مهندسی مکانیک در Well Testing ( تست چاه های نفت )

arlopa

عضو جدید
با سلام
دوستان من مدتیه دنبال کارم و یه کار در شرکتی که تست چاه های نفت انجام میده پیدا کردم، مکانیک جامدات هستم، چند تا سوال داشتم که امیدورام بتونید لطف کنید منو راهنمایی کنید.

1- اول اینکه آیا اینکار برای مهندس مکانیک از لحاظ تجربه کاری و یادگیری شغل ایده آلیه؟
2- آیا اینکار برای مهندس مکانیک از لحاظ آینده شغلی مناسبه، یعنی اگر روزی روزگاری خواستم کار جدیدی کنم میشه روی سابقش تکیه کرد؟ اصلا کارش هست؟ شغل خاصیه یا جنراله؟
3- با چه دستگاه هایی سر و کار دارم، پمپ؟ کمپرسور؟ موتور؟
4- شغلش از لحاظ پرستیج مهندسیه؟ یعنی کارهای اپراتوری رو که نمیدن یه مهندس انجام بده؟

لطفا تجربه های خودتون رو از دیده ها و شنیده هاتون بگید، ممنون

دلیل اینکه در این قسمت تاپیک زدم اینه که مطمئنا مهندسای نفت بیشتر با تست چاه های نفت سر و کار دارند تا مکانیک

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
با سلام
دوستان من مدتیه دنبال کارم و یه کار در شرکتی که تست چاه های نفت انجام میده پیدا کردم، مکانیک جامدات هستم، چند تا سوال داشتم که امیدورام بتونید لطف کنید منو راهنمایی کنید.

1- اول اینکه آیا اینکار برای مهندس مکانیک از لحاظ تجربه کاری و یادگیری شغل ایده آلیه؟
2- آیا اینکار برای مهندس مکانیک از لحاظ آینده شغلی مناسبه، یعنی اگر روزی روزگاری خواستم کار جدیدی کنم میشه روی سابقش تکیه کرد؟ اصلا کارش هست؟ شغل خاصیه یا جنراله؟
3- با چه دستگاه هایی سر و کار دارم، پمپ؟ کمپرسور؟ موتور؟
4- شغلش از لحاظ پرستیج مهندسیه؟ یعنی کارهای اپراتوری رو که نمیدن یه مهندس انجام بده؟

لطفا تجربه های خودتون رو از دیده ها و شنیده هاتون بگید، ممنون

دلیل اینکه در این قسمت تاپیک زدم اینه که مطمئنا مهندسای نفت بیشتر با تست چاه های نفت سر و کار دارند تا مکانیک

سلام
در مهندسی نفت یه درسی وجود داره ینام چاه آزمایی well test که یکی از درسهای بسیار تخصصی و سخت مهندسی نفت هست. اگر کسی بتونه در این درس تخصص پیدا کنه نونش ت روغنه. اگر بخوام ساده برات توضیح بدم جریان از این قرار: شما با استفاده از فشار و دمای مخزن و روابطی که بین این دو هست به تحلیل و پردازش مخزن، سیال مخزن و سنگ مخزن میپردازی. خواصی مثل ویسکوزیته. تخلخل، تراوایی، شکل هندسی مخزن، توان تولید مخزن، روابط بین چاههای مختلف. محدوده مخزن، aquifer مخزن و خیلی پرارمترهای دیگه ای رو میشه بدست اورد. در این درس تعدا زیادی تستهای مختلفی وجود داره که مهمترینشون تستهای build up , draw down هست.
دستگاههاش مخصوص مهندسی نفت هست ولی پمپ و کمپرسور و موتور این جور چیزها نیست. ما نفتیها معمولا اون کاری که شما از لحاظ مکانیکی مدنظرتونه با این چیزا نداریم و فقط ازشون استفاده میکنیم
شغلش فوق العاده خفنه و بسیار سخت که هیچ مهندس نفتی هنوزم که هنوزه نمیتونه ادعای تخصص کامل بکنه توش. کارش بیشتر تحلیلی هست ولی برای انجام و گرفتن داده های اولیه باید برید سرچاه.
کلا این کار برای بچه های نفت هست و خیلی عجیبه که که شما تونستید یه همچین کاری پیدا کنید. فکر نکنم چندان به درد یه مهندس مکانیک بخوره چون باید خیلی چیزها رو در مورد مهندسی نفت بدونید. سابقه اش فقط به درد خود شرکتهای نفتی میخوره. مثلا اگه خواستید برید بعدا تو یه شرکت مکانیکی کار کنید به هیچ دردتون نمیخوره.
توضیحات تکمیلی رو سایر دوستان خدمتتون عرض میکنن.

