مهندسی آب ...

ashkan.teh

عضو جدید
سلام دوستان
چند روز پیش جواب انتخاب رشته کارشناسی اومد و من مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد روزانه قبول شدم
چند تا سوال داشتم در رابطه با این رشته
1.ایا این رشته فقط به کشاورزی مربوط میشه یا نه در بخش هایی مثل سد سازی و طرح های اب رسانی به مناطق مختلف که بیشتر مربوط به عمران هست هم مربوط میشه؟
2.ایا امکانش هست که در کارشناسی ارشد ازمون بدم و بعد عمران آب رو ادامه بدم؟
3.از نظر اینده شغلی چطور هست این رشته؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
1- بله شامل سد سازی و آبرسانی و فعالیت های عمرانی هم میشه
2- شما میتونین ارشد برق و مکانیک هم شرکت کنید عمران آب که خیلی مشابهه
3- بازار کارشم بستگی به عرضه و دوندگی خودت داره بری تو رشته دستت میاد

zanyarhosaini

عضو جدید
سلام دوست عزیز
منم دانشجوی کارشناسیم البته سال آخری
1- این رشته امسال با نام علوم و مهندسی آب پذیرش کرده البته این تغییر نام پارسال اتفاق افتاد ولی امسال تو کارت دانشجویی که برای دانشجویان صادر کرده در قسمت رشته تحصیلی که قبلا بصورت "مهندسی کشاورزی-آب" میزدند امسال با نام "علوم و مهندسی آب" زدند که این یعنی اینکه این رشته از کشاورزی جدا شده البته شاید یه سری واحدها رو بگذرونید که مربوط به کشاورزی میشه ولی تا وقتی که این واحدها درست بشه کار داره. و اینکه تو چارت درسی جدید یعنی 91 این رشته رو به 12 گرایش تبدیل کرده که دانشجویان از ترم 6 به بعد می توانند درسهایی که مربوط به گرایش انتخابیشان است رو بگذرونند.خلاصه اینکه مهندسی آب در ایران در حال توسعه روز افزون است. مهندسی آب به سدسازی هم مربوط میشه.
2- تو کارشناسی ارشد هم علاوه بر رشته های خودمون میتونید عمران هم شرکت کنید ولی چند تا کتاب هست که کارشناسان عمران خوندن ولی ما نخونیدیم که باید خودت بخونی. البته به نظر من اگه ارشد گرایش های خودمونو ادامه بدید بهتر باشه.
3- از اونجایی که هیچ رشته ایی آینده شغلی مشخصی نداشته ولی اگه تو مهندسی آب بتونی حرفی برای گفتن داشته باشی حتی میتونی با مدرک کارشناسی کار پیدا کنی.
موفق باشی

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1. خیر کارهای زیادی می شه انجام داد مثلا تو هیدرولوژی هواشناسی، سد سازی و انتقال آب و ...
فقط یه ایراد کوچولو هست. اونم اینه که با وجود رشته عمران و نبود دروسی مثل کنترل پروژه، متره برآورد و امثالهم کسی تو این زمینه ها دنبال فارغ التحصیلای این رشته نیست.

zanyarhosaini

عضو جدید
1. خیر کارهای زیادی می شه انجام داد مثلا تو هیدرولوژی هواشناسی، سد سازی و انتقال آب و ...
فقط یه ایراد کوچولو هست. اونم اینه که با وجود رشته عمران و نبود دروسی مثل کنترل پروژه، متره برآورد و امثالهم کسی تو این زمینه ها دنبال فارغ التحصیلای این رشته نیست.

برای دانشگاه های دیگه نمیدونم ولی دانشگاه کردستان که من خبر دارم استادهای گروه مهندسی آب و سازه درخواست برگزاری درس متره برآورد رو دادند و با درخواستشان موافقت کردند و قرار است برای ورودی جدید این درس رو تدریس میکنند. تازه اینکه براساس طرح جدید و تغییر نام مهندسی آب به علوم و مهندسی آب که این خود نشان میدهد که مهندسی آب رو به عنوان یه مهندسی جدید میشناسند. و قرار شده که در سنندج دانشکده آب تاسیس شود که اگه اجرایی بشه دیگه چه میشه.
و ی چیز دیگه اینکه دانشجویان کشاورزی تو ارشد بیشتر از دانشجویان عمران تو رشته عمران قبولی میدن(البته نسبت به درصد شرکت کننده ها)

