز خوانی را در سن8 سالگی در برنامه کودک آغاز کرد.

و سپس در تلویزیون تبریز قطعاتی را اجرا نمود. سپس در آکادمی هنر تبریز مشغول به تحصیل شد.
وی مدت هفت سال به فرا گیری اپرا و وکال تحت نظر اساتید ایرانی و ایتالیائی و انگلیسی پرداخت .
وی همچنین قطعاتی را به همراهی رشید بهبودف اجرا نمود.
او برای اجرای قطعات اپرا با ارکستر سمفونی ملی آذربایجان همکاری داشته است.

KARA_DENIZ

عضو جدید

توفیق قولیف

وی درسال1917متولد شد وی به خا طر ملود یهای کلاسیک خود مشهور است

اواکنون رهبری مجمع مو سیقی سازان آذربایجان رابرعهده دارد

وا کاراو را افرادی چون رشید بهبوداف و بلبل وشوکت الا کبرووا اجرا کرده اند

وی یکی از بنیان گذاران حرکت به سوی موسیقی جاز در آذربایجان است وی در موردم.موسیقی ساز شدن خود می گوید

یک روز استادموسیقی شعر کودک ویخ را به من داد و به من گفت که برای آن موسیقی بسازم
من نیز فردای آن روزموسیقی را تحویل دادم او از سرعت من بسیارمتعجب شد ومن را بسیار تشویق کرد

واین گونه شد که من یک نویسنده موسیقی شد

KARA_DENIZ

عضو جدید

استاد نیازی

حاجی بی اف در سال 1912 متولد شود ودر سال 1984 در گذشت.

وی به عنوان اولین رهبر ارکستر در آذربایجان شناخته می شود وی اولین کسی بود که اثار باله و اپرا وسمفونی بسیاری از موسیقی سازان آذری همچون او اوزیر حاجی بی اف وگاراکارایف فکرت امیر اف را رهبری کرد
اولین رهبر ارکستر آذری بود که شهرت جهانی یافت خانه وی اکنون به صورت

موزه هنری در آمده است

وی در یک خانواده موسیقی شناس متواد شد پدر وی یکی از بنیان گذاران تئا ترموزیکال در آذربایجان بوده

KARA_DENIZ

عضو جدید

حاجی خان محمد اف

وی در سال 1918 در در بند که اکنون قسمتی از داغستان است متولد شوداوزیر نظر استاد بزرک کاراکارایف در کنسرواتورباکو به تحصیل موسیقی پر داخت

به خاطراینکه اولین کسی است که برای تار وسازهای سنتی آذری کنسرت نوشته است معروف میباشد

وی در سال 1942 اولین اثر خود را با نام کوزل پری منشتر نمود ودر سال 1952 اولین کنسرت تار خود را نوشت که در آن زمان زیر نظر کارایف وجودوت حاجی اف تحصیل میکرد

KARA_DENIZ

عضو جدید

اوزیر حاجی بیف

بسیاری قبول دارند که وی یک نابغه موسیقی بود زیرااو پیشکام در فرم دادن موسیقی اصیل آذری بود
ودیکران اوبه خاطراولین اپرایش لیلی ومجنون در سال 1908 تحسین میکنند
زیرا که این اپرا علاوه براینکه اولین اپرای کشورهای مسلمان نیز بشمارمیرود وی اولین کسی بود
که با اجرای موسیقی شرقی موسیقیهای به سبک غربی همانند اپراو سمفونی ایجاد کرد
وی همچینین نقش بزرکی در پیشرفت موسیقی در آذر بایجان داشت به خا طر اینکه در بین سالهای1920الی 1940وی مغزهای موسیقی رابه آذر بایجان دعوت کرد وزمان را برای پیشرفت موسیقی آذری فشرده کرد اپرای لیلی ومجنون او بر اساس اثرفضولیشاعر قرن 16 میباشد که یک تر اژدی عشقی بوده ساخته شده است از دیگر
آثارمشهور وی آرشین مالآلان .مشهدی عباد اشاره کرد

KARA_DENIZ

عضو جدید

فکرت امیرف

او در سال 1922 متولد شد و در سال 1982 در گذشت بدون شک وی بیش از هر موسیقی دیگر در خارج از آذر بایجان شنیده میشود

متاسفانه میلیونها نفر از افرادی که موسیقی وی را کوش فرا میدهند نمی دانند که اثر وی میباشد

وی در سال 1922 در گنجه چشم به جهان کشود و در سال 1982 در 62 سالکی چشم از جهان فرو بست

بهترین آثار وی شامل:

شور 1946. کرد افشاری 1949.بیاتی گلستان شیراز 1968 به صورت سمفونی نظامی وهزارویک شببه صورت باله واپرای سویل که بااین اثر عنوان هنرمنده مردم رادر شوروی سابق دریافت کرد

Aydin51

عضو جدید
با سلام
دستتون درد نکنه مطالبتون در مورد هنرمندان موسیقی آذربایجان جالبه. می خواستم ببینم میونین کمکم کنین آلبومهای بلبل را پیدا کنم.

h.a.az

عضو جدید
با سلام
دستتون درد نکنه مطالبتون در مورد هنرمندان موسیقی آذربایجان جالبه. می خواستم ببینم میونین کمکم کنین آلبومهای بلبل را پیدا کنم.

من 2 آلبوم ازش دارم اگه خواستین ذره ذره می ذارم

Aydin51

عضو جدید
خیلی ممنون می شم اگه لطف کنین آهنگهای بلبل رو آپلود کنین.
راستی من چندین ساله دنبال اپراهای کور اوغلی ، بابک با صدای لوطفیار ایمانوف و رشید بهبودف میگردم میتونین کمکم کنین؟

KARA_DENIZ

عضو جدید
پس بچه های تورک کجااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:mad: