مواد تشكيل دهنده مجسمه هاي پلي استر

ميثم26211

عضو جدید
با سلام
خواهشا مواد تشكيل دهنده مجسمه هاي پلي استر رو با در صد هاش برام بگين.:gol:

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
خواهشا مواد تشكيل دهنده مجسمه هاي پلي استر رو با در صد هاش برام بگين.:gol:

سلام
لطفا سوالات و مشكلات علمي خودتون رو اينجا مطرح كنيد . اگر دوستان اطلاعاتي داشته باشن حتما در اختيارتون ميگذارن ...
براي فعاليت بهتر در باشگاه ابتدا قوانين رو مطالعه نماييد.
با تشكر

نکته و توصیه برای کارگاه مجسمه های پلی استری

نکته و توصیه برای کارگاه مجسمه های پلی استری

رزین پلی استر رو با یه پر کننده ( فیلر ) مخلوط میکنید و خوب هم می زنید فیلر می تواند کربنات کلسیم به تنهایی ویا باماسه سیلیس و یا ماسه معمولی همراه باشه؛ البته قبل از اون بایستی پلی استر را با هاردنر کبالت تر کیب کنید میزان هاردنر بسته به فصل و دما متفاوت است هرچه فصل گرمتر و محیط نیز گرمتر باشد میزان هارد نر کمتر بایستی باشد. خوب هم زده شود و بعد فیلر به آن اضافه شود بعد از آن بعد از اینکه قالب را آماده کردید میزان مناسبی از پراکسید را به ماده قبلی اضافه نموده و خوب هم بزنید و سپس در قالب بریزید بعد از زمان لازم ماده حاصله در قالب سفت می گردد . اگر پراکسید و کبالت را زیاد ریخته باشید ماده حاصله بسیار گرم می شود و حتی گاهی آتش می گیرد و یا دود می کند. اگر کم باشد در آن صورت محلول حاصله سفت نمی گردد. البته برای ساخت مجسمه احتیاج به پیگمنت های رنگی دارید ویا از زنگ های معدنی پودری استفاده کنید قبل از اضافه کردن فیلر به پلی استر اضافه کنید البته انتخاب و اضافه و کم کردن رنگ دانه ها نیاز به مهارت و حوصله دارد در صورت استمرار مجرب می شوید.اگر هم که نتوانید در آن رنگدانه اضافه کنید مجسمه را رنگ کنید و پتینه نمایید. درصد مواد هم بسته به توصیه کارخانه سازنده هر مارک متفاوت است . از فروشنده تناسب را درخواست کنید. نکته ایمنی : اگر پراکسید و کبالت را خریداری نمودید این دو را از هم دور نگه دارید زبرا به شدت این دو در مجاورت هم آتش می گیرند و آتش زا است. و نکته آخر پراکسید بعد از یک سال تقریبا فاسد و ضعیف می گردد و کبالت هم کیفیتش به غلظت آن بستگی ندارد و گاهی افراد سود جو کبالت را با رزین ترکیب می نمایند پس مواد لازم را از فروشنده معتبر به همراه فاکتور که در آن نام محصول را قید نماید که مربوط به کدام کارخانه آلمانی یا چینی ویا ترکیه ویا ایرانی و ...است دست آخر موفق باشید اگر مطلب به دردتان خورد لطفا یک صلوات بفرستید مهدی دهقانی زاده مجسمه ساز

hassan136725

عضو جدید
سلام اقای دهقانی زاده من چنتا قالب سلیکونی دارم و میخام مجسمه پلیاستری بسازم هر کاری میکنم مجسمه ها جالب نمیشن مجسمه ها حباب حبابی میشه وقتی خشک میشن سوراخای ریزی توش هست مثل کف و رنگش سفید مایل به سبز هست چیکار کنم رنگشون سفید براق یه مایل به کرمی بشه خواهش میکنم مرا راهنمای بفرماید
ایا این فرمول موادی که کار میکنم درست هست کلسیم را با 1/4رزین مخلوط میکنم و یه مقدار تینر فوری داخلش میریزم که شل بشه و 2% از رزین را کبالت و 2برابر کبالت هم پروکسید میریزم و با همزن حدود 4 دیقه هم میزنم ولی مجسمه هام خوب نمیشه چیکار باید کرد خواهش میکنم راهنمایم کنید

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اقای دهقانی زاده من چنتا قالب سلیکونی دارم و میخام مجسمه پلیاستری بسازم هر کاری میکنم مجسمه ها جالب نمیشن مجسمه ها حباب حبابی میشه وقتی خشک میشن سوراخای ریزی توش هست مثل کف و رنگش سفید مایل به سبز هست چیکار کنم رنگشون سفید براق یه مایل به کرمی بشه خواهش میکنم مرا راهنمای بفرماید
ایا این فرمول موادی که کار میکنم درست هست کلسیم را با 1/4رزین مخلوط میکنم و یه مقدار تینر فوری داخلش میریزم که شل بشه و 2% از رزین را کبالت و 2برابر کبالت هم پروکسید میریزم و با همزن حدود 4 دیقه هم میزنم ولی مجسمه هام خوب نمیشه چیکار باید کرد خواهش میکنم راهنمایم کنید
سلام،
میبخشید بنده اظهار نظر میکنم ، چون تجربه ی این مورد رو دارم گفتم شاید به درد شما هم بخوره،
برای جلوگیری از حباب زدن قبل از ریختن توی قالب سیلیکنی ،
اول اینکه خوب مواد رو هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط بشه ، بعد چند دقیقه صبر کنید تا حبابها بالا بزنند ، بعد دوباره هم بزنید و آخر سر قبل از قالب گیری پروکساید رو اضافه کنید ، قلم مو جواب نمیده ، یک دستکش دست کنید و مواد رو توی تمام درزها و شکافهای قالب سیلیکنی پخش کنید ، البته فشار وارد نکنید چون به مرور زمان قالبتون خراب میشه. و از قیمت بالای قالب سیلیکنی هم که خبر دارید.

