مهندسی انرژی(کارشناسی ارشد)

003291

عضو جدید
کسی در مورد مهندسی انرژی(مقطع کارشناسی ارشد) و گرایش و بازار کار آن اطلاعاتی دارد؟
لطفا بنده را در مورد این رشته راهنمایی کنید.

shapari

عضو جدید
من ترم 4 این رشته هستم! اطلاعات کلی خواستین
دقیق تر بگین که راحت تر کمکتون کنم

shapari

عضو جدید

myrakhshani

عضو جدید
سلام من ترم اول هستم .میخواستم بپرسم چرا این همه درس صنایع داره؟و اینکه پایان نامه در چه موردی توی این رشته بردارم و اینده شغلی ما چه جوریه؟

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
درس مرتبط با صنایع ( حفظیات ) در دوره ارشد خیلی کمه، اکثر غریب به اتفاق بر پایه ریاضیاته. شما از چه دانشگاهی هستی؟

mb1367

عضو جدید
سلام من ميخوام مهندسي انرژي علوم تحقيقات بزنم خوبه يا نه بعد رشته خوبي هست يا نه اين بهتره بهتره يا مهندسي شيمي

arash_441

متخصص انرژی های نو
به نظر من یه مهندس تبدیل انرژی خوب می تونه خلا یه مهندس انرژِی و هوافضا و تاسیسات و..... پر میکنه در حالت کلی رشته جامعیه . از لحاط بازار کارم میبینیم که بیشتر رو تبدیل انرژی تاکید میکنند از لحاظ تحصیلات تکمیلی هم و دکتری انرژی انگشت شماره و اصلاً قابل مقایسه با تبدیل انرژی نیست. منم یه زمانی می خواستم انرژی بخونم دیدم صرف نمیکه مخصوصاً تو دانشگاه آزاد اگه قراره همچین مخارج سنگینی پرداخت کنین بازم تبدیل انرژی بهتره البته برا دوستان مکانیک

m_ensafi

عضو جدید
اگه رشته ات مهندسی مکانیک بوده و اومدی انرژی، ممکنه اولش یکم سرخورده شی، چون میبینی از اون حالت علمی و تئوریک و واحدهایی مثل سیالات و ... که حس میکردی داری دانش مهندسی یاد میگیری و به قول خودمون کلاس کاری که داشت خارج شده و وارد بحث های عمومی تر مثل کلی بینی سیستم و محاسبات اقتصادی و ... شدی. فک میکنی که فوق لیسانست داره لیسانست رو خراب میکنه، از طرف دیگه رشته شناخته شده ای نیست هرجا بگی کسی نمیدونه چی داری میگی و فک میکنه یه رشته در پیت قبول شدی. البته اساتید خیلی اصرار دارند که این رشته رشته خوبی هست و شما همه جا باید به افتخار بگید که ما مهندس انرژی هستیم و ... خلاصه جا بندازید این رشته رو
;)
حالا برسیم سر بحث بازارکار و ... تعداد شرکت های خیلی معدودی هستند که مشخصا مهندس انرژی استخدام میکنن. گفته میشه که این رشته آینده داره اما این آینده با توجه به وضع مملکتمون حداقل 10 سال دیگه محقق میشه. شرط موفقیت تو 10 سال دیگه هم این هست که تو این 10 سال، رو این زمینه کار کرده باشی و تجربه و تخصص داشته باشی تا به قول معروف وقتی تنور داغ شد بچسبونی قبل اینکه بقیه بچسبونن. البته الان هم میشه با این دانشی که یاد میگیری و مدرکی که داری کار کرد ولی اون کار رو خودت باید راه بندازی. یعنی یه تیم جمع کنی بری ممیزی کنی صنایع و ساختمان ها و کارخونه ها ....
چیز دیگه فعلا تو ذهنم نیست. سوال داشتی بپرس