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای دانشگاه های دیگه نمیدونم ولی دانشگاه کردستان که من خبر دارم استادهای گروه مهندسی آب و سازه درخواست برگزاری درس متره برآورد رو دادند و با درخواستشان موافقت کردند و قرار است برای ورودی جدید این درس رو تدریس میکنند. تازه اینکه براساس طرح جدید و تغییر نام مهندسی آب به علوم و مهندسی آب که این خود نشان میدهد که مهندسی آب رو به عنوان یه مهندسی جدید میشناسند. و قرار شده که در سنندج دانشکده آب تاسیس شود که اگه اجرایی بشه دیگه چه میشه.
و ی چیز دیگه اینکه دانشجویان کشاورزی تو ارشد بیشتر از دانشجویان عمران تو رشته عمران قبولی میدن(البته نسبت به درصد شرکت کننده ها)
دوست گرامی فکر کنم هنوز گذرتون به دباغ خونه نیفتاده وگرنه این حرفو نمی زدین. امروزه مدرک مهمه نه تخصص اونم دانشگاهی. یعنی چی؟ یعنی اینکه تو عرانی بیا سرکار، تو کشاورزی هستی نیا. شما برو بگو برای کار آمدم اگه بگی رشتت کشاورزیه یه جوری برخورد می کنند که گویی ایدزو ابولا داری. بنده یه جا برای کار رفتم دوستان منو معرفی کرده بودن شهرداری. می دونی اونا چی جواب دادن؟ به اون دوستان گفته بودن وقتی یه مهندس برق می تونه دو تا لوله رو باز کنه چرا پولتونو هدر می دین برای کارشناس آب، مهندس برق بگیر پول یه کم بیشتر بده عوضش پول کارشناس آبو بذار تو جیبت حالشو ببر. این دید هست متاسفانه. حالا معدلت هرچقدر می خواد باشه. شما می ری برای کار تو یه شرکت، اونجا مهندس مکانیک یا عمران داره کار طراحی سیستم آبیاری انجام میده!!! چرا؟ مگه کمبود مهندس اب داریم؟ یکی نیست بپرسه اگه مهندس آب فقط برای اینه که تو TV قمپز در کنین که ما هم به فکر آب و سرمایه های کشوریم، در دانشگاه رو گل بگیرین خوب، چرا اینجوری وقت و عمرو سرمایه های مردمو به هدر می دین؟ چرا جوونای مردمو مسخره خودتون کردین؟ می خوای شرکت بزنی می گن مدرک عمرانت کو؟ من می خوام بدونم اگه ما مدرک عمران می خوایم پس تو دانشگاه چی داریم یاد می گیریم و دانشگاه پول چیو داره می گیره!! شما باید (دقت کنین، باید ) مدرک آبیاری تحت فشار معروف به مدرک کرج رو داشته باشین. یه بار از پرسیدین چرا؟ برای چی؟ اگه دانشگاه بعد 4 سال نتونی طراحی بکنی که باید سرتو بذاری زمین بمیری وگرنه این چه مسخره بازیه که درآوردن، فقط بلدن پول بگیرن. بنده 4 سال درس نخوندم که 500 تومن دیگه بدم برم دوره ببینم. اون چیه که تو 4 سال یاد نگرفتم ولی تو کمتر از 1 ماه قراره یاد بگیرم؟
متاسفنه اوضاع تاسف باره. دوستانی رو دارم می بینم که دنبال مدرک دکتران. خیالشون راحت کنم برای من لیسانس کار نیست دکترا که جای خود داره. دکترا فقط برای تدریس خوبه چون بازار دیگه ای نداره. یکی نی بگه مگه چند دانشگاه داریم که مقطع دکترا شده عین مهد که کلی داره جذب می کنه.
خدارو شکر می کنم به علت نیاز داشتن به یک آزمایشگاه مجهز نمی شه تو هر کوره دهی این رشته رو راه انداخت وگرنه حال و روز ما می شد عین مدرک ادبیات
دروس ما کاربردی نیست. یعنی به بازار ربطی نداره. شما می ری برای طراحی سیستم باید بدنی اسم اون گیاهه چیه یا نه! باید بدنی چه نیاز آبی داره یا نه! باید بدونی شرایط رشدش چیه یا نه! مثلا چمن باید آبیاری بارانی باشه چون ریشه اش کم عمق آبیاری سطحی باعث شسته شدن خاک و بیرون آمدن چمن می شه یا زرشک تزئینی و شمشاد و ترون حتما باید قطره ای باشه چون به خاطر تراکمش اگه آب روش بریزه قارچ می گیره. اینارو گفتن؟ به قول آقای قرائتی می گه تو مدرسه عربی تدریس می کنیم. الطیاره طائران، هواپیما می پرد. خوب این به چه دردی می خوره. ما عربی یاد می گیریم که موقع خوندن قرآن بفهمیم چی می خونیم نه اینکه مترجم زبان عربی بشیم. دروس دانشگاه هم همینه. آیا کاربردیه؟
یه سوال دارم. شما یه آبپاش رو می خوای به یه لوله وصل بنی چجوری؟ چه قطعاتی می خواد؟ می دونین؟ یا فقط تئوری یاد گرفتیم

بالا