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی گنگ گفتی دوست عزیز
احتمال زیاد شما رو تو بخش تعمیرات ابزارهای میزان
یک نمونش pressure gauge هست که امکان داره failکنه و شما درستش کنی
اما کارشما مطمئما در زمینه تخصصی مهندسی نفت نخواهد بود!

arlopa

عضو جدید
ممنون از پاسخهای خوبتون
همونطور که فرمودید بله! من و سایر مکانیک ها رو برای تعمیرات مکانیکی دستگاه ها میزارن حتما! خودم هم که ازشون پرسیدم گفتند مهندسای مکانیک در کنار مهندسای نفت اونجا مشغولن

تعمیر چه جور دستگاه هایی؟ اسمشون چیه؟ ( میخوام توی اینترنت سرچ کنم حداقل ظاهرشون رو ببینم )

nima.mohamadin

عضو جدید
معمولا بخش چاه آزمایی مربوط به خدمات عملیات بهره برداری هستش و همه ی آنالیز ها توسط نرم افزار انجام میشه که اونم در تخصص مهندس نفت هستش.
کله این فرایند در ثبت فشار خلاصه میشه. خیلی جالبه. کودوم دکتریه که با یه گرفتن فشار از بیمارش بفهمه دردش چیه و درمونش کودومه.
نتایج پاسخ فشار چه بصورت پالسی و چه یکدست خیلی حرفا با مهندس نفت میزنه. اگه پایه ای بشین تا قصشو بگیم برات.
در ضمن کار مکانیکی چندانی نداره. دستگاه هاش هم متفاوته. گیج فشار و ریکوردرش معمولا اسمشون امرادا Amerada و در نوع جدید تر M.Q.G هستش. Memory Quartz Gage

nilo0ofun

عضو جدید
با توجه به اینکه یکی از دوستان گفتن این تخصص موقعیت شغلی خوبی داره علاقه مند شدم بدونم برای خانوما هم امکان کار هست؟ خارج از ایران چی؟

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
با توجه به اینکه یکی از دوستان گفتن این تخصص موقعیت شغلی خوبی داره علاقه مند شدم بدونم برای خانوما هم امکان کار هست؟ خارج از ایران چی؟

سلام
در قسمت عملیاتی ایران در این زمینه کاری برای خانم ها نیست. چون شرایط خاصی داره ولی در خارج از ایران امکانش هست ولی به طور محدود.

anasseri

عضو جدید
با سلام،
من حدودا 17 سال در قسمت تستینگ شرکت شمبرجر کار کردم.
برای مهندسی مکانیک چندان در ارتباط نیست.
اگه توی سرویس کمپانی باشین، یا حتی شرکتهای نفتی، از رشته تحصیلی تون تقریبا جدا میشین وکارتون تغییر ماهییت میده.
یه سری آموزشها هم برگذار میکنن ولی در ارتباط مستقیم نیست.
متاسفانه توی ایران کسافراد زیادی در اون رشته که تحصیل میکنن مشغول نمیشن.
نمونه بارز پزشکای محترم هستن که رو به عمل های زیبایی آوردن.
شما هم به همینصورت.
این شرکتها معمولا سرویس کمپانیها افرادی رو استخدام میکنن که دید مهندسی داشتهباشن.
وانتظار ارتباط مستقیم با اونچه که تبحرش رو دارین و خوندین نداشته باشین.

بالا