Sina Soleimani

عضو جدید
سلام، می خواستم بدونم واسه مهندسی انرژی روزانه شهر تهران حداکثر چه رتبه ای می خواد؟، از کارشناسی مکانیک می شه راحت قبول شد؟؟،ممنون میشم راهنماییم کنید...:smile:

fkhmec

عضو جدید
سلام
منم دقیقا سوالم همینه.....
کسی که رشته ی کارشناسیش مکانیک گرایش سیالات بوده، برای قبولی تو رشته ی مهندسی انرژی شریف یا امیرکبیر یا شهید بهشتی که فکر کنم تنها دانشگاه هایی هستن که ارشد و دکتری این رشته رو تحت پوشش قرار میدن چه رتبه ای باید بیاره؟
مقسی

mohammadt

عضو جدید
سلام
منم دقیقا سوالم همینه.....
کسی که رشته ی کارشناسیش مکانیک گرایش سیالات بوده، برای قبولی تو رشته ی مهندسی انرژی شریف یا امیرکبیر یا شهید بهشتی که فکر کنم تنها دانشگاه هایی هستن که ارشد و دکتری این رشته رو تحت پوشش قرار میدن چه رتبه ای باید بیاره؟
مقسی

اگه منظورتون از مهندسی انرژی همون مهندسی سیستم های انرژیه باید بگم در تهران دانشگاه های شریف خواجه نصیر و علم و صنعت میگیرن و اتفاقا فقط مکانیک میگیرن اونم از زیر گروه 3در کنکور که همون سیالاته.تا رتبه 600 میشه روز و یا شبشو آورد(من خودم امسال قبول شدم)

m.mansourpour

عضو جدید
سلام منم دقیقا سوالم همینه..... کسی که رشته ی کارشناسیش مکانیک گرایش سیالات بوده، برای قبولی تو رشته ی مهندسی انرژی شریف یا امیرکبیر یا شهید بهشتی که فکر کنم تنها دانشگاه هایی هستن که ارشد و دکتری این رشته رو تحت پوشش قرار میدن چه رتبه ای باید بیاره؟ مقسی
سلام.جواب سوال شما خیلی مفصله.در مورد دانشگاههای سراسری وآزاد هر دو این رشته ها رو دارن.رشته سیستمهای انرژی که شامل دو گرایش سیستم وتکنولوژی انرژیه ورشته مهندسی انرژیهای تجدیدپذیر.البته یکی از دوستان در مورد رشته تبدیل انرژی توضیح دادن که تبدیل یکی از گرایشهای مهندسی مکانیکه وبا این رشته مهندسی سیستمهای انرژی وانرژیهای تجدیدپذیر متفاوته.در دانشگاههای سراسری بسته به رشته امتحانی پایه(برق مهندسی شیمی یا مکانیک (گرایش تبدیل وطراحی کاربردی) ظرفیت ونوع و دانشگاه متفاوته.من برای اینکه دوستان مکانیک هستن از برق ومهندسی شیمی میگذرم.رشته مکانیک با ضرائب طراحی کاربردی فقط برای رشته تجدید پذیر میشه وارد شد که پژوهشگاه مواد وانرژی ودانشگاه اصفهان جمعا 4 نفر ظرفیت داره(سال 91) اما با ضرائب تبدیل انرژی هم رشته سیستم وهم رشته تجدیدپذیر ظرفیت داره.در مورد تجدید پذیر جمعا حدود 30 نفر ظرفیت داره که دانشگاههای تهران اصفهان عباسپور و پژوهشگاه مواد وانرژی ومرکز تکنولوژی کرمان هست.برای رشته سیستم حدود 60نفر ظرفیت داره(مجموع روزانه وشبانه) که دانشگاههای سمنان شاهرود شریف خواجه نصیر وسهند تبریز وعباسپور والزهرا هستن.در مورد دانشگاههای آزاد رشته تجدیدپذیر رو فقط علوم تحقیقات داره با حدود 20 نفر ظرفیت ولی رشته سسیتم گرایش سیستم رو هم تهران جنوب داره هم علوم تحقیقات و تکنولوژی رو هم علوم تحقیقات وبعضی سالها هم علوم تحقیقات مشهد.