سبز شدن حاصل واکنش کبالت با پروکساید هست ، شما برای انجام واکنش سریع به پروکساید احتیاج دارید ، پس کبالت رو کم کنید ،
همین حدی که مخلوط اولیه رزین و کبالت به رنگ صورتی خیلی روشن در بیاد کافیه .
البته اگر پروکساید زیاد استفاده کنید در هر صورت رنگش تیره و مایل به سبز میشه. در کل تیرگی به این دو ماده مربوطه.
افزودن تینر هم باعث دیر خشک شدن میشه ، کمتر استفاده کنید طوری که فقط رقیق بشه.

hassan136725

عضو جدید
سلام،
میبخشید بنده اظهار نظر میکنم ، چون تجربه ی این مورد رو دارم گفتم شاید به درد شما هم بخوره،
برای جلوگیری از حباب زدن قبل از ریختن توی قالب سیلیکنی ،
اول اینکه خوب مواد رو هم بزنید تا کاملا با هم مخلوط بشه ، بعد چند دقیقه صبر کنید تا حبابها بالا بزنند ، بعد دوباره هم بزنید و آخر سر قبل از قالب گیری پروکساید رو اضافه کنید ، قلم مو جواب نمیده ، یک دستکش دست کنید و مواد رو توی تمام درزها و شکافهای قالب سیلیکنی پخش کنید ، البته فشار وارد نکنید چون به مرور زمان قالبتون خراب میشه. و از قیمت بالای قالب سیلیکنی هم که خبر دارید.

سبز شدن حاصل واکنش کبالت با پروکساید هست ، شما برای انجام واکنش سریع به پروکساید احتیاج دارید ، پس کبالت رو کم کنید ،
همین حدی که مخلوط اولیه رزین و کبالت به رنگ صورتی خیلی روشن در بیاد کافیه .
البته اگر پروکساید زیاد استفاده کنید در هر صورت رنگش تیره و مایل به سبز میشه. در کل تیرگی به این دو ماده مربوطه.
افزودن تینر هم باعث دیر خشک شدن میشه ، کمتر استفاده کنید طوری که فقط رقیق بشه.
salam merc az pasokhetoon ghaleb hai ke man daram
chanta goldoon va mojasame hast ke khodam dorosteshoon kardam va na dast dakhelesh mire va na ghalamoo halkari mikoonam on hobaba dorost mishe man taze in karoo shoroo kardam va hazine ziyadi vase yad giri ghaleb sazi pardakhtam be nazare shoma chikar koonam pishraft koonam to in kar

آخرین ویرایش:

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam merc az pasokhetoon ghaleb hai ke man daram
chanta goldoon va mojasame hast ke khodam dorosteshoon kardam va na dast dakhelesh mire va na ghalamoo halkari mikoonam on hobaba dorost mishe man taze in karoo shoroo kardam va hazine ziyadi vase yad giri ghaleb sazi pardakhtam be nazare shoma chikar koonam pishraft koonam to in kar

بازم سلام!
چشام درد گرفت چرا فارسی تایپ نکردین :D
وقتی قالب شما جزییات و ریزه کاری های زیادی داشته باشه مجبورید که با هر وسیله ای شده مواد رو توی این شکافها و نقطه ها پخش کنید تا هواش بیرون بیاد، حالا اگر قالبتون دهانه ی خیلی کوچیکی داره میشه تینر بیشتری اضافه کنید تا رقیق تر بشه و البته زمان بیشتری صرف خشک شدن میشه.
من روی تابلو مجسمه و کتیبه ها کار میکردم ، دستم همیشه باز بود برای این کار ، حدود 10 تا مجسمه 1 کیلویی خراب کردم تا فهمیدم باید حبابهاش خارج بشه. وقتی شما از قلم مو استفاده نمیکنید و فقط از روش ریخته گری استفاده میکنید باید تا حد ممکن موادتون رقیق و بدون ناخالصی باشه ،
پیشنهاد میکنم سیلسکا هم کمتر استفاده کنید ولی با این کار رنگ تیره تر و سطح مجسمه شکننده و براقتر میشه ، پس باید باز هم پراکسید و کبالت کمتر بشه ولی نه حدی که دیگه خشک نشه ، یا راهی پیدا کنید که مواد کامل توی قالب پخش بشه ، نمیدونم دهانه ی قالب شما چقدر کوچیکه شاید از چیزی مثل گوش پاک کن (همینایی که پنبه سرش داره ) بشه برای پخش کردن استفاده کرد.
موفق باشید.