آخرین ویرایش:

moein749

عضو جدید
من میخوام امسال مهندسی سیستم های انرژی آزاد شرکت کنم، لیسانسم مهندسی شیمی بوده. الان تو دفترچه آزاد نوارد آزمون رو زده:
1 - زبان
2 - ریاضی و معادلات
3 - ترمو
4 - تولید نیروگاه
5 - سوخت و احتراق
6 - حرارت
7 - سیستم های کنترل خطی
8 - سیالات
9 - بررسی سیستم های قدرت

من با موردهای1،2،3،6،8 مشکلی ندارم، چون درسهای لیسانسم هستند و تا حدی یاد دارم ولی بقیه چی؟ در مورد منابع بقیه درسها کسی اطلاعی داره؟ اگه کسی میدونه لطفا معرفی کنه. ممنون

BaBak.Turk

اخراجی موقت
رشته مهندسی سیستم های انرژی دارای سه گرایش سیستم های انرژی و تکنولوژی انرژی و انرژی و محیط زیست هست. که پذیرش کمتری نسبت به تبدیل داره. مبحث های بیشتر سیستم های انرژی در مورده اقتصاد انرژی و مباحث مدیریت انرژی هست و در گرایش تکنولوژی انرژی مباحث مانند طراحی مبدل های حرارتی پیشرفته و آشنایی با نیروگاه و ... موجود هست.
در مورده بازار کار باید عارض بشم تبدیل انرژی بیشتر به درده کسی می خوره که میخاد دکترا بخونه و چون سیستم های انرژی رشته های نسبتا جدیدی هستند همون خاطر ناشناخته موندند.
تا چند ساله دیگه نیاز جامعه کار به مهندسی سیستم های انرژی بر طبق آیتم هایی که داره زیاد تر خواهد شد.
در مورده بازار کار یه مورده مهم رو می گم: شما لیسانس ساخت تولید باشین ولی متخصص طراحی پایپینگ و یه موضوع سیالاتی باشید اونهم بر اساس تجربه کاری ... مطمئن باشین شما به یه مهندس تبدیل انرژی یا سیستم انرژی ترجیح میدن. چون در مبحث کار تخصص و تجربه و دقت کاری شما مهمه نه نوع مدرک و دانشگاه شما.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این رشته خیلی از مباحث تبدیل انرژی دور هست،درساش نشاندهنده این موضوع هست،

BaBak.Turk

اخراجی موقت
من از چند تا استاد این سوال ها رو پرسیدم همشون یه جواب داشتند:
برای کار مدرک ات زیاد مهم نیست تجربه و تخصص تو خیلی مهمه.

parsyoung

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز.
میخواستم بدونم من با رتبه 172تبدیل میتونم گرایش فناوری های انرژی شریف قبول بشم؟
به نظرتون برم تبدیل علم و صنعت یا خواجه نصیر؟

katolbashi

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه فارغ التحصیل این رشته برای اینکه بتونه ممیزی انرژی بخواهد بگیره باید چه کند؟

m.mansourpour

عضو جدید
سلام دوستان کسی میدونه فارغ التحصیل این رشته برای اینکه بتونه ممیزی انرژی بخواهد بگیره باید چه کند؟

سلام.منظورتون از ممیزی انرژی بگیره چیه؟ممیزی انرژی مثل نظام مهندسی نیست که برای کار مجوزش رو بخوان.دوره های آموزشی داره ولی هنوز جزء نظام مهندسی نیست.یعنی اینجوری نست که فارغ التحصیل این رشته تو ممیزی انرژی بر فارغ التحصیلان مکانیک و برق و... اولویت داشته باشه.